اخبار ترکمنستان - تورکمن‌نیوز:  سازمان ملل متحد در دسامبر ماه سال 2015 میلادی دومین قعطنامه خود را در ضمیمه موضوع حمل و نقل را تصویب کرد که به موجب آن در تاریخ 26 الی 27 نوامبر ماه سال 2016 میلادی در عشق‌آباد،  اولین همایش جهانی حمل و نقل پایدار برگزار می‌شود که در آن قرار است  سران کشورها و هیات سیاسی و اقتصادی کشورهای خارجی حضور پیدا بکنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، وزارت  امور خارجه ترکمنستان با همکاری معاونت سازمان ملل در امور اقتصادی، اجتماعی، و اتحادیه حمل و نقل جاده‌ای طرح و برنامه کار این همایش را تهیه و تدوین نموده است.
دیپلماسی حمل ونقل جهانی می تواند بسیاری از موانع حمل و نقل در کریدورهای شرق به غرب و شمال به جنوب را حل و فصل کند.
امروز درک متقابل جهان در توسعه حمل ونقل افزایش یافته و ما شاهد توسعه حمل ونقل و همکاری های ترانزیتی در سطح بین المللی هستیم.
ترکمنستان از تمام برنامه های جامع حمل و نقل در جهان حمایت می کند زیرا برای ورود به بازارهای جهانی همه کشورها باید تلاش کنند.
راهبرد جهانی حمل و نقل در قرن 21 در گرو آینده حمل و نقل جهانی است تا شاهد توسعه هکاری کشورها در عرصه های جهانی در حوزه های شبکه ریلی و آب های آزاد باشیم.
ترکمنستان در تلاش است در برنامه های بزرگ حمل و نقل جهانی فعال باشد و در این راستا شبکه ریلی بین قزاقستان، ترکمنستان و ایران برای ما در توسعه حمل و نقل به کشورهای آسیا و اروپا اهمیت زیادی دارد.
استفاده از ظرفیت های جاده ای و حمل و نقل دریایی در دریای خزر دریای سیاه و منطقه بالتیک در ارتباط شرق به غرب برای برنامه ریزان حوزه حمل و نقل ترکمنستان اهمیت زیادی دارد و ما درصدد هستیم از ظرفیت های منطقه ای نهایت استفاده را ببریم.

Haml TN News 1

استفاده از ظرفیت های اقتصادی و بازرگانی منطقه ای سبب خواهد شد شاهد همکاری های جدیدی در این عرصه مهم جهانی باشیم.
این در حالی است که حمل و نقل پایدار، محیط زیست، انرژی و حمل و نقل، حامل های انرژی،شبکه حمل و نقل شهری و بین شهری،مخابرات و ارتباطات، حمل و نقل روستایی،سرمایه گذاری صنعت حمل و نقل،روابط و تعاملات و همکاری بین المللی در سیستم حمل و نقل و ترابری، توسعه پایه های حقوقی و قانوی، توسعه کریدور و دالان های بین المللی حمل و نقل و ترانزیت کالا و نیز برگزاری نمایشگاه های بین المللی از مهمترین برنامه کار همایش دو روزه حمل و نقل پایدار در عشق‌آباد برنامه ریزی شده است.
امضا اسناد همکاری در زمینه های مختلف بین کشورها و سازمان های مربوطه از دیگر برنامه های هستند که قرار است در قالب همایش جهانی حمل و نقل پایدار با حضور سران و مقامات مربوطه صورت گیرد.
تمایل ترکمنستان در کنار مجامع جهانی به حمایت و تحکیم همکاریها و توسعه روابط اقتصادی بین خود با تصدیق روند موجود تقویت و توسعه بیشتر روابط اقتصادی ملتهای خود در سطوح منطقه ای و جهانی با تأیید اهمیت موافقتنامه های بین المللی موجود در زمینه حمل و نقل کالاهای گذری از طریق زیرساختهای ریلی، جاده ای و بندری و همچنین نیاز به تسریع توسعه اقتصادی پایدار در کشورهای خود با تأکید بر تعهدات خود نسبت به تأمین تسهیلات لازم برای حمل و نقل و گذر سریع، روان و کارآمد کالا و مسافر به سایر کشورها و بالعکس و بهره‌برداری از موقعیتهای جغرافیایی خود با ابراز تمایل خویش نسبت به توسعه و تقویت توانمندیهای خود برای تسهیل حمل و نقل و گذر کالا و مسافر براساس قوانین ملی موجود و طبق استانداردها و کنوانسیونهای بین‌المللی حمل و نقل با ابراز امیدواری نسبت به استفاده از حداکثر تلاش ممکن در جهت بهره برداری از زیرساختهای حمل و نقلی موجود به منظور حمل و نقل و گذر کالا و مسافر از طریق قلمروهای خود، تلقی می‌شود.
مدیریت پایدار حمل و نقل اثرات توسعه حمل و نقل را بر روی کارایی اقتصادی، موضوعات زیست محیطی، مصرف منابع، کاربری اراضی و عدالت اجتماعی مورد توجه قرار می دهد و به کاهش اثرات زیست محیطی، افزایش بازدهی سیستم حمل و نقل و بهبود وضعیت زندگی اجتماعی کمک می کند و هدف آن سیستم افزایش کارآیی و جابه جائی کالاها، خدمات و افراد با حداقل مشکلات دسترسی است  که بدون سازماندهی مجدد استراتژیها، سیاستها و برنام هها قابل دستیابی نخواهد بود.
 این در حالی است که  ترکمنستان در سالهای آخیر خط  راه آهن سه جانبه « ایران- ترکمنستان-قزاقستان» را احداث کرد و طرح اجرای خط آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان را نیز در دست اجرا دارد و بندر «ترکمنباشی» که دروازه دریای منطقه محسوب می شود، به صورت کامل بازسازی می کند.

Haml TN News 2

به این ترتیب ترکمنستان به دالان حمل و نقل مسافر و کالا «شرق به غرب»  و «شمال-جنوب»  را ترویج داده قصد دارد به قطب حمل و نقل و ترانزیت کالا در قاره آسیا و  اوراسیا تبدیل شود و تعاملان خود را در این زمینه با مجامع جهانی بیش از پیش توسعه و گسترش دهد و  همکاری های خود را با کشورهای فرامنطقه و اوقیانوسیه گسترش دهد.

با توجه به افتتاح فرودگاه جدید بین‌المللی «عشق‌آباد» و ایجاد زیرساختهای لازم و خریداری هواپیماه‌های جدید، شرکت ملی هواپیمایی کشوری ترکمنستان فرصت پیدا رکده‌است که جغرافیاییا مسیر پروازهای خود را  افزایش دهد و این در حالی است که هواپیماه‌های این شرکت هم اکنون به کلان های جهان همچون مسکو، لندن،فرانکفورت، بیرمنگام، بانکوک، دهلی نو،امریستار،پکن، استانبول انجام می دهد و مسافران و کالا را از پل قاره آسیای به اروپا جا به جا می کنند.
به این ترتیب نخستین همایش جهانی حمل‌ونقل پایدار در روزهای 26 الی 27 نوامبر سال جاری در عشق‌آباد برگزار می‌شود.
در اولین همایش جهانی حمل‌ونقل پایدار مسائلی همچون حمل‌ونقل پایدار با توجه به تغییرات محیط زیست، حمل‌ونقل و انرژی، سیستم ارتباطات و ترابری شهرها و شهرستانها، تامین مالی و سرمایه گذاری حمل‌ونقل و ترابری، همکاری‌های بین‌المللی حمل‌ونقل و پایه‌های حقوقی و قانونی، دالان‌های بین‌المللی و حمل‌ونقل منطقه‌ای، تامین امنیت راه و رانندگی و حمل‌ونقل ایمنی و غیره مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

منبع: روزنامه «ترکمنستان بیطرف»                               انتشار دهنده: یاشار نیازی
مجله «دمکراسی و حقوق» سال 2015 میلادی

مطالب مرتبط:

دوره تخصصی سوارکاری در گنبدكاووس آموزش داده مي‌شود

آئین گرامیداشت هفته هلال احمر در گنبد کاووس برگزار شد+گزارش

تیم ملی والیبال ایران در جدال برای انتقام روز نخست

پرطرفدارترین خودرو‌های مفهومی طراحی‌شده در سال ۲۰۱۷

مرحله دوم انتخابات و تحلیلی بر راهیابی شهرام غراوی به مجلس د

کمبود نیروی آموزش و پرورش گلستان در دوره ابتدایی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram