photo 2017 06 24 22 53 23اخبار گنبد کاووس - تورکمن نیوز:  مدیر پایگاه جهانی برج قابوس از برگزاری نشست های هم اندیشی در راستای تعیین روش های اجرایی و مدیریتی برج و قرار گرفتن برنامه عملیاتی مدیریتی این اثر جهانی در مسیر اجرایی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  نخستین نشست هم اندیشی در خصوص اکشن پلان یا روش های اجرایی و مدیریت میراث جهانی گنبد قابوس با مدیریت شهری (اعضای شورای شهر، شهردار و منتخبین مردم گنبد در شورای اسلامی دوره پنجم)  در پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس برگزار شد.

مدیر پایگاه جهانی برج قابوس در این نشست، نقش شورای شهر و دستگاه های متولی را در روش های اجرایی پلان مدیریت نقش بسیار مهم دانست و گفت: برج قابوس به عنوان پانزدهمین اثر ایران است که در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده و جزو چند پایگاهی است که پلان مدیریت آن تدوین شده است.

جاوید ایمانیان با یادآوری اینکه بسیاری از پایگاه های کشور مانند پاسارگاد هنوز پلان مدیریتی ندارند، افزود: در پلان مدیریتی برج قابوس اهداف کلان و چشم اندازهای این اثر جهانی دیده شده است.

وی خواستار نگاه ویژه و مثبت مدیریت شهری به برج قابوس در جلسات شورای اسلامی شد و ادامه داد: در روش های اجرایی پلان مدیریت برج (اکشن پلان) مباحث مربوط به حفاظت و مرمت بنا (راهبرد ها و سیاست ها) و هم برنامه ها و اقدامات دیده شده است.

میدر پایگاه جهانی برج قابوس با تاکید بر اینکه باید به اقدامات عملی در حوزه حفاظت و مرمت و برنامه های گردشگری برج قابوس برسیم، متذکر شد: در پلان مدیریتی تمام موارد دیده شده و در حال حاضر نیازمند تعیین روش های اجرایی برای رسیدن به اهداف، برنامه ها و چشم اندازها هستیم.

 

تاکید بر زنده شدن رویدادهای اجتماعی در کنار برج

وی به نقش روش های اجرایی برای رسیدن به اهداف و چشم اندازها اشاره و تصریح کرد: در راستای رسیدینی به این مهم یکی از بخش های اساسی، مباحث اجتماعی است.

ایمانیان متذکر شد: تشکل های مردم نهاد در دست یافتن به اهداف و چشم اندازها می توانند نقش بسیار مهمی داشته باشند و به طور قطع به غیر از نشست هم اندیشی با مدیریت شهری گنبد قابوس، نشست هایی را با تشکل های مردم نهاد و ngo ها خواهیم داشت.

وی به نقش هر یک از مردم، کسبه و ... در دست یافتن به اهداف و چشم اندازهای برج هم اشاره و خاطرنشان کرد: رویدادهای اجتماعی باید در کنار اثر زنده شود و متاسفانه هم اکنون آن رویدادهای بزرگ اجتماعی در کنار برج وجود ندارد؛ به عنوان مثال در میدان شهرداری رشت و مسیر پیاده آن جا، شاید در طرح ریزی اشکالاتی وجود داشته باشد اما رویداد اجتماعی و حرکت های مردمی در آن بسیار قوی شده است.

ایمانیان اضافه کرد: هم اکنون بیشتر رویداد اجتماعی مردم گنبد به جای برگزاری در کنار اثر جهانی در کنار دریاچه مصنوعی برگزار می شود.

وی تاکید کرد: تلاش داریم با برنامه ریزی در مسائل شهری، مردم را به این سمت و سو برگردانیم تا بتوانیم به اهداف و چشم اندازها  و روش های اجرایی دیده شده در برنامه، دست پیدا کنیم.

borj

آغاز مرمت برج

مدیر پایگاه جهانی برج قابوس با یادآوری اینکه برنامه های حفاظتی و مرمتی برج آغاز شده، بیان کرد: مرمت گنبد مخروطی، پاکسازی گلسنگ ها، اصلاح کانال دفع رطوبت و ساماندهی و محوطه سازی آغاز شده است.

وی از آماده سازی طرح ساماندهی پارک اطراف برج خبر داد و گفت: سالن آمفی تئاتر و سالن جلسات پیش بینی شده ه قرار بود با اعتبارات استانی وارد فاز اجرایی شود که اعتبارات آن تخصیص نیافت.

ایمانیان افزود: گنبدکاووس فاقد یک سالن اجتماعات مناسب برای برگزاری همایش ها و کنگره های بین المللی و بزرگ است که تلاش می کنیم امسال این مهم وارد فاز اجرایی شود.

وی تاکید کرد: کندرو و پیاده رو شدن خیابان های اطراف برج و ایجاد بازارچه صنایع دستی از ضروریات که باید در اسرع وقت به آن توجه کنیم.

مدیر پایگاه جهانی برج قابوس متذکر شد: در اجرای پلان مدیریتی مهم ترین بخش مردم و مدیریت شهری هستند و به اعتقاد بنده اگر مدیریت شهری و مردم با ما همکاری کنند به طور قطع و یقین در پروسه کوتاه مدت و میان مدت می توانیم به چشم اندازها برسیم.

photo 2017 06 24 23 00 49

یکپارچه کردن فعالیت ها و اولویت ها

در ادامه مشاور طرح مدیریت میراث جهانی برج قابوس با تاکید بر اینکه نمی خواهیم حرف های این جلسه در حد شعار باقی بماند، گفت: از سال ۱۳۸۴ فعالیت ها در خصوص کالبد این اثر جهانی را آغاز کرده ایم به عنوان مشاور پیشنهاداتی را در خصوص سازه بنا و ساماندهی محوطه برج داده ایم اما از حدود پنج سال قبل تنها به مباحث کالبدی و حفاظتی نپرداخته ایم و به مباحث اجتماعی و اقتصادی و برنامه ریزی هم توجه کرده ایم.

ایروانی یادآور شد: از سال ۱۳۹۳ شورای راهبردی برج قابوس در سازمان میراث فرهنگی تشکیل شد و موضوع طرح مدیریت یا طرح راهبردی با برنامه ریزی استراتژیک استارت خورد.

وی با بیان اینکه پیگیری های جدی در تدوین پلان مدیریت از سال ۹۴ شروع شد و در سال  گذشته  به پایان رسید، ادامه داد: در این مدت مباحث اقتصادی و اجتماعی، جامعه شناسی، فرهنگی  و اجتماعی برج قابوس توسط همکاران جامعه شناس، اقتصادان و ... مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.

وی اضافه کرد: هم اکنون برنامه اجرایی پلان مدیریت مد نظر همه ماست و باید بتوانیم برنامه ها و اهداف پلان مدیریتی را در بطن جوامع ذینفع صلاح ذیربط مطرح کرده و به وفاق برسیم و با مشارکت هم موضوع را جلو ببریم.

ایروانی با بیان اینکه حتما خواهید پرسید بودجه اجرایی این طرح مدیریتی چگونه تامین می شود، تصریح کرد: طرح مدیریت یک جور انسجام دادن به فعالیت های دستگاه ها و پارچه کردن اولویت هاست.

وی به متن چشم انداز پلان مدیریتی برج هم اشاره و خاطرنشان کرد: در واقع ما ۶ هدف کلان داریم که با ۸۰ تا ۱۷۰ اقدام در بازه زمانی کوتاه مدت (دو ساله) و میان مدت (۶ ساله) باید به آن ها دست پیدا کنیم.

مشاور طرح مدیریت میراث جهانی گنبد قابوس بیان کرد: ما سعی کردیم به دور از جنبه های حاشیه ای، برنامه راهبردی برج را به اقدام برسانیم به گونه ای که برای همگان و حتی کسبه اطراف برج قابل درک باشد.

جامعه گنبد بیش از برج در خطر است

در ادامه یکی از اعضای تیم مدیریت میراث جهانی برج قابوس با تاکید بر اینکه اهمیت جامعه گنبد بیشتر از برج قابوس است، گفت: پلان مدیریتی برج فقط برای اداره برج و حفاظت از آن نیست.

سالاری تاکید کرد: پلان مدیریتی برج قابوس برای حفاظت از جامعه گنبد است یعنی جامعه گنبد قابوس بیشتر از خود این برج در خطر است.

وی ادامه داد: پایه های برج قابوس که آثار فرسودگی و رطوبت در آن قابل مشاهده است کمتر از پایه های اجتماعی گنبدکاووس در خطر است.

وی متذکر شد: در واقع در این پلان مدیریتی که به بهانه برج قابوس تدوین شده تلاش داریم تا بتوانیم از شهر گنبدکاووس و سرمایه های اجتماعی آن حفاظت کنیم.

سالاری خطاب به اعضای شورای شهر اظهار کرد: مسائل شما فقط شهرداری نیست، مسئله شما شهر است و این که چگونه می شود از شهر و پایه هایش حفاظت کرد؟

وی به چالش های موجود در گنبدکاووس در ارتباط موثر اقوام ساکن در آن با یک اثر جهانی اشاره و خاطرنشان کرد: در واقع در اجرای پلان مدیریتی و تعیین اکشن پلان آن تلاش داریم بین سرمایه های مالی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و ... در گنبدکاووس ارتباط برقرار کنیم تا در نهایت شاهد نتایج مثبت و ملموسی در معرفی، جذب گردشگر و ... باشیم./مهر

مطالب مرتبط:

۲۵۰۰ واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد در گلستان احداث م

المپیاد ورزشی استانی باعث بروز استعدادهای برجسته ورزشی گلستا

امروز چه روزیست؟/3 اردیبهشت - 23 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

تزریق قطره چکانی آب حیات در روستاها/ 30 روستا با 6 تانکر آبر

تخلیه برج «ترامپ» در نیویورک به دلیل هشدار امنیتی

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس: اهل سنت شهرستان گنبد کاووس هموا

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram