ebrahimpurfarajتوركمن نيوز- ميراث فرهنگي و گردشگري: ابراهیم پورفرج، رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران با اشاره به افق صنعت گردشگری ایران در دوران پسا تحریم با بیان این که پس از توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی پیش بینی می شود تعداد گردشگران بین الملل ورودی به ایران افزایش چشمگیری داشته باشد، افزود:

شرایط خاورمیانه، امروز به گونه ای است که در کشورهای مختلف، ناامنی وجود دارد؛ گردشگران و توریست های بین المللی با مشکلات و مسائل امنیتی متعددی در مراجعه و ورود به کشورهای گردشگرپذیر بین المللی مواجه هستند و تنها کشوری که در آن، امنیت کامل برقرار، و برای گردشگران بسیار مناسب است، ایران است، اما در این میان، نباید جمهوری اسلامی با ارتکاب اشتباهاتی در مواجهه با گردشگران بین المللی، اقدام به کاهش کمی خدمات و کاهش کیفیت برای گردشگران خارجی کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، پس از توافق تاریخی ایران و شش قدرت جهانی، و با آغاز دوران پسا تحریم، می‌توان شاهد جهت‌گیری جدیدی در بخش‌های اقتصادی کشور همچون صنعت گردشگری بود. اما موانع پیش‌روی توسعه گردشگری در جمهوری اسلامی ایران بسیار فراوان بوده، به طوریکه گردش منظم چرخ دنده‌های آن را اکنون بی تدبیری در برنامه ریزی های توسعه منطقه ای و همچنین نبود استراتژی مدون و مشخصی از سوی دولتمردان ایرانی تهدید می کند.

اما آیا می‌توان به قرار گرفتن قطار گردشگری کشور روی ریل بهبود و رشد اقتصادی امیدوار بود و خارج شدن از رکود صنعت گردشگری ایران را به انتظار نشست؟ آیا به راستی این قطار، آماده حرکت در این مسیر خواهد بود؟ چه اقدامات و تدابیری برای چالش‌ها و موانع موجود دوران پسا تحریم بایستی اندیشیده شود؟

در همین رابطه، رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران به خبرنگار وب سایت «انتخاب خبر» گفت: طی دو سه سال اخیر پس از آغاز به کار دولت تدبیر و امید، گروه های گردشگری بین المللی واردشده به ایران، افزایش چشمگیری داشته است.

ابراهیم پورفرجابراهیم پورفرج افزود: پس از توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی نیز پیش بینی می شود تعداد گردشگران بین الملل ورودی به ایران دوباره با افزایش مواجه شود، چون این توافق تاثیر بسیار زیادی برای ورود گردشگران خارجی به ایران خواهد داشت و دلیل آن هم این است که در گذشته، گردشگران خارجی از تحریم و تهدید و تروریست نگرانی برای ورود به ایران داشتند و جو سنگینی بر علیه جمهوری اسلامی به وجود آمده بود. اکنون این نگرانی وجود ندارد و کشوری مانند ایران که دارای 7000 سال تاریخ، تمدن، فرهنگ و طبیعت زیبا و مردم بسیار میهمان نواز و خوب می باشد، جاذبه بسیار خوبی در این شرایط برای گردشگران ایجاد می کند.

 

امروز شرایط برای ورود گردشگران به ایران بسیار جذاب است
وی تصریح کرد: از طرفی، شرایط خاورمیانه به گونه ای است که اکنون در کشورهای مختلف، ناامنی وجود دارد؛ گردشگران و توریست های بین المللی با مشکلات و مسائل امنیتی متعددی در مراجعه و ورود به کشورهای گردشگرپذیر بین المللی مانند: لیبی، تونس، عراق، سوریه، مصر و اخیراً ترکیه مواجه هستند و تنها کشوری که به شکر خدا در آن، امنیت کامل برقرار است و برای گردشگران بسیار مناسب است و گردشگران بین اللملی به خوبی قادر به درک آن هستند، ایران است.

این فعال صنعت گردشگری کشور با تأکید بر این که اکنون در ایران نه تنها هیچگونه نگرانی در خصوص ناامنی وجود ندارد، بلکه نگرانی اولیه ای که قبل از توافق هسته ای وجود داشت، اکنون رفع شده است، اظهار داشت: امروز شرایط برای ورود به ایران بسیار جذاب و خوب است و در واقع یک فرصت تاریخی برای جمهوری اسلامی ایران به وجود آمده است و این امیدواری وجود دارد که این کشور بتواند از عهده ورود انبوه گردشگران به کشور و ارائه خدات به نحو شایسته و مناسب برآید تا گردشگران خارجی که اکنون در این شرایط به ایران ورود پیدا می کنند، برای کشور حفظ شده و آنها را به مشتریان وفادار و دائمی تبدیل کرد.

پورفرج با بیان این که نباید جمهوری اسلامی با ارتکاب اشتباهاتی در مواجهه با این گردشگران، اقدام به کاهش کمی خدمات و کاهش کیفیت برای گردشگران خارجی کند، تصریح کرد: چنین اقدامی منجر به این خواهد شد که با عادی شدن شرایط خاورمیانه و بهبود سیاسی و مسائل امنیتی آن، گردشگران دوباره به کشورهای منطقه هدایت شده و ایران به نقطه آغازین در صنعت گردشگری باز خواهد گشت.

 

افزایش 100 درصدی ورود گردشگران خارجی به کشور
وی در مقایسه تطبیقی گردشگری ایران طی دو دولت دکتر روحانی و محمود احمدی نژاد، بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران با روی کارآمدن دولت دکتر روحانی با افزایش 100 درصدی ورود گردشگران خارجی به کشور مواجه بوده است، به عبارتی اگر تعداد گردشگران ورودی به کشور پیش از این دو میلیون بود، اکنون این رقم به چهار میلیون افزایش یافته است.

رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران در پاسخ به این پرسش خبرنگار انتخاب خبر که آیا زیرساخت های موجود کشور، کافی برای این حجم انبوه گردشگری بین المللی خواهد بود، گفت: تنها مشکل موجود در توسعه صنعت گردشگری کشور، نبود زیر ساخت ها و یا مناسب بودن آنها است.

پورفرج ادامه داد: این مسئله به ویژه در استان های اول گردشگرپذیر کشور مانند یزد، شیراز و به ویژه اصفهان کاملاً مشهود است. اکنون وضعیت اقامتی گردشگران در اصفهان و یزد اصلاً مناسب و رضایت بخش نیست و گردشگران بین المللی بارها با کمبود هتل های توریست پذیر در چنین مناطق گردشگری کشور، رو به رو شده اند.

 

امکانات اقامتی و خدمات گردشگری پاسخگوی حجم انبوه گردشگران ورودی به کشور نیست
این فعال صنعت گردشگری جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر این که بارها به مسئولان شهرهایی مانند اصفهان و یزد هشدار داده ایم که فصل توریستی در ایران در بهار و پائیز است و چنانچه قصد برگزاری سمینار، همایش و کنفرانس داشته، برگزاری آنها را به زمان های غیرگردشگری موکول کنند، خاطرنشان کرد: پیش از این، کشورهای اروپایی که امروز جزو مقاصد اول و برتر گردشگری بین المللی محسوب می شوند، این تجربه را کسب کرده اند که در فصول توریستی، که کلیه خدمات گردشگری آنها اعم از هتل ها، مراکز اقامتی و پذیرایی به گردشگران ارائه می شود، خدمات را به گردشگران بین المللی ارایه کنند و در فصولی که از حداقل گردشگری برخوردار هستند، برنامه هایی از قبیل همایش، کنفرانس، جشنواره و... اجرا، و از ظرفیت زیر ساخت های گردشگری و هتل ها به طور کامل در زمان هایی که حداقل گردشگری را دارند، بهره برداری و استفاده می کنند.

رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران تصریح کرد: اما در ایران، سیاست ها و برنامه ریزی های گردشگری، برعکس تجربه های جهانی است، به طوری که در زمان پیک گردشگری، انواع جشنواره ها، سمینارها و همایش ها و برنامه های دیگر برگزار می شود، و در این صورت، امکانات اقامتی و خدمات گردشگری به هیچ عنوان برای حجم انبوه گردشگران ورودی به  کافی نیست.

وی گفت: راه حل خروج از این بحران اکنون آن است که خدمات گردشگری جمهوری اسلامی و استان های گردشگر پذیری مانند اصفهان در فصل توریسم، در اختیار گردشگران باشد و در زمان غیرگردشگری در اختیار استفاده کنندگان از سمینارها، جشنواره ها و کنفرانس ها قرار گیرد.

 

کاهش مدت اقامت گردشگران در اصفهان
پورفرج با ابراز گلایه و اظهار نگرانی از برگزاری بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی کودک در مهرماه سال آینده در شهر اصفهان، با بیان این که متأسفانه جامعه تورگردانان کشور اخیراً خبر دار شد که در اصفهان از تاریخ 19 الی 25 مهر که اوج ورود توریست به این شهر است، جشنواره فیلم کودک برگزار می شود، افزود: امیدواریم که این جشنواره هرچه سریع تر به محل اولیه خود یعنی همدان، انتقال پیدا کند و در این مکان برگزار شود.

وی هشدار داد: چنانچه این جشنواره در اصفهان برگزار شود، این شهر به عنوان قطب اول گردشگری کشور بزرگترین شانس خود را که افزایش تعداد انبوه گردشگران خارجی به این منطقه در مهرماه است را از دست خواهد داد و جامعه تورگردانان کشور به عنوان بزرگ ترین اتحادیه گردشگری کشور تصمیم به کاهش تعداد گردشگران ورودی به اصفهان در مهرماه، همزمان با جشنواره فیلم کودک خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: با توجه به ماندگاری اقامت گردشگران که در اصفهان، سه شب مشخص شده است و بیشترین اقامت گردشگران بین المللی در ایران در این شهر صورت می گیرد، این شهر در زمان برگزاری جشنواره کودک در مهرماه از گنجایش لازم برای ارائه خدمات به گردشگران برخوردار نیست، و بزرگترین اتحادیه گردشگری کشور تحت فشار مضاعف قرار خواهد گرفت، و با مشکلات و مسائل عدیده ای مواجه خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران اضافه کرد: جامعه تورگردانان کشور علاوه بر اقدام برای کاهش ورود گردشگران به اصفهان، زمان اقامت گردشگران را نیز در این شهر به مدت یک شب کاهش داده و زمان اقامت را در شهرهای دیگر ایران افزایش خواهد داد، البته امیدوار هستیم این مسئله برای مسئولان و مدیریت شهری اصفهان که شهر اصفهان بایستی در سال 40 الی 50 میلیون بازدید کننده داشته باشد، قابل درک باشد.

 

امکان خرید در اصفهان کاهش می یابد
وی ادامه داد: شهر اصفهان، شاهکار هنری دوره اسلامی است و این شهر، زیباترین شهر ایران و دنیاست و بایستی از این شهر، مراقبت شود و باید از لحاظ ورود گردشگران به این شهر و مدیریت گردشگران، اصفهان دارای سیستم مدیریتی منسجم و هماهنگی باشد و برای حفظ شهر و سامانه گردشگری این شهر، اهمیت قائل بشود.

این فعال صنعت گردشگری کشور گفت: اکنون زمان آن است که کلیه همایش ها، جشنواره ها و سمینارها و سایر برنامه ها در اصفهان به فصول گرما و سرما انتقال یابد، چون که در تابستان به دلیل گرما و در زمستان به دلیل سرما این شهر با کاهش گردشگران روبرو بوده و این مسئله باید مدیریت شود.

پورفرج با بیان این که اصفهان از منافع بسیار زیادی اکنون نسبت به سایر شهرهای ایران حتی یزد و شیراز برخوردار است، افزود: در حال حاضر کل خرید گردشگران بین المللی کشور در اصفهان انجام می گردد و چنانچه یک شب از مدت اقامت در این شهر کاهش یابد، امکان خرید در اصفهان کاهش خواهد یافت و خرید گردشگران به نقطه ای انتقال یافته که زمان ماندگاری اقامت آنان بیشتر است.

رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران با تأکید بر این که اکنون صنعت گردشگری در شیراز وضعیت بهتر و رو به بهبودی نسبت به گذشته پیدا کرده است، گفت: در شیراز، به دلیل طبیعت زیبای این منطقه، تعداد هتل ها و میزان سرمایه گذاری در هتل ها بسیار چشمگیر و افزایش یافته است، به طوری که اکنون در شیراز مشکلی از حیث کمبود مراکز اقامتی برای گردشگران وجود ندارد، اما متأسفانه در اصفهان مشکلات مربوط به حوزه اقامتی در این شهر بسیار افزایش یافته است، و چنانچه یک شب اقامت از اصفهان به شیراز انتقال پیدا کند، مسلماً بیشترین خریدی که در اصفهان صورت می گرفت، به شیراز منتقل خواهد شد.

 

وی افزود: برای آورنده ی تور که جامعه تورگردانان ایران باشد، چنین مسئله ای که کجا خرید گردشگر بین المللی صورت بگیرد، اهمیتی ندارد و چندان مهم نیست، اما برای اصفهان که علاقمند به ورود تعداد بیشتری از گردشگر به شهر می باشد، مهم بوده، و در جهت خروج از بحرانی که در آینده، گردشگری این شهر با آن مواجه خواهد شد، باید سمینارها و کنفرانس ها و جشنواره ها در فصل توریستی برگزار نشود.

استان ها سهم خود را از درآمد و اشتغال گردشگری بین المللی افزایش دهند
این فعال صنعت گردشگری کشور ادامه داد: علاوه بر آن، زیر ساخت های گردشگری در اصفهان بسیار کم بوده و فقط یک هتل 5 ستاره در این شهر موجود است و انتخاب دومی برای گردشگر وجود ندارد، و چنانچه گردشگری مایل به اقامت در آن هتل 5 ستاره نباشد، انتخاب دیگری برای او نیست و مجبور به اقامت در تنها هتل 5 ستاره این شهر یعنی هتل عباسی خواهد بود، همچنین در شهر اهواز فقط یک هتل 4 ستاره موجود است و غیر از این، هتل دیگری که 4 ستاره یا 5 ستاره باشد وجود ندارد.

پورفرج همچنین با بیان این که این حجم توریستی که پس از آغاز به کار دولت آقای روحانی و به ویژه پس از توافق هسته ای بنا است به ایران سرازیر شود، پیش از این در ایران مسبوق به سابقه نبوده است، اظهار داشت: این شانس بزرگی برای کشور توریستی ایران خواهد بود و بنابراین دولتمردان در استان ها باید اراده کنند تا سهم آنها از درآمد و اشتغال گردشگری بین المللی افزایش پیدا کند.

 

اراده ملی با تلاش همه بازیگران عرصه گردشگری، ضرورت موفقیت صنعت گردشگری ایران است
رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران به نقش و جایگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در این زمینه اشاره کرد و گفت: نقش این سازمان، هماهنگی در صنعت گردشگری کشور است، و این سازمان، متولی برای هماهنگ کردن امور گردشگری است، و این سازمان به ریاست آقای سلطانی فر، تمام تلاش خود را می کند که شرایط موجود صنعت گردشگری کشور و زیرساخت ها نسبت به افزایش تعداد گردشگران، بهتر و مناسب تر شود، اما باید توجه داشت که گردشگری، فراتر یک سازمان است و برای موفقیت در صنعت گردشگری ایران یک اراده ملی و جمعی با تلاش همه بازیگران این عرصه لازم است.

وی تأکید کرد: اکنون در دوران پسا تحریم، سازمان های مرتبط با گردشگری جمهوری اسلامی ایران بایستی یک صدا و متحد این صنعت را کمک کنند، چون این صنعت تنها صنعتی است که ایران را می تواند از درآمد تک محصولی نفت، رها سازد، همچنین توسعه صنعت گردشگری در ایران مشکل بیکاری ایرانیان را مرتفع خواهد کرد و می تواند اطلاع رسانی اشتباه و مغرضانه ای را که در دنیا علیه جمهوری اسلامی ایران وجود داشت و در حال حاضر نیز کم و بیش ادامه دارد، در ذهن مردم دنیا پاک کند. همچنین صنعت گردشگری امروزه می تواند همزمان سه امتیاز بزرگ اقتصادی، فرهنگی و اشتغال زایی را در دنیا داشته باشد، که ایران نیز از این قاعده، مستثنی نخواهد بود.

 

حفاظت از میراث ایرانی، اهمیت آن حتی از حفاظت از چاه های نفت هم بالاتر است
 یکی از زیرساخت های گردشگری، جاذبه های گردشگری است. این در حالی است که در کشور ایران متأسفانه بسیاری از جاذبه ها در حال تغییر کاربری بوده و یا حتی در حال نابودی و بی توجهی دولتمردان ایرانی به سر می برد. اما این مسئله، چه خطراتی  را متوجه صنعت گردشگری کشور خواهد کرد؟  

به گفته رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان کشور ، ایران بیش از یک میلیون آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی را در خود جای داده است و حفاظت از این آثار، یک درآمد بی نهایت برای آینده کشور و آیندگان است.

ابراهیم پورفرج با بیان این که ارزش حفاظت از میراث ایرانی اعم از تاریخی، فرهنگی و طبیعی بیشتر از نفت و چاه های نفت این کشور است، تصریح کرد: با حفاظت از میراث ایرانی، هم فرهنگ کشوری مانند ایران را حفظ کرده ایم و هم یک درآمد بسیار بالایی را برای آیندگان نگاهداری می کنیم؛ پس حفاظت از این آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی که در بسیاری از نقاط ایران امروز به آن توجهی نمی شود و در حال از بین رفتن و تخریب است، زیان های قابل توجهی متوجه اقتصاد کشور و هویت ملی خواهد کرد و به نظر می رسد بایستی یک بودجه ویژه برای این آثار، پیش بینی شده و بسیار حرفه ای از این آثار، حفاظت به عمل آید و از آنها نگاهداری شود؛ نگاهداری و مواظبت از این آثار هم نیازمند تشکیل یک گروه متخصص و حرفه ای در کشور است تا قادر به حفاظت آن آثار باشند.

وی اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و معاونت فرهنگی گردشگری زیرمجموعه آن، بایستی برای حفاظت از میراث کشور تلاش بسیار کرده و بودجه خاصی در اختیار این معاونت قرار بگیرد تا بتواند از این میراث حفاظت کند، در غیر این صورت و با وجود تخریب گسترده میراث ایرانی، کشور یک ثروت عظیم و تاریخی سرزمینی را از دست خواهد داد که امیدواریم به این مسئله، بیش از پیش توجه شود و دولتمردان ایران و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به این مسئله توجه داشته باشند که حفاظت از میراث ایرانی، اهمیت آن حتی از حفاظت از چاه های نفت هم بالاتر است.

 

صنعت گردشگری کشور در شهر اصفهان به بن بست رسیده است
این فعال صنعت گردشگری جمهوری اسلامی ایران در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره و تأکید دوباره بر جایگاه شهر اصفهان به عنوان قطب اصلی گردشگری کشور، بیان داشت: جامعه تورگردانان کشور همانطور که همواره تلاش می کند تا در زیرساخت هایی مانند هتل ها و اماکن اقامتی در صنعت گردشگری کشور سرمایه گذاری صورت بگیرد، دارای نگاه ویژه ای به شهر اصفهان می باشد.

پورفرج ادامه داد: اکنون در شهر اصفهان که آقای دکتر جمالی نژاد، متولی شهرداری اصفهان گردیده اند، به نظر می رسد گردشگری در این شهر متحول شود. آقای دکتر جمالی نژاد، شهردار اصفهان باتوجه به دیداری که اخیراً به عنوان رئیس جامعه تورگردانان ایران با ایشان داشته ام، بسیار علاقمند به صنعت گردشگری هستند و در زمینه گردشگری نیز صاحب نظر و صاحب کتاب هستند.

وی افزود: این فرد که بسیار علاقمند به شهر اصفهان و توسعه گردشگری در این شهر است، اکنون شهردار شهری شده است که یکی از قطب های اصلی گردشگری ایران است. این انتظار را جامعه تورگردانان ایران که به این کشور، تور وارد می کند و حدود 150 آژانس مسافرتی و زیرمجموعه برای تورآوری به ایران را نمایندگی می کند، از آقای دکتر جمالی نژاد داشته که در زیرساخت های گردشگری به ویژه در جذب سرمایه گذاران و ساده گرفتن و راحت گرفتن ساخت و ساز هتل در اصفهان کوشا باشند و تنها تقاضای جامعه تورگردانان کشور از ایشان همین مسئله است.

وی ادامه داد: جامعه تورگردانان ایران امیدوار است که شهردار اصفهان به توسعه صنعت گردشگری شهر اصفهان و کشور، کمک قابل توجهی کند، چون که شخصاً ایشان را طی ملاقات اخیر بسیار علاقمند به توسعه گردشگری یافتم.

پورفرج همچنین در ارایه پیامی به استاندار اصفهان گفت: استاندار اصفهان نیز فردی شایسته و علاقمند به گردشگری است، و ایشان متوجه باشند که در اصفهان، زیرساخت های گردشگری بسیار نامناسب و ضعیف است و اکنون جامعه تورگردانان ایران و صنعت گردشگری کشور در این شهر به بن بست رسیده اند.

 

توسعه گردشگری اصفهان یعنی توسعه گردشگری بین المللی کشور
رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران با بیان این که شهر اصفهان را اکنون باید بیش از پیش تقویت کرد، چون که با توسعه زیرساخت های گردشگری در اصفهان نه تنها این شهر از صنعت گردشگری بهره مند می شود، بلکه کلیت کشور ایران از این پتانسیل عظیم یعنی شهر اصفهان، منتفع شده و این مسئله، موجب بهبود اقتصادی کشور خواهد شد، تأکید کرد: اصفهان اگر توسعه پیدا کند، کل کشور ایران توسعه می یابد و در جهت توسعه گردشگری در کشور، جامعه تورگردانان ایران تقاضای واردات 2000 دستگاه خودرو اعم از اتوبوس، مینی بوس و وَن توریستی را از دولت ایران داشته است و اکنون کشور از این حیث یعنی خدمات حمل و نقل در صنعت گردشگری نیز بسیار ضعیف و فقیر است.

 

وی ادامه داد: در کل، زیرساخت های گردشگری در ایران بسیار ضعیف است و جوابگوی تعداد گردشگر ورودی به کشور نیست و امیدواریم که دولتمردان در جهت توسعه توریسم بین المللی در ایران تلاش کنند و اراده ملی در این زمینه به وجود آید تا صنعت گردشگری با استفاده از شرایط و فرصت تاریخی که اکنون برای کشور به وجود آمده است، توسعه پیدا کند و مردم این سرزمین از آثار شگفت آور آن بهره مند شوند.

ابرهیم پورفرج با اذعان به نکته که مدیریت اقامت اصفهان حتی نه تنها برای این شهر، بلکه برای کل کشور دارای اهمیت است، خواستار انتقال همایش ها، کنفرانس ها، سمینارها و جشنواره ها در فصل پیک گردشگری به فصل غیرگردشگری شد، و خاطرنشان کرد: استانداری اصفهان و شخص استاندار محترم و همچنین شهردار محترم اصفهان بایستی دستور اکید صادر کنند که این برنامه ها در فصل تابستان یا فصل زمستان برگزار شوند، تا از ظرفیت های گردشگری کشور و شهر اصفهان نیز در زمان های غیرگردشگری نیز حداکثر استفاده به عمل آید؛ چون که این استراتژی، پیش از این در کشورهای اروپائی تجربه شده است و در جهت توسعه صنعت گردشگری بین المللی این قاره بسیار تأثیرگذار بوده است./ انتخاب خبر

http://www.turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

ان.بی.سی نیوز مدعی شد: ارتباط ترامپ با بانک ملی ایران

ستاره فوتبال ایران در خندوانه/ترکمن صحرا منطقه مظلومی است/اش

ایران دیگر به گاز ترکمنستان وابسته نیست

بافت قدیمی و بااصالت شهر گُمیشان گردشگران را جذب می‌کند

خاویار ایران ثبت جهانی می‌شود

محاصره قطر، فرصت بزرگ برای ایران

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram