Yusef Aslani01تورکمن نیوز- فرهنگی: یک نویسنده و منتقد ادبی گفت: شناختی که اکثر دوستان از اصلانی دارند این است که همه وی را به فروتنی و اخلاق‌گرایی می‌شناسند و اینکه به دنبال موج‌سازی و یا موج‌سواری نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، چهل و دومین «عصرانه ادبی فارس» ویژه محمدرضا اصلانی نویسنده کودک و نوجوان با حضور یوسف قوجق، محمدعلی گودینی، کامران شرف‌شاهی، علی‌اکبر والایی، راضیه تجار، سعید کفایتی، ناصر شکوری و جمعی از اهالی کتاب و ادبیات در این خبرگزاری برگزار شد.

 

محمدعلی گودینی در این نشست گفت: برای شناخت یک فرد باید به آثار وی رجوع شود ولی اصلانی فردی است که با نگاه به چهره وی می‌توان پی به خصوصیات او برد. اصلانی نویسنده فعالی است که تا کنون بیش از 50 اثر از او منتشر شده است و کارهایش می‌تواند به عنوان یک الگو برای نسل جوان مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: این مسئله در حالی است که برخی هنرمندان پرمدعا لطمه‌های بسیاری به فرهنگ کشور می‌زنند ولی افراد ساده و صمیمی مانند اصلانی با این پیشینه درخشان بدون ادعا در حال فعالیت سازنده هستند. اصلانی فردی متواضع است و با وجود اینکه ریاست دادگستری یک شهرستان را بر عهده دارد اما هیچ استفاده و سوء استفاده از منصبش نکرده که این نکته جزو خصیصه‌های بارز او است.

 

یوسف قوجق در این «عصرانه ادبی فارس» گفت: در سفرهایی که با اصلانی داشتم به شخصیت وی پی بردم  و با او آشنا شده‌ام، او فردی متین، خوش‌برخورد، اخلاق‌مدار و مبادی آداب است و در آثارش هم که نظر می‌شود پی می‌بریم که پاکیزه‌نویس بوده و مبرای از آلودگی‌های ادبی است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اگر در آثار اصلانی درست نگاه شود، به نقد اجتماعی آنها پی خواهیم برد، گفت: آثار اصلانی در حیطه ادبیات متعهد می‌گنجد و بر خلاف آثار دیگر موجود در کشور که کورکورانه از ادبیات فرمی جهان تقلید می‌کند درگیر بازی‌های فرمی نشده است.

قوجق در ادامه اضافه کرد:‌ کارهای اصلانی به لحاظ محتوایی برای مخاطب فایده‌رسان است و به نظرم جای کارهای معاصر در کتب درسی خالی است و باید در آنها تجدید نظری صورت گیرد و آ‌ثار اصلانی یکی از زمره کارهایی است که می‌تواند در کتب درسی قرار گیرد.

 

کامران شرفشاهی نویسنده و منتقد ادبی در این نشست با اشاره به اوضاع روز گفت: از آنجا که امروز در روزگار هوچی‌گری هستیم و تلاش می‌شود که برخی چهره‌ها را که ارزشی ندارند بزرگ کنند و به آنها اعتبار ببخشند و در مقابل برخی که ارزش و اعتبار دارند را بایکوت می‌کنند و در انزوا قرار دهند باید یادآور شد که در این جهان کسی جاودانه خواهد شد که اثری ماندگار از خود برجای بگذارد و اصلانی از این دست افراد است.

وی افزود: شناختی که اکثر دوستان از اصلانی دارند این است که همه وی را به فروتنی و اخلاق‌گرایی می‌شناسند و اینکه به دنبال موج‌سازی و یا موج‌سواری نیست و در طول این سال‌ها با زبان و عملش کسی را نرنجانده است و از هر منظر شخصیت وی الگو است زیرا حرفش مانند عملش است و نویسندگان جوان می‌توانند وی را پیش روی خود قرار دهند.

شرف‌شاهی در پایان سخنانش گفت: اصلانی اگر چه در کارهایش به دنبال زیبایی‌های فرمی نیست ولی دغدغه‌های ارزشمندی را در آنها دنبال می‌کند، این در حالی است که در روزگار ما سعی بر این است که با استفاده از رسانه‌های گوناگون افراد را از مسیر خارج کنند و افرادی مانند اصلانی در این نبرد در میانه میدان ایستاده‌اند و برخلاف ادعای مدیران فرهنگی که نقشی در این نبرد ندارند چه خوب است که از امثال اصلانی و آثار آنها حمایت شود.

 

علی‌اکبر والایی در ادامه گفت: پاکیزه‌نویسی از جمله خصوصیت‌های اصلانی است که در آثارش مشهود است و دیده می‌شود اما نکته‌ای که وی را از سایر نویسندگان متمایز می‌کند دارا بودن یک شغل خاص است. اصلانی یک قاضی است و بر مسند قضاوت قرار دارد.

وی افزود: از این منظر می‌توان به او یک گلایه کرد و آن هم این است که چرا از تجربه شغل مهم خود یعنی قضاوت، تا کنون استفاده نکرده و اثری تولید نکرده است. آنتوان چخوف که یک پزشک بوده از تجربیات خود در آثارش استفاده کرده و کتاب نوشته است.

والایی در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌اصلانی در حوزه آثار بزرگسال ورود نکرده اما با توجه به تجربیاتی که دارد اگر وارد این حوزه شود حتما اثر خوبی خلق خواهد کرد و این تجربه یک امکان است که نویسندگان دیگر در اختیار ندارند.

او در پایان سخنانش گفت:‌ نوشتن بر اساس تجربیات شخصی توسط والایی می‌تواند راهی برای سایر نویسندگان باز کند تا از اطلاعات مستند او استفاده کنند. با توجه به بهانه‌هایی مانند تحریم و گرانی کاغذ باید یاد‌آور شد که بیشترین لطمه را در این سال‌ها نویسندگان خورده‌اند و در اوضاع تیراژهای 500 نسخه‌ای کسی با نوشتن نمی‌تواند امورات خود را بگذراند و این مسئله امروز دامنگیر اهالی قلم شده که امید است در اثر گفتن این نکات تکانی به اوضاع اهالی قلم بخورد.

 

راضیه تجار ضمن تشکر از برگزارکنندگان چهل و دومین «عصرانه ادبی فارس» گفت: اصلانی از زمره نویسنده‌هایی است که دارای آرامشی خاص است و خواننده این آرامش را در کارهایش می‌یابد و کلمات برای بیان خصوصیت‌های وی کم می‌آورد در طول‌ سال‌هایی که وی را می‌شناسم آموزگار خوبی برای ما بوده و نشان داده هم می‌توان متعهد بود و هم نویسنده ماند. آموزگار بود و تواضع داشت.

وی افزود: نویسندگان نجیبانه از کنار مشکلات عبور می‌کنند و به روی خود نمی‌آورند ولی باید مسائل و مشکلات شناسایی و مسیر حرکت نویسندگان پاکسازی شود تا در مسیر فعالیتشان زمین نخورند و مشکلی برای آنها ایجاد نشود.

 

رضا شاعری ناشر یکی از آثار اصلانی در این نشست گفت: با توجه به علاقه من از ادبیات از دیرباز همیشه این مسئله برای من وجود داشت که افراد مذهبی کمتر به نویسنده‌های مذهبی دسترسی دارند و این مسئله امروز نیز مشاهده می‌شود  و حتی در نهادهای مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این خلاء دیده می‌شود که نویسنده‌های متعهد کمتر دیده می‌شوند و نوجوانان کمتر به این افراد دسترسی دارند.

 

محمدرضا اصلانی در پایان چهل و دومین «عصرانه ادبی فارس» گفت: زندگی نویسندگی یک زیست خاص است انسان فطرتا موحد خلق شده و دوست دارد طبیعی زندگی کند از نظر من زندگی طبیعی یعنی اگر اتفاقی در خیابان روی داد من بی‌تفاوت از کنار آن عبور نکنم.

این نویسنده در ادامه گفت:‌برای نویسنده طبیعی زندگی کردن سخت است زیرا نویسنده هیچگاه مرخصی ندارد و از همین رو جمع کردن زندگی طبیعی در کنار زیست نویسندگی کار سختی است که نیاز به توفیق الهی دارد.

 

اصلانی با بیان خاطره‌ای گفت: انجمن نویسندگان کودک و نوجوان شکایت‌هایی که نویسندگان از ناشران داشتند را به من داد تا آنها را بررسی کنم یکی از نویسنده‌ها از مرحوم صابری فومنی بر سر حق‌التحریر شکایت داشت پس از بررسی شکایت این نویسنده، فرزند مرحوم فومنی با وجود اینکه کار آن نویسنده چاپ نشده بود و مسئله به خاطر فوت مرحوم «گل‌آقا» رخ داده بود تقبل کرد تا هزینه آن نویسنده را بدهد پس ما اگر در کسوت نویسندگی رویه‌مان این باشد که به کسی بدی نکنیم همه سود خواهند برد.

اصلانی گفت:‌من در آثار کودک و نوجوان خود از تجربیات قضایی خودم سود برده‌ام البته آنها در نشریات بیشتر منتشر شده اما کتاب مستقلی در این زمینه ندارم. به نظرم مردم نسبت به آنها اطلاع دارند و بهتر است وارد فضای رمان نشوند.

این نویسنده در پایان گفت:‌ ما تعداد بی‌شماری نشریه داریم که برخی از آنها مُرده هستند و برخی زنده و کیهان بچه‌ها زنده‌ترین نشریه در طول این سال‌ها بوده است از سال 64 تا کنون با کیهان بچه‌ها همکاری می‌کنم و در این سال‌ها از تجربه کیهان بچه‌ها سود برده‌ام و در کنار سردبیران مختلف کسب تجربه کرده‌ام و از این بین از همکاری با مرحوم امیرحسین فردی همیشه یاد کرده‌ام؛ به نظرم کیهان بچه‌ها پایگاهی برای هنرمندان و نویسندگان بوده است.

 

Yusef Aslani02

در پایان این مراسم از محمدرضا اصلانی و فعالیت او در عرصه ادبیات متعهد تجلیل بعمل آمد.

منبع: خبرگزاری فارس

http://www.turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

برگزاری هفته بیست و چهارم مسابقات اسبدوانی کورس پاییزه در گن

روش صحیح شستن و خشک کردن صورت

برگزاری مانور مقابله با افت فشار گاز در استان‌های شمالی

پراید و تیبا در برزخ

نگاهی به میزان بهره ی هوشی ۴۰ چهره ی مشهور و شناخته شده ی جه

مهلت ثبت‌نام بن کارت‌های دانش آموزی و دانشجویی تمدید شد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram