TurkmensNewsSaeid Sahebdel001تورکمن نیوز – گفتگو : سعید صاحبدل، متولد 78 فعال در هنر موسیقی ترکمن که نواختن دوتار را از کودکی آغاز کرده و بعدها با علاقه‌مند شدن به این رشته به صورت حرفه‌ای در این راه قدم گذاشته و امروز یکی از هنرمندان جوان و جویای نام در ترکمن صحرا  است که جلوه‌ای زیبا در هنر موسیقی شهرستان گنبد کاووس محسوب می‌شود.

* با عرض سلام و ادب از اینکه وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید تشکر می‌کنم، لطفا خود را برای خوانندگان محترم تورکمن‌نیوز معرفی کنید.
سلام و خدا قوت می‌گم به شما و خوانندگان خوبتان، بنده سعید صاحبدل هستم، متولد سال 1378 ساکن گنبد، دانش‌آموز سال سوم دبیرستان، در دبیرستان تیزهوشان شهید بهشتی گنبدکاووس در حال حاضر تحصیل می‌کنم.

* با توجه به سابقه‌ی هنری درخشان شما و اینکه در زمینه موسیقی فعالیت دارید، سؤالاتم در این خصوص ادامه می‌دهم، لطفا برای ما بگویید اولین بار چگونه به موسیقی علاقه‌مند شدید و چطور یک نوازنده موفق شدید؟
ورودم به عرصه موسیقی ترکمن به نوعی توفیق اجباری محسوب می‌شود.
در سنین کودکی مادرم که عشق و علاقه خاصی به موسیقی ترکمن داشت من را علی‌رغم بی‌میلی به کلاس‌های آموزش دوتار نزد استاد شناخته شده ترکمن صحرا "خالیپا دکتر مجید تکه" می‌فرستاد.
از سنین 4 الی 7 سالگی نزد استاد تکه هنر موسیقی ترکمن را آموختم، البته مقاطعی بین این سال‌ها چند ماهی برای اینکه اولویت با درس‌هایم بود، کلاس‌های موسیقی قطع و به تحصیلاتم ادامه می‌دادم و متناوب به آموختن هنر موسیقی می‌پرداختم.
این هنرمند جوان درخصوص دور ماندن از ادامه آموزش موسیقی افزود: از سن 7 الی حدود 11 سالگی‌ام کاملا از موسیقی ترکمن دور ماندم و در آن‌ سال‌ها سنین کودکی‌ام بود و ارزش بالای موسیقی و هنر اصیل ترکمن را کمتر قدر می‌دانستم ضمن اینکه باید به مدرسه و درس و مشقم هم می‌رسیدم.
* وی در پاسخ به سوال خبرنگار که درسهایش چگونه بود گفت: درسم از کودکی خوب بود و نمرات عالی داشتم حتی نمره‌ای که یک بار در کلاس سوم 19.5 گرفته بودم را به یاددارم و در مابقی درس‌ها و مقاطع تحصیلی همیشه نمراتم عالی و 20 بوده است.
* نام اولین استادتون و چند استاد در موسیقی ترکمن داشتید؟
فقط و فقط استادم دکتر مجید تکه هست و تاکنون هرچی در این راه آموخته‌ام از استاد خوبم دکتر تکه کسب کردم.
* غیر از موسیقی چه فعالیت هنری دارید؟
بنده کلا به رشته‌های مختلف هنری علاقه دارم و تازگی به توصیه یکی از دوستان نزدیکم به طراحی چهره و پرتره روی آوردم و تمریناتی هم در این خصوص دارم.
ضمن اینکه به شعر و شاعری هم علاقه و استعداد دارم و شعری که سرودم 17 بیت دارد که به تازگی ساخته‌ام و به صورت روایت یک واقعه است.
* رشته تحصیلی‌ات چیست و در چه زمینه‌ای ادامه خواهید داد؟
رشته تحصیلی من تجربی است اما به علوم نجوم هم شدیدا علاقه دارم و اگر پزشکی را ادامه ندهم احتمالا اخترشناس خواهم شد.
در رشته پزشکی ادامه تحصیل خواهم داد و به جراحی قلب و عروق گرایش دارم.
* در موسیقی چه فعالیت‌هایی دارید؟ آیا همیشه سنتی کار می‌کنید؟
بله در نوازندگی فقط با دوتار «تامدیرا ترکمنی» می‌نوازم و علاقه دارم اما گاها موسیقی پاپ و رپ هم گوش می‌دهم و از آن‌ها هم لذت می‌برم به گونه‌ای که موسیقی جزو لاینفک زندگی من شده و بدون موسیقی بخصوص موسیقی اصیل ترکمن زندگی برایم سخت خواهد بود.
* جاهای عمومی و همایش‌ها اجرا داشتید؟
اجرا زیاد داشتم و اولین ساز که آموختم «بیکه‌ حالان» نام دارد که در کلاس چهارم ابتدایی برای معلم و همکاسی‌هایم اجرا کردم از آن پس کم‌کم در محافل خانوادگی و نشست‌های کوچک می‌نواختم و بدین ترتیب نواختن موسیقی در جمع را آموختم و استرس و دلهر‌ه‌ام در اجراهای جمعی و بزرگ ریخت.
* آیا در جشنواره موسیقی شرکت داشتید؟
بله- دو سال پی‌در‌پی شرکت کردم.
سال پیش در جشنواره فرهنگی و هنری استان گلستان که در رامیان تشکیل شد در تک نوازی دوتار مقام دوم را کسب کردم.
امسال در جشنواره موسیقی فرهنگی هنری استان گلستان به میزبانی شهر گرگان و مرکز استان بود با وجود شرکت‌کنندگان قدر مقام اول را کسب کردم.
و در این سری مسابقات جشنواره که در اردیبهشت ماه 1395 برگزار شد.
به داوری استاد خادمی به عنوان نفر اول انتخاب شدم.
* آیا در گروه هنری موسیقی دسته جمعی (آنسامبل) حضور دارید؟
بله- در 2 مراسم اختتامیه بزرگداشت «مخدوم‌قولی فراغی» که در سالن ارشاد اسلامی گنبد برگزار شد با گروه موسیقی دولت محمد آزادی که گروه نوجوانان دکتر مجید تکه بود حضور داشتم و دوتار نواختم که حدودا در سال‌های (89- 88) بود.
* آیا در انجمن موسیقی و یا موسسه فرهنگی هنری رسمی عضویت دارید و یا دوست دارید عضو باشید؟
تاکنون عضویت نداشتم اما با توجه به اینکه به موسیقی و هنر اصیل ترکمن علاقه زیادی دارم حتما در موسسه فرهنگی و هنری «بامداد هفت اقلیم» که رسمی بوده و از وزارت ارشاد اسلامی مجوز دارد عضو خواهم شد، اما در حال حاضر بیشترین اوقاتم را برای تحصیل داده‌ام و موسیقی را بیشتر در منزل و در ساعات اوقات فراغت تمرین می‌کنم.
* یک خاطره بد و یک خاطره خوب از دوران هنری خودتان بگویید.
خاطره بد: بله – سال اول راهنمایی بودم که در کلاس استاد تکه مشکلات زیادی در آموختن آهنگ «سویلی حالان» داشتم و با وجود تکرار آموزش استاد در آن زمان دریافت ضعیف من از آموزش استاد تکه وی را ناراحت ساختم.
و خاطره خوب هم که مشخص است همین اول شدنم در مسابقات جشنواره فرهنگی و هنری در رشته تک‌نوازی بود.
* توصیه شما به هم سن‌های خودت و مردمت:
درست است که در این ایام موسیقی‌های دنیا بسیار پیشرفت کرده و انواع دستگاه‌های متنوع ساز و موسیقی با صداهای دلنواز وجود دارد و انواع آهنگ‌های مدرن پاپ و رپ بین جوانان معمول است اما توصیه دارم که هرگز اصالت و فرهنگ غنی خود (موسیقی سنتی ترکمن) را که ریشه در تاریخ و فرهنگ ما دارد فراموش نکنند.
دوتار یعنی همان تامدیرا هویت ترکمن است و فراموش کردن یا کنار گذاشتن آن باعث بی‌هویتی ما خواهد شد.
به قول استاد (کریم قوربان نفس شاعر و عالم ترکمن؛ دوتار سنگ إجنگ‌دیر آتانگ‌دیر، إجنگ آتانگ مودادان قاچسا دوتارهم مودادان قاچار)
یعنی دوتار به مانند پدر و مادر تو است اگر پدر و مادرت را بتوانی به فراموشی بسپاری پس خواهی توانست دوتار ترکمن را هم فراموش کنی.
انسان‌های موفق دارای الگوهای مناسب هستند اگر بنا باشد ما از الگو‌های بیگانه بیاموزیم این باعث دور ماندن از فرهنگ غنی و تاریخ و سنت‌های اصیل خودمان می‌شود پس با الگو گرفتن از بزرگان علم و فرهیختگان و اساتید بزرگ موسیقی ترکمن که کم هم نیستند خود بیاموزیم و برای آیندگانمان نیز الگو باشیم و الگو سازی کنیم.
* آخرین فعالیت شما در موسیقی چی بود؟
مسابقات جشنواره موسیقی در رصدخانه اردوگاه شهید رجائی نیشابود بود که توانستم مقام اول را کسب کنم.
در مرحله استانی با ارائه 2 آهنگ «نأز إدر و آرزوویم» به مرحله کشوری راه یافتم و در مرحله دوم در نیشابور برگزار شد در بین 5 شرکت‌کننده با نواختن آهنگ «گلین یؤریشی» موفق به کسب مقام اول تک‌نوازی شدم.
* و صحبت پایانی؟
عاشق همه هموطنانم هستم چرا که هنر نزد ایرانیان است و بس. اول از خدا بعد خانواده خوبم به خصوص مادرم که مرا از کودکی با هنر موسیقی مأنوس کرد و در ادامه از استاد گرانقدرم خالیپا دکتر مجید تکه که مدیون زحمت‌های فراوانش هستم کمال تقدیر و تشکر را دارم و با کسب درجات خوب در هنر موسیقی اصیل ترکمن امیدوارم بخشی از زحمات این عزیزانم را جبران کرده باشم. برای همه مردم ایران بخصوص قشر هنرمند و مردم خوب، ساده و فرهنگ‌دوست و هنرپرور ترکمن صحرا و شهر تاریخی گنبد کاووس آرزوی سلامتی و زندگی پر بار دارم...
پیروز و سربلند باشید.
خبرنگار : یاشار نیازی

 

مطالب مرتبط:

جایگزین عصا و واکر ساخته شد

اظهارات تکان دهنده یک نماینده از واقعیت‌های خودروسازی‌ها!

داورزنی: گنبد در حوزه کتاب و کتابخوانی الگوی کشور خواهد شد

پیکر مطهر 'نازمحمد پدری' و 'محمد ولی بهلکه' از جان‌باختگان م

گزارش تصویری افتتاح آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای شهرستان

تمامی کالاها به غیر از دارو و محصولات انرژی هسته‌ای مشمول اس

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram