Unesi Aghvam 29deyاخبار اجتماعی - تورکمن‌نیوز: دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی معتقد است: حضور مردم مشتاق به معنویت در صفوف نماز و در کنار یکدیگر در مساجد اهل سنت و تشیع جلوه‌ای زیبا از وحدت و برادری مردم مسلمان‌است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اخبار ترکمن، هویت قومی بر پایه‌ شناسه‌های فرهنگی نظیر زبان، مذهب، آداب‌و رسوم و پیشینه تاریخی تعریف می‌شود که به‌واسطه آن، افراد با تمام یا برخی از جنبه‌های هویتی خاص به یک گروه بزرگ‌تر پیوند می‌خورند تا جلوه‌ای از وحدت ملی را به نمایش بگذارند. دستیابی به اتحاد و وحدت ملی در درون جوامعی نظیر ایران که از تجمیع خرده‌ فرهنگ‌های گوناگون قومی و مذهبی ایجادشده‌اند و به تعبیر نلسون ماندلا «از ملت‌های رنگین‌کمانی هستند»، جلوه زیباتری از وحدت و همبستگی ملی را به نمایش می‌گذارد البته سیاست‌های دولتمردان ایرانی در طول تاریخ در وحدت و همبستگی ملّی بسیار تأثیرگذار بوده و هست از این‌رو گفتگوی اختصاصی را با حجت‌الاسلام‌ علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی ترتیب داده‌ایم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:
به‌عنوان اولین سؤال بفرمایید، اقوام ایرانی چه نقشی در توسعه فرهنگی کشور ایفا می‌کنند؟
مسئله اقوام ایران یک مبحث فرهنگی است نه یک مسئله امنیتی؛  برخی  وجود  اقوام  مختلف را یک تهدید می‌دانند و برای آن راهکارهای امنیتی ارائه می‌دهند اما باید دانست که مسئله اقوام یک فرصت است، که می‌تواند در تمامی ابعاد توسعه، اعم از فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و نظامی مؤثر باشد و حتی زیرساخت‌ها را تغییربدهد البته این مسئله را باید مدنظر داشت که تفاوت اقوام ایرانی در خرده‌فرهنگ‌هاست نه در فرهنگ ملی، بدین معنا که تمامی اقوام در مشترکات فرهنگی همچون حوادث و افتخارات مهم تاریخی، حس ایران‌دوستی، مشاهیر و مفاخر و... سهیم هستند، اما در برخی جزئیات محلی ممکن است، تفاوت‌هایی باهم داشته باشند که این تفاوت‌ها، عمدتاً در آداب و رسوب محلی است و نه در فرهنگ ملی. باید دانست که تفاوت‌های اقوام به نقش آن‌ها در توسعه ملی فهم بیشتر و مؤثرتری می‌دهد، چراکه جمع این تفاوت‌ها فرصت است.

لطفاً نظرتان را در خصوص سیاست‌های دولت تدبیر و امید برای توجه به اقوام ایرانی و تقویت فرهنگی ملی و توزیع عادلانه امکانات فرهنگی بیان کنید؟
دولت باید در راستای تقویت فرهنگ ملی، همبستگی، وحدت و انسجام ملی تلاش کند و با توزیع عادلانه امکانات فرهنگی خدمات بیشتری را به مناطق قومی و محروم ارائه دهد، البته بخش عمده‌ای از این خدمات فرهنگی از طریق صداوسیما به‌عنوان مهم‌ترین دستگاه فرهنگی کشور انجام می‌شود و به دنبال آن سازمان‌ها و نهادهای مختلف از قبیل وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش‌وپرورش و وزارت کشور وارد این عرصه‌می‌شوند. خوشبختانه در ایران انسجام ملی وجود دارد و قطعاً دستاورد توزیع امکانات فرهنگی این است که راه نفوذ دشمنان و عوامل تفرقه سد می‌شود.

با توجه به اینکه بخش قابل‌توجهی از اقوام ایرانی مرزنشین هستند، آیا دولت برنامه‌ای برای رفع محرومیت و خدمات‌رسانی به این قشر از جامعه داشته است؟
بودجه‌های فرهنگی که در سازمان‌های فرهنگی تخصیص داده می‌شود، عمدتاً در جهت رشد، غنا و ارتقای فرهنگی هزینه می‌شود، که البته مناطق محروم ما بیشتر به این خدمات نیاز دارند و البته دولت نیز به‌منظور توسعه فرهنگی کشور و رفع محرومیت‌ها برای مناطق مرزی اولویت قائل است و در این راستا تمام سازمان‌های دولتی موظف شده‌اند که با قید اولویت به مناطق مرزی و محروم توجه کنند.

آیا این سیاست‌ها توانسته انسجام ملی و وحدت رابین اقوام مختلف ایرانی را تقویت کند؟
اقوام مختلف با تفاوت‌هایی که در لباس، گویش و آداب‌ و رسوم خود دارند، مصالح و مواد معنوی ملت ایران را تشکیل می‌دهند، هرچند به کار بردن تعبیر اقوام ایرانی ناقص است چون در ایران تنها یک قوم با جلوه‌های آذری، کُرد، لُر، فارس، ترکمن، بلوچ و ... وجود دارد و ملت ایران در طول تاریخ یک منشأ و خاستگاه واحد داشته و در ادوار تاریخی به طایفه‌های مختلف تقسیم‌شده‌اند.
مشارکت فعال اقوام ایرانی در مواقع حساس ازجمله دوران هشت سال دفاع مقدس نشان از همبستگی و انسجام آنان دارد، لذا هر قومی در دفاع مقدس فارغ از تفاوت‌هایی مثل پوشش، زبان و لهجه و.... از کیان ایران اسلامی جانانه دفاع کرد.
اقوام ایرانی در ارزش‌های ملی شریک هستند و این همان پیوند روحی میان اقوام مختلف است که آن‌ها را به هم متصل کرده و مانند اعضای یک خانواده در کنار هم قرار داده است و خوشبختانه سیاست‌های دولت و نظام جمهوری اسلامی نیز همواره بر حفظ انسجام ملی و اتحاد بین اقوام بوده است.
اقوام و مذاهب مانند انگشتان دست در کنار یکدیگر قرارگرفته‌اند و اگر دست از وجود یکی از انگشتان محروم باشد؛ کارایی خود را از دست می‌دهد، لذا همه اقوام عضو یک پیکر به نام ایران هستند و تاریخ، فرهنگ و دین مشترک آن‌ها را به هم پیوند می‌زند و تفاوت‌هایشان نه‌تنها بر ضد هم نیستند، بلکه مکمل یکدیگرهستند.

به نظر شما در شرایط حاضر رنگین‌کمان اقوام ایرانی برای کشور فرصت یا تهدید محسوب می‌شوند؟
درآیات قرآن کریم نیز از تنوع و تفاوت به‌عنوان آیات خدا و نشانه‌های توحید یادشده است. خداوند در قرآن کریم هدف از تنوع اقوام را هم شناسی بیان می‌کند نه برای نزاع، اختلاف و درگیری، بلکه این ویژگی راز خلقت است. این تفاوت‌ها، وحدت را بیشتر جلوه می‌دهد. وقتی میگوییم وحدت در کثرت یعنی تفاوت‌ها زیاد و کثیر است، اما همه در یک مسیر و با یک هدف غایی که همان رسیدن به کمال است، حرکت می‌کنند و هم‌افزایی دارند و این نمونه واقعی، اصل توحید است.
یکسان بودن، نشانه نقص و ایستایی خلقت است و این ایستایی برابر با مرگ است حال‌آنکه کمال در تنوع است چراکه باعث حرکت، رقابت و رشد می‌شود لذا اگر همه استعدادها و ظرفیت‌ها مثل هم باشند، با راز خلقت در تقابل است.
 همان‌طور که در فلسفه آفرینش و خلقت، قرآن  به موضوع تنوع و تفاوت تأکید می‌کند، در فلسفه اسلامی نیز به آن اشاره‌شده است که حرکت درونی هر چیزی به دلیل وجود تفاوت‌ها اتفاق می‌افتد لذا وحدت و انسجام ملی ما درگرو پذیرش تکثرهاست.
باید تأکید کنم که مسئله اقوام و تنوع آن‌ها در ایران، هیچ‌گاه تهدید نبوده‌اند بلکه فرصتی برای نشان دادن انسجام ملی و همبستگی مردم ایران بوده است. انسجام، وحدت و اتحاد و پرهیز از تفرقه‌اندازی دشمن و اختلاف قومی و مذهبی یک هدف تغییرناپذیر برای جمهوری اسلامی ایران است.

با توجه به اینکه خوشبختانه امنیت در تمام کشور برقرار است چرا سرمایه‌گذاری کمتری در مناطق مرزی و قومیتی ایران صورت می‌گیرد؟
برخی از بدخواهان ایران تلاش می‌کنند محرومیت این مناطق را به مذهب و قومیت خاصی نسبت دهند، درحالی‌که دولت برای این مناطق بیشتر از هرجی دیگری بودجه در نظر گرفته است، که با به ثمر رسیدن آن در آینده‌ای نزدیک شاهد رفع مشکلات و رشد و توسعه در این مناطق خواهیم بود.
سرمایه‌گذاری‌های کلان دولت در محروم‌ترین استان‌های کشور ازجمله سیستان و بلوچستان، مصداق بارزی از توجه ویژه دولت به استان‌های محروم و مرزی است. در همین راستا شرایط برای هر نوع سرمایه‌گذاری در مناطق مرزی و محروم فراهم‌شده است، تا یک حرکت جهش گونه در این مناطق و سایر استان‌های کشور صورت گیرد، که امیدواریم به‌زودی تمام مرزنشینان خدمات دولت را لمس و حس کنند.

نقش رسانه‌ها و مساجد را در خصوص ایجاد اتحاد و برادری بین اقوام و اقلیت‌های دینی، چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مساجد همواره نقش اساسی در وحدت ملی داشته‌اند که وظیفه‌ نشان دادن این انسجام و اتحاد به عهده رسانه‌هاست. حضور مردم مشتاق به معنویت در صفوف نماز و در کنار یکدیگر و در مساجد اهل سنت و تشیع جلوه‌ای زیبا از وحدت و برادری مردم مسلمان‌است. باید تأکید کنم که مساجد بهترین نمونه وحدت هستند، چراکه مردم فارغ از هر تنوع قومی، زبان، لباس و فرهنگی و بدون هیچ امتیاز خاصی در  صفوف به‌هم‌پیوسته قرار می‌گیرند و این بهترین درس انسجام و وحدت است که خوشبختانه در مساجد به نمایش گذاشته می‌شود. در پایان من هم از رویکرد خوب، عاقلانه و معتدل و ملی این رسانه تقدیر می‌کنم، این نوع رویکرد همیشه تأثیرگذار و ماندگار هست و هر نهاد فرهنگی با این خصلت می‌تواند در جامعه پویا و فعال عمل کند، ما ازاین‌دست کارهای فرهنگی احتیاج داریم./خبرگزاری شبستان

مطالب مرتبط:

افزایش حقوق کارگران در سال 96 بین 9 تا 11 درصد

آغاز بهره برداری از 9 طرح صنعتی و عمرانی در شهرک‌ صنعتی آق‌ق

عملیات جراحی بی‌سابقه در بیمارستان شهید صیاد شیرازی گرگان ان

تصویب یک فوریت لایحه ایجاد منطقه آزاد اینچه برون در مجلس

فرماندار: ساماندهی سواحل گمیشان در دستور کار قرار گرفت/باز ه

مددجویان زندان گنبد در اوقات فراغت اسکواش بازی می‌کنند

دیدگاه‌ها  

0 #4 پاسخ: حضور مشترک در مساجد، جلوه برادری شیعه و سنیمحسن 1395-11-07 18:34
خدا اموات شما و همه مومنان را بیامرزد ان شاءالله شاهد روزی باشیم که همه مسلمانان در صفوف بهم پیوسته در همه عرصه ها به ویژه نمازها با وحدت و برادری خار چشم دشمنان اسلام باشند .
0 #3 اعلام نظروپاسخ حضوربراران سنی درمساجدشیعهحاجی محمداتک 1395-11-04 15:14
ماهمه برادریم وطبق دستورخدا،قرآن،رسول الله ومعصومین ومقام معظم رهبی که جانم فدایشان بایداقدام وعمل کردپس مسجدخانه خداست چرابایدفرق گذاشت
0 #2 اعلام نظروپاسخ حضوربراران سنی درمساجدشیعهحاجی محمداتک 1395-11-04 15:08
مخالفم من ترکمن اهل سنت هستم بارهاوبارهادرمسجدبرادران عزیزمان شیعیان نمازخوانده ام وحتی نماز جمعه رادرتهران به امامیت رهبرعزیزم جانم فدایش حضرت امام خامنه ای خانده ام مسجدخانه خداست مال شیعه وسنی فرقی نداره پس بایدنمازبرپابشه
0 #1 پاسخ: حضور مشترک در مساجد، جلوه برادری شیعه و سنیمحسن 1395-10-30 01:07
متاسفانه برادران اهل سنت در زمینه وحدت و انسجام اسلامی اندکی محافظه کارانه عمل می کنند به عنوان مثال عدم حضور عزیزان اهل سنت در مساجد شیعیان حتی به وقت نماز ، بنده بارها شاهد بودم که عزیزان اهل سنت علیرغم در دسترس و نزدیک بودن مسجد شیعیان اقدام به اقامه نماز در خیابان نموده اند در حالی که برادران اهل شیعه در صورت دسترس بودن مساجد اهل سنت اقامه نماز در مسجد برادران اهل سنت را بر اقامه آن در خیابان ترجیح می دهند .

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram