وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از رشد روزافزون تکنولوژي و ارتباطات جهاني سخن گفت و تاکيد کرد:شبکه‌هاي اجتماعي را مي توانيم از تهديد به فرصت تبديل کنيم.

تورکمن نیوز: ˈعلي جنتیˈ جمعه شب در اختتاميه پويانمايي رضوي در سرسراي فخرالدين اسعد گرگان افزود: در شرايط ويژه اي زندگي مي کنيم و دنيا خيلي تغيير کرده است بطوريکه با پيشرفت تکنولوژي و ارتباطات اکنون مي‌توان در هر نقطه‌اي صدا و تصاويري را که در آنسوي دنيا توليد و پخش مي‌شود، دريافت کرد.

وي با يادآوري زمانه نه چندان دور که به سختي مي توانستيم از راديو، صداي بي بي سي فارسي را بشنويم، گفت: اما اکنون در هر نقطه اي دست کم دو هزار شبکه ماهواره اي به راحتي قابل دريافت است و چه بسا طي دو تا سه سال آينده همين صدا و تصاوير از طريق گوشي هاي تلفن همراه نيز قابليت ديدن داشته باشد.

وي آسيب‌هاي ناشي از شبکه هاي اجتماعي را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: هنر ما دراين است که بتوانيم با بهره گيري از اين‌ها (شبکه‌هاي اجتماعي) فرهنگ خود را انتقال دهيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي سخن بنيانگذار کبير انقلاب امام خميني (ره) در ضرورت صدور انقلاب به تمام جهان را يادآور شد و گفت: قطعا شبکه هاي اجتماعي ابزار خوبي براي انتقال مفاهيم و فرهنگ ناب ايران اسلامي به تمام جهان است.

*** قطب‌بندي‌هاي سياسي سمي مهلک براي کشور است

جنتي در بخش ديگري از سخنانش گفت: دولت معتقد است قطب بنديهاي سياسي سمي مهلک براي کشور است، ما با همه جريانات و جناح بنديهاي سياسي کار مي کنيم اما معتقديم با مشي اعتدال و به دور از گرايش خاص که البته براي کشور زيان بار است، بايد کار کرد.

وزير فرهنگ و ارشاد افزود: در گذشته به برخي نشريات بصورت سليقه اي کمک شده است و البته گاهي هم مطبوعات براساس گرايش هايي سياسي کمک‌هايي گرفته‌اند اما اکنون اين کار بر اساس ضوابط انجام مي‌شود بطوريکه دريافتي مطبوعات در سايت معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد در معرض ديد عموم قرار دارد.

جنتي ابراز داشت: در رابطه با کمک به مطبوعات هيچ چيز مخفي وجود ندارد و همه مي‌توانند با مراجعه به سايت معاونت مطبوعاتي از کمک‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد به نشريات آگاه شوند.

*** توجه به بحث اقتصاد در حوزه فرهنگ و هنر

وزير فرهنگ و ارشاد ادامه داد: تاکنون در حوزه فرهنگ و هنر به مبحث اقتصاد کمتر توجه شده است اما در رويکرد جديد به اين موضوع اهتمام داريم و در همين ارتباط تفاهم نامه‌هايي با برخي وزارت خانه‌ها داشته‌ايم.

جنتي گفت: در حوزه فن آوري با وزارت ارتباطات و در حوزه صنايع فرهنگي با وزارت صنعت، معدن و تجارت تفاهم نامه‌هايي منعقد شده است تا حوزه فرهنگ و هنر بتواند به لحاظ اقتصادي نيز خود را تقويت کند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين رابطه به جزئيات اشاره نکرد.

وي معافيت‌هاي مالياتي صنوف حوزه فرهنگ و هنر از جمله هنرمندان و ناشران را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: در اين رابطه جرايم مالياتي افرادي که اظهارنامه به دارايي نداده‌اند، تا قبل از سال 90 بخشيده شده است.

*** يک درصد اعتبارات عمراني کشور به خريد آثار هنري اختصاص مي‌يابد

وزير فرهنگ و ارشاد در بخش ديگري از سخنانش گفت: اگرچه مجلس شوراي اسلامي با طرح دولت در الزام دستگاه‌هاي اجرايي به اختصاص يک درصد اعتبارات عمراني براي خريد آثار هنري موافقت نکرد اما همين‌که اين کار با اختيار مسوولان انجام شود، قدم بزرگي براي حمايت از هنرمندان است.

جنتي افزود: صندوق اعتباري هنر که ورشکسته بود و هم اکنون هم به تامين اجتماعي 360 ميليارد ريال بدهي دارد با حمايت وزارت فرهنگ و ارشاد در حال احيا شدن و تبديل به بنگاه سودآور اقتصادي است.

وي در عين حال خاطرنشان کرد: بايد واگذاري‌ها به بخش خصوصي بيشتر شود اگر چه در بخشي از دستگاههاي دولتي حتي وزارت فرهنگ و ارشاد مقاومتهايي وجود دارد اما اموري همچون برپايي نمايشگاه‌ها، تئاتر و مطبوعات بايد توسط اصناف و بخش خصوصي انجام شود.

وزير فرهنگ و ارشاد با دفاع از پرداخت يارانه به فعاليتهاي فرهنگي و هنري گفت: در عين حال بايد بخشي از يارانه ها به زيرساختها پرداخت شود.

جنتي زيرساخت‌هاي مورد نظر و تاثير آن بر نرم افزارها را مورد اشاره قرار نداد.

*** برخي مطبوعات پس از 8 سال انتظار مجوز انتشار گرفتند

جنتي گفت: وقتي وزارت فرهنگ و ارشاد را تحويل گرفتيم برخي نشريات از سال 85 در انتظار مجوز نشر بودند که در کمتر از يک سال به همه آنها پاسخ لازم را داديم.

وي افزود: اکنون بلافاصله پس از اخذ استعلام، هيئت نظارت بر مطبوعات مجوز انتشار را صادر مي کند و در حوزه نشر کتاب نيز روان سازي صورت گرفته است.

وي خاطرنشان کرد: براي مجازات تخلفات، توقيف مطبوعات بايد آخرين راه حل باشد.

*** رشد فرهنگي در سايه تضارب آرا و شنيدن همه صداها تحقق مي‌يابد

وزير فرهنگ و ارشاد در ادامه با تصريح بر اينکه عميقا معتقديم رشد فرهنگي در سايه تضارب آرا و شنيدن همه صداها تحقق مي يابد،گفت: قبلا برخي کتابها با خرده گيريهاي نابجا مجوز نشر نمي گرفت.

جنتي ادامه داد: بعضي کتابها را شخصا خوانده ام و به سبب اشکالاتي که داشته اند نبايد منتشر مي شدند اما درعين حال بسياري از تاليفات با اصلاحات جزئي قابل نشر است و بايد در صدور مجوزشان شتاب لازم صورت گيرد.

وي گفت: با رويکرد جديد دولت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مجوز تاسيس موسسات فرهنگي نيز در مدت زمان کوتاه بين 40 تا 60 روز صادر مي شود.

*** مديران وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه کار مديريتي خود، متخصص هستند

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: مديران ارشد اين وزارتخانه از اهل فن انتخاب شده اند بطوريکه در حوزه کاري خود تخصص لازم را دارا هستند.

جنتي با تصريح بر ضرورت واگذاري امور فرهنگ و هنر به اهل آن، ابراز داشت: در انتصاب مديران کل استانها نيز دقت لازم صورت گرفته است و ايجاد فضاي فرهنگي براي نويسندگان و روزنامه نگاران از جمله دست آوردهاست.

وي بيان داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد در گسترش فرهنگ قرآني قدمهاي خوبي برداشته است و مجامع قرآني مورد حمايت جدي وزارتخانه قرار گرفته‌اند.

*** استان گلستان مهد مفاخر فرهنگي

وزير فرهنگ و ارشاد خطاب به حضار که تعدادشان بيشتر از صندلي هاي سرسراي فخرالدين اسعد گرگاني بود، گفت: آثار تاريخي، تمدني و باستاني گلستان نشان مي دهد اين استان از ديرباز مهد فرهنگ و هنر بوده است.

جنتي با ياد کردن از برخي نامهاي بزرگ همچون فخرالدين اسعد، ميرداماد و ميرفندرسک، گفت: برخي مفاخر گلستان همچون مختومقلي فراغي چنان آوازه اي دارند که ديگر کشورها نيز به دنبال برگزاري يادبود و بزرگداشت براي آنها هستند و در زمانه کنوني نيز هنرمنداني همچون محمد رضا لطفي از اين خطه بر تارک ميهن درخشيدند.

به گزارش ايرنا در اين نشست شماري از اهالي فرهنگ و هنر گلستان نيز به ايراد سخن پرداخته و درخواست‌هايي را به نمايندگي از هم صنفان خود با وزير مطرح و خواستار رسيدگي به آن‌ها شدند.

پرداخت تسهيلات براي مسکن خبرنگاران، آسان و فراگير شدن بيمه تامين اجتماعي اهالي فرهنگ و هنر، معافيت‌هاي مالياتي و پرداخت يارانه، رتبه‌بندي موسسات فرهنگي بر اساس تراز کاري و مالي از جمله برخي خواسته هاي مطرح شده بود.

همچنين در پايان اين مراسم از برترين‌هاي جشنواره کشوري پويانمايي (انيميشن) رضوي که همزمان با دهه کرامت برگزار شد، با اهداي يادبود و جوايز نقدي تقدير به عمل آمد.


منبع: ايرنا
انتهاي پيام /

مطالب مرتبط:

قیمت پیشنهادی لاتزیو به فوق ستاره ایرانی اعلام شد

واکنش کره ای‌ها نسبت به بازی با ایران

کشف 220 گوشی تلفن همراه قاچاق/دستگیری سه سارق و قاتل نوجوان

کوبیدن عمدی راننده تریلی به دیوار دادگاه و آتش‌سوزی

کروکودیل وحشتناک و تهوع‌آور ایران را تهدید می‌کند+تصاویر

دعوت به شرکت در راهپیمایی 22 بهمن

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram