isasaharkhizاجرای طرح استانی شدن فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران
قدرت چانه زنی روزنامه نگاران ایرانی محدود می شود

تورکمن نیوز - فرهنگی: عیسی سحرخیز، مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت اصلاحات با اشاره به طرح استانی شدن فعالیت انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران گفت:

در صورت وجود اراده ای برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران از سوی حکومت، اعضای اسبق این انجمن اعلام می کنند که در انجمن صنفی روزنامه نگاران، قدرتی وجود نخواهد داشت که برای کسب آن حرص و طمع داشته باشند، و حتی اگر روزی انتخاباتی برگزار شود، اعضای قبلی انجمن اصلاً نامزد نمی شوند و میدان را برای افراد جوان تر باز می‌گذارند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، همین مرداد ماه داغ امسال بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در  نشست روز خبرنگار که در تالار وحدت برگزار شد آب پاکی را روی دست اهالی روزنامه ریخت و به صورت رسمی پرونده بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را بست.

علی جنتی که قرار بود برای مطبوعات و حال و روز مریض احوالشان طوفان به پا کند و چاره ای بیاندیشد تا قفلی که ماه هاست به در انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران خورده است باز شود، اما انگار همه این ها یک رؤیای دست نیافتنی بود؛ رؤیایی که جنتی، وزیر ارشاد کشور وقتی گفت قرار است انجمن ها به صورت استانی با شکل و شمایل تازه شکل بگیرند، شاید تبدیل به کابوس شد. این سخنان، دل خیلی از اهالی قلم و کاغذ را سوزاند؛ همان کسانی که هر کلمه ای را که روی صفحه کاغذ می نوشتند در آن بویی از عشق و علاقه به کار و حرفه اشان بود. همان روزنامه نگارانی که در تحریریه های روزنامه ها ثانیه ثانیه عمرشان را سپری کردند به امید اینکه... یا به قول شاعر «یک روز خوب میاد»!

 

در این میان، توپ هم گاهی اوقات به زمین وزارت کار می افتاد و قول هایی هم داده می شد اما از حرف تا عمل چند قدم فاصله است؟ شما می دانید؟ حالا پس از 50 ماه از بسته شدن انجمن صنفی روزنامه نگاران یک سؤال بزرگ وجود دارد: آیا استانی شدن، انجمن صنفی را زنده می کند یا این کار فقط به مزاج آنهایی خوش می آید که دوست دارند همه چیز از چشم آنها دیده شود و انتشار یابد!

 

مقابله با بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران غیرقانونی است
عیسی سحرخیز در گفت و گو با انتخاب خبر درباره انجمن صنفی روزنامه نگاران و حال و هوای این روزهایش می گوید: آنچه مشخص است اکنون عزمی جزم شده است که نه تنها با بازگشایی دفتر انجمن صنفی روزنامه نگاران مقابله شود، بلکه از فعالیت این انجمن ممانعت نیز خواهد شد و چنین اقداماتی که در حال انجام است فاقد وجاهت قانونی است.

عیسی سحرخیزاین فعال رسانه ای و مطبوعاتی می افزاید: یک طرف، انجمن صنفی روزنامه نگاران قرار دارد و در طرف دیگر، وزارت کار و شخص آقای ربیعی هستند که اتفاقاً خود ایشان یک زمانی روزنامه نگار بودند، و نکته قابل توجه این است که ایشان از بانیان انجمن صنفی روزنامه نگاران هستند و موضع گیری ها و اقدامات ایشان برای اهالی رسانه قابل توجه بوده است، به همین دلیل می توان گفت وزارت ارشاد در این ماجرا یک نقش کاتالیزور دارد و خودش جایگاه مستقیمی را ایفا نمی کند.

وی در ادامه می گوید: از طرفی با توجه به اینکه بحث کارگری در میان است، طبیعی است که وزارت ارشاد و وزیر ارشاد نمی تواند به تنهایی کاری انجام دهد، اما  وزارت ارشاد به دلیل اینکه حمایت از روزنامه نگاران، حمایت از مطبوعات و حمایت از نهادهای صنفی فرهنگی جزو وظایفش است، به طور طبیعی در این ماجرا تأثیرگذار خواهد بود.

مدیرکل اسبق مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به وعده های دولت تدبیر و امید در خصوص انجمن صنفی روزنامه نگاران می گوید: یکی از شعارهایی که آقای روحانی در زمان انتخابات می داد و حتی در همان مصاحبه اول به عنوان رئیس جمهور به آن تأکید کرد، بحث باز شدن انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران بود، اما خوب ما می بینیم در این مدت، خانه سینما بازگشایی شد، خانه فرهنگ بازگشایی شد، خانه موسیقی فعالیتش را از سر گرفت، اما با این حال و با اینکه 50 ماه گذشته، انجمن صنفی روزنامه نگاران در واقع فعالیتش را آغاز نکرده است و حتی اجازه نداده اند که انجمن یک انتخابات و یک مجمع عمومی فوق العاده برگزار کند.

 

وزیر کار نقشی در بازگشایی یا عدم بازگشایی انجمن ندارد
وی می افزاید: انجمن صنفی یا حتی یک مؤسسه تجاری به هر حال باید اعضای آن برای آن تصمیم بگیرند؛ اینکه باید نهادی یا شرکتی منحل شود یا منحل نشود یا اگر بخواهد منحل شود امکانات آن به چه صورت است، قانون تسویه ها به  چه صورت است و مسائلی از این قبیل، طبیعی است که اقدامات و سنگ اندازی ها برای از سرگیری فعالیت انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، غیرقانونی بوده است.

این فعال رسانه ای به نامه نگاری هایی که توسط مسئولان و دلسوزان انجمن صنفی روزنامه نگاران در این مدت شده است، اشاره می کند و می گوید: متأسفانه وزیر کار نسبت به این نامه نگاری ها بی تفاوت بوده است، اما خود اعضای قبلی انجمن هم باید به این موضوع توجه داشته باشند که وزیر کار هم نقشی در بازگشایی یا عدم بازگشایی انجمن ندارد.

وی تصریح می کند: شنیده ها حاکی از آن است که حداقل در همان ماه های ابتدایی که دولت آقای روحانی تشکیل شد، گفته شده بود که در مقابل بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، مقاومت خواهد شد و باید از آقای ربیعی گلایه کرد که به جای اینکه افشاگری کنند و بگویند که این فشارها چرا و از کجا وارد می شود، اما ساکت مانده اند و همه انتقادها به تنهایی متوجه ایشان است و بار مسئولیت عدم بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران را به تنهایی به دوش می‌کشند.

 

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را نمی‌توان استانی کرد
این روزنامه نگار در ادامه در خصوص بحث استانی شدن فعالیت انجمن صنفی روزنامه نگاران می گوید: انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران یک نهاد سراسری است و تا به امروز نیز به صورت سراسری مطرح بوده است، و از آغاز فعالیت انجمن نیز این مسئله که کدام روزنامه نگار در تهران و یا هر نقطه دیگری از کشور، فعالیت می کند، مطرح نشده است.

سحرخیز ادامه می دهد: انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران نهادی مانند دیگر انجمن های صنفی بوده، و نمی توان گفت که انجمن باید در یک یا چند استان فعالیت داشته باشد، ضمن این که اگر همین انجمن به صورت مجزا و به شکل دیگری در استان ها فعال شوند، قطعاً در مقابل نهادهای دیگری از جمله خانه مطبوعات که خود وزرات ارشاد ایجاد کرده است، می ایستد.

وی تأکید می کند: باید توجه داشت که یک نهاد سراسری را نمی توان تقسیم و استانی کرد. اصلاً  چنین اقدامی برخلاف قانون است و در واقع وقتی یک نهاد صنفی را تقسیم می کنند به این معنی است که قدرت آن را تقسیم می کنند و با این اقدام، قدرت چانه زنی انجمن صنفی روزنامه نگاران از بین می رود.

به گفته مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موضوع مانند درخت و جنگل می ماند؛ درخت هست که جنگل را تشکیل می دهد، ولی هویت جنگل، مستقل از درخت است. جنگل توانایی هایی مانند تشکیل اکوسیستم و یا محیط زیست دارد که یک درخت تنها ندارد؛ در نتیجه اینکه یک نهاد صنفی سراسری را  تبدیل به استانی کنند، این برخلاف قانون و مقررات است.

 

اعضای اسبق انجمن در انتخابات حضور پیدا نمی‌کنند
وی اضافه می کند: انجمن صنفی روزنامه نگاران، نهادی نیست که دیگران بخواهند درباره آن تصمیم بگیرند؛ از ابتدای تشکیل این انجمن به عنوان یک مؤسسه، افرادی گردهم آمدند و شروع به فعالیت کردند، پول گذاشتند، امکانات گذاشتند؛ پس باید خود اعضای مؤسس و اعضای اصلی آن تصمیم بگیرند که چه کاری انجام دهند.

 

این فعال رسانه ای خاطرنشان می کند: دکتر روحانی در آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید، سه وزیر کار، ارشاد و اطلاعات را جهت رسیدگی به وضعیت انجمن صنفی روزنامه نگاران و بازگشایی آن مأمور کرد تا انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران سامان پیدا کند.

سحرخیز تأکید می کند: در صورت وجود اراده ای برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران از سوی حکومت، اعضای قبلی این انجمن اعلام می کنند که در انجمن صنفی روزنامه نگاران، قدرتی وجود نخواهد داشت که اعضای اسبق برای کسب آن حرص و طمع داشته باشند و حتی اگر روزی انتخاباتی برگزار شود، اعضای قبلی انجمن اصلاً نامزد نمی شوند و میدان را برای افراد جوان تر باز می گذارند.

وی با بیان این که از ابتدا انحلال انجمن صنفی روزنامه نگاران، اقدام درستی نبود، اظهار می دارد: در انتخابات جدید انجمن یا فعالیت مجدد آن باید رأی مردم دیده شود و قانون مطبوعات و قوانین کشور نقض نشود و از همه مهمتر، قدرت رئیس جمهور در واقع زیر سؤال نرود، چون در این صورت، امید مردم از بین می‌رود.

 

عده ای درصدد ناامید کردن مردم از دولت تدبیر و امید هستند
این فعال رسانه ای تصریح می کند: قبلاً مسئولان انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، افرادی از جنس خود روزنامه نگاران بودند، اما به نظر می رسد اکنون جریان های مخالف بازگشایی انجمن قصد دارند افرادی را از جانب خود وارد انجمن کنند، که به این ترتیب اگر قرار باشد افرادی در انتخابات شرکت کنند و به دلایل مختلف، آنها را کنار بگذارند یا حذف کنند، دقیقاً همان اتفاقی که در جشنواره فیلم فجر رخ داد و فیلم برتر را کنار گذاشتند و یا اتفاقی که در زمان آقای انتظامی، مدیر کل مطبوعات قبلی وزارت فرهنگ و ارشاد رخ داد،  تکرار خواهد شد.

عیسی سحرخیز در پایان می گوید: در شرایطی که رئیس جمهور سخن از امید به میان می آورد و تلاش می کند با افزایش امید در مردم، انتخابات پرشوری در اسفندماه برگزار شود، نباید جریان هایی مغایر خواست و رأی مردم اقدام، و امید مردم را ناامید کنند.

منبع: انتخاب خبر

http://www.turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

حمله سگ‌های ولگرد به دو کودک/تکه پاره شدن کودک 5 ساله

روابط عمومی محیط زیست گلستان رتبه برتر کشور را کسب کرد

اجرای 41 طرح شبکه برق استان گلستان با 140 میلیارد ریال اعتبا

دولت محمد آزادی را بهتر بشناسیم

آزمون چشم کی‌روش را خیره کرد+ تصاویر

اتاق فکر تعاون گلستان انتخابات گنبدکاووس را باطل کرد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram