Mobin Delroba 11 Bاخبار فرهنگی-تورکمن‌نیوز: کارگردان و مستندساز جوان گنبدکاووس با اشاره به سختی‌های متعدد کارهای هنری، گفت: انتظار ما از مسؤولان کشور حمایت‌های مادی و معنوی بیشتر از جوانان هنرمند است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، به نقل از خبرگزاری فارس ،زبان شیرین و رسای هنر گویاترین زبان عالَم برای بیان حقایق و ناگفته‌هایی است که سالهای سال پشت حصار حنجره‌های تردید و ناتوانی، فضایی برای ظهور و بروز نیافته‌اند و با اسب تندروی هنر در میدان حرکت به سرعت می‌تازند.

هنر فارغ از مباحث فلسفی و مبانی نظری و تعاریفش فی نفسه یک واژه زیبا و آرامش بخش و یک مفهوم سرشار از معنویت است و فهم دقیق این موضوع می‌تواند بهره‌مندی از هنر را چه به عنوان هنرمند و هنرجو و چه به عنوان علاقه‌مند به ساحت هنر با شیرینی بیشتری همراه کند.

از میان هنرمندان بسیار در تاریخ دنیا در رشته‌ها و شئون مختلف هنر همواره آنهایی در تاریخ جاودانه شده‌اند که از این ابزار دو سویه در مسیر خدمت به جوامع بشری و صلح و دوستی استفاده کرده و هیچ‌گاه ساحت پاک و مقدس هنر را به هواهای نفسانی آلوده نکرده‌اند.

اما در اهمیت هنر همین بس که رهبر فرزانه انقلاب بارها قدرت تاثیرگذاری هنر به ویژه هنرهای نمایشی را به مراتب از سخنرانی‌ها و بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی مرسوم در کشور بیشتر دانسته و همواره خواهان گسترش هنر در بطن جامعه و یافتن استعدادهای برتر هنری و سوق دادن این استعدادها در مسیر تحقق اهداف انقلاب و اعتلای نظام مقدس جمهوری بوده‌اند.

از این رو گفت و گویی انجام داده‌ایم با مبین دلربایی کارگردان و مستندساز جوان شهرستان گنبدکاووس پیرامون فعالیت‌های هنری وی و تاثیرات متقابل هنر و زندگی افراد که مشروح آن را در ادامه مشاهده می‌کنید:

خودتان را معرفی کنید و بفرمائید در حال حاضر در چه مقطعی تحصیل می‌کنید؟

دلربایی: ﻣﺒﯿﻦ ﺩﻟﺮﺑﺎﺋﯽ هستم 18 ساله و ﻣﺘﻮﻟﺪ سال 1377 که در حال حاضر ﻫﻨﺮﺁﻣﻮﺯ ﺭﺷﺘﻪ ﮐﺎﻣﭙﯿﻮﺗﺮ در ﻫﻨﺮﺳﺘﺎﻥ فنی و حرفه‌ای ﺳﯿﺪ ﻗﻄﺐ شهرستان گنبدکاووس هستم.

فعالیت حرفه‌ای خود را از چه سالی آغاز کردید؟

دلربایی: ﺑﻨﺪﻩ در ﺳﺎل1390 یعنی در 13 سالگی ﻋﻼﻗﻤﻨﺪ به ﺭﺷﺘﻪ ﮐﺎﺭﮔﺮﺩﺍﻧﯽ ﻭ ﺳﯿﻨﻤﺎ ﺷﺪﻡ و با تلاش بسیار وارد این عرصه شدم، البته بنده هنوز هم خود را حرفه‌ای نمی‌دانم و معتقدم که برای حرفه‌ای شدن و رسیدن به سطح مطلوبی از کار باید ﺷﺮﺡ‌حال و تجربیات مکتوب ﺑﺎﺯﯾﮕﺮﺍﻥ و کارگردان بزرگ کشور را ﮐﻪ ﺍﻣﺮﻭﺯﻩ ﺍﺳﻄﻮﺭﻩ‌های ﺳﯿﻨﻤﺎﯾﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ مطالعه کنیم.

در کنار دروس هنرستان به مطالعات جانبی پیرامون موضوع سینما و فیلم می‌پردازید؟

دلربایی: بله. برای موفقیت در کار هنری باید مطالعه آثار بزرگان و اصول هنر و رشته‌ای که در آن فعالیت می کنید را در دستور کار خود قرار دهید و من در ﺍین مدت کتابﻫﺎﯼ ﺯﯾﺎﺩﯼ در این ﺯﻣﯿﻨﻪ ﺧﻮﺍﻧﺪﻡ و ﺍﻻﻥ هم ﺩﺭ ﺣﺎل مطالعه مجموعه ﺍﺻﻄﻼﺣﺎﺕ ﺣﺮﻓﻪ‌ای ﺳﯿﻨﻤﺎ و اصول کارگردانی سینما هستم.

کمی از سختی‌های کار مستندسازی آن هم به صورت خودجوش برای ما بگوئید؟

دلربایی: سختی‌های کار هنری و فنی برخی اوقات قابل وصف نیست اما در بیان برخی از مشکلاتی که بتواند برای مخاطبان شما نیز ملموس باشد باید به  ﺭﻭﺯﻫﺎﯾﯽ اشاره کرد که به دلیل عدم حضور یک ﻧﻔﺮ از ﻋﻮﺍﻣﻞ ﺻﺤﻨﻪ و فقدان توان پرداخت هزینه‌های مادی برای تامین نیروی انسانی جایگزین و محدودیت‌های دیگر تصویر برداری ﺳﮑﺎﻧﺲ ﺗﻌﻄﯿﻞ ﻣﯽ‌ﺷﺪ و یا روزهایی را یادآور شد که ﻫﻮﺍ به شدت بارانی بود و ما ﻧمیﺘﻮاﻧﺴﺘﯿﻢ سینه موبیل (خودروی حمل تجهیزات سینمایی) را هماهنگ کنیم و ﺍﯾن‌ﮕﻮﻧﻪ ﺻﺤﻨﻪ‌ها ﻗﺎبل ﺑﺮﮔﺸﺖ ﻧﺒﻮﺩ و بسیار ما را در تنگنا قرار می‌داد.

اما از زاویه دیگر هم می‌توان به سختی‌های این کار اشاره کرد و آن هم ﺩﻭﺭﺍﻧﯽ است که ﻗﺒﻼ و در ابتدای کار مستندسازی بودم و چون ﺗﺎﺯﻩ ﮐﺎﺭ ﺑﻮﺩﻡ و ﻫﻨﻮﺯ ﭼﯿﺰﯼ ﯾﺎﺩ ﻧﺪﺍﺷﺘﻢ، ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ و ﺁﺷﻨﺎﯾﺎﻥ هم ﺍین ﺑﺎﻭﺭ را ﺩﺍﺷﺘﻨﺪ که ﺳﯿﻨﻤﺎ ﺭﺷﺘﻪ‌ای اﺴت که از آن ﺩﺭﺁﻣﺪﯼ نمی‌توانﮐﺴﺐ ﮐﺮﺩ به شدت تحت فشار قرار می‌گرفتم البته ﺑﻨﺪﻩ ﺩﺭﺟﻮﺍﺏ ﺁﻧﻬﺎ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﻣﯽ‌ﮔﻔﺘﻢ من هم می‌خواهم همچون تلاشگران خبرنگار با همه دغدغه‌های کار هنر و رسانه در عرصه حاضر باشم و با تلاش و کوشش به موفقیت برسم و سختی‌های راه برایم مهم نخواهد نبود.

در کلاس‌ها و یا دوره‌های آموزشی فیلم‌سازی و مستندسازی نیز شرکت کرده‌اید؟

 دلربایی: من به مدت چهار سال در تهران بودم و از تجربیات کارگردانان مطرح کشور استفاده کرده و همین‌طور در کلاس‌های مختلف و کارگاه‌های مختلف کارگردانی شرکت می‌کردم. بعد از اتمام کلاس‌های خود و کسب دانش در سطح خود در حوزه سینما در این وادی چهار سال است که به تشویق و حمایت چند تن از دوستان به شهرستان خود یعنی گنبدکاووس برگشتم تا آثار هنری خودم را در زادگاه خودم تولید کنم.

از سابقه فعالیت خودتان را در سال‌های اخیر بگوئید؟

 دلربایی: ﺣﺪﻭﺩ یک سال و ﻧﯿﻢ پیش از سوی ﻣﺆﺳﺴﻪ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﻫﻨﺮﯼ ﺑﺎﻣﺪﺍﺩ هفت ﺍﻗﻠﯿﻢ ﺩﻋﻮﺕ به کار ﺷﺪﻡ که در ﺁﻥ ﻣﺆﺳﺴﻪ به عنوان ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ ﮐﻤﯿﺘﻪ ﻣﺴﺘﻨﺪﺳﺎﺯﺍﻥ مشغول به فعالیت هستم که یکی از بزرگترین کارهای این موسسه ﺩﺭ ﻣﻬﺮﻣﺎﻩ سال گذشته بود که ﭘﺮﻭﮊﻩ‌ای با عنوان ﻫﻤﺎﯾﺶ فرهنگی و رزمی ﺩﺭﺩﺍﻧﻪ‌های دست ﺑﺴﺘﻪ را به صورت مستند تصویر برداری کردیم که در این پروژه بزرگ دو ﺗﯿﻢ ﻓﯿﻠﻤﺒﺮﺩﺍﺭﯼ از ﮐﻤﯿﺘﻪ ﻣﺴﺘﻨﺪﺳﺎﺯﺍﻥ ﻣﺆﺳﺴﻪ ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﻫﻨﺮﯼ ﺑﺎﻣﺪﺍﺩ ﻫفت ﺍﻗﻠﯿﻢ ﺣﺪﻭﺩﺍ به ﻣﺪت یک ﻫﻔﺘﻪ به صورت مستمر در مکان برگزاری برنامه ﻣﺴﺘﻘﺮ و مشغول ضبط برنامه ﺑﻮﺩﻧﺪ.

ﺩﺭﺣﯿﻦ انجام این ﭘﺮﻭﮊﻩ بودیم که ﻣﺘﺄﺳﻔﺎﻧﻪ خبر شهادت شماری از ﺟﺎﻧﺒﺎﺧﺘﮕﺎﻥ ﺣﺠﺎﺝ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ در منا به ﮔﻮﺷﻤﺎﻥ ﺭﺳﯿﺪ که متاسفانه بخش عمده‌ای از این عزیزان از همشهریان و هم استانی‌های ما در گنبدکاووس و استان گلستان بودند که موجب شد با ﺟﻠﺴﻪ ﮐﻮﺗﺎﻫﯽ که با ﻫﯿﺌﺖ ﻣﺪﯾﺮﻩ موسسه هفت اقلیم و به ویژه مدیرعامل موسسه یاشار نیازی داشتیم، به این ﻧﺘﯿﺠﻪ برسیم که برای بزرگداشت مقام شهدای منا و همدردی با خانواده‌های این عزیزان مستندی را ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺮﺍﺳﻢ ﺗﺸﯿﯿﻊ و تدفین ﭘﯿﮑﺮ شهدای ﺣﺍﺩثه دردناک ﻣﻨﺎ ﺗﻬﯿﻪ ﮐﻨﯿﻢ.

از این رو در اولین روز ﺗﺸﯿﯿﻊ ﺟﻨﺎﺯﻩ یک تیم ﻓﯿﻠﻤﺒﺮﺩﺍﺭﯼ را برای این ﻣﺮﺍﺳﻢ ﺍﻧﺪﻭﻩ ﺑﺎﺭ ﺍﻋﺰﺍﻡ ﮐﺮﺩﯾﻢ ﻭ ﺗﻮﺍﻧﺴﺘﯿﻢ این ﻭﯾﺪﺋﻮ را بعد از گذشت یک سال در تاریخ 25 شهریور امسال روی پرده اکران بیاوریم که خداروشکر استقبال خوبی هم شد.

در حال حاضر هم در گیر و دار اجرایی کردن پروژه جدیدی به نام «نتیجه یک عمل » هستم که موضوعش اهمیت و ضرورت عفاف و حجاب است و الان که در حال گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس هستم، این پروژه در مرحله پیش تولید قرار دارد.

توصیه یا پیشنهادتان به هم‌سن‌و‌سالان خود که قصد ورود به حرفه کارگردانی و مستندسازی را دارند چیست؟

دلربایی: البته بنده در جایگاهی قرار ندارم که بتوانم توصیه‌ای به سایرین کنم زیرا خودم در حال فراگیری و یادگرفتن بسیاری از امور هستم، اما به عنوان برادر کوچکتر پیشنهادم به ﺩﻭﺳﺘﺎنی که ﻋﻼﻗه‌ﻤﻨﺪ به این ﺭﺷﺘﻪ ﻫﺴﺘﻨﺪ این است که ﻣﻄﺎﻟﻌﺎﺕ ﺑﯿﺸﺘﺮﯼ ﻧﺴﺒﺖ به این ﺭﺷﺘﻪ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﻭﺍﺯ ﺗﺠﺮﺑﯿﺎﺕ ﻭ ﺗﺮﻓﻨﺪﻫﺎﯼ ﺳﯿﻨﻤﺎﯾﯽ ﺑﺰﺭﮔﺎﻥ ﺳﯿﻨﻤﺎ ﺑﻬﺮﻩ کافی را ﺑﺒﺮﻧﺪ.

انتظار شما از مسؤولان و نهادهای دولتی کشور چیست؟

دلربایی: انتظار خاصی از مسؤولان ندارم زیرا تا به امروز هنرمندان و جوانان این کشور با همت و اراده خود و توکل برخدا توانسته‌اند مسیر موفقیت را طی کنند اما فقط ﺍﻣﯿﺪﻭﺍﺭﻡ مسؤولان دستگاه‌های هنری و رسانه‌ای دست هنردوستان و هنرمندان را گرفته ﻭ از ﮐﻠﯿﻪ دوستانی که ﺩﺭ این ﻋﺭﺻﻪ فعالیت می‌کنند حمایت های مادی و معنوی را داشته باشند.

چه کسانی از شما در مسیر حرکت هنری حمایت کردند؟

دلربایی: تنها کسی که بنده رو علاقه‌مند به فیلمسازی در شهرستان خودم و سرمایه گذاری در زادگاهم کرد آنا محمد آقپور نیکوکار نام آشنای گنبدی‌ها بود که با حمایت و روحیه‌ای که به بنده و تیم هنری ما می‌داد ضمن راهنمایی، از حضور ما در چندین جشنواره از جمله جشنواره کودک و نوجوان، فیلم کوتاه یزد و مدرسه عشق حمایت کرد که حضور ما در این جشنواره‌ها هم موفقیت آمیز بود و هم افتخاری برای جامعه هنری و فیل مسازی گنبدکاووس به شمار می‌آمد.

تاثیر هنر بر درس و زندگی شما چگونه بوده است؟

دلربایی: در ابتدای کار و هنگامی که تازه وارد این عرصه شده بودم به دلیل علاقه زیاد به حوزه فیلم سازی نتایج تحصیلی من در طول بازه‌ای از زمان افت کرده بود که با برنامه‌ریزی و حمایت خانواده عزیزم توانستم دوباره به روال عادی برگشته و از شادابی و نشاط حاصل از انجام کار هنری برای بهبود درسم نیز استفاده کنم و به این ترتیب با موفقیت همزمان هم تحصیل و هم فعالیت فیلم‌سازی خود را ادامه دادم.

حرف و سخن دیگری اگر دارید بفرمائید؟

دلربایی: مجددا از خانواده‌ام تشکر می‌کنم که با وجود سختی‌های زیاد از بنده حمایت کردند و همچنین از خبرگزاری فارس که به جوان‌ها و ظرفیت‌های بومی و داخلی به‌ویژه در شهرستان‌ها در حوزه هنر و رسانه توجه ویژه دارد قدردانی می‌کنم.

مطالب مرتبط:

در شأن خانم‌ها نیست که در استادیوم های فوتبال حضور یابند

پیشنهاد کتاب برای مطالعه آخر هفته/ «وقت جنگ دوتارت را کوک کن

نماینده استان گلستان در شورای عالی استان‌ها: حمایت ازكاندیدا

دستگاه قضایی گلستان از سرمایه گذاران حمایت می کند

11 میلیون پرونده / دادگستری!!!

انتظارات مردم با سرعت بیشتری پیگیری می شود / اقدام اساسی احی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram