b_300_300_16777215_00_images_Bodjeh.jpgتورکمن نیوز- اقتصادی: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني ديروز کليات لايحه بودجه 94 را تصويب کردند.


تورکمن نیوز به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس در جلسه علني صبح ديروز رسيدگي به کليات لايحه بودجه 94 را آغاز کردند و پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان با 152 راي موافق، 43 راي مخالف و 13 راي ممتنع از مجموع 218 نماينده حاضر به کليات لايحه بودجه 94 راي دادند.
در جلسه صبح و بعد از ظهر ديروز 10 نماينده به عنوان موافق  و 10 نماينده به عنوان مخالف کليات لايحه بودجه سخنراني کردند و در پايان نيز محمدرضا نوبخت معاون برنامه ريزي رئيس جمهور و محمد مهدي مفتح سخنگوي کميسيون تلفيق از کليات لايحه بودجه 94 دفاع کردند و در نهايت رئيس مجلس کليات را به راي مجلس گذاشت که نمايندگان به آن راي مثبت دادند.
در زير ابتدا گزيده اي از اظهارات مخالفان و سپس موافقان را مي خوانيد:
* مخالفان:
هادي قوامي با انتقاد از افزايش تعداد تبصره‌هاي لايحه بودجه توسط کميسيون تلفيق، گفت: لايحه فعلي باعث افزايش قيمت و تورم در سال 94 مي‌شود. به گزارش ايسنا، هادي قوامي به عنوان اولين مخالف کليات لايحه بودجه 94 گفت: نحوه پرداخت يارانه نقدي بر اساس درآمد خانوار در لايحه بودجه ابهام دارد.
محمد حسن آصفري، مخالف بعدي بود. او گفت: نظارتي بر پرداخت ماليات افرادي مانند بابک زنجاني وجود ندارد. وي افزود: بهتر است به سراغ دلال‌ها و واسطه‌هايي که پول‌هايي را از دولت مي‌گيرند و فرار مالياتي دارند برويم.
محمد ابراهيم رضايي به عنوان مخالف بعدي گفت: با منطق بودجه خسارات غيرقابل جبراني به کشور وارد شده است.
وي افزود: عده‌اي يارانه مي‌گيرند تا سگشان را جراحي زيبايي کنند و عده‌اي ديگر يارانه مي‌گيرند تا زنده بمانند.همچنين عباس قائد رحمت، مخالف بعدي، گفت: آيا با هزار ميليارد تومان مي‌شود مشکل اشتغال 8 ميليون نفر را حل کرد؟
وي ادامه داد: دولت نه تنها نتوانسته از فرصت تهيه و تصويب بودجه براي تصميم‌گيري‌هاي اساسي به درستي استفاده کند بلکه کميسيون تلفيق هم مثل هر سال اندک اثري در بودجه داشته و نتوانسته به مسائل کلان کشور بپردازد.
غلامرضا مصباحي ‌مقدم، مخالف بعدي گفت: هزينه‌هاي جاري در بودجه 94 بيشتر از بودجه 93 پيش‌بيني شده است.
وي گفت: در لايحه بودجه 94 اتکا به درآمدهاي نفتي افزايش يافته است به نحوي که 12 درصد از درآمد واريزي نفت به صندوق توسعه ملي نيز در بودجه مورد استفاده قرار خواهد گرفت. وي افزود: اين لايحه با ماده 18 سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي مغايرت دارد. وي لايحه بودجه 1394 را انبساطي دانست و افزود: پيش بيني عملکرد طبق اظهارات رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي 180 هزار ميليارد تومان است در حالي که در لايحه بودجه 94 اين عدد 216 هزار ميليارد تومان به اضافه 16 هزار ميليارد تومان ديگر است که در صورت تحقق در بودجه هزينه خواهد شد. آيا اين بودجه انبساطي نيست؟وي گفت: در کميسيون تلفيق از گاز و ساير موارد پول اضافه از مردم دريافت شده است و جالب آنکه درآمدهاي حاصل از اين محل نيز به خزانه واريز نمي‌شود.مصباحي مقدم افزود: بودجه 94
از بحث تحريم ها غافل است .
نادر قاضي پور به عنوان مخالف بعدي گفت: بي انضباطي در بودجه باعث تبلور شهرام جزايري‌ها و بابک زنجاني‌ها مي‌شود. وي با طرح اين سئوال که چرا کارگران هميشه در کشور مظلومند گفت: حقوق کارگران با چه مبنايي محاسبه شده است و فشار بر اقشار ضعيف و کارگر جامعه که هميشه زير بار تورم و کمبود درآمد کمر خم کرده‌اند امسال ديده مي‌شود و مگر بازنشستگان خانواده ندارند.
عبدالرحمان رستميان، مخالف بعدي هم گفت: بودجه‌هاي جاري بايد با نظام هماهنگ پرداخت ديده شود. نماينده دامغان با تاکيد بر اين که بايد براي انجام پروژه ها و کارها طرح جامعي تعريف شود گفت: متاسفانه پروژه‌ها تعريف جامعي ندارد و بر اساس شاخص‌ها و متغيرهاي مناسب انجام نمي‌شود.
کمال عليپور، يکي ديگر از مخالفين اظهار داشت: ما در مجلس برنامه کشور را دستکاري مي‌ کنيم نه لايحه بودجه را.
وي ادامه داد: جايگاه فروش نفت خام در بودجه شفاف نيست و اتفاقي که از زمان طاغوت تا امروز در حال وقوع بوده است يعني اختصاص 14 درصد از فروش نفت به شرکت ملي نفت امسال نيز در حال وقوع است بدون آنکه مالياتي پرداخت کنند و به هيچ وجه اين کار ضرورت ندارد و اين حاتم‌بخشي‌هاي دولت به وزارت نفت و بدنه دولت چه معنايي دارد.
علي‌ نعمت چهاردولي، مخالف بعدي گفت: رابطه مقررات مالي دولت با بودجه نامشخص است. وي ادامه داد: اقتصاد به جاي توليد محوري، تجارت ‌محور است. تورم 40 درصد با افزايش حقوق 14 درصدي جبران نمي‌شود. کارگران، کارمندان، کشاورزان و حقوق‌بگيران افزايش حقوق نمي‌خواهند بلکه کنترل تورم را خواهانند به طوري که توان اقتصاديشان حفظ شود.
الياس نادران به عنوان آخرين مخالف گفت: دولت سياست‌هاي پولي انقباضي را در بودجه اعمال کرده است. وي با اشاره به نسبت بودجه 94 به اقتصاد مقاومتي گفت: هيچ نسبتي بين اين بودجه واقتصاد مقاومتي نديدم.
وي با انتقاد از فشار بر مردم در اثر بودجه سال 94 گفت: در مباحث مختلف از جمله موضوع مالياتي ما شاهد وارد آمدن فشار بر مردم براي مصارف خاص هستيم.وي افزود: فشار و مصيبت‌هايي که مردم در لايحه بودجه 94 متحمل مي‌شوند صرف هزينه‌هاي خاصي است و در بخش بهداشت نيز چاه ويلي درست شده است که هر چه منابع به آن تخصيص داده مي‌شود باز هم کم است و متاسفانه به جاي کارآمد کردن نظام بهداشت و درمان و سلامت با پرداخت پول مي‌خواهند مشکلات آن را حل کنند.
* موافقان:
سيد هادي حسيني به عنوان اولين موافق بودجه گفت: معقول کردن نسبت سهم عمراني و توسعه‌اي نسبت به بودجه جاري کشور از نقاط قوت لايحه بودجه است. وي توجه به سهم مناطق محروم وروستاها و بهبود بودجه‌هاي ايجاد زيرساخت در مناطق محروم را از ديگر نکات مثبت بودجه دوم دولت تدبير و اميد دانست.
حميد رضا تابش، موافق بعدي بودجه 94 بود. وي گفت: شفافيت و قدرت پاسخگويي از ويژگي‌هاي بودجه 94 است. تابش با اشاره به شفافيت بودجه سال 94 نيز تأکيد کرد: همه فعل و انفعالات شفاف و قابل پيگيري و قابل مقايسه است که نظارت را بالا برده و دولت را در مقام پاسخگويي قرار مي‌دهد.
ايرج نديمي نيز به عنوان موافق بودجه گفت: اعتباراتي براي رفع خشکسالي و آلودگي هوا در نظر گرفته شده است. وي با تاکيد بر اين که کميسيون تلفيق براي بررسي لايحه بودجه به موضوع گاز رساني شهرها و روستاها توجه ويژه‌اي داشته است گفت: که از ديگر موارد مورد توجه کميسيون موضوع رسيدگي به وضعيت خشکسالي و آلودگي زيست محيطي است چون محيط‌زيست و بهداشت از اصول زندگي به شمارمي‌رود و بايد بر آن برنامه وجود داشته باشد.
حبيب برومند، موافق بعدي بودجه گفت: کاهش وابستگي بودجه به نفت از نقاط برجسته لايحه است. اين عضو کميسيون کشاورزي مجلس توجه به اقتصاد دانش بنيان براي تحقق اقتصاد مقاومتي را از ديگر نکات حائز اهميت در بودجه 94 عنوان کرد و گفت: توجه به احکام برنامه پنجم نيز از برجستگي ديگر لايحه بودجه 94 مي‌باشد.
حسن کامران، موافق بعدي گفت: منابع و مصارف بودجه روشن است. وي تأکيد کرد: براي اولين بار است که ماليات مناطق آزاد در ذيل بودجه آمده است، همچنين ميادين مشترک گاز در بودجه آمده است. او گفت: براي ديه زندانيان و حقوق پدر و مادر شهيدان نيز اعتباراتي در نظر گرفته شده است.
عزيز اکبريان، موافق بعدي گفت: کمک کنيم منابع درآمدي کشور افزايش يابد. نماينده مردم کرج با تاکيد بر اينکه انتقادها به لايحه بودجه 94 بايد با استدلال صورت گيرد، اظهار کرد: يکي از انتقاداتي که دوستان مطرح کردند مربوط به درآمد حاصل از اجراي هدفمندي يارانه‌ها است. ما سال گذشته 66 هزار ميليارد تومان براي هدفمندي پيش بيني کرديم اما چه ميزان از اين درآمد تحقق پيدا کرد. امسال هم در لايحه بودجه اين درآمد 48 هزار ميليارد تومان پيش بيني شده است که برخي مي‌گويند اين مقدار درآمد کم است. آيا بايد بگوييم که درآمد هدفمندي به 100 هزار ميليارد افزايش يابد؟ قطعا در اين شرايط تورم سرسام‌آوري به وجود خواهد آمد.
کمال‌الدين پيرموذن، موافق بعدي گفت: لايحه بودجه 94 واقع‌ گرايانه و هدفمند است. پيرموذن با بيان اينکه رسيدن به رشد اقتصادي سه درصد در سال آينده دور از دسترس نيست، گفت: بودجه سال آينده عملياتي خواهد بود.
سليمان عباسي، يکي ديگر از موافقان گفت: در بودجه 94 به زير ساخت‌هاي اقتصادي توجه شده است. وي اظهار داشت: توجه به بهداشت، کاهش تورم ،حمايت از توليد داخلي و توسعه مناطق محروم از نکات مثبت و برجسته‌ بودجه امسال است. کاتب موافق بعدي بودجه گفت: اتکا بودجه 94 به نفت به 25 درصد کاهش يافته است.او از نمايندگان خواست به کليات لايحه بودجه راي بدهند و اگر در جزئيات پيشنهاداتي دارند آن را مطرح کنند.
تاجگردون در موافقت با بودجه گفت: بودجه 94 فشاري به زندگي مردم وارد نمي‌کند.او گفت:در شرايط موجود بيشتر از اين نمي‌توان سهم نفت در بودجه را کم کرد.
نوبخت سخنگوي دولت پس از سخنان مخالف وموافق گفت: تصويب کليات لايحه بودجه پيام اتحاد دولت و مجلس را در خود دارد.وي افزود : در سايه اتحاد فرزندان ملت بين دولت و مجلس اين کشور را به نحو احسن اداره خواهيم کرد.
گفتني است در پايان سخنان مخالف و موافق  ونيز سخنان آقاي نوبخت سخنگوي دولت، محمد مهدي مفتح سخنگوي کميسيون تلفيق لايحه بودجه کل کشور سال 94 گفت که دو سقفه بودن بودجه 94 باعث انعطاف‌پذيري بودجه و جلوگيري از کاهش رشد اقتصادي در سال آينده خواهد شد.وي كه در دفاع از کليات لايحه بودجه 94 سخن مي‌گفت، اظهار کرد: وقتي بودجه را در صحن علني مجلس بررسي مي‌کنيم تلاش مي‌شود نقاط ضعفي که تدوين شده به راي نمايندگان گذاشته شود تا لايحه‌اي که مي‌خواهد تبديل به قانون شود ارتقا پيدا کند و از نقاط ضعف عاري شود.وي افزود: بعضي از نمايندگاني که با کليات بودجه مخالفت مي‌کردند مي‌گفتند طبق برنامه پنجم بايد 32 درصد سهم صندوق توسعه ملي از بودجه 94 به اين صندوق واريز شود اما بايد توجه داشت که وضعيت ما مثل زماني نيست که دو ميليون بشکه نفت 100 دلاري صادر مي‌کرديم و ما بايد با وضع فعلي و اين درآمد ارزي کشور را اداره کنيم.وي با بيان اينکه صندوق توسعه ملي اهداف بلندمدت و کوتاه مدتي دارد، يادآور شد: ما بايد براي اداره کشور به نقطه بهينه برسيم، بر همين اساس کميسيون تلفيق به اين نتيجه رسيد که 20 درصد واريز به صندوق توسعه داشته باشيم تا بشود کشور را اداره کرد.مفتح درباره انتقاد برخي نمايندگان از درآمدهاي مالياتي در بودجه 94 نيز گفت: ما معتقديم بايد در مورد ماليات‌ها در نقطه بهينه بايستيم از جمله فرار مالياتي و معافيت‌هاي مالياتي را کم کنيم، ما معتقديم اگر ماليات در گزارش کميسيون تلفيق نسبت به لايحه دولت افزايش داشته به خاطر افزايش نرخ ماليات نيست بلکه پايه مالياتي افزايش پيدا کرده است.سخنگوي کميسيون تلفيق لايحه بودجه کل کشور سال 94 در پايان با بيان اينکه کميسيون تلفيق در بررسي بودجه 94 مسائل شخصي و مسائل حوزه انتخابيه نمايندگان را دخالت نداده، تاکيد کرد: دو سقفه بودن بودجه هم تدبيري بوده که در کميسيون تلفيق صورت گرفته و باعث مي‌شود بودجه انعطاف داشته باشد و ما بتوانيم هم پروژه‌هاي عمراني و هم بودجه جاري را مديريت کنيم و کاهشي در رشد اقتصادي نداشته باشيم.

مطالب مرتبط:

استقبال مردم شیعه و سنی گلستان از اعزام به حج تمتع

بارش سال آبی در گنبد قریب به 380 میلی متر

عباسی به نفع اصولگرایان کنار می‌رود؟ / اجماع از خودگذشتگی می

معاون سیاسی و امنیتی استاندار گلستان: خبرنگاران چراغ هدایت م

توضیحات مدیر حج و زیارت گلستان در خصوص اعزام حجاج به سرزمین

قیمت طلا و سکه در بازار چند است؟/سکه به مدار یک میلیون تومان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram