Emroozتورکمن نیوز - دانستنی‌ها: امروز 23 فروردین برابر با 12 آوریل تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

 رویداد ها:

737 - قیام زيد ابن علي ابن حسين (ع) در کوفه

در اپریل سال 737 ميلادي (و به نوشته برخي از مورخان؛ 12 اپریل آن سال) زيد ابن علي ابن حسين ـ نوه امام سوم شیعیان ـ در كوفه پرچم مبارزه با خلافت امويان را برافراشت. مبارزات زيد كه پيروان او به «شيعه زيديه» معروفند دو سال طول كشيد و در سال 739 ميلادي به دست يوسف ابن عمر ثقفي از امراي امويان مقتول شد.

 در پي اين رويداد، جمعي از پيروان غير ايراني زيد به يمن نقل مكان كردند و اين سرزمين از آن پس پايگاه شيعه زيديه شده است. نیمی از جمعیت 24 میلیونی یمن شیعه هستند ـ شیعه زیدیه، شیعه اثنی عشری و شیعه اسماعیلیه. شیعیان یمن عمدتا در شمال این کشور زندگی می کنند. نظام حکومتی یمن شمالی تا اواخر دهه 1960 امامیه بود. در آن زمان و تا 22 ماه مي 1990 سرزمین 550 هزار کیلومتری یمن مرکب از دو کشور بود؛ یمن شمالی (صنعا) و یمن جنوبی (عدن). حکومت یمن جنوبی اندکی پس از استقلال در سال 1967، در دست کمونیست ها قرارگرفت. يمن جنوبي تا زمان کسب استقلال، يک مستعمره دولت لندن بود و پيش از استعمار انگلستان به صورت کنفدراسيوني از قبايل محلي بود. فرهنگ قبيله اي در يمن از ميان نرفته است. به مجموع این منطقه، عریستان جنوبی می گفتند. پیش از گسترش اسلام، یمن در کنترل امپراتوری ایران بود. ناآرامي هاي جاري يمن ريشه فرهنگي و قومي و تحريک خارجي دارد.

 

1820 - کشف داروی معالج مالاریا از پوست درختی به نام "گنه گنه"

گنه ‏گنه درخت همیشه سبزی است از تیره روناس‏ها که خاستگاه اصلی آن مناطق مختلف امریکای جنوبی و به ویژه ارتفاعات کوه‏های آند می‏باشد، اما امروزه در مناطق دیگری نیز کشت می‏شود. گنه‏ گنه از جمله درختانی است که مصرفِ دارویى شناخته شده‏ای دارد.

23 فروردین - 12 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
گنه‏ گنه


 از جوهر این درخت، داروی بسیار تلخی به نام کینین ساخته (تهیه) می‏شود. این دارو از ترکیبات آلیِ استخراج شده از پوست این درخت به عمل می‏آید. بر همین اساس، این کلمه، مشتق از کنیا به معنای پوست درخت می‏باشد. براساس داستانی، در نیمه نخست قرن هفدهم، در امریکای جنوبی از این دارو برای درمان بیماری مالاریا استفاده می‏شده است. اما به طور مسلم، گرد پوستِ این درخت در سال 1641 در انگلستان به فروش می‏رسیده است. با این حال، در 12 آوریل 1820م برای نخستین بار به صورت رسمی، ترکیبات آلی درختِ گنه‏ گنه توسط پیِر پلیته و ژوزف کاوانتو در آزمایشگاه پاریس تجزیه گردید و تلاش برای تهیه کینین به صورت دارو وارد مرحله‏ای دیگر شد. امروزه کینینِ مصنوعی، تهیه شده و در بازار عرضه می‏شود.

23 فروردین - 12 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟


1861 - آغاز جنگ‏های داخلی امریکا معروف به جنگ‏های انفصال

پس از آن که آبراهام لینْکُلْن، به عنوان شانزدهمین رئیس جمهور ایالات متحده امریکا برگزیده شد، به دلیل آن که وی بردگی را ننگ جامعه امریکایى خوانده بود، هفت ایالت از ایالات جنوبی امریکا که برده‏داری در آنها رواج داشت اعلام کردند که ریاست جمهوری او را به رسمیت نمی‏شناسد. این ایالات هم‏چنین قبل از این که لینکُلْن در ماه مارس 1861م دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کند، جدایى خود را از حکومت مرکزی اعلام داشته و اتحادیه جدیدی از ایالات جنوبی تشکیل دادند. لینکُلن در نطق افتتاحیه خود در مقام ریاست جمهوری، برای بازگرداندن ایالات جنوبی به قلمرو حکومت مرکزی، تعهد صریحی درباره الغاء بردگی نکرد، ولی با صراحت و قاطعیت گفت که جدایى هیچ یک از ایالات را تحمل نخواهد کرد و تأکید نمود که قانون اساسی امریکا به هیچ یک از ایالات اجازه نداده است که خودسرانه و به طور یک طرفه تعهدات خود را زیر پا بگذارند و از اتحادیه خارج شوند. نطق لینکُلن نه فقط موجب بازگشت ایالات هفت گانه به قلمرو حکومت مرکزی نشد، بلکه چهار ایالت برده‏دار دیگر نیز جدایى خود را از حکومت مرکزی اعلام داشتند. لینکُلْن اعلام داشت که در صورت لزوم، برای حفظ وحدت و تمامیت ارضی کشور، به قوه قهریه متوسل خواهد شد و برای این که نشان بدهد در این تصمیم خود جدی است در دوازدهم آوریل 1861م، به نیروهای فدرال دستور حمله به برخی استحکامات نظامی جنوبی‏ها را صادر کرد که بدین ترتیب، جنگ‏های داخلی امریکا معروف به جنگ‏های انفصال آغاز شد.

23 فروردین - 12 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟


 در این میان علی‏رغم پیشروی و پیروزی شمالی‏ها، نواحی جنوبی دست از مقاومت برنداشتند و برای جنگ با حکومت مرکزی، به تجهیز قوا پرداختند. با ادامه جنگ، پیشروی نیروهای شمالی به طرف ایالات جنوب از اواخر سال 1862م آغاز گردید و لینکلن نیز در اول ژانویه 1863م، اعلامیه معروف آزادی بردگان را درسراسر امریکا صادر کرد. صدور این اعلامیه باعث شورش بردگان در ایالات جنوبی علیه صاحبانشان شد و جنگ را وارد مرحله جدیدی نمود. جنگ‏های داخلی امریکا در طول سال‏های 1863 و 1864م ادامه یافت و در اواخر سال 1864م که شکست جنوبی‏ها قطعی به نظر می‏رسید، لینکُلن برای دومین بار به ریاست جمهوری امریکا انتخاب گردید. جنگ‏های انفصالِ‏سرانجام در روز نهم آوریل 1865م با تسلیم فرمانده نیروهای جنوب به پایان رسید و طرفداران برده‏داری شکست را پذیرا شدند. با این حال، آبراهام لینکُلن، چند روز بعد، در 14 آوریل، توسط یکی از مخالفانش به قتل رسید. در جنگ‏های داخلی امریکا، نزدیک به شش‏صد هزار نفر از نیروهای شمال و جنوب کشته شدند که نسبت تلفات شمالی‏ها، تقربیاً دو برابر جنوبی‏ها بود. امریکایى‏ها با وجود تلفات و خسارات سنگینی که در این جنگ متحمل شدند، آن را مکمّل جنگ‏های استقلال امریکا و ضامن بقای وحدت کشور خود می‏دانند و به همین جهت، نام لینکُلْن در ردیف جورج واشینگتن، اولین رئیس جمهور امریکا و به عنوان یکی از بزرگ‏ترین پیشوایان امریکا در تاریخ آن کشور ثبت شده است.

1906 - فرضیه نسبیت انشتین انتشار یافت.

23 فروردین - 12 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟


1931 - سقوط حکومت پادشاهی و تشکیل جمهوری در اسپانیا

اسپانیا در جنگ جهانی اول بی‏طرف ماند، ولی آلفونس سیزدهم، پادشاه وقت این کشور، برای مقابله با تشنجات داخلی، با استقرار یک حکومت دیکتاتوری، بیش از پیش به موقعیت خود لطمه زد. وی در سال 1930م با برکناری نخست وزیر نظامی خود، درصدد اعطای آزادی‏هایى به مردم برآمد. ولی فضای باز سیاسی که پس از یک دوره طولانی دیکتاتوری در این کشور به وجود آمده بود موجب تقویت نیروهای مخالف گردید و آلفونس سیزدهم که در دوران سلطنت خود، پنج بار مورد سوء قصد قرار گرفته بود، در آوریل 1931م از بیم جان گریخت. خروج پادشاه اسپانیا از کشور، به همه ‏پرسی و اعلام جمهوری در دوازدهم آوریل آن سال انجامید. اما چندی از استقرار این حکومت نگذشته بود که سلطنت ‏طلبانِ فاشیست به فرماندهی ژنرال فرانسیسکو فرانکو در 17 ژوئیه 1936م علیه جمهوری خواهان شوریدند که باعث وقوع جنگ داخلی به مدت دو سال و نیم در این کشور شد. این جنگ در نهایت با پیروزی سلطنت‏ طلبان بر جمهوری‏ خواهان در 28 مارس 1939م به پایان رسید و پس از آن، حکومت دیکتاتوری 36 ساله فرانکو بر اسپانیا حاکم شد.

23 فروردین - 12 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
فرانسیسکو فرانکو


1961 - نخستين انسان در فضا

23 فروردین - 12 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
سرگرد گاگارين


دانشمندان شوروي 12 اپریل 1961 وطن خود را به نخستين كشوري در جهان معروف ساختند كه انسان به مدار زمين فرستاد. در اين روز سرگرد روس ـ «يوري گاگارين» با وستوك ــ 1 ماهواره جماهير شوروي به فضا فرستاده شد و در مدار كره زمين قرار گرفت، كره زمين را دور زد و به خاك وطن بازگردانده شد كه در آن زمان عملي باور كردني نبود. اين كار، جهان را وارد يك مسابقه موشكي ـ فضايي كرد. نتيجه همين مسابقه بود كه موشك اينك جاي بسياري از سلاحها را گرفته و در ارتشها حرف اول را مي زند.

1357 - در تظاهرات تبریز یک دانشجو به شهادت رسید و بازار تبریز تعطیل شد.

2002 - وقوع کودتای امریکایی در ونزوئلا

کشور ونزوئلا واقع در امریکای جنوبی از جمله کشورهایى است که هیأت حاکمه آن در طول دهه‏های پایانی قرن بیستم تغییر و تحولات فراوانی را به خود دیده است. در دسامبر 1998م هوگو چاوِز به ریاست جمهوری این کشور برگزیده شد و در مراسم سوگند ریاست جمهوری قول داد با یک انقلاب صلح‏آمیز، با فقرِ گسترده و نابرابری‏های اجتماعی، اقتصادی و نیز فسادهای موجود در سطح مدیریت کشور مقابله نماید. هم‏چنین وی با به وجود آوردن، "مجلس ملی" اصول متعددی به نفع آزادی‏ها و حقوق فردی شهروندان به تصویب رسانید عملکرد مثبت وی باعث شد تا در انتخابات بعدی پارلمان، حزب وی بیشترین رأی را به دست آورد. این اقدامات چاوِز که با منافع سرمایه‏ داران و اتحادیه‏های صنفی مغایرت داشت باعث ایجاد اعتصابات گسترده‏ای گردید.

23 فروردین - 12 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟


 از طرف دیگر کش و قوس‏های آشکار و پنهان در سیاست‏های منطقه‏ای و خارجی هوگو چاوز با امریکا باعث شد تا اعتراضات داخلی، مورد حمایت کاخ سفید قرار گرفته و سرانجام در 12 آوریل 2002م کودتایى با حمایت امریکا به وقوع بپیوندند. در جریان این کودتا، هوگو چاوز بازداشت و به جزیره‏ای در اطراف کشور برده شد و دولت وی نیز سقوط کرد. اما حضور گسترده مردم و ارتش وفادار به او باعث شد تا دو روز بعد در 14 آوریل همان سال دولت کودتا سرنگون گردیده و هوگو چاوز به قدرت بازگشت. چندی بعد مشخص شد که مقامات و مأموران امریکایى در جریان انجام این کودتا بوده و به حمایت‏های مالی و سیاسی از مخالفین چاوز پرداخته‏اند. عملکرد کاخ سفید که مدعی استقرار دموکراسی در سراسر جهان است با این اقدام بار دیگر زیر سؤال رفت و رسوایی سیاسی جدیدی برای امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج بوش (پسر) به وجود آورد.

مناسبت ها

روز دندانپزشكي

به منظور گسترش و پيشرفت خدمات درماني و بهداشتي دهان و دندان در مناطق محروم كشور و روستاها، مجلس شوراي اسلامي در 23 فروردين 1360، قانون تربيت بهداشت‏كاران دهان و دندان را تصويب كرد. در اين قانون، مجلس، وزارت بهداشت و درمان را موظف نمود كه داوطلباني را براي تربيت در اين دوره، جذب كند و پس از دادن آموزش‏هاي لازم، با مدرك فوق ديپلم، آنان را در مناطق محروم به خدمت گمارَد تا از اين طريق، ضمن ارائه خدمات اوليه، از شيوع بيماري‏هاي دهان و دندان جلوگيري نموده و اصل پيشگيري را مورد نظر قرار دهند. از آن پس و به پيشنهاد جامعه اسلامي دندان پزشكان، روز 23 فروردين به عنوان روز دندانپزشكي نامگذاري گرديد.

 روز جهانی فضانوردی

١٢ آوریل، روز بین المللی فضانوردی است. یونسکو، بمناسبت پرواز یوری گاگارین به کهکشان، این روز را، روز جهانی فضانوردی واکتشافات کیهانی اعلام کرد و کلمه روسی «سپوتـنیک»(ماهواره)، با وارد شدن به زبانهای مختـلف، به یک کلمه بین المللی تبدیل شد.

٤٧ سال پیش، ١٢ آوریل سال ١٩٦١، یوری آلکسی اویچ گاگارین، فضانورد ٢٧ساله، کمونیست، شهروند و قهرمان اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، برای اولین بار در تاریخ بشری، بعنوان اولین فرستاده زمین به فضا، به جو زمین پرواز کرد. آن روز، طنین کلمه مشهور او، «رفـتیم»، در همه جهان به پرواز در آمد. این پرواز، پیروزی قطعی علم و تکنولوژی شوروی، پیروزی همه خلقهای خلاق اتحاد شوروی و نشانه برتری بلامنازع سوسیالیسم، بود. با پرواز یوری گاگارین، بزرگترین آرزوی والری پاولویچ چکالوف، خلبان کـبیر شوروی، که هیشه می گفت: «آه! اگر می توانستم بدور زمین پرواز کـنم»، تحـقـق یافـت.

زادروزها

    ۱۸۸۴ - اتو فریتز میروف روانشناس آلمانی.
    ۱۹۰۳ - یان تینبرگن اقتصاددان آلمانی.

23 فروردین - 12 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
اتو فریتز میروف


    ۱۹۱۲ - ژرژ فرانجو کارگردان فرانسوی.
    ۱۳۱۷ - ایرج کابلی، نویسنده، وزن‌شناس، مترجم ایرانی.

23 فروردین - 12 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
ژرژ فرانجو


مرگ‌ها

    ۱۹۴۵ - فرانکلین روزولت سی و دومین رییس جمهور دموکرات ایالات متحده آمریکا.
    ۱۳۶۱ - حبیب‌الله بلور، کشتی‌گیر و بازیگر ایرانی سینما

23 فروردین - 12 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
فرانکلین روزولت


    ۱۳۹۱ - فریدون پوررضا، خواننده و موسیقیدان گیلک
    ۱۳۹۱ - قمر آریان، نویسنده، مترجم، استاد ادبیات فارسی

23 فروردین - 12 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
حبیب‌الله بلور


*****
منابع:

-پايگاه نوشيروان کيهاني زاده
-ویکی پدیای فارسی
-صفحه امروز در تاریخ در توئیتر
-راسخون

مطالب مرتبط:

اختلاف حساب بین دو نفر منجر به قتل در مینودشت

کشاورزان جان زمین را می گیرند/کشت پنبه در گلستان نابود شد

سفیر جدید ایران در ترکمنستان معرفی شد/ احمدی بر گسترش روابط

امام جمعه اهل سنت گنبد: توجه ویژه به نیازهای مردم منطقه که د

جشن مهارت و کارآفرینی در شهرستان گنبد کاووس برگزار می‌شود

حضور باشکوه مردم در نماز عید سعید قربان گنبد کاووس +عکس

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram