TurkmensNews Telegram TN

IMG 2761اخبار گورش – تورکمن‌نیوز: سالن ورزشی راهنمایی و رانندگی گنبد کاووس به مرکز تمرینات و آموزش ورزش‌های رزمی جودو و گؤرش ترکمنی تحویل و آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، حدود یک سال از جهانی شدن کشتی سنتی ترکمن «گؤرش» می‌گذرد و شب گذشته ساعت 21 با حضور رئیس هیات جودو شهرستان گنبد کاووس، نائب رئیس انجمن گورش، سرپرست امور بین الملل گورش و تنی چند از مربیان و ورزشکاران کشتی‌گیر سالن آموزش و تمرینات گؤرش ترکمن افتتاح شد.
گؤرش ترکمن اگرچه  یکی از ورزش‌هایی است که بعد از والیبال، اسب‌دوانی و فوتبال در میان ترکمن‌ها محبوبیت خاصی دارد اما جزو محروم‌ترین ورزش‌ها در ترکمن‌صحرا محسوب می‌شود.
همواره بر تابلو و سردر ورزشگاه‌های ما اینگونه می‌آید سالن فرهنگی – ورزشی .... که این نشان‌دهنده مرکزی است که جوانان ما را از آسیب‌های اجتماعی چون بزه‌کاری و اعتیاد مصون می‌سازد و مکانی فرهنگی آموزشی را تداعی می‌کند.
وقتی پای صحبت با مربیان باشگاه می‌نشینیم گلایه‌هایشان از مسئولین شهری آغاز می‌شود که امکانات و بودجه لازم را به این ورزشگاه‌های اختصاص نمی‌دهند تا بتوانند این اماکن فرهنگی ورزشی را به خوبی توسعه و رونق بدهند و جوانان بیشتری را جذب کنند.
یکی دیگر از گلایه‌های آنان همت کم مسئولین در سرکشی و حضورشان در این سالن‌های فرهنگی ورزشی است که می‌تواند حداقل باعث دلگرمی و انگیزه برای جوانان و مسئولین ورزشی گردد.
کشتی‌گیران از زمان‌بندی تمرینات نیز گلایه داشتند چرا که هر یک از آنان از روستاهای دور و نزدیک اطراف چون  آق‌بند، اوادان دفه، قورپیلجه و دیگر روستاهای شهرستان گنبد کاووس می‌آمدند که تمرینات از ساعت 9 آغاز و تا 10 الی 11 شب ادامه داشت و رفت و آمد برایشان بسیار سخت و پرمخاطره می‌شد.
دبیر کمیته فنی جودو استان گلستان و رئیس هیات جودو شهرستان گنبد کاووس و مربی باشگاه فرهنگی و ورزش‌ رزمی جودو به خبرنگار تورکمن‌نیوز گفت: سالنی که هم اکنون در اختیار کشتی‌گیران قرار گرفته با همت هیات جودو و رای‌زنی‌هایی که ایشان با شورای اسلامی شهر گنبد کاووس داشته تهیه شده و تحویل ورزشکاران جودوکار گردیده است.
علی باقری مربی جودو و ورزش‌کار پیشکسوت گنبدی افزود: این سالن سابقا در اختیار نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی رانندگی بود که در حال حاضر با تغییر و تحولاتی که با هزینه‌های شخصی در تعمیر ساختمان و تهیه تشک‌های مخصوص ورزش‌های رزمی توانسته است آن را برای تمرینات و آموزش جودوکاران مهیا سازد.
وی افزود: این سالن 15 روز است که آغاز به کار کرده و هنوز امکانات کافی برای تمرینات بدن‌سازی و لوازم اولیه ورزشکاران تهیه نشده و حتی تجهیزات لازم برای رختکن نیز موجود نیست و در قسمت تماشاگران حتی یک صندلی برای حاضران نداریم و روی زمین می‌نشینند.
باقری تصریح کرد: خیلی دلم می‌سوزد جوانان پراستعداد زیادی در شهرستان هستند و گنبد کاووس یکی از پرورش دهندگان قهرمانان ورزش‌های رزمی در کشور محسوب می‌شود و در مسابقات پیش رویمان نیز قطعا نتایج خوبی برای گنبد کاووس کسب خواهیم کرد ولی هنوز نه سالن استاندارد مناسبی داریم و نه امکانات و تجهیزات برای بدن‌سازی جودوکاران و کشتی‌گیران.
سرپرست آکادمی جودو و ورزش‌های رزمی شهرستان گنبد کاووس گفت: از همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری گنبد کاووس تشکر می‌کنیم که این مکان ورزشی را در اختیارشان قرار داده‌اند اما هنوز نیاز به حمایت و نگرش ویژه مسئولین شهری داریم تا بتوانیم این ورزشگاه را در شان دومین شهر مهم و بزرگ استان گلستان به کمال مطلوب برسانیم.

Jodo goresh

سرپرست روابط بین‌الملل گؤرش ترکمن نیز در گفتگو با خبرنگار تورکمن‌نیوز ضمن قدردانی و تشکر از همکاری علی باقری که سالن ورزشی را برای تمرین کشتی‌گیران در اختیارشان قرار داده افزود: هنوز اول راه هستیم و سالن تمرینات هنوز امکانات و تجهیزات اولیه کشتی‌گیران برخوردار نیست و باید قبل از هرچیز لباس‌های ورزشی تیم، تشک مخصوص کشتی و دستگاه‌های بدن‌سازی و ... را تهیه کنیم.
سلیمان هیوه‌چی در ادامه گفت: در گذشته بدلیل سنتی برگزار شدن مسابقات گؤرش این ورزش تنها در جشن‌ها و مراسم عروسی بود اما با بین‌المللی شدن مسابقات گؤرش و برگزاری چند مسابقه کشوری و آسیایی در حال حاضر یکی از ورزش‌های مطرح و شناخته شده کشور محسوب می‌گردد.
وی افزود: ورزشکاران باید از لحاظ فرهنگی و رفتار‌های پلوانان از آموزش های مربیان برخوردار شوند و تنها به ورزش‌های جسمی و فیزیکی اکتفا نکنند، چرا که ورزشکاران در حضور با حریفان خود در مسابقات مختلف کشوری و یا بین‌الملل به عنوان نماینده مردم خود محسوب می‌گردند و علاوه بر رعایت قوانین مسابقات باید رفتار ورزشی و فرهنگی خوبی از خود ارائه نمایند.
نائب رئیس انجمن گؤرش و مربی پیشکسوت کشتی سنتی ترکمن نیز در ادامه گفت: با توجه به اینکه مسابقات گؤرش امروزه در سطح جهانی و آسیای برگزار می‌شود باید تغییرات اساسی در رویه فعالیت‌های انجمن و برنامه‌های اجرایی برگزاری مسابقات ایجاد کنیم تا در شأن گؤرش ایران باشد.
آدینه جوانمردان افزود: این ورزش اجین در زندگی و فرهنگ ترکمن‌ است و به ورزشکاران جوان توصیه می‌کنم از پهلوانان پیشکسوت و تجارب آنان به خوبی بهره ببرند و در تمرینان تمرکز داشته و از جلسات آموزشی به خوبی بهره ببرند.


گؤرش چیست؟ نگاهی به ورزش کشتی سنتی ترکمن‌ها
همانگونه که ترکمن‌صحرا در ورزش‌های مختلف قهرمانان و ملی‌پوشان زیادی دارد در رشته ورزشی گؤرش نیز که از ورزش‌های باستانی و دیرینه قوم ترکمن‌ محسوب می‌گردد پهلوانان زیادی داشته و دارد.
کشتی سنتی ترکمن «گورش» ورزشی است که هویت ترکمن‌ها و برگرفته شده از فرهنگ، آداب، رسوم و سنت دیرینه سرزمین ترکمن‌صحرا می‌باشد.
امروزه این ورزش به صورت مسابقات در مراسم عروسی و جشن‌های مختلف و در میادین بزرگ برگزار می‌شود و مبدل به یکی از رسوم ویژه جشن‌های ترکمن‌ها شده است.
مسابقات گورش همواره از ارزش و جایگاه خاصی برخوردار است و پیش از مسابقه ریش‌سفیدان (یاش اولی‌ها) دعای خیر میکنند و با اجازه آنان مسابقه آغاز می‌گردد.
سابقا این مسابقات بدون محدودیت بوده و شرکت‌کنندگان در مسابقه وزن کشی نمی‌شدند و بدون زمان‌بندی به رقابت می‌پرداختند ، اما از وقتی که این ورزش توسط کشور ترکمنستان به فدراسیون بین‌المللی تبدیل شد قوانین خاصی مقرر گردید و کتابچه آموزشی قوانین گؤرش نیز تدوین و به چاپ رسید.
بر اساس مقررات گؤرش، کشتی‌گیران به دور کمر خود شال می‌بندند و دستان خود را به دور شال حلقه بسته و دو کشتی‌گیر مسابقه را شروع می‌کنند.
در قدیم مرسوم بود از پهلوانان پیشکسوت ترکمن به عنوان داور مسابقه استفاده شود که امروزه با تدوین قوانین گؤرش داورهای آموزش دیده چون دیگر مسابقات کشتی بر رقابت ورزشکاران قضاوت می‌کنند و در هر تشک مسابقه 2 ناظر و 4 کمک داور به داور تشک کمک می‌کنند و به پیروزی قهرمان امتیاز می‌دهند.

خبرنگار: یاشار نیازی

مطالب مرتبط:

تولد 6 هزار و 179 نوزاد در گلستان امسال

افزایش قیمت سکه و طلا در بازار

تشریح ظرفیت‌های علمی و فنی گلستان در دیدار استاندار با معاون

شهر زیبای گنبد کاووس را آغل دام‌ها نکنیم/جمع آوری غیر اصولی

کمیته انضباطی فدراسیون والیبال هاوش گنبد را با یک سکه از دور

رفتار زننده و غیرانقلابی مسئولین دانشگاه فرهنگیان در ذهن‌ها

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram