masudmardane. 3jpgتورکمن نیوز انتخاب خبر: مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری ایدز با هشدار نسبت به رشد خزنده ایدز در کشور، گفت: ایران طی چند سال آینده با یک اپیدمی بسیار وحشتناکی از بیماری HIV به دنبال مقاربت جنسی محافظت نشده رو به رو خواهد شد و این چیزی است که اکنون نشانه های آن در جامعه پدیدار شده است. ایدز(AIDS) یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی، نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی(HIV) ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز،ایدز در ایران از راه‌های آمیزش جنسی، استفادهٔ معتادان تزریقی از «سرنگ آلوده» و انتقال ویروس از مادر مبتلا به کودک رواج یافته است. به گفته سازمان بهداشت جهانی بر اساس داده‌های گزارش شده، نرخ رشد اپیدمی ایدز در ایران به صورت هشدار دهنده‌ای در حال افزایش است. استان‌های مازندران، کرمانشاه، فارس، هرمزگان، خراسان رضوی، اصفهان و تهران از استان‌های پرخطر از نظر ایدز هستند.

عضو کمیته کشوری ایدز با اشاره به تغییر الگوی اپیدمیولوژیک بیماری HIV/AIDS در کشور گفت: اکنون انتقال بیماری به دنبال استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی، در یک روند آرام به انتقال بیماری از طریق مقاربت جنسی تبدیل شده است.

مسعود مردانیمسعود مردانی در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر، کاهش سن ابتلا به بیماری HIV در ایران و روند رو به افزایش ابتلا به موارد جدید بیماری در زنان کشور را از جمله نشانه های انتقال بیماری ایدز درپی روابط جنسی دانست و افزود: امروز در ایران زنان و دختران جامعه نسبت به گذشته، در سنین پایین تر، HIV را مبتلا شده و وقتی این جنس، تغییر الگوی اپیدمیولوژیک بیماری را تجربه می کند، اعتیاد تزریقی اکنون مشکل عمده ابتلا به ایدز در کشور نیست و مشکل اساسی، تغییر شیوه ی انتقال از اعتیاد تزریقی و سرنگ مشترک به مقاربت جنسی است.

 

نگرانی از تغییر الگوی ایدز
وی با بیان اینکه در بسیاری از جوامع دنیا این شیوه انتقال بیماری ایدز اتفاق افتاده است و امروز در ایران نیز به دلیل اینکه طی سال های اخیر، روابط اجتماعی در نتیجه استفاده از ماهواره، اطلاعات اینترنتی و شبکه های اجتماعی به روابط پرخطر جنسی تغییر یافته است، تصریح کرد: این مسئله منجر به این شده که موارد ابتلا به بیماری HIV/AIDS در ایران از طریق اعتیاد تزریقی- علیرغم این که کنترل شده است- به دنبال مقاربت جنسی روز به روز در حال افزایش باشد.

عضو هیئت مؤسس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تأکید کرد: به نظر می آید که ایران طی چند سال آینده با یک اپیدمی بسیار وحشتناکی از بیماری HIV به دنبال مقاربت جنسی محافظت نشده یعنی بدون استفاده از کاندوم رو به رو خواهد شد و این چیزی است که اکنون نشانه های آن در جامعه پدیدار شده است.

 

هزاران مبتلا به ایدز در کشور از بیماری‌شان اطلاع ندارند
عضو کمیته کشوری ایدز در پاسخ به پرسش خبرنگار انتخاب خبر در خصوص آمار مبتلایان به ایدز در کشور گفت: در ایران رقمی بین 150-100 هزار مبتلا به بیماری HIV/AIDS وجود داشته که 29-28 هزار آنها شناسایی شده هستند و حدود یکصد هزار نیز یا مبتلا به HIV بوده و خود از آن بی اطلاع هستند و یا اینکه مبتلا هستند اما آن را بروز نمی دهند و به نوعی مخفی کاری می کنند.

مسعود مردانی، همچنین با اشاره به افزایش میزان ابتلای زنان به بیماری ایدز در کشور گفت: کل موارد ابتلا به بیماری ایدز در ایران، در بین آقایان بالاتر بوده است و همیشه آمار موارد بیماری درصد آن در حدی بود که بالای 90 درصد، آقایان مبتلا بودند و زیر 5-4 درصد موارد ابتلا را خانم ها تشکیل می دادند.

وی تصریح کرد: اما در 4-3 سل اخیر درصد قابل توجهی از موارد جدید ابتلا به بیماری HIV/AIDS در ایران نسبت به سال های قبل، مربوط به زنان کشور بوده است و نسبت به سال های قبل که ابتلا به بیماری ایدز در بین زنان جامعه مثلا 3-2 درصد بود، اکنون آمار ابتلا به ایدز در زنان جامعه ایران حتی به 12 درصد رسیده است و این آمار یک جهش ناگهانی و چند درصدی در خصوص میزان ابتلای زنان به بیماری ایدز را نشان می دهد.

 

ضرورت مشارکت همگانی در شناسایی مبتلایان به ایدز در کشور
مردانی، ادامه داد: اکنون نگرانی و تلاش کمیته کشوری پیشگری از ایدز این است که افراد در معرض خطر را تشویق به انجام آزمایش HIV کند تا اگر حداقل نمی دانند مبتلا به بیماری هستند، بیماری آنها زود تشخیص داده شود، چون در مراحل اولیه بیماری HIV/AIDS بسیار بیشتر می توان به این افراد کمک کرد.

وی با بیان این که اکنون نگرانی کمیته کشوری ایدز از بازگشت موج دوم ایدز در کشور است، تصریح کرد: بازگشت موج دوم در کنار موج سوم انتقال ایدز، یعنی انتقال جنسی بیماری، بسیار نگران کننده است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به تدوین استراتژی های کمیته کشوری ایدز در خصوص مقابله با موج سوم انتقال ایدز در کشور اشاره کرد و گفت: افرادی که شریک های جنسی متعددی دارند، در خط اول انجام آزمایش ایدز در کشور هستند.

 

وی اضافه کرد: اکنون در ایران توصیه می شود که کلیه جوانانی که بیش از یک شریک جنسی دارند، تحت آزمایش قرار گیرند.

عضو کمیته کشوری ایدز تصریح کرد: در حال حاضر متأسفانه اکثر جوانان کشور(دختران و پسران) دارای شریک های جنسی متعددی هستند و به طور اکید آنها توصیه به انجام آزمایش HIV/AIDS می شوند.

مردانی تأکید کرد: کلیه افرادی که مجرد و در سنین فعالیت جنسی(Sexual Active Age) هستند و ممکن است به دلیل مسافرت هایی که به کشورهای خارجی می کنند، سکس بدون کاندوم را تجربه کرده باشند، نیز در خط اول انجام آزمایش ایدز هستند. معمولاً این افراد در کشورهای خارجی که وارد می شوند متأسفانه بیش از یک شریک جنسی برای خود انتخاب می کنند.

 

عضو هیئت مؤسس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که اکثر جوانان امروز ایران متأسفانه تن به ازدواج نمی دهند و یا شرایط ازدواج برای آنها فراهم نیست و اکنون سن ازدواج آنها گذشته است، افزود: به دلیل اینکه دختران و پسران امکان این که معمولاً بیش از یک شریک جنسی در طول زندگی خود داشته و آن را تجربه کرده باشند، وجود دارد، حتماًً باید این افراد تحت انجام آزمایش HIV/AIDS قرار گیرند.

 

عضو کمیته کشوری HIV/AIDS همچنین از کلیه افرادی که به اعتیاد، به ویژه اعتیاد تزریقی دچار هستند و کلیه افرادی که دوره ای از زندگی آنها به دلیل مواد مخدر و یا به دلیل غیر مواد مخدر، در زندان بوده است، دعوت به انجام آزمایشات تشخیصی ایدز کرد و تصریح کرد: امروز هر فردی که در جمهوری اسلامی ایران به زندان محکوم می شود، پس از سپری شدن دوره محکومیتش و بازگشت به جامعه، حتماً باید تحت آزمایش HIV/AIDS قرار گیرد.

 

راهکارهای خروج کشور از بحران انتقال ایدز جنسی در جامعه
عضو کمیته علمی انجمن میکروبیولوژی اروپا با اشاره به راهکارهای خروج کشور از بحران انتقال ایدز جنسی در جامعه گفت: اگر بتوان جوانان کشور را در خصوص پیشگیری از بیماری ایدز آموزش داد، بسیار می توان در کنترل بیماری HIV/AIDS در کشور، مؤثر و موفق عمل کرد. بسیاری از کشورهای دنیا مانند: استرالیا، اسکاندیناوی و آمریکای شمالی با سلاح بُرنده آموزش توانسته اند بر علیه بیماری HIV/AIDS غلبه پیدا کنند، و اکنون می توانند رسماً در دنیا اعلام کنند که مشکلی از حیث ابتلا به بیماری HIV/AIDS ندارند.

 

عضو کمیته کشوری HIV/AIDS با بیان این که متأسفانه در جمهوری اسلامی ایران محدودیت های شدیدی در زمینه آموزش مسائل جنسی به افراد جامعه بالاخص نوجوانان و جوانان وجود دارد، خاطرنشان کرد: بسیاری از مواقع حتی افرادی که مذهبی اند و یا افرادی که روحانی هستند(روحانیون)، و یا افرادی که اطلاعات علمی پایینی دارند و حتی پدر و مادرانی که سطح سواد و اطلاعات آنها پایین است، فکر می کنند که با دادن اطلاعات علمی در خصوص فعالیت جنسی و سیستم زایشی و یا دستگاه تولید مثل به جوانان و نوجوانان آنها اعم از پسران و دختران، آنها منحرف می شوند و فرزندان آنها که در خانه نشسته و به محیط خارج از خانه علاقه ندارند، شاید از این طریق ناخودآگاه به طرف انحرافات جنسی کشیده شوند.

 

وی افزود: این در صورتی است که در تمام دنیا این موضوع که آگاهی ندادن به جوانان، آنها را هنگامی که در معرض معضل روابط جنسی قرار می گیرند، دچار یک شکست در برخورد با مسائل جنسی می کند که زیان آن از نظر آموزش مسائل جنسی(Sexual) بسیار بیشتر از فواید آن است، کاملاً تجربه و ثابت شده است.

 

عضو هیئت مؤسس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که کمیته کشوری پیشگیری از ایدز معتقد است که همیشه باید راه و چاه را به جوانان نشان داد، تأکید کرد: در این راستا، ناگفته های مسائل جنسی، راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری HIV/AIDS، راه های پیشگیری از بیماری های مقاربتی مانند سوزاک، سیفلیس و... را باید به جوانان در مدارس و در مقاطع راهنمایی و دبیرستان ها و حتی در دانشگاه ها آموزش داد.

ttp://www.turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

مسابقات فوتسال گرامیداشت شهدای آتش‌نشان در گنبدکاووس آغاز شد

شکست ملوان بندرگز در آخرین دیدار دور رفت فوتبال ساحلی

دلیل تفاوت ۴۰ درصدی قیمت دارو‌های داخلی و خارجی در چیست

آغاز فیلمبرداری "نتیجه یک عمل" به زودی در گنبد کاووس/گفتگو ب

۵ هزار نفر در استان گلستان به بیماری‌های خاص مبتلا هستند

خودروهای که نیاز به دریافت معاینه فنی ندارند را بشناسید

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram