82371422 71296025اخبار فرهنگی- تورکمن‌نیوز: جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گرگان اگرچه فرصتی مناسب برای همگرایی مردم استان های مختلف و تقویت اقتصاد روستاها ایجاد کرد اما در طی پنج روز برگزاری آن با مشکلاتی مواجه شد که عمده ترین آن گلایه غرفه داران از فروش نرفتن محصولاتشان و خالی بودن غرفه‌ها بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اخبار ترکمن، برگزاری جشنواره اقوام ایران زمین در گرگان فرصت مناسب استان گلستان در ارائه ظرفیت های فراوان گردشگری، شناساندن خرده فرهنگ ها، آداب و رسوم، موسیقی و صنایع دستی این خطه شمالی برای جذب هر چه بیشتر گردشگر و توریست و تقویت اقتصاد منطقه است.
حضور اقوام گوناگون از پهنه جغرافیایی ایران زمین و حتی فراتر از مرزها، گلستان را به یکی از پرجاذبه ترین مکان ها برای سیاحت از بُعد تماشای اقوام و فرهنگ های گوناگون تبدیل کرده است.
با درک اهمیت لزوم شناساندن این ویژگی ها به گردشگران، برپایی جشنواره اقوام همانند برخی استان های دیگر در گلستان آغاز شد و تاکنون 10 دوره این جشنواره که با حضور اقوام ایرانی و خارجی در گرگان برگزار شده است.
جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین فرصتی مناسب برای همگرایی مردم استان های مختلف و تقویت اقتصاد روستاها است اما شاید آن گونه که انتظار می رفت نتایج مثبتی برای شرکت کنندگان نداشت که کاهش تعداد حاضران از قومیت های گوناگون بویژه کشورهای خارجی مهر تاییدی بر این ادعا است.
دهمین جشنواره اقوام گلستان در شرایطی به پایان رسید که وجود برخی مشکلات و کمبودها در پس جذابیت های به نمایش درآمده پنهان مانده و یا نادیده گرفته شد.
اگر چه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت که همزمانی برگزاری جشنواره امسال با کریسمس علت غیبت میهمانان خارجی است اما اعتراضات گاه و بیگاه شرکت کنندگان داخلی و برخی کمبودها و نارسایی ها بیانگر عمیق بودن ریشه مشکلاتی است که ممکن است بی توجهی به حل آن شرکت کنندگان داخلی را هم در دوره های آینده از حضور یافتن در این جشنواره منصرف کند.
یکی از غرفه داران حاضر در این جشنواره که از استان خوزستان به گرگان آمده در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر خلاف باور و انتظاری که داشتیم، افراد کمی برای دیدن جشنواره به محل برگزاری نمایشگاه آمدند.
خانم غلامی که در زمینه سفالگری با الهام از سفال های به جا مانده دوران پیش از تاریخ فعالیت می کند گفت: بسیاری از کسانی که به نمایشگاه می آیند هدفی جز دیدن غرفه ها ندارند و در این شرایط حضور ما که رنج سفر طولانی را تحمل کرده ایم، صرفا تابلویی برای تماشا شدن است.
وی بیان کرد: این مشکل تقریبا گریبانگیر بیشتر غرفه داران شرکت کننده در نمایشگاه است و بسیاری از آن ها در مدت برگزاری جشنواره حتی یک نمونه از آثار تولیدی صنایع دستی خود را هم به فروش نرساندند.
وی افزود: لزوم معرفی آثار تولیدی و صنایع دستی یکی از کارهایی است که باید توسط مسوولان انجام شود تا مردم با آشنایی قبلی از وجود این آثار وارد نمایشگاه شوند.
یکی دیگر از شرکت کنندگان نمایشگاه اقوام گلستان هم به ایرنا گفت: با اطلاعاتی که از دوره های قبلی برگزاری این جشنواره داشتم گمان می کردم امکان فروش تولیدات دستی بر گرفته از هنر و صنعت استان کردستان در روزهای برگزاری این جشنواره وجود دارد اما متاسفانه حتی یک اثر هم در این روزها به فروش نرفت.
موسی توکلی که در زمینه تولید نازک کاری یک غرفه در این نمایشگاه دارد گفت : تولیدات صنایع دستی گران تر از محصولات مشابه کارخانه ای است اما بسیاری از بازدیدکنندگان بی توجه به کیفیت محصول تولید شده به بهانه گرانی آن در مقایسه با نمونه های خارجی دست خالی از نمایشگاه خارج می شوند.
وی بیان کرد: یکی از مشکلات اصلی نمایشگاه اقوام در گرگان استقرار غرفه های مربوط به نمایش سنت ها و فرهنگ ها در محوطه روباز و قرار داشتن غرفه های فروش محصولات در سالن سربسته است.
این هنرمند کردستانی افزود: بیشتر مردم مراجعه کننده برای تماشای غرفه اقوام و موسیقی های ارائه شده به نمایشگاه می آیند و بسیاری از آن ها حتی وارد سالن محل استقرار غرفه نمی شوند.
توکلی ادامه داد: اگر قرار است که این نمایشگاه فقط محل عرضه قابلیت های موسیقی و پخت آش و غذاهای سنتی اقوام باشد چرا از ما تولید کنندگان با دریافت مبلغ زیاد برای اجاره غرفه ها برای شرکت در این جشنواره دعوت می شود؟
وی گفت: به نظر می رسد برای برخی از مسوولان فقط برگزاری جشنواره تبدیل به یک هدف شده و افزایش کیفیت به عنوان یکی از راه های رونق بخشیدن مداوم و مستمر به این گونه جشنواره ها که عنوان بین المللی را هم با خود یدک میکشند؛ مورد نظر نیست.
در همین رهگذر و با وجود ضعف هایی که صاحبان غرفه نمایشگاه اقوام در گرگان به آن اشاره دارند؛ مردم مراجعه کننده به جشنواره از کیفیت برگزاری آن راضی و جذابیت های آن را امید بخش توصیف کردند.
یک شهروند گرگانی به ایرنا گفت: جمع شدن اقوام گوناگون ایران زمین در این نمایشگاه با اجرای موسیقی زنده و نمایش آیین ها و فرهنگ ها مانند نحوه دوخت انواع لباس ، پخت غذا و نحوه تزئین اتاق ها اقدامی است که یک فایده آن آشنایی کودکان گلستانی با آداب و رسوم قومیت های گوناگون ساکن کشور است.
مرتضی ریاحی اظهار کرد: حضور پرتعداد گلستانی ها در این جشنواره نشانه رضایت آن ها از برگزاری این برنامه است که انتظار می رود در دوره های آینده با رفع برخی مشکلات و کمبودها بر کیفیت آن افزوده شود.
ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان هم گفت: علاوه بر مردم شهرهای مختلف استان، عده زیادی از سایر استانهای همجوار برای دیدن این نمایشگاه به گرگان آمدند.
وی بیان کرد: ترسیم ویژگی‌هایی همچون جوانمردی‌، وطن‌دوستی و پایبندی به وحدت و انسجام ملی و دینی در میان اقوام ایرانی و نمایش سبک زندگی اصیل و دست‌نخورده ایرانی از جمله اهداف این جشنواره بود و فضایی فراهم شد تا شهروندان با بخشی از آداب و رسوم‌، صنایع‌دستی و هنرهای سنتی تمامی اقوام ایرانی و ریشه‌های تاریخی خود آشنا شوند‌.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گلستان افزود: در محل برگزاری نمایشگاه بین المللی گرگان اقوامی جمع شدند تا پیام سبک زندگی بکر و دل‌انگیز خود را به همه نشان دهند و با نمایش آیین‌ها و آداب و رسوم اصیل خود، مینیاتوری از لطافت و شکوه سبک زندگی اصیل ایرانی را به نمایش بگذارند‌.
کریمی با قبول وجود برخی مشکلات در این جشنواره وعده داد در دوره های آینده و با بهره گیری درست از تجربیات پیشین شاهد برگزاری جشنواره ای به مراتب بهتر در گرگان خواهیم بود.
از جمله اهداف و نتایجی که می توان در پس اجرای این جشنواره بین المللی در گرگان انتظارش را کشید ، تقویت و ارتقای هم‌گرایی قومیت های مختلف ایران اسلامی در کنار معرفی جاذبه ها و فراهم آوردن شرایط بهبود و رونق اقتصادی به خصوص در زمینه توسعه اقتصاد روستا محور است .
این گونه جشنواره ها اگر با برنامه ریزی دقیق تر همراه باشد می تواند سرآغاز تحول در اقتصاد استان گلستان با تکیه بر بهبود معیشت روستاها و اقوام گوناگون باشد.
در دهمین جشنواره بین المللی اقوام در گرگان 27 استان کشور از قومیت های کرد، ترکمن، آذربایجان، سیستان و بلوچستان، خراسان، بوشهر‌، گیلان‌، لرستان و همچنین 15 روستای هدف گردشگری گلستان شرکت کردند.
در این جشنواره شرکت کنندگان با صنایع‌دستی و سوغات محلی و قومی خود از جمله گلیم، جاجیم، گبه، خاتم‌کاری و قلم‌زنی، پارچه‌های نفیس، سفال‌، شیرینی‌ها و غذاهای محلی از بازدیدکنندگان پذیرایی کردند./ایرنا

مطالب مرتبط:

حمل‌ و نقل بار در راه‌آهن شمال شرق بیش از ۱۶۳ درصد افزایش یا

صادرات ۱۲۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی از استان گلستان

بخش دیالیز بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) گنبدکاووس در دهه فجر

اقامت بیش از ۲۱۱ هزار مسافر در استان گلستان

2 فوتبالیست دختر گلستانی از کرمان و لرستان به تیم ملی جوانان

دریافت تندیس سمین و تقدیرنامه‌ی 3 ستاره توسط شرکت گاز استان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram