kar 01اخبار اقتصادي- توركمن‌نيوز: معاون نظارت زیربنایی و برنامه ریزی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم گفت:با اجرای پروژه ارتقاء تولید و توسعه اشتغال در دشتها و مناطق روستایی یک میلیون شغل در مدت ۵ سال ایجاد می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، نعمت الله رضایی ظهر روز پنجشنبه درجلسه توسعه روستایی استان قزوین که در استانداری برگزار شد اظهارداشت: با توسعه شهرک های صنعتی و بهره برداری و ساخت ۹۸ ناحیه صنعتی جدید روستایی پیش بینی می‌شود یک میلیون و ۹۱۴ فرصت شغلی ایجاد شود.

وی افزود: باتوسعه بنگاههای اقتصادی روستایی که رقابت پذیر وصادرات محور باشد میتوانیم برای روستاها اشتغالزایی کنیم.

رضایی بیان کرد: در حال حاضر ۳۸۰ ناحیه صنعتی در کشور فعال است که باید ۹۸ ناحیه دیگر به آن اضافه شود و در قالب برنامه شبکه یک میلیون و ۹۱۴ فرصت شغلی در جامعه روستایی ایجاد شودکه بطور متوسط سالانه باید ۳۸۲ هزار و ۸۰۰ شغل جدید روستایی ایجاد شود.

معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت تولید روستایی و مناطق محروم کشور گفت: برای امسال بیش از ۹۷۰ هزار شغل برای کشور پیش بینی شده که ۳۰۰ هزار شغل در روستاها خواهد بود که بیشتر آنها باید در قالب طرح های ارتقاء تولید باشد.

وی اضافه کرد: پروژه ارتقاء تولید و توسعه اشتغال پایدار در دشت ها و مناطق  روستایی با تأکید بر مشاغل خرد در مناطق محروم از برنامه‌های ملی اقتصاد مقاومتی در اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است که در این راستا ۱۲ برنامه، ۵۸ طرح و ۲۵۷ پروژه طراحی شده است.

رضایی در خصوص مهمترین اهداف اجرای این طرح گفت: افزایش نرخ مشارکت اقتصادی روستائیان، ایجاد زمینه اشتغال پایدار روستایی برای جمعیت غیر فعال، افزایش مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری بخش دولتی و غیردولتی در فعالیت های اقتصادی روستایی  اعم از تولیدی و خدماتی، اعمال سیاست های تشویقی جهت جذب سرمایه های خرد و کلان روستایی، تشویق سرمایه گذاری درمناطق مختلف بویژه مناطق مرزی و ساحلی با اتکاء به قابلیت های بومی، بهبود و افزایش مهارت سرمایه انسانی در بنگاه های کوچک و متوسط و اصلاح ساختار اقتصادی روستا از مهمترین اهداف است.

معاون نظارت زیربنایی و برنامه ریزی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور اضافه کرد: همچنین سرمایه گذاری درجهت افزایش سهم نیروی کار و ارزش افزوده دربخشهای خدمات و صنعت نسبت به بخش کشاورزی، سرمایه گذاری در بخشهای اقتصادی با اولویت معدن، گردشگری، صنایع دستی، تبدیلی و تکمیلی، افزایش میزان و سهم ارزش افزوده و اشتغال بخشهای صنعت و معدن و خدمات در اقتصاد روستا و افزایش سهم اقتصاد روستا از تولید ناخالص داخلی کشور از دیگر اهداف طرح است.

۳۰ هزار میلیارد تومان بازار پوشاک

رضایی با اشاره با بازارهای تولیدی گفت: مصرف پوشاک کشور سالانه بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان است که ۱۰ هزار میلیارد تومان در داخل تولید می شود و مابقی وارداتی است که این ظرفیت می تواند در ایجاد اشتغال روستایی مورد توجه قرار گیرد.

معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت تولید روستایی و مناطق محروم کشور اظهارداشت: در بخش سنگ های زینتی و نیمه قیمتی هم ۱۰۰۰ میلیارد دلار ارزش فعالیت های اقتصادی این عرصه است که ایران ۵ درصد سنگ های زینتی را مصرف می کند و از ۱۰۰ کانی تعداد ۵۰ کانی در ایران است که ظرفیت بسیار خوبی محسوب می شود.

ایجاد ۲۱۱ هزار شغل با ۴۳۶۵ میلیارد تومان/طرح های اولویت دار مشخص شود

رضایی اظهارداشت:امسال بااعتباری بالغ بر ۴ هزار و ۳۶۵ میلیارد تومان قراراست ۲۱۱ هزار شغل در روستا های کشور ایجاد شود و ۱۰۰ هزار روستایی نیز باید آموزش های مهارتی انجام شود.

وی بیان کرد: با مشخص شدن طرح های اولویت دار طرح توسعه تولید پوشاک در مناطق روستایی با ۲۵۰ کارگاه روستایی و ۲۵ شرکت استانی با اشتغال ۲۰ هزار و ۲۳۵ نفر، شبکه بهره برداری از معادن کوچک با استفاده از ۳۵۰ معدن و ۱۵ واحد فرآوری با ۹۳۵۰ شغل، ایجاد واحدهای تولید سنگ های زینتی و جواهرات با ۱۲ هزار و۵۰۰ کارگاه خانگی روستایی و ۲۵ مرکز جواهرسازی استانی با ۲۵۷۰۰ شغل در اولویت قرار دارد.

رضایی یادآورشد:همچنین احداث واحدهای فرآوری گیاهان دارویی با ۳۱ واحد و ۱۸۶۰ شغل، طرح بازاریابی شبکه ای برای محصولات روستایی با ۲۵۰ دفتر و ۴۵ هزار شغل، طرح های صنعتی کوچک مبتنی بر مزیت منطقه ای و حلقه های مفقوده خوشه های کسب و کار با ۲۵۰ طرح و ۵ هزار شغل، کشت گلخانه ای با دو هزار هکتار و۳۰ هزار شغل و سایر طرح ها با ۱۴ هزار و ۶۰۰ طرح و اشتغال ۷۳ هزار و ۹۴۶ شغل جمعا ۲۱۱ هزار و ۹۱ شغل است.

وی گفت: سهم استان قزوین ۳۶۴۸ شغل با ۳۹۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار است که امیدواریم با کمک استاندار و مسئولان استان آن را عملیاتی کنیم.

۱۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح های روستایی

رضایی یادآورشد: امسال ۵ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات بانکی و ۵ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های اشتغال روستایی پیش بینی شده که با اولویت بندی طرح ها می توانیم به اقتصاد روستاها کمک کنیم.

منبع: مهر

مطالب مرتبط:

چهاردهم خرداد در آینه تاریخ معاصر ایران

راه یابی گلستان و خراسان شمالی به دیدار نهایی کشتی آزاد گروه

حذف محکومان از پست‌های دولتی/بررسی مجدد ایجاد سازمان مبارزه

انجام 9535 مورد بازرسی در طرح سلامت نوروزی در گلستان/ تعطیلی

بازارچه دائمی صنایع دستی در همه شهرهای گلستان راه‌اندازی می‌

رفع مشکل بانوان تیرانداز در برزیل

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram