TurkmensNews Telegram TN

Ghazighly TurkmensNews 0001معرفی روستاها - تورکمن‌نیوز: قازیقلی روستایی زیبا در دل دشت ترکمن است که مجاور گرگان‌رود قرارگرفته با مردمانی مهمان‌نواز و سخت‌کوش در 12 کیلومتری غرب شهرستان گنبد کاووس.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، تمامی اهالی این روستا ترکمن هستند و اکثرا باهم نسبت خویشاوندی دارند و اقلیتی کوچک از خانوار بلوچ در سازمانی مجاور روستا زندگی می‌کنند.
جمعیت قازیقلی حدود 1306 نفر و 300 خانوار است  و دارای 5 ورودی به داخل روستا می‌باشد.
به گفته بزرگان روستا قدمت قازیقلی حدود 130 سال است. و نام آن به معنی (میخ تویله است) آرا قول، تپه باستانی، دیوار اسکندر، قلعه قیزیل آلانگ، دیوار جرجان از جمله آثار تاریخی و میراث فرهنگی و گردشگری این روستای زیبا محسوب می‌شوند.
روستای قازیقلی دارای 5 مسجد اهل سنت به نام‌های انور، نعمان، حادثیه، سراج‌الدین و خاتم‌النبیین می‌باشد که در آن نمازهای پنج گانه و تلاوت قرآن به طور منظم بع جماعت برگزار می‌شود.
شغل اکثر مردم همانند دیگر روستاهای ترکمن صحرا کشاورزی، دامداری و باغداری است و برخی از صنایع تولیدی این روستا پرورش زنبورعسل، پرورش اسب،  پرورش ماهی، قالی و قالیچه بافی، سوزن دوزی ترکمنی و بافندگی می‌توان نام برد که اهالی بوسیله آن امرار معاش کرده و زمینه اشتغال و تامین مخارج زندگی خود را فراهم می‌کنند.
در اطراف روستا باغات زیتون و خارهای شتری، استخر پرورش ماهی به چشم می‌خورد  و در زمین‌های کشاورزی اطراف روستا  پنبه، جو و گندم  کشت می‌شود.
از افتخارات روستای قازیقلی می‌توان به 2 شهید بنام‌های شهید ایوب رستگار و شهید غلام ریگی، شخصیت‌های مذهبی، ورزشکاران، مربیان پرورش اسب اشاره کرد.
الحاج امان قلی آخوند رستگار معروف به آماش آخوند یکی از شخصیت مشهور این روستا است.
کهنسال‌ترین شخصیت این روستا؛ قربان بی‌بی برنجی 111 ساله، متولد 1282 است که تاکنون 30  بار به حج رفته و کعبه را طواف کرده است.
عید قربان، عید فطر، جشن میلاد رسول، صدقه و مراسم سنتی عاشورا، پخش نذری، آق آش، جشن میلاد فرزند و ضیافت مسکن جدید (آق‌اؤیلی) از جمله آداب و رسوم سنتی این روستا محسوب می‌شود.
در روستا 104 آب انبار (خیریه) 12 متری  جهت ذخیره آب برای استفاده در زمان قحطی وجود دارد.
بازارچه‌ی هفتگی قازیقلی، مختص روز‌های یکشنبه جهت رفع نیاز‌های اهالی و جلوگیری از هزینه مراجعه به شهر و صرفه جویی در زمان خرید دایر است.
از مکتب‌خانه‌های سنتی و مذهبی روستا حوزه علمیه نعمانی قزاقلی را می‌توان نام برد که در سال 1330 توسط ناموس امام قلی آخوند رستگار تاسیس شده و در حال حاضر نام مسئول حوزه یوسف آخوند موحد قوجق است که با آموزش علوم دینی به 25 طلبه فعال می‌باشد.
مدرسه‌ای مربوط به بسته حمایتی احداث شده که در حال حاضر با 175 دانش آموز و 42 پیش دبستانی دایر است.  
کمبود فضای آموزشی از مشکلات عدیده روستا محسوب می‌شود، طوری که تمام فضای ساختمان مدرسه به جز دفتر تبدیل به کلاس درس شده است
ظرفیت مدرسه 80 نفر است در حالیکه در آن 120 دانش‌آموز مشغول تحصیل هستند.  از طرفی والدین دانش‌آموزان از قشر ضعیف جامعه بوده و توان پرداخت برخی از هزینه‌های آموزشی را ندارند.
در مجاورت مدرسه یک پارک جهت تفریح دانش‌آموزان وجود دارد. قازیقلی برای تفریح سالم و ورزش کودکان، نوجوانان و جوانان نیازم مبرم به سالن ورزشی دارد که از تقاضاهای ویژه اهالی روستا، اعضای شورای اسلامی و دهیار روستای قازیق‌لی از مسئولین شهرستان گنبد کاووس است.
از دیگر مشکلات روستا نبود زیرسازی و آسفالت معابر و خیابان‌های اصلی روستا است که در 7 سال گذشته علی‌رغم پیگیری‌های متعدد شورا و دهیار هیچ اقدامی صورت نگرفته و مصالح راه‌سازی همانند تپه‌ای در کنار جاده روستا تلمبار شده است.
در روزهای بارندگی معابر و میادین روستا را آب و گل می‌گیرد وتردد اهال به خصوص دانش‌آموزان را بسیار سخت و آزار دهنده می‌سازد و هرچه زودتر باید چاره‌ای برای مهار سیلاب‌های گرگان رود که در مجاورت روستا قرار دارد نیز باید اندیشید.
در بخش‌هایی از روستا آب رودخانه به علت عدم مهار باعث سستی و رانش زمین شده و خطر سقوط اهالی و دام در آن وجود دارد. همچنین به علت مجاورت جاده اصلی با رودخانه این گودال‌های ایجاد شده خطر سقوط وسایط نقلیه و تصادف را پیش آورده است.
سری هم به یکی از کارگاه قالی بافی این روستا زدیم که توسط خانم اراز بیکه توغدری اداره می‌شد.  در این کارگاه کوچک دار قالی ترکمن برپا بودکه توسط 2 نفر به صورت ریز بافت ظرف مدت 30 روز و با هزینه 300 هزار تومان خرید الیاف تولید می‌شود.
به گفته این زحت‌کشان عرصه صنایع دستی؛ دلالان قالی‌های بافته شده که دسترنج شبانه روزی دستان هنرمند قالی‌بافان بود را به قیمت 600 هزار تومان خریدار کرده و در بازار همین قالی حدود به مبلغ ۳ تا ۴ برابر عرضه می‌شود.
شاخ قوچ، نقش عقرب، ماري گؤل، دیرناق گؤل، قافسا گؤل، تکه گؤل، انسي، قیزل آياق، توينگ گؤل، قوش گؤل، آوغان گؤل، تاج خوروز، پنجارا آراگؤل، آق نقش از جمله معروف‌ترین نقوش و گؤل‌های زيبايی هست که از دستان زنان هنرمند قالی‌باف ترکمن بر روی قالی و قالیچه نقش می‌بندد.
نبود کارگاه رنگرزی گیاهی، مواد اولیه نامرغوب، رواج گونه‌های غیربومی فرش، حمایت نشدن از طرف فرش‌بافان و فروشندگان بزرگ فرش ترکمن، صنعت قالی ترکمن را تهدید می‌کند و از بین رفتن این صنعت به علت کمبودهای مختلف قالیبافان در آینده‌ای نزدیک دور از انتظار نیست.
نبود بازار فروش، گرانی قیمت مواد اولیه، نداشتن کارگاه رنگرزی گیاهی، وجود واسطه‌ها و دلالان از جمله مشکلات دیگر این صنعت می‌توان برشمرد.
در این میان سری هم به کارگاه بافندگی و سوزن دوزی نقوش ترکمن خانم رجب بی‌بی سوغله زدیم.
سوزن دوزی ترکمن از صنایع دستی بسیار قدیمی ترکمن است که از دیرباز کاربرد دارد و در در بین ترکمن‌ها برای تزیین لباس‌های مردان، زنان و کودکان و همچنین پرده‌ها نیز استفاده می‌شده است اما امروزه عمدتاً در لباس زنان دیده می‌شود.
نوع دوخت آن زنجیره فشرده و بسیار ریز است که در ترکمنی به آن «سانجیم» می‌گویند و بیشتر از نقوش هندسی و قرینه به صورت ذهنی بهره می‌گیرند.
به گزارش خبرنگار تورکمن نیوز: این هنر تاریخچه ای کهن در تاریخ سرزمین کشورمان دارد. گل‌دوزی مصور ترکمن از زمان سکاها رایج بوده و در دیگر دوره‌ها به همراه سایر دوخت و دوزها از رواج کامل برخوردار بوده است. دوره اوج این هنر را در دوران افشاریه و زندیه، به خصوص قاجاریه باید دانست و آثار باقیمانده از این دوران خود گواه این مدعاست.
پارچه‌های ابریشمی‌ جهت تهیه «چِرپِه» (روپوش کوتاه زنان)، «کورتِه» (روپوش بلند زنان)، «چاکمن» (روپوش مردانه) و پارچه‌های پشمی ‌برای دوخت «چابیت» (کت) استفاده می‌شود.
سوزن‌دوزی اصولاً فعالیتی خانگی و صددرصد زنانه است که بیشتر با بازار داخلی و به ویژه بازارهای خارجی ارتباط چندانی نداشته و یکی از معضلات هنرمندان این رشته، عدم شناخت آن‌ها از سلیقه امروز بازارهای هدف داخلی و خارجی و عدم برقراری ارتباط بین هنرمند، بازار و بازرگان است که طبعاً تاثیر مستقیمی ‌بر میزان فروش و تولید سالانه آن‌ها دارد.
از موارد قابل توجه در راستای حفظ بازار فروش می‌توان به ویژگی‌های این رشته همچون وابسته نبودن به فناوری‌های نوین و گران قیمت و آسانی ایجاد کارگاه در مناطق شهری و روستایی نام برد.
علاوه بر آن، ایجاد مصارف کاربردهای متناسب با زندگی مدرن به عنوان نمونه تزیین رومیزی، کوسن، کلاهک آباژور، مانتو ، روتختی و... با سوزن دوزی ترکمن که موارد مصرف فوق موجبات فروش و ایجاد بازارهای هدف داخلی و خارجی (صادرات به صورت چمدانی) را برای هنرمندان منطقه فراهم می‌کند.

صنعت سوارکاری و اسب در روستای قازیقلی
سری هم به باشگاه پرورش اسب بهرام‌قلی یلقی و باشگاه پرورش اسب عبدالله سوقلی زدیم
در این باشگاه‌ها  اسب‌های افراد مختلفی نگهداری می‌شود که زمینه اشتغال چند نفر  را فراهم کرده است.
اسبي كه تشنه و يا گرسنه است و يا بد تغذيه مي شود هيچگاه به درستي سواري نمي‌دهد. غذا بايد داراي دو خاصيت عمده باشد، حرارت بدن اسب را ثابت نگهدارد و انرژي لازم را براي زنده ماندن در درجه اول و سپس كارهاي اضافه خواسته شده او را تامين نمايد.
 غذا بايد متناسب با كار و سن و وزن اسب بوده و تامین كننده نيازهاي رشد و انرژی او باشد. ( براي اسبي با متوسط 10 سال سن و 160 سانتي متر قد و 400 كيلو وزن كه در روز بين دو تا چهار ساعت كار مي كند 4 كيلو خوراك و 4 كيلو جو كافي است. آب تميز و بهداشتي همواره بايد در دسترس اسب باشد، مگر به هنگام خستگي زياد و يا عرق‌دار بودن بدن.
آب 60% وزن بدن را تشكيل مي‌دهد و عامل جذب غذاست، 78 تا 82 درصد از خون را تشكيل مي‌دهد. حرارت بدن را تنظيم و به دفع مواد زايد كمك مي كند معده اسب نسبت به جثه او كوچك بوده و به تعدد دفعات غذا به مقدار كم به او فرصت هضم آسان و راحت‌تر را مي‌دهد.
غذا بايد حاوي مواد ازته، چربی، مواد هيدرو كربنه، مواد معدنی و ویتامین‌ها باشد كه انواع صيفي (يونجه، شبدر، ذرت) غلات (جو، چاودار) و ميوه‌ها تامين كننده نيازهاي حياتي اسب مي‌باشند این اسب‌ها کورسی هستند و در مسابقات اسب‌دوانی از آنها استفاده می‌شود.
قیمت اسب‌ها بستگی به نژاد،  زیبایی،  رنگ و تناسب اندام اسب دارد.
اسبداران و صاحبان باشگاه در گفتگو با خبرنگار تورکمن‌نیوز اظهار داشتند: اسب‌ها فاقد بیمه هستند، گرانی جو، یونجه و فروش با سود کم  از جمله مشکلات این حرفه است.
به گفته این زحمت‌کشان: گوش شنوایی برای رفع مسائل وجود ندارد و سالهاست که فعالان حوزه صنعت اسب خواهان تهیه برنامه‌ای هستند تا اسب اصیل ترکمن از انقراض خارج شود.
در تهیه این گزارش دهیار روستای قازیقلی؛ عبدالحی آق‌اویلی ما را همراهی کردند که صمیمانه از ایشان تشکر می‌کنیم.

قازیقلی: نام روستا برگرفته شده از کلمه قازیق یعنی میخ‌ طویله است که به اشتباه بازهم به دلیل نا‌آشنایی به ادبیات ترکمن روی تابلو (قزاقلی) نوشته شده که به معنی ساکنین قوم قزاق می‌شود، که حتی یک خانواده قزاق در این روستا تاکنون سکونت نداشته است.
خبرنگار : رحمت گلستانی                          انتشار دهنده: یاشار نیازی
برای دیدن گزارش تصویری روی تصویر زیر کلیک کنید:

با کانال تلگرامی ورزشی « تورکمن‌نیوز» همراه شوید

مطالب مرتبط:

دکتر صادقلو: شهدای اهل تسنن با همدلی و همزبانی در کنار برادر

بی احتیاطی و تصادف در جاده‌‌های گلستان مرگ یک کودک و یک موتو

مادر آق قلایی با اسلحه گرم به زندگی خود و فرزندش پایان داد

بافت قدیمی و بااصالت شهر گُمیشان گردشگران را جذب می‌کند

کشاورزی گلستان چشم‎انتظار توجه و تدبیر

شهر زیبای گنبد کاووس را آغل دام‌ها نکنیم/جمع آوری غیر اصولی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram