Khabarnegar 30 Mاخبار فرهنگی-تورکمن‌نیوز- سه شنبه 17 مرداد تالار فخر الدين اسعد گرگاني ميزبان خبرنگاران بود و طبق معمول همه ساله برنامه‌هاي اين روز به علت عدم حضور به موقع خبرنگاران با تأخير شروع شد و قرار بود در اين مراسم قدرداني وتجليل از جايگاه خبرنگاران باشد مراسم امسال با حذف کامل اعضاي خانه مطبوعات به علت مشکلات پيش آمده، مدعوين را از چند سخنراني تکراري و گزارش عملکرد نمادين نجات داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  معمولا در اين مراسمات باب شده سخنرانان از اصول و قانونمندي سخن بگويند اصولي که در اجرا فراموش مي‌شود و جالب اينجاست که سخن به شعار خيلي جذاب مي‌شود آنجاييکه استاندار معزز خبرنگاران را شبکه‌هاي عيون جامعه مي دانند و آنان را چشمان جامعه و حاکمان معرفي مي‌کنند در حاليکه همين چشم‌ها که بيناي دردها و مشکلات جامعه است خيلي وقتها همين حاکمان ترجيح مي‌دهند کور باشند.!!
به راستي چه اندازه حاکمان اجازه مي‌دهند تا مدعوين روشنگري کنند و وقتي روشنگري مي‌شود چرا به جاي در کنار هم بودنشان رو در رويشان مي‌ايستند و تمام مشکلات منعکس شده از سوي خبرنگاران را بي اساس و در برخي موارد مغرضانه مي پندارند و بعضا مورد بي عدالتي‌ها و بي مهري‌ها مي‌گردند؟! اين موضوع از آنجا نشأت مي گيرد که برخي مسئولين ، خبرنگاران را به چشم يک خبر بيار و يا خبر ببر مي‌نگرند غافل از جايگاه و شغل وي که به ظاهر کم اهميت مي‌آيد اما بسيار عميق و پرتلاطم است حقي را برايشان قائل نمي‌شوند. اين‌ها و بخش‌هاي ديگري از همين جملات مشابه ، درد دل خيلي از خبرنگاران مي‌باشد‌.
ساليان طولاني است که سخنرانيها به خوبي وايده آل در مورد حق و حقوق و جايگاه رفيع خبرنگاران سخن گفته مي‌شود اما در عمل هر ساله به تحقق پيوستن اين شعارها کم رنگ و کم رنگتر مي شود.
واز آنجائيکه متوليان هر مجموعه مرتبط با مشکلات گروههاي هدفشان مي باشند در طول اين چند سال اداره فرهنگ و ارشاد از توليت اين مسئوليت در قبال خبرنگاران فاصله گرفته و با پديد آمدن مجموعه‌هاي همانند خانه مطبوعات و يا تشکل‌هاي صنفي در ميدان کارزار، افرادي را به صحنه مي‌آورد که به انگيزه ي رفع مشکلات خبرنگاران ولي عملا در انجام امور توفيقي براي خبرنگاران حاصل نمي شود نمونه ي اين مطلب تشکل‌خانه مطبوعاتي در تمام ادوار مختلف بود که تمام برنامه‌ها و زمانهايي که براي ايجاد اين مجموعه انجام شد هيچ خبرنگاري تغييري در وضعيت شغلي و رفاهي خودش احساس نکرد و چالش‌ها و مشکلات اين حوزه همچنان به قوت خودش باقيست و علاوه برآن، پديد آمدن اين مجموعه‌ها چالش‌ها و بحث‌هاي حاشيه‌اي ديگري را هم بدنبال مي‌آورد.
با توجه به عمده مشکلات موجود در خانه مطبوعات در ادوار مختلف باز هم زمزمه تشکيل آن در آينده اي نزديک به گوش مي رسد و مدير کل ارشاد استان در بخشي از سخنراني خود، خبرنگاران را به اين امر دعوت مي کند و شرط هويت بخشيدن به جايگاه آنان را عضويت در اين تشکل مي‌داند و هر چند اين راهکار را راهکاري مثبت و در عين حال چاره ساز در اين حوزه مي‌داند اما ذهنيت‌هاي نه چندان اميد بخش همچنان باقيست و بنظر مي‌آيد به گفته‌ي اين مدير محترم هنوز هم در تمرين کار گروهي اعضايي که انتخاب مي شوند دچار مشکلند و اين تکرار و تمرين ايجاد خانه مطبوعات سرانجامي مثبت که در‌بر‌گيرنده‌ي حل مشکلات خبرنگاران باشد را نخواهد داشت.
در يک بررسي اجمالي مي‌توان به راحتي از طريق متوليان مربوط به اداره فرهنگ وارشاد در حوزه ي خبرنگاران و حتي مديران مسئول پالايشي منصفانه داشته باشند و فعالان عرصه ي رسانه مورد بررسي قرار گيرند. و در روزي همانند 17 مرداد کارنامه‌هاي يکساله فعالان رسانه مورد ارزيابي قرار گيرد در حاليکه هيچگاه اين مهم ديده نمي شود و گويا فعاليت و تلاش عوامل ايجاد خبر مهم و ضروري بنظر نمي رسد و خيلي ها خاموش و بيصدا علي رغم نقش موثر اطلاع رساني شان حتي نامي هم ندارند– اعضاي تحريريه‌ها ، صفحه آراها و همه ي عواملي که سرشار از تلاش هستند تا مبادا در مرحله آخر انعکاس اخبار زحمات خبرنگاران با سهل انگاري آنان دچار خدشه شود و اين گروههاي پرتلاش هيچ جايي براي ديده شدن ندارند جز همت و بهايي که از تلاششان در محضر الهي و رضايتمندي خوانندگانشان دارند.
با توجه به فرصت مغتنم روز خبرنگار انتظار مي رود رسانه‌هاي تأثير گذار و خبرنگاران فعال اين حوزه‌ها مورد عنايت و حمايت بيشتري قرار گيرند تا تفاوت ميان انگيزه‌هاي واقعي و يا خداي ناکرده سهل انگاري‌ها در اين عرصه گوشزد شود واين رسالت خطير تأثير گذاري واقعي اش را ايجاد نمايد .
با در نظر گرفتن همه‌ي جوانب در اين امر بنظر مي‌آيد اداره فرهنگ وارشاد اسلامي دغدغه ي آنچناني را جهت اجراي برنامه‌هايي مرتبط به امور خبرنگاران ندارد. چرا که اکثر اين برنامه‌ها در قالب همانند جلسات و همايشهاي مشابهي که در طول سال از ادارات و نهادهاي مختلف مي‌بينيم برگزار مي‌شود و حتي تغييري جهت چگونه بهتر برگزار نمودن اين برنامه که به عنوان آيين بزرگداشت روز خبرنگار معرفي مي‌شود جهت کيفيت بخشيدن به برنامه‌هاي اجرايي وجود ندارد.
و خلاصه کلام اينکه همه ي خبرنگاران به اين باور مي‌رسند که حرفه‌ي آنان همانند تکرار مشقاتي که 11 ماه سال با آن مواجه هستند و مرداد ماه به برکت شهادت اسطوره‌ي شجاعت خبرنگاران شهيد صارمي توانمنديهايشان را بارور نمايند و با ارتقاء تجربيات و دانش حرفه‌اي اين عرصه ، تار و پود وجودشان را با توکل به ذات احديت و خلوص نيت همراه نمايند چرا که اين دغدغه‌ها و مشکلات عديده همواره وجود داشته و ما همچنان بايد در صف رفع اين موانع با صبوري منتظر باشيم‌.

 

گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: پژواک سخن/ فاطمه روزخوش

مطالب مرتبط:

فضای کشور نباید احساسی و هیجانی شود / طرح تهرانیزه کردن انتخ

معظل رهاسازی زباله‌ و نخاله‌های ساختمانی در شهر آق‌قلا+عکس

فرزند برای مادر؛ همیشه قهرمانه، حتی در لحظات سخت و روزهای شک

دو کشته بر اثر برخورد پراید و عابر پیاده در گلستان

زبان مادری زبان قلب و ذهن

ایوب هلاکو: در طول چهار دوره شوراهای اسلامی هیچ طرح و لایحه‌

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram