Park Bazi 4تورکمن نیوز - اخبار اجتماعی: ‎فراهم کردن محیطی شاداب برای کودکان، راه‏‌های رسیدن به تکامل‎ ‎شخصیتی و فیزیکی آنها را هموار می‌کند‎.‎‏ کنترل بچه‏‌ها در حین بازی در فضاهای باز و استفاده از وسایلی که عموماً ‎متحرک هستند امری لازم و ضروری است و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی ممکن‎ ‎است سلامت کودکان به خطر بیفتد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ترکمن نیوز، از مهم‌ترين فاكتورهاي ارزيابي ايمني در شهر های بازی، پارک‌ها و مهدكودك‌ها، سطح فضاي بازي، طراحي وسايل، مراقبت و نگهداري از وسايل مي‌باشند.
سطح زمين بازي:
سطح زمين بازي يكي از مهمترين عوامل كاهش دهنده ميزان جراحت هنگام افتادن از وسايل بازي مي باشد. سطح زير وسايل بازي بايد به اندازه كافي نرم و حجيم باشد تا هنگام سقوط بچه ها مانع آسيب ديدگي شود. سيمان، آسفالت ، بتن و سنگ فرش به هيچ عنوان براي سطح زير وسايل بازي مناسب نيستند و غيرايمن و غيرقابل قبول هستند. چمن، خاك و خاك فشرده نيز نامناسب هستند ، چرا كه آب و هوا و نوع پوشش بچه ها باعث كم شدن قابليت اين مواد در محافظت از بچه ها مي شوند.  سطح بازي بايد عاري از آب و نخاله هاي مختلف نظير صخره، شاخه ، ريشه درخت و ...  باشد تا باعث زمين خوردن بچه ها نشود. همچنين اين سطح بايد فاقد موادي نظير چوب شكسته و آهن زنگ زده يا تكه هاي سيمان و سنگ شكسته باشد.  سطح محوطه بازي بايد از مواد نرمي مانند خاك اره، شن، ماسه نرم، كانوچوي نرم شده پر شده باشد. سنگفرش ساخته شده از مواد كائوچوئي كه از نظر ايمني تست شده باشد نيز مناسب است. سطح زير وسايلي كه كمتر از 5/2 متر ارتفاع دارند ، بايد حداقل 30 سانتي متر از مواد نرم ذكر شده پر شده باشد. در ضمن مواد نبايد به صورت بسته بندي مورد استفاده قرار گيرند چون خاصيت نرم بودن و انعطاف پذيري آنها كم مي شود.   اگر ارتفاع بچه ها و سطح (مثلاً پريدن از سكو) بالاتر از 7/3باشد، اين سطح مناسب و ايمن نيست و بايد از هرگونه پريدن خوداري شود .در مجموع استفاده از تجهيزات با ارتفاع بلند در مهد هاي كودك جايز نيست.فضاي پشت وسايل بازي نيز تا 2 متر بايد از مواد نرم پر شده باشد. با توجه به بلندي سرسره و تاب استفاده از مواد نرم در اطراف اين وسايل بيش از ساير وسايل ،ضروري مي نمايد. در ضمن به خاطر داشته باشيد استفاده از مواد نرم از بروز حوادث نمي كاهند ، بلكه باعث رساندن جراحت به حداقل مي شوند و رعايت ايمني در هر حال ضروري و طبيعي است.  همچنين هر قدر كه ارتفاع تجهيزات بيشتر باشد خطر جراحت و سقوط از آن بيشتر است و مراقت بيشتر از كودكان در اين مكان‌ها ضروري است.

 

طراحي و فضا:
ذکر این نکته بسیار اهمیت دارد که تجهيزات بازی بايد براي دو گروه سني متفاوت طراحي شوند. گروه سني  2 الي 5 سال (پيش دبستاني) و 5 الي 12 سال (كودكان مدرسه اي). در مکان های استاندارد و ايمن،  فضاي محيط بازي اين در گروه سني كاملاً متمايز از يكديگر مي باشند. به منظور جلوگيري از ازدحام و آسیب دیدگی، بچه هاي كوچك نبايد از تجهيزات گروه سنی بزرگتر استفاده كنند. به علاوه بچه هاي بزرگتر نيز نبايد از وسايل گروه كوچكتر استفاده كنند چرا كه وسايل كوچك و فضاي اختصاص يافته به آنها ممكن است براي بزرگترها دردسر ايجاد كند. چند نكته كه بايد در چیدمان تجهیزات و وسایل بازی به آنها توجه كرد.
 براي وسايلي كه در ارتفاع قرار دارند ،  حتماً باید نرده هاي ايمني و  حفاظ نصب شود.
وسايل با ارتفاع بالاتر از 67 سانتي متر  بايد حداقل 70/2 متر  از يكديگر فاصله داشته باشند.
تاب ، الاكلنگ و ديگر تجهيزات داراي حركت ، بايد در فضايي جدا از محل بازي ساير بچه‌ها قرار داده شوند.
 تاب بايد حداقل 2 حفاظ داشته باشد.
 هر تاب بايد حفاظ مخصوص به خود را داشته باشد.
 هر تاب بايد حداقل 60 سانتي متر از ديگري فاصله داشته باشد و حداقل 67 سانتي متر از فضاي ساير وسايل و نرده ايمني فاصله داشته باشد.
اين وسايل نبايد داراي قسمتي باشند كه خداي ناكرده سر، دست، پا، عضو ديگر آنها داخل وسيله گير كند. كليه منافذ و جاهاي باز (مثلاپله هاي نردبان سرسره) نبايد كمتر از 9 سانتي متر يا بيشتر از 32 سانتي متر باشند.  وسايلي با قسمتهاي متحرك نظير تاب، الاكلنگ نبايد داراي قسمتي باشند كه دست يا ساير قسمتهاي بدن بچه‌ها در آن گير كند. سطح اين وسايل نبايد داراي خوردگي يا زنگ زدگي باشد و باعث به وجود آمدن جراحت در اندام بچه‌ها شوند.

 

نگهداري و مراقبت
 فرقي نمي كند كه بچه در خانه بازي كند يا در يك مهد كودك يا پارك یا شهر بازی؛ تميز و ايمن بودن وسايل جزء نكات ضروري مي باشند. هيچ وسيله اي نبايد شكسته يا خراب باشد. وسايل فلزي نبايد زنگار داشته باشند ، وسايل چوبي نبايد ترك داشته باشند، يا تراشه ريز داشته  باشند. حصار اطراف محوطه وسايل بازي بايد كامل و به اندازه  باشد تا مبادا بچه ها به طور ناگهاني از آن خارج يا وارد آن شوند. (با حالت دو)  مواد پوشاننده سطح محيط بازي علي الخصوص اطراف تاب، سرسره، چرخ وفلك، بايد به طور مرتب كنترل شوند تا حالت نرمي خود را حفظ كنند. تجهيزات بازی  بايد از مواد بادوام و استاندارد ساخته شده باشند كه از هم جدا نشوند و در اثر تغييرات آب و هوا خراب نشوند. بخش هايي نظير قسمتهاي سفت ، قسمتهاي قلاب مانند ، پيچ ها و يا لبه هاي تيز و انتهايي را بايد به طور مرتب بازديد كرد. در صورت استفاده از جعبه ماسه بادی یا استخر توپ  بايد دائما جعبه را از نظر وجود اشياء خارجي نظير وسايل تيز، شيشه شكسته، سنگ ريزه و كنترل كرد و در صورت مسقف نبودن فضا، هنگام شب روي آنها با يك لايه محافظ پوشيده شود تا مانع نفوذ حيوانات و حشرات به داخل آن شود.

 

سخن آخر
در جامعه کنونی که بازی های رایانه ای و مجازی، تحرک و جنب و جوش را در کودکان و نوجوانان به حداقل رسانده اند و از سویی دشمن به قصد تهاجم فرهنگی با همین ابزار بازی و سرگرمی های مجازی، قدرت اندیشیدن و تفکر را در نسل جوان نشانه رفته است و با تولید انواع بازی های رایانه ای و کامپیوتری سعی در تغییر نگرش و تفکر نسل جوان در حال رشد را دارد، انجام بازی در فضاهای شاد و متنوع و به صورت دسته جمعی می تواند به عنوان راهکاری در کاهش اثرات مخرب این نوع بازی های رایانه ای باشد. به علاوه تحرک و جنب و جوش در سنین کودکی باعث تقویت قوای جسمی و ذهنی کودک در بزرگسالی خواهد شد. فلذا توجه به استاندارد های لازم و ایجاد فضاهای ایمن در سطح شهر ها جهت پر کردن اوقات فراغت نسل جوان تر بیش از گذشته ضروری به می رسد. امید است متولیان امر و مسئولین محترم شهر داری ها و فضای سبز در ایجاد، توسعه و نگهداری و بازدید علمی از فضاها و مکان ها بازی کودکان، راه را توسعه همه جانبه کودکان امروز و آینده سازان فردا هموار سازند تا خانواده‌ها در انتخاب گزینه پارک یا شهر بازی برای پر کردن اوقات فراغت فرزندان شان به خود تردید راه ندهند و نگران خطر آفرین بودن وسایل شهر های بازی و پارک ها نباشند .

ارسال گزارش از: وحید حاج سعیدی

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

telegram.me/TurkmensNews

برای عضویت کلیک کنید

 

 

مطالب مرتبط:

تلاش دولت ایجاد وحدت بیشتر در جامعه است/ دولت بالاترین قدم‌ه

آمار روز ششم ثبت نام از داوطلبان انتخابات شوراها در مراوه تپ

270 نفر در بندرگز داوطلب رقابت در انتخابات شورای شهر و روستا

مکمل‌های رژیمی و گیاهی به کبد آسیب می‌رسانند

ربات شش‌چرخ، انقلابی در روش‌ ارسال کالا

به مناسبت بیست سومین سالروز برقراری روابط دیپلماتیک میان ترک

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram