TurkmensNews Telegram TN

Memarتوركمن نيوز- سيدعليرضا طباطبايي

مقدمه
در این مقاله قصد دارم نکاتی را برایتان یادآوری کنم که شدیداً در جذب مشتری واحساس رضایت ایشان از شما، نقش دارد و این نکات رموزی هستند که معمولا ما به آن‌ها اهمیت نمی‌دهیم و گاهاً تصور می‌کنیم نقشی در کار ما ایفا نمی‌کنند بلکه به قطعیت می‌توانم بگویم اهمیت آن‌ها کمتر از توانایی‌هایمان در فن و حرفه‌مان نمی‌باشد.

باور داشته باشید که افراد زیادی هستند که به رغم سرمایه‌دار بودن و سبک و سیاق زندگیشان مولفه‌هایی برای آنها در درجه اول اهمیت قرار دارد که ما باید به آن‌ها پاسخ‌گو باشیم.

گاه این موارد عوامل ظاهری شما همچون تیپ و پوشش، کلاس کاری و اخلاق نیکوی شماست، همچنین حس امنیت و اعتمادی که از برخورد با شما دریافت می‌کنند. بنابراین لازم میدانم اصولی را در این زمینه یاد آور شوم.
این اصول را بکار ببندید و به آن ها ارزش ببخشید که شدیداً بر قوت شما در کارتان می افزاید و ایمان داشته باشید که بی نهایت در کارتان پیشرفت خواهید کرد، (من ایمان دارم.)
اصول موفقیت انگیز در این زنجیره به دو دسته کلی تقسیم می شود که دسته اول به نام نظم شخصی در شما ظهور پیدا می کند که درباره آنها نکاتی را بیان خواهم کرد و دسته دوم نظم مهندسی تان میباشد که به خوبی با آن ها آشنا خواهید شد.

 

دسته اول: نظم شخصی

آراستگی
به یاد داشته باشید که پوشش و لباس هر فرد نشانگر تفکر و البته درک و برداشت او از محیط اطرافش است.نوع پوشش شما کاملا هویت شما را تعریف می کند.
در رنگ لباستان از طیف شاد و روشن، رنگ های پخته و یک دست استفاده کنید،بازتاب این نوع از رنگها برروی چهره شما آن را شاد تر و گیراتر جلوه می دهد.تمیزی لباس هایتان و اتو کرده بودن آن بسیار حائز اهمیت است.شیک پوش باشید مخصوصاً در محیط کار،کاملاً رسمی و اداری همراه با عطر و بوی معطر.گاه یک ساعت در دست، یک گوشی پیشرفته،یک قلم در جیب کتتان به زیبایی شما می افزاید،فراموش نکنید یک مهندس بسیار زیبا،شیک پوش و خنده روست و این تصوری است که عموم مردم از مهندسین در ذهن خود دارند. حتی قبل از اینکه شما را ببینند پس آرزویشان را برآورده کنید که آنان بدون شک عاشقتان می شوند.


عناصر مهم رنج آور
جویدن آدامس – بوی بد دهان - عرق ریختن زیاد - دندانهای مسواک نزده - دکمه یا زیپ باز - پوست یا موی چرب - اخم کردن –توجه نکردن به حرف مشتری –چاقی مفرط واز این قبیل اتفاقات گاه در لحظه ای تمام رشته ها را پنبه میکند و این درحالی است که ما از آنها غافلیم.
معجزه ی آمادگی جسمانی استایل معمولی داشته باشید )نه زیاد چاق،نه زیاد لاغر( و برای خود برنامه زمانی جهت ورزش کردن وتحرک جسمی ایجاد کنید که فوق العاده در تصمیم گیری و تمرکز کاری شما تاثیر دارد زیرا وقتی تحرک داشته باشید فکرتان آزاد و رها می شود،تحمل شکستتان افزایش میابد،اخلاقتان نرم می شود،رفتارتان بسیار تغییر می کند و توسط هر شخصی دلپذیر خواهید شد واین شروع موفقیت شما خواهد بود.(عقل سالم در بدن سالم ، یادتان نرود)

 

حس امنیت
کارفرما با طرز نگاه کردن شما ،از جای بلند شدن و دست دادن،آرامش و ریلکس بودن،لبخند زدن شما احساس خطر و یا امنیت خاطر می کند پس بسیار دقت کنید چه رفتاری از خود نشان می دهید، شما در یک لحظه می توانید در دل او بنشینید ویا اورا برنجانید.

 

حس اعتماد
شما یک مهندس هستید پس فراموش نکنید طرز قلم در دست گرفتن شما ، طرزنشستن بروی صندلی مدیریتیتان ، حرکات نرم و محکم دست در هنگام صحبت کردن ، برای ترقیب وتوجیح کارفرما و در ایجاد حس اعتماد در دل ارباب رجوع بسیار اهمیت دارد.اصطلاحات خاص مهندسی را یاد بگیرید وبا بیان محکم کلمات قوی، کوتاه و موثر، کارفرما رادر امر واگذاری مسئولیت طرح به خودتان ترغیب کنید و نشان دهید که درکارتان وارد هستید و تسلط کافی به حرفه کاریتان دارید. محبت، احترام، راستگویی )این 3 اصل را با جدیت تمام رعایت کنید که کلید موفقیت شما در کارتان و حس اعتماد از سمت کارفرماست.)

 

تعهد و احساس مسئولیت
نسبت به مسئولیت هایی که می پذیرید کاملا متعهد باشید.مسئولیت هایتان را خوب بشناسید و به آن ها آگاه باشید.پاسخگو باشید و نسبت به اشتباهاتی که مرتکب می شوید انتقاد پذیر باشید که بدون شک این خصلت از خصوصیات زندگی حرفه ای یک مهندس موفق است. هیچ گاه در کارهایتان بر سر کارفرما منت نگذارید .بر خلاف آنچه تصور می کنید او همواره آگاه است واین کار ارزش شخصیتی شما را نابود می کند. ما از عهده انجام هر کاری بر می آییم اگراز صمیم قلب خواهان انجام آن باشیم. خلاصه کلام بگویم که ؛ تعهد و مسئولیت پذیری شاه کلید تمام کار هاست.

 

رازداری
ارزش یک راز به خصوصی بودن آن است و اگر می خواهید در حریم خصوصی مدیران شرکتتان نفوذ کنید تنها رازدار باشید. اطلاعات مهم و سرّی را در خود دفن کنید و اگر در این زمینه از شما سوالی پرسیدند از پاسخ به آن اجتناب کنید.لازم نیست دروغ بگویید همچنان که نیازی به فاش شدن حقیقت نیست.

 

غیبت
متاسفانه این خصلت بشدت وسوسه انگیز است و در درون همه انسان ها به صورت خود جوش وجود داشته ولی بدانید که کاملا باعث نابودی شخصیت خود انسان می شود.
حال راهکاری بسیار مهم و اساسی را در این زمینه بیان میکنم:
راه اول: موضوعی را بهانه کنید بحث را عوض کرده و به واسطه ایجاد این بحث و ایجاد سوال و پرسش به فراموش شدن موضوع مورد غیبت (درباره فلان مهندس یا همکار) کمک کنید.
راه دوم: با ترفندی محیط را به بهانه کاری ترک کنید تا در آن بحث حضور نداشته باشید. و در نهایت پاسخی که شما میتوانید بدهید این است: فلان مهندس بد نیست –روش کاری ایشان اینگونه است وروش کاری من به این شکل میباشد.
پس فقط مثبت هارا ببینید و از آنها درس بگیرید برای کاملتر شدن خودتان .یادتان نرود اگر شخصیت کسی را پایمال کنید، تنها شخصیت خود را نابود کرده اید.


معجزه شکلات
شکلات طبع انسان پرخاشگر و عصبانی را هم شیرین می کند، پس همیشه در جیبهایتان بهمراه داشته باشید که معجزه می کند، حتی می توانید با یک شکلات حتی کارگران حاضر در پروژه هایتان را مطابق با میلتان مدیریت کنید.(نه به این منظور که حرف زور بگویید،یادتان باشید محبت، احترام و راستگویی سر لوحه زندگیتان باشد).

 

Dast

دسته دوم: نظم مهندسی
جدیت در کار
در محیط کاری و در جمع دوستان، هم کلاسی ها و هم کارهایتان کاملا جدی باشید.رفاقت را با کار در گیر نکنید به عبارتی مرز بین روابط و ضوابط را با همکاران و دوستان رعایت کنید،و نگذارید این مسائل کیفیت کارتان را زیر سوال ببرد.دوستی ها در جای خود ارزشمند هستند ولی در محیط کاری و در هنگام کار همه اعضا باید به وظایف خود به خوبی عمل کنند.
جدیت باعث سخت گیری می شود ولی یادتان باشد این سخت گیری در قوانین، راه را برایتان هموار می کند.

 

صبر و استقامت
شما یک هنرمند هستید و مهندس کسی است که هندسه را میشناسد،بنابراین قدرت تجسم و درک شما به واسطه شناخت پیچیدگی های هندسی بسیار زیاد میباشد واگر می خواهید همواره درک خوبی داشته باشید و در چالش ها موفق باشید صبر داشته باشید و به اندک ناهماهنگی از سوی کارکنان از کوره در نروید و برای بهتر شدن آن از قدرت تفکر استفاده کنید و برای بهبودی آن راهی پیدا کنید.بدانید که صبوری و استقامت در مشکلات و کارها شاخص ترین ویژگی یک مهندس است.تمام اتفاقات و شکست در رسیدن به جواب را بپذیرید و آن را جزئی از کارتان بدانید.فراموش نکنید، هرگز.

 

کار گروهی
تک باشید ولی تک نزنید.کار گروهی به معنای تقسیم نیروی فکر و کار است که منجر به خروجی بهینه و عالی می شود.همکاری صمیمانه، احترام به نظرات، انتقادات و پیشنهادات و اینکه خود را عالم مطلق ندانیم و در زمینه تخصصی خود کار کنیم .وحدت و هماهنگی در انجام کارهای گروهی از ویژگی های یک تیم مهندسی قوی و موفق است.

 

خلاقیت
انسان های خلاق غیر عادی هستند واز حس کنجکاوی دست به هر کاری می زنند تا راهی پیدا کنند، انعطاف پذیرند، از شکستی به شکست دیگر و از موفقیتی به موفقیت دیگر می روند، سیالند و برای تثبیت هر کاری در وجودشان،مولفه های مثبت را همواره تکرار می کنند.

 

اطلاعات عمومی
یک معمار کسی است که درباره همه چیز یک چیز می داند و یک مهندس کسی است که درباره یک چیز همه چیز می داند.درباره رشته حرفه ایتان اطلاعات زیادی در تمامی زمینه ها کسب کنید، زیرا وقتی در مکانی، به فردی و به یک سوال خاصی جواب درست می دهید برای همیشه در خاطر او ثبت خواهید شد و می دانند که میدانید، پس دانش شما مثلاً درباره شهر، جغرافیا، زبان، سنت، اقلیم، تاریخ و مکانی که پروژه ای را آغاز می کنید ارزش علمی شما را بیان می کند و میزان تسلط شما را در کارتان نشان می دهد و این از نکات مهم و اساسی برای کارفرمایانتان است.به اصطلاحات مهندسی و نقشه خوانی تسلط داشته باشید، محاسبات سریع ، آشنایی با مفاهیم ریاضیات و از همه مهمتر تسلط به زبان انگلیسی که شاه کلید ارتباطات است بسیار حائز اهمیت است.

 

تاثیر شگفت انگیز نوشتن
عادت کنید و خود را عادت دهید به این که بنویسید. نوشتن همه چیز را در ذهن بهتر و ماندگارتر تثبیت می کند.مراحل کارتان را بنویسید و از روی برنامه پیش روید. نوشتن بخشی از حافظه ی تصویری است و حافظه تصویری هیچگاه از خاطرها بیرون نمی رود.حتی کارهایی را که قرار است انجام دهید را بنویسید و حتما از این کلمه استفاده کنید؛ من می توانم و به بهترین شکل ممکن کارم را به ثمر می رسانم. نوشتن، اصول نامه نگاری و صحیح گویی را در شما تقویت می کند. باور داشته باشید و از ته دلتان احساساتتان را با تمرکز بیان کنید و بنویسید، بدون شک موفق خواهید بود.

 

Narmafzar

نرم افزار
اکسل ) EXCEL ( دوست خوب یک مهندس عمران است. محاسبه فعالیت های روزانه و تهیه گزارش اعمال به سادگی هرچه تمام تر و در کمترین زمان ممکن با اکسل حل می شود، یادش بگیرید و آن را به کار ببرید.اتوکد ،تریدی مکس،وورد،پاورپوینت،ایتبس و تمامی نرم افزارهایی که در راسته کارتان قرار دارد را یاد بگیرید که جهان امروز دنیای دیجیتال است و گاه مسلط نبودن شما به این نرم افزارها باعث میشود نتوانید کارفرمایانتان را از کارتان راضی کنید.


نرم افزار وسیله ارائه کار مهندسین است پس تسلط به آن را جدی بگیرید
به روز بودن
اگر امروزه نرم افزار حضورش در گرفتن پروژ ها و رسیدن به پول نقش مهمی پیدا کرده، پس بهانه نیاورید و آن را به بهترین نحو یاد بگیرید.بر طبق قانون زمانه باید به روز باشید تا بتوانید ایده های نابتان را در قالب این ابزار بیان کنید و درست است که نرم افزارتنها ابزار ارائه است و مفهوم و خلاقیت در چیز دیگریست، اما یادتان باشد زیبایی و ارائه فنی کار جزو عوامل رسیدن به موفقیت است.
قرار داد حتما قبل از شروع هر پروژه ای که به شما محول می شود حتما قرارداد ببندید و پیش پرداخت بگیرید. با این کار ارزش خود را حفظ می کنید وبا خیال راحت طراحی را آغاز کنید و به کارفرمایانتان با این عمل بفهمانید که کارتان روی اصولی منظم وقانونمند پیش می رود.به عناوین فرم و ضوابط قرارداد های اجرایی و طراحی آشنا باشید و تمام مراحل کار را حتما بنویسید و چیزی را از قلم نیندازید تا پروسه ی کار برای شما و کارفرمایانتان مشخص باشد.

 

نتیجه گیری
سلامتی جسم ، ذهن شما را برای رسیدن به موفقیتهای ارزشمند هدایت می کند ، بعد از سلامتی جسم و ذهن ، باور است. شما تنها به باور نیاز دارید، باور داشته باشید وقتی برای رسیدن به هدفی تلاش میکنید و به تمام اصول موفقیت در عمل پایبند هستید پس مطمئناً پیروز خواهید شد و ایمان داشته باشید و با جسارت کامل به کارتان ادامه دهید.
فراموش نکنید وقتی که تصمیم میگیرید به هر دلیلی تصمیمتان مهم است پس ذهنتان هم برایش راه حلی پیدا خواهد کرد، تصمیم نیرویی است که امور نامرئی را مرئی و رویا را به واقعیت تبدیل میکند. )آنتونیو رابینز( هروقت خواستید بهانه در کارتان بیاورید که از تلاش دست بردارید یاد این جمله بیافتید، اگر یک افلیج قهرمان دو نشود مقصر خود اوست. )ژان پل سارتر( زیباست که بدانید ، سردر دانشگاه هاروارد نوشته شده است ، همه ی انسانها نابغه اند.
من باور دارم و تصمیمم را گرفته ام و به هر سختی و دلیلی قرارم با خودم مهم است و از همین حالا از جای برمیخیزم و یک قدم به جلو می آیم. من ایرانیم و میتوانم.
علم اگر در ستاره ثریا باشد ما در آنجا مردمانی را داریم از سرزمین ماد و پارس)ایران( حضرت رسول اکرم)ص( این را هم بد نیست بدانید رسول اکرم پیامبر ما ایرانیها نبودند بلکه پیامبر جهانیان بودند ،اما این جمله را مخصوص ما ایرانیها گفتند.پس قدر بدانیم و به جهانیان نشان میدهیم که سرزمین ما چیزی دارد که درهیچ سرزمینی نبوده است. امیدوارم همیشه موفق و پیروز و شاد باشید.
گروه معماری پازل ، با آمادگی و انرژی کامل در انجام کلیه پروژه های اجرایی معماری و پایان نامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در خدمت هم میهن های عزیز می باشد.

مطالب مرتبط:

حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن مشت محکمی بر دهان یاوه‌گویان

عبدالمجید قزلجه در جلسه‌ی علنی شورا پاسخ گفت/آیا اعضای شورای

آبگرفتگی در «هوتدن» روستای مرزی شهرستان گنبد کاووس+عکس

خریداری بیش از ۱۲۰۰ تن دانه روغنی آفتابگردان در استان گلستا

راه‌اندازی سامانه توسعه هواشناسی کاربردی در کشور

نماینده گنبد کاووس: در حوزه سلامت راه اندازی آنژیوگرافی بیما

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram