تورکمن نیوز:‌ مشاور رئیس مرکز ملی فضای مجازی از تدوین سند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی خبر داد. محمدعلی فرقانی به «ایران» گفت: این سند در مرکز ملی فضای مجازی مراحل خاص خود را در حیطه‌های مختلف گذرانده و در شورای معین وابسته به شورای عالی فضای مجازی بررسی شده است. Eghtesad01.jpg

بعد از طی این مرحله، سند فوق به شورای عالی فضای مجازی کشور ارسال و در صورت تأیید و تصویب آن توسط شورای عالی، ابلاغ می‌شود. فرقانی با بیان اینکه سند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی، پیشتر در سایت مرکز ملی فضای مجازی به نظر خواهی عموم گذاشته شده بود و در تدوین نهایی آن از نظرات مردم و کارشناسان استفاده شده است ابراز امیدواری کرد که اگر جلسات شورای عالی فضای مجازی به صورت منظم برگزار شود این سند بزودی تصویب و به مرحله ابلاغ برسد.

 نقش اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی
یکی از آسان‌ترین راه‌های تحقق اقتصاد بدون نفت، توسعه فضای مجازی است.
بر اساس مطالعات میدانی و تطبیقی به عمل آمده، فضای مجازی و مؤلفه اصلی آن شامل فناوری اطلاعات، ارتباطات و محتوا در همه دنیا به عنوان عامل پیشران توسعه باثبات اقتصادی محسوب می‌شود. فناوری اطلاعات خالق بسیاری از امکانات جدید اطلاعاتی و ارتباطی است که پدیده‌هایی همچون «آموزش مجازی»، «کتابخانه‌های دیجیتالی»، «پول الکترونیک» و غیره مثال‌هایی از این دست هستند.
با توجه به اینکه فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از مؤلفه‌های اصلی فضای مجازی است، توسعه آن از دو جهت اهمیت ویژه‌ای دارد. اول اینکه فضای مجازی به عنوان یک صنعت کلیدی، توانایی ایفای نقشی مهم در تولید ناخالص داخلی و افزایش نرخ رشد اقتصادی به صورت مستقیم را دارد و دوم اینکه باعث تسهیل عملکرد و افزایش کارآیی و بهره‌وری سایر بخش‌های صنعتی و خدماتی و افزایش نرخ رشد اقتصادی به صورت غیرمستقیم می‌شود.
محمد علی فرقانی، مشاور رئیس مرکز ملی فضای مجازی در ادامه گفت‌وگو با ایران با اشاره به دلایل تدوین سند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی گفت: بعد از اینکه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد تمام بخش‌های کشور درصدد بودند که بتوانند این سیاست‌ها را در بخش‌های گوناگون و مرتبط با خودشان پیاده و اجرا کنند و همزمان در مرکز ملی فضای مجازی هم این موضوع مطرح شد که اقتصاد مقاومتی چه ارتباطی با وظایف این مرکز پیدا می‌کند. یکی از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی، دانش بنیان بودن آن است و بر همین اساس، فضای مجازی، جایی است که دانش و فناوری‌های نوین در آن حرف اول را می‌زند و این‌طور می‌توان نتیجه گرفت که اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی تجلی پیدا می‌کند.
مشاور رئیس مرکز ملی فضای مجازی با تأکید بر اینکه، اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که در مقابل تکان‌های بین‌المللی و بحران‌هایی که کشورهای استعمارگر برای ما ایجاد می‌کنند بتواند مقاومت کند و مقاوم باشد تصریح کرد: این ویژگی بارز می‌تواند در فضای مجازی موضوعیت داشته باشد بر همین اساس وجود نیروی انسانی تحصیلکرده‌ در کشور، ظرفیت موجود در دانشگاه‌ها، اقدامات مناسب در زمینه تولید محتوا و خدمات داخلی و همچنین تدوین سیاست‌های موجود در این زمینه از جمله ویژگی‌هایی است که می‌تواند تأثیر بحران‌های موجود در فضاهای بین‌المللی را کاهش داده و تا حدودی فضای مجازی را خودکفا و مستقل کند.
فرقانی با بیان اینکه فضای مجازی، فضایی است که می‌تواند روی متغیرهای کلان اقتصادی تأثیر‌گذار باشد خاطرنشان کرد: فضای مجازی روی متغیرهای اقتصاد خرد، اشتغال، رشد اقتصادی و رشد تولید ناخالص ملی تأثیر‌گذار است و باعث ایجاد افزایش بهره‌وری می‌شود.

تحول در دنیای مجازی با اقتصاد مقاومتی
امروزه گسترش و فراوانی مدل‌های کسب و کار در فضای مجازی باعث رقابتی‌تر شدن اقتصاد کشورها شده است. به گفته کار‌شناسان توسعه مدل‌‍‌‌های جدید کسب و کار در فضای مجازی موجب خواهد شد که موانع ورود به بازار برداشته شده و هر فرد براحتی از طریق شبکه اینترنت وارد اقتصاد جهانی شود. گذشته از آن به واسطه استفاده از قابلیت‌های شبکه، قدرت مصرف‌کننده از طریق مقایسه قیمت‌ها و کیفیت‌ها و دسترسی به اطلاعات افزایش یافته است. از سوی دیگر اندازه شرکت‌ها، کوچک شده و طیف وسیعی از واحدهای اقتصادی از طریق شبکه جهانی به یکدیگر وصل شده‌اند. هزینه مبادلات نیز که یکی از عوامل مهم تنظیم‌کننده قیمت‌ها است بشدت کاهش یافته و با وجود بحران‌های اقتصادی، توسعه کسب‌وکار‌ها در فضای مجازی به دلیل وجود فضای رقابتی روز به روز در حال افزایش است.
مشاور رئیس مرکز ملی فضای مجازی در بخش دیگری از گفت‌وگو با ایران با تأکید بر اینکه اگر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی پیاده شود، شاهد تحول جدی در صنعت و فناوری این حوزه و همین‌طور فضای فرهنگی خواهیم بود، تصریح کرد: به همین منظور، تک تک بندهای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی را بررسی کردیم و متناظر با آن راهکارهای موجود و متصور در فضای مجازی، احصا، جمع‌بندی و در نهایت نکات اصلی آن استخراج شد و در این سند مورد استفاده قرار گرفت.
فرقانی با اشاره به بررسی نمونه‌های خارجی سند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی گفت: حدود 6 الی 7 ماه است که کمیته‌های مختلف روی این سند کار کرده‌اند و در ابتدای طرح این موضوع در مرکز ملی فضای مجازی، کارشناسان این مرکز، مطالعات اولیه و تطبیقی روی برخی کشورها مانند سنگاپور، هنگ کنگ، مالزی، کره جنوبی و غیره که مسیر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات را طی کرده بودند انجام دادند که بر اساس همین اطلاعات اولیه کسب شده، سند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در مرکز تهیه و تدوین شد.
 وی افزود: در جریان بررسی سیاست‌ها و راهکارها با نمونه‌های خارجی شامل حمایت از تولید ملی، کنترل واردات، مدیریت مصرف و غیره برخورد کردیم و مشخص شد که بسیاری از کشورها بخصوص کشورهایی که در سال‌های اخیر مسیر توسعه را طی کرده‌اند، سیاست‌های مشابه اقتصاد مقاومتی را اعمال و اجرا کرده‌اند. مشاور رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به شرایط اجرای سند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور خاطرنشان کرد: تشکل‌های صنفی و عموم مردم، عهده دار اجرای این سند هستند چرا که بخش‌هایی از این سند به مصرف و مدیریت مصرف، بر می‌گردد اما عمده‌ترین بخش تأثیر‌گذار در اجرای سند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی، بخش دولتی و سازمان‌های دولتی خواهند بود.
فرقانی همچنین با بیان پیشنهادهای مطرح شده در این سند برای تحقق اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی اظهار داشت: پیشنهادهای مطرح شده در این سند، در سطح کلان است و طبیعتاً خیلی به برنامه‌های اجرایی نمی‌پردازد و فقط جهتگیری‌ها و سیاست‌ها را نشان می‌دهد. حمایت از تولید ملی، کار آفرینی، اتخاذ سیاست‌های ارزی و پولی مناسب، اصلاح الگوی مصرف، اجرای اصل 44 و مردمی کردن اقتصاد، تأثیر سیاست‌های بازرگانی، توجه به نخبگان، تولید دانش کاربردی و استفاده از فناوری‌های مهم محورهای اصلی این سند است و در کنار آن مباحثی نظیر استفاده حداکثری از زمان و منابع، مدیریت مصرف و حمایت از تولید داخلی مد نظر بوده که در قالب یک سری راهکار ذیل هر ‌بند، قید شده است.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با تصویب این سند و اجرایی شدن آن، مرکز ملی فضای مجازی بتواند نقش مؤثری در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور ایفا کند.
آنچه مسلم است، فضای مجازی، ظرفیت‌های علمی، فنی و اقتصادی جدید و وسیعی را در اختیار کشور قرار می‌دهد که باید بدرستی و در جهت مقابله با بحران اقتصادی از آن استفاده کرد، بر همین اساس و با توجه به تهیه سند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی می‌توانیم افق رو به رشدی را برای فضای مجازی در کشور تصور کنیم.

منبع: ایران

مطالب مرتبط:

40 متقاضی راه اندازی بوم گردی در استان گلستان

آغاز نخستین سمینار تخصصی پیشگیری از تصرفات غیرقانونی در است

حضور تنها نماینده مسابقات اسکی بانوان در رقابت‌های المپیک زم

میراث فرهنگی روند صدور مجوز احداث هتل در گنبدکاووس را تسریع

افزایش روابط اقتصادی تجار روسیه با گلستان در تولیدات کشاورزی

اعلام نتایج شمارش آرا در حوزه‌های مختلف گلستان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram