Goresh AghToghay 116 Copyتورکمن نیوز - دکتر ارازمحمد سارلی: مراسم‌های مختومقلی در حقیقت محک عشق و علاقه ترکمنان نسبت به مسایل فرهنگی است. به همین جهت بررسی کمی و کیفی آن مواره مورد توجه بوده است. از لحاظ کمی امسال مراسم‌های بیشتری گرفته شد.

علاوه بر شهرستان‌های ترکمن‌نشین یعنی گنبد‌کاووس، بندرترکمن، گمیشان، کلاله در گرگان دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کانون دانشجویی ترکمنی مختومقلی به برگزاری مراسم اهتمام ورزیدند و در تهران نیز دانشجویان ترکمن دانشگاه امیر کیبر در این باره پیش قدم گردیده‌اند. دانشگاه گنبد هم مراسم مشابهی برگزار نموده است. در شهرو روستاهای دیگری چون شهرفراغی ، روستا گرکز کلاله هم به این امر اهتمام داشتند.

 

شهرستان مراوه تپه مثل هر سال چون نیابت استانی در اجرای مراسم پای آرامگاه را دارد امسال از عصر 5شنبه 24 اردیبهشت و قبل از مراسم رسمی روز جمعه به اجرای برنامه پرداخت. همان شب درچادرهای شهرستان ترکمن نشین به اجرای برنامه ها مبادرت نمودند. مراسم مختومقلی در روز جمعه در آرامگاه پایان بخش برنامه مختومقلی در سال 1394 نبود بلکه روز بعد شنبه حدود هشتاد نفر از عاشقان مختومقلی از کشور ترکمنستان به زیارت مرقد دولت محمد آزادی و مختومقلی فراغی شتافتند.

 

همچنین دو مراسم دانشجویی برنامه های خود را به بعد از مراسمات رسمی موکول کردند. دانشجویان ترکمن دانشگاه امیر کبیر تهران در 30 اردیبهشت و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز حدودا در این زمان برگزار خواهند کرد همینطور گویا در خراسال شمالی هم به مانند سال قبل چنین مراسمی منعقد خواهد شد.


  در بخش تحلیل کمی مراسم های امسال از نگاه تولید آثار هنری و قلمی قابل بررسی است. سایت های ترکمن استیودنتس و ترکمن نیوزاز ابتدا در تیتر صفحه اصلی به اعلام برنامه های امسال شاعر شهیر ترکمن مختومقلی و به ویرایش روزانه و تغییرات احتمالی اهتمام ورزیدند . سایت الکامیز نیز با انتشار ویژه نامه گلشن مهر به تولید مطالبی در این باره کمک نمود.
  فصلنامه فراغی (شماره 57) کار سنگین تهیه ویژه نامه مختومقلی را بر دوش کشید و توانست مطالب و تازه‌های تحقیقاتی در‌باره تاریخ مستند دوره زندگی مختومقلی و آثار وی را منتشر نماید. به نظر می‌رسد برگزاری این مراسم‌ها موجب تلاش اهل قلم ترکمن گردید با یک شعر و مقاله به استقبال این ایام شتافتند.


گروه‌های هنری ترکمنی آثار موسیقیایی جدیدی را خلق کردند گروه جیحون گلدی‌نژاد و بقیه گروه‌ها بدین مناسبت اجراهای جدیدی داشته‌اند.
ستاد مراسم مختومقلی مراوه‌تپه به نیابت از استان کوشید از توان مدیریت محلی بهره کافی را ببرد. از جمله مراسم متمرکز در عصر پنج شنبه را به اجرا گذاشت که مملو از جمعیت مشتاقی بودند که از امکان سرپناه و نشستن بر روی صندلی و محیط آرام وصدا و صحنه مناسب و در کنار آرامگاه از فضای معنوی فرح بخش برخوردار شده بودند. این اقدام از این جهت که بانوان  ترکمن که در چادرها امکان حضور نداشتند، نیز بسیار جالب توجه بود. برپایی نماز جماعت مغرب در کنار آرامگاه نیز از ابتکارات ستاد مراوه بود که مدیریت آن را اسماعیل تاجی فرماندار اهل علم و تحقیق مراوه تپه بر عهده داشت. علاوه بر آن  برگزاری مسابقات کشتی و والیبال در اطراف آرامگاه نمودی از احترام به مختومقلی فراغی شاعر ترکمن داشت.

Sadeghlo 1

چند رویداد برجسته هم در روز مراسم رسمی قابل توجه بود. نقد دکتر صادقلو به تشبیه مختومقلی به فردوسی که از زبان محمدعلی جمالزاده نقل شده بود و اعتقاد داشت که تعبیر مولوی گونه درست است چون شاهنامه یک اثر حماسی داستانی است در حالیکه مختومقلی یک اثر ادبی عرفانی می‌باشد. ابتکار آیت الله نورمفیدی برای قرائت ابیاتی سنگین عرفانی از مختومقلی به زبان ترکمنی مبین ارادت ایشان به شان  و منزلت این عارف ترکمن داشت.
  همچنین در کنار تندیس جدید کار شده مختومقلی ، رونمایی از کتاب دوجلدی "دانشنامه مختومقلی" جلب توجه می کرد. این اثر توسط محقق ترکمن موسی جرجانی تهیه گردید و اینجانب ناظر علمی آن بوده‌ام. همچنین  احمد قربانف سفیر ترکمنستان برای قدردانی از خاندان مختومقلی،  به پرچم دار این خانواده :نظر محمد محمدی"معروف به آبا ایشان نشان ارزشمند مختومقلی را به ایشان اهدا نمودند.


با توجه به موارد فوق پیشنهاد می‌کنم اولا"برای برگزاری بهتر مراسم‌های مختومقلی انجمن‌های شعر و ادب ورود جدی تر داشته باشند. بویژه با تشکیل ستاد استانی مراسم مختومقلی، انتظار مدیریت متمرکز و کیفی بخشی مراسمات می‌رود. امید است در سال آتی با فرصت یک‌ساله با هم اندیشی شاهد فعال‌تر شدن این ستاد باشیم.


ثانیا، چادرهای شهرستان‌ها در محوطه دورتر آرامگاه با سختی و مشقات فراوان بر پا و جمع می‌شود. از لحاظ پراکندگی هم دچار مشکلات تردد شبانه مابین این چادر هستیم. در ضمن نصف بیشتر جمیعت بانوان در برنامه های چادر بهره ای ندارند. لذا می‌باید امکانات بیشتری باید داه شود و اگر مقدور باشد، مسیر خاصی در نظر گرفته بشود تا امکانات آبفار و برق مهیا گردد. نباید فراموش کرد که مدیریت بومی شهرستان مراوه تپه علاقمند به کمک در چنین زمینه‌هایی می‌باشد و می‌باید شهرستان‌ها  پیشنهادهای خود را به ایشان اعلام نمایند.


ثالثا جهت کیفی‌تر شدن برنامه چادرها رایزنی بیشتری نیازمند است اگر چه جوان‌گرایی در بخش خوانندگان خوب است اما می‌باید از بخشی‌های اصیل و با نام ترکمن هم باید بهره برد. و در مجموع در خصوص محتوا باید چاره اندیشی بهتری صورت گیرد.


رابعا اینکه، مدیریتی بر برپایی چادرها وجود ندارد هر کسی مبادرت به ایجاد چادر می‌نماید. بدون اینکه هویت مشخصی داشته باشد. چه اشکالی دارند که انجمن و موسسات فرهنگی شهرستان‌ها رسما بر پایی چادر را به رئیس ستاد اعلام نمایند تا  ضکن شناسنامه دار بودن، از لحاظ پوشش امنیتی و حوادث آن شب و نیز استفاده از امکانات شهرستان مراوه تپه به عنوان متولی رسمی هماهنگی صورت گرفته باشد.


خامسا امسال بنابر بعضی گزارش‌های تایید نشده ده هزار نفر بیش از سال قبل به آن مکان رفته‌اند. بین حدود 25 تا 30 هزاز نفر. این موضوع اهمیت رسیدگی به مشکلاتی مانند سرویس‌های بهداشتی و آب و آسفالت جاده های تردد و برق کشی و غیره را به مسئولین امر گوش زد می کند. خوشبختانه با تمهیدات ستاد مراوه مشکل کلافه کننده ترافیک از آرامگاه تا خروجی پل با ایجاد راه های فرعی بر طرف گردید.


  بقعه متبرکه مختومقلی فراغی با اینکه از فضای مناسب حدود هفت هکتار برخوردار است متاسفانه  نیازمند بودجه های کلانی جهت آبادنی و عمران آن می‌باشد. میلیاردها تومان باید خرج شود تا از شکل کنونی خارج گردد. طرح مطالعاتی فاز اول با اینکه در دولت قبل به انجام رسید اما هیچ اقدامی در این باره نشده است.  در این خصوص استفاده از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی یک ضرورت انکارپذیر می‌باشد. چرا که  تکیه صرف به بودجه دولتی تا به امروز ناکارآمد بوده است. کشور همسایه ترکمنستان نیز می تواند در این خصوص ورود نماید. با توجه به تجربه هایی که در این کشور وجود دارد به احداث پارک مشجرتفریحی و یا باغی  در قسمت جنوبی آرامگاه مبادرت نماید. احداث هتل و مسجد نیز در مجموعه طرح عمران و آبادنی قرار گیرد.


دکتر ارازمحمد سارلی رابط استاندار درامور ترکمن‌ها

تورکمن نیوز http://www.turkmensnews.com

 

مطالب مرتبط:

اترک مناسب‌ترین نام برای راه‌آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان

آموزش و پرورش گلستان هنوز تصمیمی برای تعطیلی مدارس استان نگر

آتش گرفتن تریلی دنگ فنگ در سویجی وال بندرترکمن +جزئیات و عکس

سفر ژنرال «نیکلسون» به وزیرستان شمالی برای ارزیابی عملیات ضد

مطالعات جدید دانشمندان: «مشتری» و «زحل» گزینه‌ بعدی حیات انس

برگزاری مراسم غبار روبي و عطر افشاني در گلزار شهدا گنبدكاووس

دیدگاه‌ها  

0 #1 تحلیل وارزیابی مرراسم مختومقلیسلیمان ایری 1394-02-27 17:23
ازتحلیل وارزیابی اقای سارلی در خصوص مراسم بزگداشت مختومقلی بسیار سپاسگزارم به نکات جامع وظریفی اشاره نمودید انشالله گفه های جنابعالی بعنوان رابط بین مردم ودولت رای سالهای آتی عمل واقع گردد به امید ان روز و...... ضمنا در مورد فعالیت فرهنگی به انتشار اولین ویزه نامه نشریه گل صحرا هم اشاره میکردید بهتر بود از لطف ونظر عالی وسیایر عزیزان بسیارسپاس گزاریم موفق باشید

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram