Rizgardha 1تورکمن نیوز - اخبار استانی: وقتی دو سال پیش یک مسئول گلستانی از خطر ریزگردها در استان سخن گفت، کمتر کسی باور داشت که این معضل آن‌چنان باشد که به عنوان دغدغه جدی از سوی مرکز ملی پایش طوفان شن کشور طرح شود.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ترکمن نیوز،  اوایل زمستان سال 1393، مدیر کل مدیریت بحران گلستان در شورای اداری شهرستان گمیشان صحبت از جدی بودن خطر ریزگردها در این استان شمالی گفت، خبری که برخی آن را چندان جدی تلقی نمی‌کردند و حتی مدعی بودند، جای نگرانی نیست و احتمال اندکی برای ابتلای این منطقه به معضل ریزگرد وجود دارد.

اما چندی نگذشت که در اواخر سال1393 و شش ماهه اول سال 1394، ریزگردها برخی از مناطق شرقی و شمالی گلستان را تحت‌تاثیر خود قرار داد و حتی گزارش‌های تصویری از این پدیده نوظهور، از طریق این رسانه خبری منتشر شد.

 

*قرار نگرفتن گلستان در فهرست استان‌های مبتلا به ریزگرد جای سوال دارد!

پس از گذشت این مدت در دومین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین، مدیر مرکز علمی پایش طوفان شن تاکید کرد: دریاچه «آرال» به عنوان یک معضل برای افزایش گرد و غبار در ایران مطرح است و به طور جدی گلستان تحت تاثیر اثر غبار این دریاچه قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، «ضیاء الدین شعاعی»، خشکسالی موجود را که 23 سال گریبان‌گیر کشور است، عامل مهم طوفان شن در کشور برشمرد و عنوان کرد: طی 18 سال کمترین میزان بارش متوسط را بر اساس استانداردهای جهانی داشته‌ایم و همین موضوع عمر خشکسالی در کشور را افزایش می‌دهد.   

اشاره به مطلب یاد شده، موید اهمیت موضوع خشکسالی در گلستان است، اگر چه هوای لطیف و بارش این روزهای گلستان کمتر ذهن‌ها را به سمت اهمیت‌‌بخشی این معضل سوق می‌دهد اما واقعیت ریزگردها، به قوت خود باقی است.

موضوع ریزگردها جدی است اما گویا این موضوع هنوز برای دستگاه‌های متولی استان به عنوان اولویت مدنظر قرار نگرفته و آنان تلقی درستی از این موضوع به عنوان یک دغدغه ندارند.

چنانچه در سال گذشته اعتباری تحت‌عنوان مقابله با ریزگردها از کشور به برخی استان‌ها اختصاص یافت که سهم گلستان از این اعتبارات صفر بوده و دستگاه متولی نتوانسته، مقامات کشور را برای اختصاص اعتبار برای این معضل جدی قانع کند و سهمی را متوجه استان سازد.

Rizgardha 3

*سهم صفر گلستان در اعتبارات مرتبط با ریزگردها از کشور

این در حالی است که گرد و غبار ناشی از کشورهای همسایه همچون عراق و ترکمنستان به طور جدی گلستان را تحت‌الشعاع خود قرار داده و با افزایش روند خشکسالی در آینده، بر میزان مساحت مناطقی از استان که با این معضل روبه‌رو هستند، افزوده می‌شود.

اکنون در این شرایط چه باید کرد، طی سال گذشته در گلستان جلسات متعدد کاری مرتبط با این موضوع برگزار شد و حتی از میهمانان خارجی هم برای حضور در جلسات کارشناسی موضوع خشکسالی و ریزگردها دعوت به عمل آمد اما به نظر می‌رسد هنوز اقدام عملی برای کاهش این پدیده آسیب‌زای طبیعی انجام نگرفته و برنامه‌ای هم هنوز تدوین نشده است.

هرچند طرح جامع خشکسالی به عنوان طرحی همسو با موضوع ریزگردها در جلسه کارگروه مخاطرات کشاورزی مدیریت بحران گلستان  تائید شده و در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان به تصویب رسیده، اما نبود اعتبار این طرح را نیز زمین‌‌گیر کرده است.

اگر چه مسئولان محیط زیست در استان سال گذشته از تلاش خود برای قرار دادن استان در زمره  استان‌های مبتلا به ریزگرد خبر داده‌اند، اما به نظر می‌رسد این تلاش‌ها مثمرثمر نبوده، و هنوز خبری نیز از انجام چنین فرآیندی نیست.

این در حالی است که 22 استان در فهرست استان‌های مبتلا به ریزگرد قرار گرفته‌‌اند و بر کسی نیز پوشیده نیست که مجاورت با کشوری همچون ترکمنستان و خشکسالی چند سال اخیر بر شدت این معضل در استان افزوده است.

نماینده و ناظر مدیریت بحران استان در کارگروه مخاطرات زیست محیطی در گرگان با اشاره به موضوع ریزگرد در گلستان گفت: بر اساس نظرات و بررسی‌های موجود منشا اصلی ایجاد این مشکل در گلستان، ریزگردهای صحرای ترکمنستان است که باید برای حل این معضل علاوه بر راهکارهای محلی به دنبال حل آن از طریق بین المللی بود.

 

*تاکید بر پیگیری جدی‌تر موضوع ریزگردها توسط دستگاه متولی

سید علی‌اکبر جوادزاده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: در کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان این موضوع به عنوان یک مشکل جدی استانی طرح و از دستگاه متولی نیز خواسته شد تا با جدیت بیشتری به دنبال به رسمیت شناختن این موضوع در کشور باشد.

وی یادآور شد: این که با وجود ابتلای استان به موضوع ریزگردها هنوز در فهرست استان‌های مبتلا به این معضل نیستیم، جای سوال فراوان دارد و انتظار می‌رود محیط زیست استان به عنوان رئیس کارگروه تخصصی با توجه به مستندات آشکار موجود، به طور جدی برای گنجاندن استان گلستان در زمره استان‌های دچار ریزگرد از هیچ اقدام موثری فروگذاری نکند.

جوادزاده تصریح کرد: ساختار اقلیمی در استان به همدیگر وابسته است و باید حل مشکل کم آبی خلیج گرگان و تالاب‌ها را هم در ذیل راهکارهای پیش‌رو برای پیشگیری از ریزگردها در این استان شمالی متصور شد.

وی افزود: متاسفانه طی این سال‌ها چهار تالاب بین‌المللی «گمیشان»، «آجی گل»، «آلماگل» و «آلاگل» با وسعت بیش از 20 هزار هکتار در گلستان به علت کاهش بارندگی و استفاده غیراصولی از آنها با کم آبی مواجه و بخش‌هایی از آنها خشک شد که البته سال گذشته به همت مدیریت بحران گلستان بخشی از این تالاب‌ها دوباره احیا شد.

Rizgardha 2

*لزوم تدوین طرح مقابله با ریزگردها‌ در گلستان

کارشناس مدیریت بحران گلستان ادامه داد: نصب ایستگاه سنجش آلودگی هوا و ریزگردها در حاشیه رودخانه «اترک» و «گمیشان»، اجرای کمربند سبز در حاشیه شهرها، فرودگاه و تصفیه‌خانه‌های استان از دیگر پیشنهادهایی است که در کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان طرح شده و باید به شکل جدی‌تری به آن پرداخت.

جوادزاده با اشاره به لزوم تدوین طرح مقابله با ریزگردها‌ در استان یادآور شد: در سال جدید به دنبال تدوین طرح پیشنهادی و ارائه آن به شورای هماهنگی مدیریت بحران استان هستیم تا بتوانیم شرایط استان را در این بخش به کشور منتقل کنیم.

همچنین مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به اهمیت برنامه‌ریزی برای مواجهه با موضوع ریزگردها در استان عنوان کرد: از سال 1393 تاکنون بارها به موضوع ریزگردها اشاره و بر لزوم برنامه‌ریزی و حل این مشکل زیست‌محیطی در استان تاکید شده است.

صادق‌علی مقدم در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس اذعان کرد: تلاش بر این است تا این موضوع در کارگروه تخصصی مرتبط پیگیری شود که انتظار می‌رود با وجود تلاش‌های انجام شده، جدیت بیشتری در شناساندن این مشکل جدی استان به کشور انجام گیرد.

وی ادامه داد: موضوع ریزگردها در گلستان دیگر یک موضوع مقطعی و کوتاه‌مدت نیست بلکه باید به این اتفاق به عنوان یک پدیده مخاطره‌آمیز درطول سال نگاه کرد و برای آن برنامه داشت.

 

*تاکید بر توجه کشور به موضوع ریزگردها در گلستان

مقدم خاطرنشان کرد: برنامه‌های کارگروه تخصصی در رابطه با این موضوع مورد بررسی و رصد قرار گرفته و انتظار می‌رود طرحی مشخص، دانش‌بنیان و عملیاتی از این کارگروه به شورای هماهنگی مدیریت بحران استان ارائه شود.

وی یادآور شد: باید تلاش کرد تا کشور موضوع ریزگردها در گلستان را به عنوان یک پدیده مخاطره‌آمیز مورد توجه قرار دهد و استان را از اعتبارات خود در این بخش بی‌نصیب نگذارد تا بتوان به پشتوانه این امکانات برنامه‌های پیشگیرانه را محقق ساخت.

به نظر می‌رسد، موضوع ریزگرد در گلستان نیازمند اقدام عاجل دستگاه‌های متولی است و به جای جلسات متعدد و زمان‌بر‌ باید اقدامات مناسب تاثیر‌گذاری را برای این مخاطره زیست محیطی تدبیر کرد.

منبع: خبرگزاری فارس

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

telegram.me/TurkmensNews

 

مطالب مرتبط:

هدیه پوتین به رهبر عالی ایران نشانه احترام وی به اسلام است

افزایش ارتباطات اقتصادی ایران و پاکستان/سفیر پاکستان در ایرا

محمد (ص) در نگاه مولانا

کاهش 6 درجه‌ای دمای هوا/ ورود سامانه بارشی جدید به گلستان

لایحه جدید افزایش ۱۹منطقه آزاد و ویژه با دو فوریت در دولت تص

کشتار متقابل؛ مرگبارترین حمله به پلیس در قرن اخیر + تصاویر

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram