Havapeyma Robaei 1تورکمن نیوز - اخبار خاورمیانه: یک فروند هواپیمای مسافربری مصر حامل ده‌ها سرنشین که از اسکندریه عازم قاهره بود توسط هواپیماربا ربوده شد و در فرودگاهی در قبرس به زمین نشست. بر اساس جدیدترین گزارش‌ها همه سرنشینان این هواپیما آزاد شدند و هواپیماربا نیز دستگیر شد.

 به گزارش سایت خبری تحلیلی ترکمن نیوز، به نقل از رسانه‌های منطقه، یک فروند هواپیمای مسافربری مصر ربوده شد. این هواپیما از اسکندریه عازم قاهره بود که توسط هواپیماربا ربوده شد.

 

اخبار ضدونقیض درباره تعداد سرنشینان
خبرگزاری رویترز گزارش داد که این هواپیما بعد از تغییر مسیر در فرودگاه "لارناکا" در کشور قبرس به زمین نشسته است. هواپیما از نوع ایرباس A۳۲۰ است.‬‎ درباره تعداد سرنشینان این هواپیما خبرهای ضدونقیضی منتشر می‌شود؛ در حالی که برخی گزارش‌ها اعلام کردند که هواپیما ۵۵ مسافر دارد و کادر پروازی آن هفت نفر است در بیانیه وزارت هواپیمایی کشوری مصر ۸۱ سرنشین اعلام شد. گزارش‌های اولیه نیز از وجود ۸۰ سرنشین در این هواپیما حکایت داشت.

 

پرواز داخلی هواپیما
رادیو قبرس اعلام کرد که این هواپیمای مصری در پروازی داخلی از شهر اسکندریه مصر به شهر قاهره در حال پرواز بود که ربوده شد.

 

رد وجود بمب در هواپیما
برخی از رسانه‌ها از احتمال وجود بمب در هواپیما خبر داده اعلام کردند که هواپیماربا با تهدید داشتن کمربند انتحاری از خلبان خواسته است به‌سوی قبرس پرواز کند. مسئولان قبرسی از پلیس خواستند که از بیم وجود مواد منفجره در هواپیما از آن دوری کنند‬، این در حالی است که برخی منابع دیگر وجود بمب در داخل هواپیما را رد کردند.

 

هویت رباینده هواپیما مشخص شد
در حالی که تلویزیون مصر از "ابراهیم سماحة" رباینده این هواپیما یاد کرده بود، خبرگزاری رسمی مصر و وزارت خارجه قبرس پس از گذشت چندین ساعت از وقوع این حادثه اعلام کردند که فرد مورد نظر "سیف‌الدین مصطفی" بوده است. وی تابعیت مصری و آمریکایی دارد. دولت مصر هم از ابراهیم سماحة به‌خاطر نام بردن وی در این حادثه و متهم کردن وی به این اتهام، عذرخواهی کرد.

 

درخواست پناهندگی هواپیماربا در قبرس
هنوز مشخص نیست که انگیزه هواپیماربا از ربودن این هواپیما چه بوده است. پلیس قبرس اعلام کرد که ربایندگان هنوز خواسته‌های خود را مطرح نکرده‌اند و هسته بحران به فرودگاه لارناکا اعزام شده است. منابع قبرسی اعلام کردند که رباینده این هواپیما خواستار پناهندگی در قبرس شده است. رادیوی قبرس اعلام کرد که انگیزه رباینده چه‌بسا شخصی باشد و همسر سابقش در قبرس سکونت دارد.

رادیو قبرس اعلام کرد رباینده هواپیمای مصری با ارسال نامه‌ای به بیرون از هواپیما، درخواست کرد آن را به همسرش که با او متارکه کرده است، تحویل دهند.

در جریان گفت‌وگویی که با عامل هواپیماربایی شده است، او درخواست ملاقات با همسر سابقش را که قبرسی است، مطرح کرده است. همسر سابق او در شهرک اوروکلینی نزدیک فرودگاه اقامت دارد.

رادیو رسمی قبرس همچنین اعلام کرد که رباینده هواپیما همچنین خواستار آزادی زندانیان در مصر شده است.

Havapeyma Robaei 2

تصویر رباینده هواپیما
خبرگزاری‌ها تصویری از رباینده هواپیما که تبعه مصری و آمریکایی است، منتشر کردند.

 

درخواست اولیه هواپیما برای فرود در ترکیه
رباینده هواپیما خواستار عزیمت به شهر استانبول ترکیه شده بود اما خلبان این درخواست را به‌علت کمبود سوخت رد کرد و رباینده اکنون خواهان پناهندگی به قبرس شده است.

بیشتر مسافران این هواپیما تابعیت مصری دارند
نیویورک تایمز گزارش داد که بیشتر مسافران این هواپیما تابعیت مصری دارند. یک مسئول وزارت هواپیمایی کشوری مصر گفت: ۳۰ سرنشین مصری، ۱۰ سرنشین آمریکایی، هشت سرنشین انگلیسی و یک سرنشین سوری است.

 

تماس هواپیماربا با مقامات مصری
بر اساس این گزارش، این هواپیما بعد از ۴۵ دقیقه پرواز، ارتباطش با برج مراقبت قطع شد. سازمان هواپیمایی مصر اعلام کرد: "رباینده هواپیمای مصری در قبرس با ما در تماس است". روزنامه مصری الیوم به نقل از منابع وزارت هواپیمایی کشوری مصر اعلام کرد رباینده هواپیما با آنها تماس گرفت و قرار است برای بار دوم تماس بگیرد. شرکت هواپیمایی مصر در همین ارتباط اعلام کرد که مذاکرات با رباینده هواپیما ادامه دارد تا مشخص شود که خواسته وی از ربایش این هواپیما چه بوده است.

 

آزادی بیشتر سرنشینان هواپیما
رسانه‌های مصری از قول مقامات قبرس گزارش داده‌اند فرد هواپیماربا به مسافران اجازه داده هواپیما را ترک کنند. خبرنگار العالم نیز گزارش داد که رباینده به زنان و کودکان اجازه داده است که هواپیما را ترک کنند.‬‎ خبرگزاری فرانسه نیز اعلام کرد که همه سرنشینان مصری هواپیما در فرودگاه لارناکا آزاد شدند. وزارت هواپیمایی کشوری مصر اعلام کرد که همه سرنشینان به‌جز کادر پروازی و پنج تبعه خارجی آزاد شدند.

 

بسته‌شدن فرودگاه لارناکای قبرس
در پی این هواپیماربایی، فرودگاه لارناکا بسته و پروازها به دیگر فرودگاه منتقل شد.

 

بیانیه وزارت هواپیمایی کشوری مصر
وزارت هواپیمایی کشوری مصر درخصوص ربوده شدن یک فروند هواپیمای این کشور و فرود آن در فرودگاه قبرس بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت هواپیمایی کشوری مصر در بیانیه خود آورده است: یک سرنشین هواپیمای ربوده شده شرکت هواپیمایی مصر تهدید کرد که کمربند انفجاری خودش را منفجر می‌کند.

این بیانیه افزود: تعامل با این سرنشین از سوی مسئولان قبرسی در جریان است.

در این بیانیه آمده است: هواپیما هدف ربایش قرار گرفت و خلبان "عمر الجمل" از تهدید یکی از سرنشینان خبر داد که گفته است کمربند انفجاری دارد. این فرد خلبان را مجبور کرد که در فرودگاه لارناکا در قبرس به زمین بنشیند.

این بیانیه افزودند: این هواپیما از نوع ایرباس ۳۲۰ بود که با شماره پرواز ۱۸۱ با ۸۱ سرنشین از فرودگاه برج العرب در شهر اسکندریه به‌سمت فرودگاه قاهره پرواز کرد.

 

تماس تلفنی السیسی با همتای قبرسی خود
در همین حال، منابع خبری از تماس تلفنی رئیسان جمهوری مصر و قبرس برای هماهنگی درباره بحران هواپیمای ربوده‌شده خبر دادند.

روزنامه الیوم السابع نوشت: عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر بر لزوم حفظ امنیت و سلامت تمام سرنشینان هواپیمای ربوده‌شده، تأکید کرد.

همچنین شبکه الجزیره قطر اعلام کرد: دولت مصر به‌منظور پیگیری حادثه ربوده شدن یک فروند هواپیما، گروه بحران تشکیل داد.

قبرس: ربودن هواپیما هیچ ارتباط با اقدامات تروریستی ندارد
در این میان رئیس جمهور قبرس تأکید کرده است که ربوده شدن هواپیمای مصری ارتباطی با تروریسم ندارد.

همه آزاد نشدند
شبکه بی‌بی‌سی به نقل از مقامات مصری اعلام کرد هنوز هفت نفر از سرنشینان داخل هواپیما هستند و آزاد نشده‌اند.

 

پایان ماجرا
شبکه‌های خبری اعلام کردند، چند لحظه پیش از دستگیری هواپیماربا، چند سرنشین باقی‌مانده نیز از هواپیما خارج شده بودند و به این ترتیب ماجرای هواپیماربایی بدون هیچ‌گونه قربانی یا زخمی پایان یافت.

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

telegram.me/TurkmensNews
برای عضویت کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

برگزاری آیین بزرگداشت مقام زن و روز مادر در گلستان

پیام تاریخی امام راحل در 29 فروردین 58 تولد دوباره ارتش بود

پراید و تیبا در برزخ

افزایش قاچاق چوب در گلستان/ کمبود نیرو داریم

خرید کلزا در گلستان از 50 هزار تن گذشت

از کارت‌های هدیه بدون اعتبار تا حضور عکاسان بدون دوربین در م

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram