b_300_300_16777215_00_images_News_Rahmat-Modara5.jpgتورکمن نیوز- آنامحمد بیات: دوست جوان و فعال ما حاجی‌قربان طریک اوایل هفته‌ی پیش اطلاع دادند همایش پیامبر رحمت و مدارا در دانشگاه تهران برگزار می‌شود با هماهنگی وی از گنبدکاووس و عبدالغفار رادمهر، ارازمحمد سارلی از گرگان قرار شد دسته‌جمعی به همایش برویم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 روز موعد فرا رسید شب چهارشنبه با جمعی از دوستان از کلاله، گنبدکاووس، آق‌قلا، بندرترکمن، کوموش دفه و گرگان با اتوبوس شهرداری گنبدکاووس به سوی تهران حرکت کردیم در بین حاضرین از مجمع حامیان  دکتر روحانی، پیشکسوتان فرهنگی عیدمحمد اونق، مسئولین ستادی رئیس جمهور، نقدی گل‌چشمه، دکتر شکیبایی و روحانی جوان داوود آخوند بلکفه حضور داشتند، همایش پیامبر رحمت و مدارا به همت حجت‌السلام و المسلمین دکتر یونسی و سعیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم برگزار می‌شود، شروع همایش از ساعت 9 صبح تا 5 عصر پیش‌بینی شده بود، سخنران اصلی آیت‌الله هاشمی می‌باشد.

 

 ورود به سالن همایش آسان نبود، علاوه بر داشتن کارت دعوت بردن دوربین و کیف و ساک ممنوع بود، تنها طریک و  بنده خبرنگارانی بودیم که با سماجت تمام قرار شد دوربین به صحن ببریم، بنده رضایت دادم یکی از ما دوربین به داخل ببریم.


با سماجت مثال زدنی و همکاری دوستان حاجی‌‌قربان طریک در نهاد ریاست جمهوری بلاخره وی موفق شد دوربین را با خود داخل تالار ببرد. موبایل‌ها خاموش، همایش با نیم ساعت تاخیر برگزار شد. نمایندگان اقوام مختلف، ترکمن‌ها، آذری‌ها، بلوچ‌ها، لرها، عرب‌ها و تالشی‌ها، کردها و قشقاشی‌ها جمع بودند، از بین اقوام روحانی برجسته مولوی عبدالحمید امام جمعه‌ی زاهدان و ماموستا شیرزاد از کردستان، نمایندگان ادوار مجلس دوره‌ی شیشم دکتر جلالی‌زاده نماینده‌ی سنندج، نقدی گل‌چشمه نماینده گنبدکاووس، نازمحمد ولی‌پور نماینده‌ی کردکوی و بندرترکمن و جمعی از فرهیخته‌گان اهل سنت از اقصی نقاط ایران: آذربایجان، خراسان، ترکمن‌صحرا، ،کردستان، بلوچستان و از اساتید ملی اقوام: محمدباقر ضیائی، اکبر آزاد و ... به چشم می‌خورد.


حضور مولوی عبدالحمید در کنار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و دکتر یونسی به همراه نمایندگان اقوام برای حاضرین تازه‌گی داشت.

 

 

b_500_500_16777215_00_images_News_Rahmat-Modara4.jpg

 

 

حجت‌السلام یونسی دستیار ویژه‌ی رئیس جمهور در امور اقوام و ... به حضار و مهمانان ویژه خوش‌آمد گفت.
سپس دکتر سیدضیاء هاشمی معاونت فرهنگی، اجتماعی وزیر علوم در بخشی از سخنان اذعان داشت: بر خود می‌بالیم میزبان فرهیخته‌گان اقوام هستیم، همایش پیامبر رحمت و مدارا شناساندن چهره رئوف رحمانی دین است. متاسفانه عده‌ای با نام اسلام چهره‌ای مخدوش و افراطی و ضد اخلاقی از دین به جامعه عرصه می‌کنند.


پیامبر اسلام انسان کاملی است و با رحمت و اخلاق نیکو با اقوام رفتار می‌کرده‌اند، لقب پیامبر اسلام کریم است برگرفته از قرآن، دانشگاهیان در این خصوص می‌توانند گام‌های فرهنگی مهمی بردارند.


آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مهمان ویژه‌ی همایش، پیامبر رحمت و مدارا به دو نکته اشاره کرد که بسیار مهم بود: الف) انتقاد از صدا و سیما ب) وحدت عملی با اهل سنت.


در ذیل مختصری از سخنان هاشمی رفسنجانی می‌آید این همایش زمانی برگزار می‌شود که دنیای اسلام شرایط نادرستی دارد، غربی‌ها اسلام را دین شمشیر معرفی می‌کردند که دنیا داشت به سوی مدارا پیش می‌رفت، تاریخ به متفکران بدهکارند که اسلام توسط آنان شکل گرفت، متاسفانه توسط عده‌ای مسلمان افراطی اسلام هراسی تحمیل می‌شود البته اسلام هراسی را دیگران می‌خواستند به ما تحمیل نمایند که موفق نشدند.


هاشمی اذعان داشت: جوانان را با شرایط فعلی بیشتر آشنا کنیم، الگوی مثبت به جوانان الزامی است، پیامبر اسلام الگوی مدارا و رحمت بود، پیامبر طی 13 سال تحت فشار بود پیامبر اکرم بخشنده بود وی تمامی دشمنان را که به او ظلم روا داشتند بخشید، پیامبر از مردم و با مردم بود. پیامبر رحمان و رئوف بود.


یهودیان در مدینه اکثریت بودند و اهل سواد سرمایه داشتند پیامبر با آنان پیمان عدم مزاحمت به یکدیگر بستندتا قسمتی از مدینه امن گردید.
اگر احزاب نیز با تعامل عمل نمایند باعث خیر خواهد بود.


علاوه بر یهودیان پیامبر اکرم با انصار و مهاجرین پیمان عدم تعرض به یکدیگر بست و بین مسلمانان عهد اخوت، پیامبر اسلام کرامات فقرا را حفظ کردند، افرادی در شرایط فعلی عهد اخوت ببندند، ایجاد اختلاف و تفرقه درست ضد اسلام است رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما برای وحدت آمدیم چرا از صدا و سیما علائم تفرقه بخش می‌شود. این حرکت آنان به نفع هیچ کدام نیست.


در جنگ از همه‌ی اقوام شهید داشتیم، که متاسفانه هم اکنون به ضد وحدت تبدیل شده است، 30 سال است از وحدت حرف می‌زنیم ولی عملی نمی‌کنیم.


وقت عمل رسیده، باید عمل کنیم، باید نماینده‌ی تمام اقوام در مجلس باشند، عده‌ای امکان دارد یا 200 رای بیابند و شاید عده‌ای با 2 میلیون رای، اهل سنت که عظیم است چرا لحاظ نشوند، اختلاف سلیقه وحزبی طبیعی است خداوند هر لحظه می‌تواند شما را عذاب بدهد، مصداق عذاب خداوند می‌شویم، نتیجه‌ی تفرقه، زدن یکدیگر است که متاسفانه دنیای اسلام گرفتار آن است. عوامل تفرقه بسیار می‌باشد: بدون دلیل زندان بردن، دو دسته‌گی و چند دسته‌گی، البته نوع اختلاف فرق می‌کند.
امت اسلامی را باید علما نجات بدهند و هفته‌ی وحدت صوری و تنها گفتگو نباشد تمرین وحدت کنیم، وحدت باید علمی باشد، به یکدیگر ظلم نکنیم.


آیت‌الله رفسنجانی در پایان تاکید کرد: در همایش کنونی بنام پیامبر رحمت و مدارا از شخصت‌های جامعه حضور دارند بی‌نتیجه نخواهد بود، این همایش به وحدت کمک خواهد کرد. آن‌گونه وحدت داشته باشیم که قرآن از ما خواسته البته اختلاف نظر و سلیقه طبیعی است، کار افراطی نکنیم، سعی شود در جامعه خشونت به حداقل برسد از مرحمت خدا و رحمت و مدارا استفاده کنیم.


- بعد از سخنرانی جمعی از اساتید اهل سنت و تشیع، عصر میز گرد با علمای اهل سنت و اقوام تشکیل گردید که به سؤالات حضار، نمایندگان اقوام و مذاهب پاسخ دادند. دکتر جلالی‌زاده ماموستا شیرزاد، دکتر یونسی و چند تن از اساتید در میز گرد حضور داشتند و به سئوالات پاسخ دادند جمعی از فرهیخته‌گان گلستان و ترکمن صحرا با نماینده‌ی ویژه‌ی یونسی دکتر فیض‌آباد دیدار جداگانه‌ای داشتند همایش عصر ساعت 5 به پایان رسید.


حاشیه مراسم:


1- حضور ترکمن‌ها با لباس سنتی مسئولین همایش را خوشحال کرد.
2- حضور نمایندگان اقوام و اهل سنت در همایش رحمت و مدارا در دانشگاه تهران عبور از وحدت شعاری را کلید زد.
3- حضور بزرگان اهل سنت از جمله مولوی عبدالحمید باعث دلگرمی مسئولین همایش به اقوام و اهل سنت گردید.
4- در میزگرد عصر ساختن مسجد اهل سنت در تهران بحث روز بود.

 

 

 

مطالب مرتبط:

اطلاعیه ستاد انتخابات کشور در خصوص آثار تبلیغاتی در شعب اخذ

آمار واقعی بیش از ۱۹ هزار اشتغال در گلستان

127 خانوار گلستانی دارای دو معلول و بیشتر صاحب‌خانه می‌شوند

همایش تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان گلستان در گنبد کاوو

وقوع زلزله 4.2 ریشتری در شهر علی آبادکتول

برنامه‌های روز صنعت و معدن در گلستان تشریح شد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram