Khalij Gorgan 5 Mاخبار محیط زیست-تورکمن‌نیوز- پسروی آب خزر حیات خلیج گرگان درحوزه آبی استان گلستان را این روزها بیشتر ازهمیشه به خطر انداخته است، تنها خلیج ایرانی خزر برای اینکه همچنان مامن و زیستگاه پرندگان مهاجر و بومی و محل تخم‌ریزی ماهیان خاویاری باشد، منتظرسرریز آب رود ولگا در روسیه و طرح‌های ضربتی نجات است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  تشنگی خلیج زیبای گرگان و تهدیدات زیست محیطی ناشی از آن به دلیل احتمال بروز پدیده ریزگردها ناشی از این خشکی، اینک ساحل نشینان، مسئولان استانی و کشوری و دوستداران محیط زیست و گردشگران را نگران کرده است.
خلیج گرگان تنها خلیج دریای خزر در محدوده جغرافیایی ایران و استان گلستان بوده که به دلیل پسروی زیاد آب و ناتوانی در اجرای طرح های مناسب و کارشناسی، فاصله چندانی با خشکی کامل ندارد.
خلیج گرگان در سال 1354 به همراه تالاب میانکاله و لپوی زاغمرز (در استانهای گلستان و مازندران) به‌ عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید تا ثابت شود نه فقط این خلیج، بلکه نواحی اطراف آن شامل شبه جزیره میانکاله (پناهگاه حیات‌وحش) و تالاب بین‌المللی گُمیشان یک مجموعه ارزشمند زیست‌محیطی است
خلیج چهار هزار هکتاری گرگان، یکی از بزرگ‌ترین مخازن آب شیرین متصل به دریای خزر است و تداوم زندگی بسیاری از جانداران در بزرگ‌ترین دریاچه زمین به اتصال این خلیج با دریا وابسته است؛ خلیجی که حالا با مشکلات متعدد دست‌وپنجه نرم می‌کند و فعالان و مسئولان محیط‌زیست معتقدند که با ادامه روند کنونی تبدیل به نسخه دیگری از دریاچه ارومیه می شود.
عمق خلیج گرگان که در نقاط عمیق به حداکثر سه متر می‌رسید، اینک در اثر رسوب‌گذاری به 1,5 متر کاهش پیدا کرده است و به‌همین‌دلیل به‌سرعت به سمت نابودی پیش می‌رود.
خلیج گرگان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر و در حوزه شهرستان های بندرترکمن ، بندرگز ، نوکنده و بهشهر واقع است و از 60 کیلومتر طول و حداکثر 12 کیلومتر عرض برخوردار بوده و دارای امتداد شرقی – غربی است.
این خلیج از لحاظ اقتصادی و اکولوژیکی دارای اهمیت بالا و به عنوان مرکزی تفریحی و شیلاتی مورد استفاده ساکنان منطقه بوده و در بخش‌های تکثیر آبزیان، ماهیان استخوانی و ماهیان غضروفی و جذب پرندگان مهاجرزمستانی نقش مهمی دارد.

*تشکیل کارگروه نجات خلیج گرگان
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گلستان با اشاره به تلاش و برنامه‌ریزی برای نجات خلیج گرگان به خبرنگار ما گفت: در گذشته نه چندان دور که سواحل استان گلستان و خلیج گرگان فعال بود، شناورهای 500 و 1000 هزار تنی در این سواحل پهلو می‌گرفتند، اما هم اکنون به دلیل پائین آمدن تراز آب دریای خزر، تردد شناورها امکان پذیر نبوده و اسکله های ساخته شده در خلیج گرگان کاربری خود را از دست داده اند.
علی نظری افزود: طبق اطلاعات دریافت شده از نوسانات تراز سطح آب دریای خزر، در سالیان اخیر پائین رفتن این تراز باعث به خطر افتادن حیات خلیج گرگان و تالاب میانکاله شده است و هم اکنون دهانه آن تنها از طریق دو کانال باریک به دریای خزر متصل است.
وی تصریح کرد: انجام مطالعه و اجرای طرح نجات خلیج گرگان و تالاب میانکاله در انتهای اسفند 1395 توسط سازمان برنامه و بودجه استان به شرکت آب منطقه ای گلستان ابلاغ و اقدام به تشکیل کمیته راهبری متشکل ازهمکاران شرکت، مشاوران کشوری و نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای دست اندرکار همچون معاونت محیط زیست دریایی، امورعمرانی استانداری های گلستان و مازندران، بنادر و دریانوردی، ‌مرکز ملی مطالعات و تحقیقات خزرو سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیرداری شد.
به گفته وی؛ همچنین در نشست های کارگروه تخصصی پایش و راهبرد طرح مقرر شد، مطالعه نجات خلیج گرگان و تالاب میانکاله در دو بخش 'مطالعات شناسایی و ارزیابی راه کارهای اضطراری' و 'مطالعات جامع' انجام پذیرد.
نظری ادامه داد: به این صورت که مطالعات اضطراری در یک دوره کوتاه مدت جهت ارائه برنامه اقدامات فوری مقابله با بحران بوجود آمده و مطالعات جامع به صورت تفصیلی با در نظر گرفتن تمامی جوانب طرح اعم از اثرات زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی، حقوقی و به همراه نمونه برداری و پایش کمی و کیفی در یک دوره یکساله انجام شود.

* مطالعه نجات خلیج گرگان در 2 بخش اجرایی می‌شود
مدیر فنی شرکت آب منطقه گلستان گفت: مطالعات برای شناسایی و ارائه راهکارهای اضطراری نجات، پایش کمی و کیفی منابع آب نامتعارف استان گلستان، لایروبی و ساماندهی رودخانه‌های سرکلاته، باغو، ولفرا، گز وطنا، بالاجاده و کانال ششدانگه، شصت کلاته، نامن و میاندره، قره سو و نظارت برانجام عملیات اجرایی لایروبی وساماندهی رودخانه های منتهی به خلیج گرگان و پایش و ارزشیابی مطالعات نجات خلیج گرگان و تالاب میانکاله از اقدامات انجام شده در مدت کوتاه است.
محمد نوری افزود: تهیه و تدوین شرح خدمات مطالعات ارزیابی زیست محیطی طرح نجات خلیج گرگان و تالاب میانکاله، پیش نویس مطالعات جامع پایش و نجات و تهیه و تدوین شرح خدمات اندازه گیری‌های میدانی پارامترهای هواشناسی، هیدرو دینامیکی، رسوبی و زیست محیطی از دیگر اقدام‌ها در این بخش می باشد.
دراین پیوند معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست نیز تاکید کرد که اقدام اجرایی در حوزه احیای خلیج گرگان باید براساس مطالعات و با پشتوانه علمی صورت گیرد.
پروین فرشچی در بازدید یک روزه از خلیج گرگان و جزیره آشوراده با بیان اینکه بخش زیادی از پسروی تالاب میانکاله و خلیج گرگان متاثر از نوسانات دریای خزر است، افزود که اقدامات احیای خلیج گرگان در دو بخش کوتاه مدت و درازمدت اجرا می شود.
وی اضافه کرد که برنامه جامع مدیریت خلیج گرگان و تالاب میانکاله نیز بطور جدی در دستور کار است.
معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری گلستان نیز با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی خلیج گرگان و مشکل آلاینده‌های زیست محیطی و خشکی آن گفت که خطر بزرگی در کمین خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله است.
رضا مروتی با بیان اینکه پسروی و پیشروی آب خزر و به تبع آن خلیج گرگان، یک دوره نوسانی 20 تا 25 ساله دارد، ادامه داد: در سال‌های 55 تا 57 پسروی آب به حدی بود که جزیره آشوراه به بندرخواجه نفس در شمال بندرترکمن متصل شد وحدود سال های 70 نیز پیشروی آب در حدی بود که امکان داشت جزیره آشوراده به زیر آب برود و در آن مقطع جمعیت 1800 نفری این جزیره تخلیه شدند.
وی عنوان کرد: اما امروز سرعت پسروی شدت بیشتری یافته وازعمده دلایل این مساله، قطع سهم آبه دریا از رودخانه‌های کشورهای همسایه بوده که سدهای زیادی بر روی رودخانه های خود احداث کرده اند.
مروتی با بیان اینکه براساس آمار و ارقام موجود، 95 درصد آب دریای خزر ار رود ولگا در روسیه تامین می‌شود و مابقی کشورهای حاشیه خزر تنها 5 درصد در تامین آب آن نقش دارند، گفت: به دلیل تغییرات جوی و گرمایش بالای زمین، سرعت تبخیر بیشتر شده بطوری که اگر پیش از این عرصه‌ای از منابع آبی طی هشت ماه خشک و یا پسروی می کرد، امروزه این مدت به 10 روز کاهش یافته است.
به گفته وی؛ از سوی دیگر تبخیر باعث بلند شدن غبار ناگهانی، ریزگردها و نمک و حرکت آنها به سمت مناطق مسکونی و جنگل‌‌های اطراف و تهدید این عرصه‌ها می‌شود.
وی همچنین یکی از مسائل نگران کننده را، تراکم بالای جمعیت منطقه نسبت به گذشته و افزایش آلاینده‌های زیست محیطی بیان کرد.
مروتی؛ انجام مطالعات اکولوژیک خلیج گرگان، لایروبی دوره ای کانال‌های ورودی دهانه خلیج، بازگشایی کانال خزینی از طریق خاکبرداری و لایروبی، احداث سازه‌های حفاظتی سنگی محافظ کانال‌های ورودی و انتقال آب از دریا به خلیج گرگان را از راهکارهای نجات بیان کرد.
به گفته وی؛ یکی از راهکارها برای نجات خلیج گرگان نیز انتقال آب از دریا و بازکردن تنگه 'چپ اوقلی' و هدایت آب به این سمت است.
مروتی افزود که کمک تشکل‌های غیردولتی، سمن‌ها و کمپین‌های حمایتی از خلیج گرگان در راستای کاهش آسیب‌ها و نجات آن موثر است.

 

گردآوری: گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: irna.ir/golestan

 

مطالب مرتبط:

مراسم بزرگداشت روز خبرنگار در گنبد کاووس برگزار شد/گزارش تصو

توقف طرح انتقال آب گلستان به استان سمنان

بزرگترین پیست اتومبیل‌رانی و موتورسواری گلستان در گنبدکاووس

ستاره گنبدی بهترینِ ایران در جوانان آسیا

افتتاح ۱۲ طرح عمرانی و خدماتی در دادگستری‌های گمیشان و بندرت

دوازدهمین جشنواره ملی اسب اصیل ترکمن در شهرستان کلاله برگزار

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram