kamyarabdi. 01توركمن نيوز- اخبار ميراث فرهنگي: سالروز جابه‌جایی سازمان میراث فرهنگی و وظیفه‌ی مدیرانِ کنونی

انتقال یک روزه کتابخانه سازمان میراث فرهنگی به شیراز آسیب‌های جدی به آثار و اسناد سازمان وارد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، مرکز اسناد و مدارک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال1389 و در زمان ریاست حمید بقایی بر این سازمان در قالب آنچه طرح انتقال سازمان های دولتی از تهران به شهرستان ها نامیده می شد، از تهران به شیراز و تخت جمشید منتقل شد.

چنین اقدامی با اعتراض کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی روبرو شد. به ویژه جامعه باستان شناسی کشور بر این باور بودند که اسناد در شرایط نامطلوبی نگهداری می شوند و آسیب های زیادی متوجه آنها است.

اکنون مرکز اسناد و مدارک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به طور کامل به تهران منتقل شده است.

 

ماجرای انتقال سازمان میراث فرهنگی به شیراز
و اما ماجرای این انتقال چه بود؟ یک باستان شناس ایرانی در همین رابطه معتقد است در مورد کارها و خلاف هایی که در دولت گذشته در سازمان میراث فرهنگی صورت گرفته تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده است.

کامیار عبدی در شرح ماجرا افزود: در زمان دولت قبلی، زلزله 8 ریشتری در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام گرفت که شبیه یک کودتا بود. یک روز آقای حمید بقایی تصمیم گرفت که پژوهشکده باستان شناسی و سایر ساختمان های سازمان میراث فرهنگی را به شیراز منتقل کند. حمید بقایی بدون اینکه به کارمندان اعلام قبلی کند که چه اتفاقی بناست رخ دهد، این اقدام را انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: کارمندان سازمان میراث فرهنگی می گویند یک روز صبح که سر محل کار خود حاضر شده بودند چندین خاور و کامیون مقابل سازمان مستقر شده بودند و تعدادی کارگر همینطور پرونده ها و وسایل کارمندان و اموال سازمان را در کارتن ریختند تا به شیراز منتقل کنند و ناگهانی نیز به کارمندان گفته شد که آقای حمید بقایی اعلام کرده که کارمندان سازمان میراث فرهنگی و کلیه وسایل و اموال و اسناد باید به شیراز منتقل شوند.

 

کودتا در سازمان میراث فرهنگی
این فعال میراث فرهنگی با بیان اینکه چنین اقدامی مانند یک کودتا و یک حالت نفی بلد در سازمان میراث فرهنگی بود، تأکید کرد: خیلی از اعتراض ها البته به این اقدام آقای بقایی صورت گرفت، اما متأسفانه تاکنون به جایی نرسیده است و آقای بقایی بالاخره در زمان دولت قبلی هم تمام قدرت را در دست داشت و هم رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود و هم در پست معاونت محمود احمدی نژاد قرار داشت و بالاخره این کار را با قلدری هر چه تمام انجام داد.

 

حیف و میل 80 میلیارد تومان از ثروت ملی
وی تصریح کرد: بعد هم که سازمان میراث فرهنگی مجدداً از شیراز به تهران منتقل شد، اواخر دولت احمدی نژاد بود و علیرغم بسیاری از خسارات و رفتارها گفتند اشتباه شده است و اعلام کردند که این عمل، تجربه خوبی بود و فقط برای سازمان، 8 میلیارد تومان هزینه دربر داشته است، و این در صورتی بود که کارمندان سازمان میراث فرهنگی، حمید بقایی را مسخره می کردند و می گفتند فقط 80 میلیارد تومان صرف هزینه های اقامت رئیسان سازمان میراث فرهنگی وقت در هتل های مجلل در شیراز و تخت جمشید شده است.

 

بازداشت غیرقانونی و چند ساعته تعدادی از خبرنگاران رسانه‌ها
به گزارش انتخاب خبر، و اما همزمان با انتقال یک روزه سازمان میراث فرهنگی به شیراز، کارمندان سازمان در عمارت مسعودیه اعتراض کردند و سپس روبه‌روی مجلس تجمع کردند. این اعتراض ها گفته می شود منجر به بازداشت غیرقانونی و چند ساعته تعدادی از خبرنگاران رسانه‌ها توسط مأموران حراست سازمان میراث فرهنگی نیز شد.

کامیار عبدی در ارتباط با موضوع این اعتراضات و همچنین سرانجام عمارت مسعودیه تأکید کرد: افرادی مانند بنده نیز مرتباً اعتراض می کردند که فریاد آنان به جایی نمی رسید و تازه تهدید هم می کردند و سخنان منتقدان را دروغ و شانتاژ می خواندند.

 

قرارداد واگذاری عمارت مسعودیه به شرکت «عظام» فسخ شد
کارمندان سازمان میراث فرهنگی همچنان سرگردان و بی فریادرس
این استاد دانشگاه ادامه داد: مسئله این است که در مورد عمارت مسعودیه به عنوان یک اثر ثبت شده ملی، حمید بقایی بدون هرگونه تشریفات و روند کاری اداری، آن را پس از انتقال سازمان از تهران به شیراز به یک شرکت خصوصی تحت عنوان «عظام» واگذار کرد.

وی با بیان اینکه این شرکت وابسته به دولت است، اظهار داشت: پس از چند سالی که این واگذاری انجام شد، اعلام می شود که شرکت عظام هیچ اجاره و هیچ پولی به سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی پرداخت نکرده است، بنابراین قرارداد فسخ شده است.

عبدی تأکید کرد: اکنون عمارت مسعودیه مجدداً در اختیار سازمان میراث فرهنگی است، پس چرا ساختمان هایی که ادارات و کارمندان را از آن بیرون کرده اند پس نمی دهند تا کارمندان به سازمان بازگردند.

وی تصریح کرد: این عدم واگذاری ساختمان مسعودیه یک مقدار بسیار زیادی نتیجه بی توجهی و ندانم کاری رئیسان پژوهشکده های سازمان میراث فرهنگی است. رئیسان پژوهشکده هایی مانند باستان شناسی و حتی رئیسان ادارات سازمان میراث فرهنگی که در عمارت مسعودیه قرار داشتند باید به حضور آقای سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی برسند و به ایشان گوشزد کنند که مشکلات سازمان با شرکت عظام که یک روز سازمان را مورد تاخت و تاز و چپاول قرار می داد و ریالی هم به سازمان بازنگرداند، به جای خود و اما چرا ساختمانی که کارمندان در آن خدمت می کردند را پس نمی دهند.

این فعال میراث فرهنگی با بیان اینکه اکنون این ساختمان محل موش و گربه شده است، افزود: اکنون کارمندانی که در ادارات سازمان میراث فرهنگی در عمارت مسعودیه مستقر بودند را به اتاق های تو در تو در موزه ایران باستان منتقل کرده اند و به ادارات خود باز نمی گردانند.

تصمیم انتقال سازمان میراث فرهنگی به شیراز، ظالمانه و دیکتاتوری بود


مسئولان فعلی سازمان اقدام مؤثری در ساماندهی وضع موجود انجام نمی دهند
وی همچنین درباره میزان خسارات وارده به مجموعه سازمان میراث فرهنگی در دولت گذشته گفت: تصمیم انتقال سازمان میراث فرهنگی از تهران به شیراز ظالمانه و دیکتاتوری کامل بود و حالت کودتا داشت.

عبدی ادامه داد: در مورد خسارت هایی که از نظر مالی، اسناد و کتاب های گرانبها وارد شده است زیاد حرف زده شده است اما اکنون سازمان به محل اصلی خود در تهران بازگشته است و این درحالی است که مسئولان سازمان میراث فرهنگی اقدام مؤثری در ساماندهی وضع موجود انجام نمی دهند.

مسئولان فعلی شاید منافعی در تداوم وضعیت موجود داشته باشند!


شرکت عظام مجموعه ای از مسئولان میراث فرهنگی را دعوت به کار کرده است
این باستان شناس ایرانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا مسئولان فعلی سازمان میراث فرهنگی اقدامی در راستای احقاق حق از سازمان میراث فرهنگی و اسناد و مدارک مفقوده و آسیب دیده انجام نمی دهند، تصریح کرد: به نظر می رسد مسئولان فعلی نیز منافعی در تداوم وضعیت موجود داشته باشند. گفته می شود شرکت عظام مجموعه ای از کارمندان میراث فرهنگی از جمله رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی را به عنوان هیئت مدیره یا مشاور دعوت به کار کرده است، بنابراین مسئولان فعلی سازمان میراث فرهنگی دارای منافعی هستند و به نفع آنها نیست اتفاقی در سازمان میراث فرهنگی رخ دهد.

 

رئیس فعلی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی عاقلانه رفتار نمی کند
کارمندان سازمان باید به محل اصلی کار خود در عمارت مسعودیه بازگردند
وی ادامه داد: به این نتیجه رسیده ام که در ایران افرادی که عقل و شعور دارند قدرت و اختیارات لازم ندارند، پس مسئله این است که رئیسان پژوهشگاه ها باید با تدبیر و فکر عمل کنند، که متأسفانه در مورد رئیس پژوهشگاه سازمان میراث اکنون این مسئله صدق نمی کند.

این باستان‌شناس ایرانی و استاد دانشگاه تأکید کرد: اکنون رئیسان پژوهشکده های سازمان میراث فرهنگی باید به خدمت آقای سلطانی فر، رئیس سازمان برسند و بگویند مشکلاتی که در زمان حمید بقایی در مورد عمارت مسعودیه و چپاول سازمان سرجای خود، اما حداقل ساختمان ها و اداراتی که کارمندان در آن خدمت می کردند را به سازمان بازگردانید تا کارمندان سازمان به محل اصلی خود بازگردند.

 

دولت گذشته با تبر و پتک قصد نابودی باستان شناسی ایران را داشت
عبدی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره نقش انجمن های صنفی میراث فرهنگی در برابر تخریب های صورت گرفته در سازمان میراث فرهنگی گفت: باستان شناسان دارای انجمن صنفی نیستند. در مورد فعالان میراث فرهنگی نیز باید مطرح کرد که در دوره دولت قبلی، باند رحیم مشایی و حمید بقایی تبر و پتک برداشته بودند تا باستان شناسی ایران را به هر شکلی نابود کنند.

وی افزود: مسائل مهمتری مانند تخریب های محیط زیستی در دولت قبلی وجود داشت. سدسازی ها از جمله مواردی بود که در دولت گذشته خسارات زیادی را به میراث فرهنگی کشورمان وارد کرد. صنعت، کشاورزی، محیط زیست و اقتصاد در دوران احمدی نژاد به نابودی کشانده شد.

این باستان شناس ایرانی ادامه داد: چپاول ها همچنان در کشور ادامه داشت و چند نفری هم که به صورت تکی یا گروهی مسایلی از سر دلسوزی بر زبان می آوردند فریادشان به جایی نمی رسید.

وی تأکید کرد: آنقدر مسایل مهمتری در دولت گذشته وجود داشت که اصلاً کسی به تصاحب عمارت مسعودیه و اسناد و مدارک و کتاب های پژوهشی و باستان شناسی که در زمان انتقال سازمان به شیراز و تخت جمشید از بین رفت، توجهی نمی کرد و در واقع این اقدامات جنبه پول خرد در برابر اتفاقاتی که در کشور می افتاد داشت.

 

سکوت نمایندگان مجلس نهم درخصوص تخریب های صورت گرفته
عبدی در ادامه به نقش نمایندگان مجلس نهم درخصوص نظارت بر مسئولان سازمان میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: مجلس نهم در برابر خسارت هایی که در دولت قبلی به سازمان میراث فرهنگی وارد می آمد، سکوت اختیار می کرد و هیچ اقدامی انجام نمی داد. فقط در مورد اقدامات و برخی سخنانی که رحیم مشایی و حمید بقایی انجام داده بودند یا بر زبان آورده بودند و نه این خرابکاری ها آنها به مجلس فراخوانده می شدند. به عنوان نمونه وقتی که رحیم مشایی مطرح کرده بود که ایران با ملت اسرائیل مشکلی ندارد و دوست ملت اسرائیل است یا اینکه وقتی رحیم مشایی در جلسه ای که قرآن و رقص های محلی و آواز وجود داشت، حضور پیدا کرده بود مجلس وقت به رحیم مشایی و حمید بقایی تاخت و آن ها را به مجلس احضار کردند که حتی این دو نفر در مجلس حضور پیدا نکردند.

 

نگرانی از قومیت گرایی در سازمان میراث فرهنگی
این استاد دانشگاه گفت: در زمان حمید بقایی و رحیم مشایی با غرض ورزی، هدف، نابود کردن باستان شناسی و میراث فرهنگی این کشور بود، اما اکنون میراث فرهنگی و باستان شناسی سرزمین ایران در اختیار عده ای خاص و باندی از دوستان و آشنایان که همگی گرد هم آمده اند قرار گرفته است و اینگونه کمر به نابودی میراث فرهنگی و باستان شناسی این کشور بسته اند.

 

تبلیغات و شانتاژ درخصوص ثبت جهانی میراث ایرانی

روزانه حداقل صد محوطه باستانی در ایران از بین می رود
کامیار عبدی تصریح کرد: اکنون هم وضعیت باستان شناسی و میراث فرهنگی ایران رو به فنا است. سازمان میراث فرهنگی به این دلخوش کرده است که مثلاً قنات های ایران، کویر لوت، آش رشته و نان برنجی ایرانی ثبت جهانی شود و در بوق و کرنا می کنند، در صورتی که در هر روزی که سازمان میراث فرهنگی کشورمان اینگونه تبلیغات و شانتاژ راه می اندازد، حداقل صد محوطه باستانی در ایران از بین می رود.

 

سازمان های مردم نهاد اقدامات نمادین و فرمالیته انجام می دهند
فعالان میراث فرهنگی کشورمان متشکل نیستند
پس بهتر نیست که فعالان میراث فرهنگی در استان های مختلف ایران متشکل شوند و بر علیه تخریب گران میراث فرهنگی اقدام به شکوائیه در دستگاه قضایی کنند؟

عبدی در پاسخ به این سؤال گفت: در ایران چنین ساختاری که گفته شود در هر استان گروه های بزرگی حامی میراث هستند، وجود ندارد. در استان های مختلف چند گروه کوچک به اسم سازمان مردم نهاد تشکیل شده اند که اقدامات نمادین و فرمالیته به صورت برگزاری جلسات یا پاکسازی محوطه های باستانی انجام می دهند.

 

شکایت فعالان میراث فرهنگی در ساختار قضایی به هیچ نقطه روشنی نمی رسد

باستان شناسی و میراث فرهنگی ایران را باید تمام شده فرض کرد
وی تصریح کرد: فعالان میراث فرهنگی، متشکل نیستند و حتی سازمان های مردم نهاد نیز آنچنان ارتباط قوی و مؤثری با وکلا ندارند که از دست یک دستگاه دولتی شکایت کنند، در ضمن شکایت فعالان میراث فرهنگی در ساختار قضایی و دادگستری ایران به هیچ نقطه روشنی نمی رسد. تاکنون آیا مدیر دولتی به جرم مشخصی بازداشت، محاکمه یا عزل شده است یا به زندان انداخته شده است؟

این باستان شناس ایرانی اضافه کرد: از حمید بقایی و رحیم مشایی و احمدی نژاد دیگر بالاتر که طی هشت سال دولت نهم و دهم چه بلایی بر سر کشور آوردند. آقای رحیم مشایی معلوم نیست کجاست؟ آقای حمید بقایی فقط سه ماه به زندان افتاد و احمدی نژاد نیز اکنون در حال جولان دهی است؛ بنابراین وقتی با افرادی که مسبب چنین اختلاس ها هستند و از همه مهم تر مسبب ضربات جبران ناپذیری به کشور هستند کاری نمی کنند، آیا این انتظار وجود دارد که مثلاً رئیس سازمان میراث فرهنگی در برخی استان ها یا یک شهر کوچکی را بازداشت کنند که چرا اعمال خلافی را مرتکب شده اند.

کامیار عبدی با تأکید بر اینکه باستان شناسی و میراث فرهنگی ایران را باید تمام شده فرض کرد، گفت: هیچ امیدی به وضعیت میراث فرهنگی و باستان شناسی ایران نیست، چراکه میراث فرهنگی کشورمان اکنون نابود شده است.

 

کم‌اهمیت‌ترین بخش در دولت قبل، میراث فرهنگی و گردشگری بود
در ادامه، سخنگوی پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی ایران هم با اشاره به سالروز جابه‌جایی سازمان میراث فرهنگی گفت: هفته اول امرداد سالگرد انتقال سازمان میراث فرهنگی از تهران به شیراز بود؛ انتقالی که فقط یک‌سال دوام آورد و به تدریج تا سال 92 سازمان دوباره کامل به پایتخت بازگشت.

 

alireza afshari. 01علیرضا افشاری با طرح این پرسش که اگر این انتقال، اصولی و درست می‌بود می‌بایست چنین می‌شد و به سرعت لغو می‌‌گشت؟ تصریح کرد: شواهد، آشکارا نشان می‌دهد این اقدام، حساب‌نشده و عجولانه بوده است. در پی دستورِ رییس‌جمهورِ وقت برای سبک کردن شهر تهران تنها بخش از دولت که منتقل شد همین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود. این نشانه‌ی چیست؟ غیر از این است که کم‌اهمیت‌ترین بخش در دولت بود که می‌بایست آزمون و خطا به بدترین شکل روی آن انجام می‌شد؟

 

بدترین و سیاه‌ترین دوره در تاریخ سازمان‌های متولی بخش میراث فرهنگی
اقدامی تاکنون در جهتِ مجازاتِ عاملان تخریب در سازمان میراث فرهنگی صورت نمی گیرد
وی تأکید کرد: بی‌ارزش‌ترین بخش از نگاه دولت وقت بحث میراث فرهنگی بوده است و گویا بی‌صاحب‌ترین و بی‌متولی‌ترین بخش هم بوده است، چراکه این انتقال، ضربات مهلکی به آن وارد کرد که شاید بتوان آن را بدترین و سیاه‌ترین دوره در تاریخ سازمان‌های متولی بخش میراث فرهنگی در کشورمان دانست اما همچنان اقدامی در جهتِ مجازاتِ عاملان آن صورت نگرفته است.

 

بخش کارشناسی سازمان در پی برخی اعتراض‌ها تسویه شد و آسیبی جدّی دید
دبیر دیده بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران در پاسخ به سؤالی درباره خسارت های وارد شده به سازمان میراث فرهنگی در جریان انتقال آن به شیراز و تخت جمشید افزود: غیر آن‌که به گفته‌ی مدیران، 8 میلیارد تومان برای این انتقال هزینه شد، آثار و مدارک ارزشمندی در طی آن نابود یا دستکم مفقود شد و مهم‌تر از همه بخش کارشناسی سازمان در پی برخی اعتراض‌ها تسویه شد و آسیبی جدّی دید.

افشاری ادامه داد: مرکز اسناد و مدارک و پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور که در طی سال‌ها به سختی بخش کارشناسی خوبی را ایجاد کرده بودند و آثار و مدارک بسیاری مانند تاریخ تحولات و تاریخ روابطش با سازمان‌های جهانی همکار، پیشینه‌ی پژوهش‌های باستان‌شناسی و کتاب‌های مرجع و پژوهش‌هایی بسیار را گردآوری کرده بود در طی این انتقال آسیب جدی دید.

 

چپاول و به یغما رفتن 47 هزار جلد کتاب تخصصی در موضوعات میراث فرهنگی عکس‌های ثبت شده ی دوره‌ی پهلوی اکنون در خیابان منوچهری تهران به فروش می‌رسد!
وی تصریح کرد: به گفته‌ی یکی از کارمندان سازمان، «هنگام انتقال پژوهشگاه و مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی به شیراز 47 هزار جلد کتاب تخصصی در موضوعات میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور به همراه هزاران قطعه از عکس‌های تاریخی موجود در این مرکز به یغما رفت به طوری که بخشی از عکس‌های دوره‌ی پهلوی، که دارای مهر مرکز اسناد بوده است، در خیابان منوچهری تهران به فروش می‌رسد».

 

دعوت از مسؤولان فعلی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای انتشار فهرست تخریب ها نهادهای مدنی اجازه چنین رفتاری را با اموال ملی نمی دهند
سخنگوی پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی ایران در ادامه به وظایف مدیرانِ کنونی سازمان میراث فرهنگی در برابر تخریب های صورت گرفته در دولت گذشته اشاره کرد و گفت: بیش از هر چیز از مسؤولان فعلی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انتظار داریم که فهرست این تخریب‌ها و آسیب دیدن‌ها را، که در اوایل دولت جدید معدودی آمارهایش منتشر شد، به طور کامل در رسانه‌ها بازتاب دهند تا شاید ما نهادهای مدنی هم بتوانیم در جبران این ضربه‌ای که سازمان خورده است، نقش پررنگ‌تری ایفا کنیم و به‌ویژه فضا را به سویی ببریم که هر کسی نتواند با اموال ملی چنین رفتاری را پیش بگیرد.

 

دولت فعلی در حوزه مربوط به میراث فرهنگی بسیار کوتاهی می‌کند
علیرضا افشاری اضافه کرد: به عبارتی، با وجود این‌که دولت فعلی کلی سخن از این می‌گوید که پی‌گیر فسادهایی است که در دوره‌های قبل به ثروت ملی آسیب زده، ولی در حوزه مربوط به میراث فرهنگی بسیار کوتاهی می‌کند و اکنون هیچ گزارش رسمی مبنی بر این‌که چقدر اطلاعات و مدارک و مستندات مربوط به بحث میراث فرهنگی از بین رفته منتشر نکرده است.

وی تأکید کرد: همانطور که دولت آقای روحانی پیگیر برخی مفاسد اقتصادی دولت گذشته است و اقدام به تشکیل پرونده و شکایت کرده است باید بحث میراث را نیز جدی بگیرد و نشان دهد که اگر میراث در دولت قبلی مورد بی‌توجهی بود، اکنون اینطور نیست وگرنه اگر دولت فعلی نیز اقدامی انجام ندهد تفاوتی با وضعیت سابق نخواهد داشت و به نوعی بی‌توجهی به میراث و تأیید عمل نادرستی که انجام شده معنی می‌دهد که فرقی با انجام دادنِ خود آن عمل ندارد.

 

مسئولان فعلی سازمان میراث فرهنگی باید پرونده تخریب ها را در دستگاه قضایی مطرح کنند
این فعال میراث فرهنگی کشورمان خاطرنشان کرد: در نشستی که اخیراً درباره تخریب بافت مشهد در حضور آقای دکتر بهشتی، رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، برگزار شد همین سؤال را از ایشان پرسیدم که پاسخ دادند مجموعه‌ای از اطلاعات در خصوص نابودی مدارک و اسناد را گردآوری کرده‌ایم و به مدیریت سازمان منتقل کرده‌ایم که در این مرحله آنها باید اقدام کنند و پیگیر باشند.
وی ادامه داد: درخواست ما هم این است که این اطلاعات را منتشر کنند، مخصوصاً در این هفته که سالگرد آن است و به ویژه این موضوع را پیگیری قضایی کنند که دیگر هر کسی نتواند با سازمان چنین رفتاری کند؛ آن هم با بخش مهمی از ثروت ملی و این که به راحتی بخواهند بدنه‌ی کارشناسی آن را اخراج کنند یا مجبور به استعفا کنند.

ابهام‌ها و شائبه‌هایی درباره‌ی رفتار برخی مدیرانِ کنونی سازمان میراث فرهنگی وجود دارد

 

تعداد بسیار زیادی کارمند غیر کارشناس جذب سازمان میراث فرهنگی شده‌اند
دبیر دیده بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران تصریح کرد: طبیعی است اگر این اطلاعات منتشر نشود و اقدامی نشود ابهام‌ها و شائبه‌هایی درباره‌ی برخی مدیرانِ کنونی که در دولت پیش هم در سازمان فعال بوده‌اند پیش می‌آید.

وی افزود: حتی شنیده شده است که تعداد بسیار زیادی کارمند جذب سازمان میراث فرهنگی شده‌اند که اکثراً تحصیلاتی ندارند و کارشناس نیستند و در این حوزه کار نکرده‌اند... چرا باید این اطلاعات در حد شایعه بماند و طی گزارشی توسط سازمان، اطلاع‌رسانی نشود؟ معلوم نیست چرا سازمان میراث فرهنگی در انتشار اطلاعات مربوط به این موضوعات این‌قدر کوتاهی می‌کند.

 

نهادهای مدنی در آگاه سازی نمایندگان مجلس دهم قدرتمند عمل کردند
سخنگوی پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی ایران با اشاره به نقش نمایندگان مجلس در این میان گفت: نمایندگان مجلس به طور طبیعی در همه‌ی حوزه‌ها اطلاعات ندارند، اما خوشبختانه با ارتباطات گسترده‌ای که از انتخابات اخیر آغاز شد، این کاستی دیگر وجود ندارد. به عبارتی دیگر، با گسترش فضای ارتباطات و شبکه‌های اجتماعی، نهادهای مدنی خیلی قدرتمندتر عمل کردند و حتی خود ما در پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی ایران توانستیم تعدادی از نمایندگان مجلس را با خواست‌های پویش درباره‌ی حفاظت از میراث فرهنگی و محیط زیست آشنا کنیم.

 

انجام نظارت نمایندگان مجلس دهم بر عملکرد مسئولان سازمان میراث فرهنگی
وی ادامه داد: به این دلیل، این پویش مترصد است تا اطلاعات مزبور را از سازمان میراث فرهنگی دریافت کند تا در نشستی که با نمایندگان مجلسِ عضو پویش دارد به آنها منتقل شود و اگر سازمان کوتاهی کرد از طریق نظارتی که نمایندگان مجلس می‌توانند داشته باشند این موارد را تذکر و پیگیری کند.

 

رایزنی با نمایندگان مجلس دهم در رابطه با تشکیل وزارتخانه ی میراث فرهنگی
سخنگوی پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی ایران از رایزنی این کمپین با نمایندگان مجلس دهم در رابطه با تشکیل وزارتخانه ای تحت عنوان میراث فرهنگی خبر داد و گفت: حتی با توجه به علاقه‌مندی بیشتر نمایندگان این دوره از مجلس به مسائل ملی، این امید است تا بتوان سازمان میراث فرهنگی را از وضعیتِ سازمانیِ فعلی به یک وزارتخانه ارتقا داد، چرا که با وزارتخانه شدن آن اول اینکه قدرتی هم‌عرض وزارتخانه‌های عمرانی پیدا می‌کند که بسیاری از طرح‌های آنها ممکن است به میراث فرهنگی آسیب بزند و دوم این‌که بودجه‌ای که این وزارتخانه به دست می‌آورد باعث می‌شود که عملکرد آن برای پاسداری از میراث بهبود پیدا کند و خودِ گرفتن این بودجه هم باعث می‌شود که نظارت دقیق‌تر و بهتری روی آن انجام شود و در کل، سازمان منظم و ساماندهی و پربازده شود.

علیرضا افشاری در پایان تأکید کرد: پویش در حوزه‌ی میراث فرهنگی چنین برنامه‌ا‌ی را در مجلس دهم پیگیری می‌کند./ انتخاب خبر

با کانال تلگرامی « شبکه خبر» همراه شوید

مطالب مرتبط:

دعوا بر سر سوارکردن مسافر برای راننده قاتل/750میلیون تومان آ

نقدی بر نظرات مختلف روحانیون شاخص ترکمن صحرا درخصوص رؤیت ماه

برگزاری سومین یادواره شهدای فرهنگی استان گلستان

برگزاری اردوی فرهنگی تفریحی دهیاران بخش لوه شهرستان گالیکش

تروریسم فرهنگی به نام شارلی و آزادی

یک کشته بر اثر واژگونی خودرو در منطقه مرزی گنبدکاووس

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram