Z khalad Nabi01تورکمن نیوز - اخبار گردشگری گلستان: پايگاه خبري مينو خبر در گزارشي به بررسي مشكلات صنعت گردشگري گلستان و راه‌هاي برون رفت از اين موانع و نارسايي‌ها پرداخت.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ترکمن نیوز، گذر سالانه چند ميليون مسافر از جاده‌هاي شمالي مي‌تواند به رونق اقتصادي و كاهش بيكاري كمك كند اما متاسفانه با اين همه قابليت در گلستان در سال فقط نيم درصد از گردشگران كشوري از استان ديدن مي‌كنند.
گلستان با داشتن جذابيت‌هاي گردشگري متنوعي همچون دريا، كوهستان، جنگل، بناهاي تاريخي و… يكي از بهترين مناطق جذب گردشگران داخلي و خارجي است. جذابيت هاي گلستان يا نگارستان ايران با قوميت هاي مختلفي كه دارد، فارس، تركمن، سيستاني، بلوچ، ترك، مازني و قزاق هر يك با زبان‌هاي مختلف خود و گويش‌هاي گرگاني، فندرسكي، كتولي و مازندراني چندين برابر بيشتر از ساير استان هاست.
گذر سالانه چند ميليون مسافر از جاده هاي گلستان مي‌تواند به رونق اقتصادي و كاهش بيكاري كمك كند اما متاسفانه با اين همه قابليت در استان در سال فقط نيم درصد از گردشگران از استان ديدن مي كنند چرا اين اتفاق مي افتد و مشكل اساسي در كجاست؟ بهترين راهكار چه مي‌تواند باشد؟ در اين گزارش سعي شده اين مسائل بررسي شوند تا پاسخ قانع كننده اي براي اينگونه سوالات داشته باشيم.

 

برنامه جامعي براي شناساندن استان وجود ندارد
با اينكه گلستان در شمار استان هايي است كه بيشترين جاذبه هاي گردشگري بكر را داراست اما موانع زيادي دست در دست هم داده اند تا امروز وضعيت استان به نحوي است كه كمترين سهم گردشگر را در ميان ديگر استان‌ها دارد. مسافراني كه به استان سفر و يا صرفا از آن گذر مي‌كنند، هيچ گونه اطلاعاتي از مناطق ديدني استان ندارند و اين مسئله حتي براي مردم استان نيز صادق است! در واقع به جرئت مي‌توان گفت هيچ گونه برنامه جامعي براي شناساندن استان وجود ندارد.
به عقيده كارشناسان، زير ساخت‌هاي جاده اي نامناسب، نبود امكانات در ناوگان‌هاي مسافربري، نبود هتل‌هاي اقامتي، نداشتن امنيت، عدم توجه به حفظ زيبايي‌هاي محيط زيست و مكان هاي توريستي، خالي شدن روستاها از سكنه، تخريب بافت روستاها، عدم حمايت از زنان روستايي و از همه مهتر نبود تابلوهاي مناسب براي راهنمايي مسافران از عوامل تاثيرگذار در عدم جذب توريست در استان است.

khalednabi(1)

عدم همراهي مديران و نهادها در جذب گردشگران
سئوال اينجاست كه آيا كم كاري هاي صورت گرفته تنها از ناحيه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري است و يا اينكه همه مديران و نهادها در اين امر كوتاهي كرده اند؟ راه و شهر سازي چقدر به بهسازي جاده ها كمك كرده است؟
شهرداري ها چطور عمل كرده اند كه حتي خود گلستاني ها هم مناطق جذاب استان را نمي شناسند؟ چند تابلو در مكان هاي توريستي شهرها نصب شده تا راهنماي گردشگران باشد؟ چه ميزان فضاسازي در پارك ها براي تفريح گردشگران ايجاد شده است؟ اگر هم فضايي ساخته شده باشد متاسفانه امنيت لازم را ندارد تا گردشگر بتواند با اطمينان خاطر در آنها به تفريح بپردازد.
روستاها از بافت سنتي خارج شده اند و شكل معماري غربي به خود گرفته اند! بسياري از مناطق جذاب و ديدني طبيعي شرق استان ناشناخته باقي مانده اند.شركت هاي خدمات دهي توريسي استان هم در شناساندن جذابيت هاي استان كم كاري كرده اند.

 

امروز نه از منابع طبيعي دفاع مي‌كنيم نه از گردشگري
امروز نه از منابع طبيعي دفاع مي كنيم نه از گردشگري! محيط زيست براي گردشگري چه سازي كوك كرده كه منابع طبيعي و آبخيزداري با آن هم آوا شود؟ استانداري چه تمهيداتي انجام داده است؟ آيا سازمان آب يا برق در اين زمينه فعاليتي داشته اند؟ آيا رسانه هاي استاني در معرفي جذابيت هاي استان تلاشي كرده اند؟ صدا و سيماي گلستان چقدر در معرفي مناطق جذاب و ناشناخته كار كرده است؟
چند نفر از هنرمندان و نخبگان استان در وبلاگ ها و حساب هاي كاربري شبكه هاي اجتماعي شان جذابيت هاي ديدني گلستان را معرفي كرده اند؟ واقعيت اين است كه همه ما به نوعي در شكل گيري اين وضعيت مقصر هستيم؛ كه امروزه استان هايي كه در داشتن مناطق جذاب گردشگري در مقابل استان گلستان شايد ده به صد هم نبوده اند، اكنون در جذب گردشگر از ما جلو افتاده اند!


نداشتن زيرساخت هاي مناسب براي گردشگران
دكتر جلال كريمي، رييس اتاق فكر استان گلستان معتقد است كه اگر مسافرين هم وارد استان شوند، به راستي چقدر زير ساخت داريم تا بتوان آنان را اسكان داد؟ اگر هتل هم براي اسكان مسافرين آماده داشته باشيم، آيا تمام مسافرين قادرند در اين مكان ها مستقر شوند؟ اگر در مناطق ديدني استان، محل اسكان ارزان قيمت تعبيه مي شد، مسافرين بيشتري به اين مكان سفر مي كردند. زيرا همه مسافرين قادر نيستند هزينه هتل ها را پرداخت كنند.
عضو هيئت علمي دانشگاه گلستان مي‌گويد: منطقه روستاي زيارت گرگان ديگر جذابيت خود را از دست داده است زيرا مسئولان با دادن مجوزهاي بي مورد و بدون در نظر گرفتن اثرات سوء آن، بافت اين روستا را از حالت طبيعي و سنتي خود خارج كرده اند. وي در ادامه مي افزايد:آيا اين كار ضربه به طبيعت و مناطق گردشگري وارد نساخت؟
در صورتي كه با كوچ دادن مردم روستاي زيارت به زمين هاي پايين دست و ساختن بناهاي جديد مي شد از نابهنجاري ساخت و سازهاي غير بومي جلوگيري كرد و سپس خانه هاي روستايي زيارت را بازسازي نمود و در اختيار گردشگران با هزينه پايين قرار داد.
در شهر گرگان بسياري از مناطق قديمي تخريب شده است، در صورتي كه مي شود با بازسازي همين مناطق به اقامت گردشگران و مسافران كمك كرد تا هم هزينه اقامت كاهش يايد و هم گردشگران بيشتري جذب شوند.
جلال كريمي معتقد است كه مي توان در هر منطقه ديدني استان با استفاده از ظرفيت هاي موجود با بازسازي بافت سنتي و برنامه ريزي مناسب در جذب گردشگران به استان كمك كرد. اين روش مي تواند در رونق بخش روستايي و كشاورزي هم مفيد باشد. كريمي مي افزايد: بسياري از مناطق ديدني در شرق استان يا شناخته نشده اند يا راه ناهموار دارند كه بايد در اين زمينه هم اقداماتي صورت گيرد.

img516abfa2094ed

همراهي مسئولان در آشوراده و كاهش محروميت
عضو هيئت علمي دانشگاه گلستان از اينكه در زمينه گردشگري همه نگاه ها تنها به سمت جزيره آشوراده معطوف شده است، ابراز نگراني مي كند و مي افزايد:در گلستان مناطق بسياري هستند كه هنوز بكر و ناشناخته باقي مانده اند و حتي مردم استان هم از اين مناطق ديدن نكرده اند. چرا تا بحث گردشگري مي شود همه فقط به جزيره آشوراده توجه مي‌كنيم؟!
رييس اتاق فكر گلستان بر اين باور است كه زماني مي توان به آشوراده به عنوان منطقه توريسم توجه كرد كه مسئولان استان همت كنند تا نگاهي ملي به سمت اين جزيره معطوف شود. كريمي مي‌گويد: در ضلع شرقي مازندران كه شمال بندر تركمن تا بالاي بندر گميش تپه را شامل مي شود، دشت بسيار وسيعي قرار دارد كه اگر مسئولان همكاري كنند و همچنين افراد سودجو به جاي منافع خود به منافع ملي توجه داشته باشند مي‌تواند مكان خوبي براي پذيرش گردشگران باشد.
مي‌شود ساختاري چون كيش در آن محل اجرا كرد. اگر اراده بر اين كار باشد مي‌شود پيشترفتي داشت. با اجراي اين پيشنهاد مي توان مناطق تجاري خوبي براي منطقه تعبيه كرد. البته اين طرح نيازمند مطالعه و تحقيق عميق 2 ساله است.

از ويژگي‌هاي ديگر اين منطقه مي‌توان به داشتن زمين باير، جاده شوسه، جاده آسفالت آزاد تجاري، ريل قطار و فرودگاه اشاره كرد. تمام فاكتورها در اين منطقه جمع شده و بنابراين هم طبيعت و بوم گردي حفظ مي شود و هم گردشگري و تجارت رونق مي گيرد.
كريمي بر اين باور است خود آشوراده چون زيست بوم است نمي توان دراين منطقه هتل و آپارتمان ساخت با اين عمل تمام ميراث محيط زيستي ما از بين خواهد رفت. وي به پيشنهاد ديگر اتاق فكر اشاره دارد و مي‌گويد: در اتاق فكر پيشنهاد ديگري داده شده است كه بخشي از خود آشوراده ، بعنوان حوزه جذب گردشگر معرفي شود. تا طبيعت گردان فقط بازديد از طبيعت بكر و بوم گرد آن داشته باشند.
وي معتقد است: ما زماني مي توانيم از جذب سرمايه گذار سخن بگويم كه كار مطالعاتي انجام داده باشيم.خيلي ها اعلام آمادگي براي بعهده گرفتن كار مطالعاتي را داده اند اما من معتقد هستم كه در داخل دوستان دانش و علم استفاده از تحقيقات را دارند اما چون تجربه ميداني آنچناني ندارند.
در اين مورد لازم است كه در بخشي از شركت هاي خارجي كمك گرفت. اين مسئله را هم در نظر بگيرم كه در كنار اين مسائل بخش شمالي مرز ابي خاكي ما مي‌تواند كريدور ارتباط آسياي ميانه از طريق راه آهن باشد و استان هاي شمالي ، شرقي، جنوبي و… مي تواند ارتباط اين كريدور شود. از طرفي اگر منطقه آزاد تجاري شكل بگيرد.
موفقيت بيشتري حاصل خواهد شد. اين مسئله زماني نتيجه بخش است كه مسئولان همراهي داشته باشند. زيرا همراهي مسئولان در آشوراده مي‌تواند محروميت را كاهش دهد تا گلستان گلستاني شود.
مدير كل ميراث فرهنگي استان گلستان بر اين باور است كه ما در معرفي جاذبه‌ها و قابليت‌هاي استان عملكرد خوبي نداشته‌ايم. ابراهيم كريمي مي‌گويد: ريزش مسافران و گردشگران و اين سير نزولي نشان از عدم برنامه‌ريزي مطلوب در جذب گردشگران است.

Jorjan Gonbad 1

ساخت فيلم مستند از نقاط مختلف و مناطق بكر استان، مي‌تواند يكي از راهكارهاي ساده براي معرفي جذابيت‌هاي گردشگري استان باشد. كريمي نيز با تاييد اين موضوع از ساخت فيلم مستند درباره 14 استان خبر مي‌دهد و مي‌افزايد: براي جذب گردشگر با مراكز خدمات جذب توريست همكاري كرده‌ايم. تهيه كتاب از مناطق جذاب هر شهرستان، براي آشنايي گردشگران، يكي ديگر از اقدامات انجام شده براي جذب گردشگر است.


هرچند انجام چنين كارهايي براي جذب گردشگر مفيد است، اما به نظر مي رسد تاريخ مصرف اين راهكارها مربوط به چند دهه پيش است. تنوع، ابتكار و خلاقيتي در جذب گردشگران ديده نمي شود. قطعا با اقداماتي كه قرار است ميراث فرهنگي و گردشگري انجام دهد، نمي توان اميدوار بود كه تغييري در وضعيت جذب مسافران وگردشگران صورت بگيرد.
همراهي مسئولان مي‌تواند محروميت را كاهش دهد تا گلستان گلستاني شود. اميدواريم هر چه زودتر همت مسئولان در استان دوچندان شود و ما شاهد رونق اقتصادي و فرهنگي استان باشيم تا باز دوباره گلستان گلستاني شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

telegram.me/TurkmensNews

مطالب مرتبط:

بارندگی در استان گلستان از فردا آغاز می‌شود/کاهش ۱۴ تا ۱۸ در

کشته شدن 3 نفر از اهالی گالیکش در تصادف کامیون

کشف بیش از ۱۹ میلیارد دلار قاچاق کالا و ارز در کشور

خط لوله گاز سراسری شرق به غرب ترکمنستان به بهره‌برداری رسید

بکارگیری درزین ساخت متخصصان داخلی درخطوط ریلی گلستان

تورکمن‌ها در دوره میانه (اوایل دوره اسلامی تا اوایل قرن شانز

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram