namazنماز در دین مبین اسلام از جایگاه والایی برخوردار است.بخاطر همین جایگاه رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم آن را ستون دین دانسته است .

آگاهی از اموری که باعث باطل شدن نماز می گردد، از مهم ترین نیازهای نسل جوان اهل سنت است .بر اساس این نیاز سایت اساس نیوز مسائل نماز در فقه حنفی را تقدیم کاربران خود می نماید :

مسئله اول : اگر کسی به قصد یا سهو در میان نماز صحبت کرد نمازش فاسد است.

مسئله دوم : اگر بین نماز آه یا اوه یا اف یا ‌های گفت، یا بلند گریه کرد نمازش باطل شد ولی اگر گریه از یاد بهشت یا خوف دوزخ باشد نماز فاسد نمی‌شود.

مسئله سوم: اگر کسی بدون عذر خوش خفه (سرفه) یا گلوی را صاف کرد که به واسطه آن یک حرف یا نصف حرفی آشکار شد نمازش فاسد می‌شود، البته در صورت عذر معذور است و نمازش جائز می‌شود.

مسئله چهارم: اگر در بین نماز عطسه زد و گفت: «الحمد لله»، نماز فاسد می‌شود ولی نباید بگوید، و اگر دیگری عطسه زد و گفت: «الحمد لله» و این در جوابش گفت: «یرحمک الله» نماز فاسد می‌شود.

مسئله پنجم : اگر در بین نماز از روی قرآن قرائت خواند نماز فاسد است.

مسئله ششم: اگر در بین نماز جواب سلام کسی را داد نمازش فاسد است.

مسئله هفتم: اگر در بین نماز با هر دو دست دکمه گریبان یا پالتو خود را بست نماز فاسد است.

مسئله هشتم: خوردن و نوشیدن در بین نماز مفسد نماز است مگر آنچه میان دندان‌ها باشد به شرطی که از نخودی کم‌تر باشد، و اگر به اندازه نخودی یا بیشتر باشد نماز فاسد می‌شود.

مسئله نهم: اگر کسی شیرینی خورد و هنوز مزه آن در دهان موجود بود و در بین نماز به وسیله آب دهان مزه شیرینی پائین می‌رود نماز جائز است.

مسئله دهم: اگر کسی در بین نماز خبر خوش شنید و گفت: الحمدلله یا خبر ناخوش شنید و گفت: «إِنَّا لله وَإِنَّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ» نماز فاسد می‌شود.

مسئله یازدهم : اگر در بین نماز بچه به زمین خورد و نماز خواننده گفت: بسم الله نمازش فاسد است.

مسئله دوازدهم : در بین نماز بچه آمد و از پستان مادر خود که نماز می‌خواند شیر نوشید اگر از پستان شیر بیرون آمد نماز فاسد است، و اگر شیر بیرون نیامد فاسد نمی‌شود.

مسئله سیزدهم: اگر نماز خواننده الله (أکبر) به مدالف یا (أکبار) یا رای اکبر را مد کشید نماز فاسد می‌شود.

مسئله چهاردهم : اگر نماز خواننده به کتاب یا تابلو چشم آن افتاد و به زبان نخواند ولی مطلب آن را به قلب فهمید نماز جائز است، و اگر به زبان خواند نماز فاسد است.

مسئله پانزدهم: اگر از جلوی نمازگزار شخصی یا حیوانی عبور کرد نماز جائز است. ولی شخصی عبور کننده گنهکار است و نمازگزار حتی إمکان باید در جایی نماز بخواند که محل عبور و مرور مردم نباشد، و در صورت نبودن چنین جائی چوبی به اندازه نیم متر در جلوی خود به مقابل عابرین ایستاده و به آن نزدیک شده نماز بخواند.

مسئله شانزدهم: اگر به واسطه عذر یک قدم یا دو قدم پیش و پس شد و سینه‌اش از قبله منحرف نشد نماز جائز است، و اگر سینه از طرف قبله منحرف گشت یا از سجده گاه جلوتر رفت نماز فاسد می‌شود.

تهیه کننده:عبا آخوند محمد نژاد

مطالب مرتبط:

ثبت‌نام کاندیداها روز چهارشنبه در گرگان/ اسامی

راز اقدام شیطانی و کثیف رونالدو در لاس و گاس لو رفت

دشمن هرگز از نفوذ در انقلاب دست بر نمی‌دارد؛ استکبار ستیز با

برگزاری هفته چهارم رقابت‌های سوارکاری کورس بهاره کشور در گنب

افزایش ۱۰ درصدی قیمت آب و برق

جزئياتي از محل بيعت‌ داعشي‌ها در ماجراي حمله به مجلس

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram