oiuytreتورکمن نیوز - سلامتی: راه کارهای پیشنهادی کاهش استرس برای نمایندگان مجلس که دچار استرس کاری می شوند.

1- بهره گیری از مشاوران امین، دارای تخصص، نوآور، منتقد، دارای قدرت ارتباطات اجتماعی مطلوب، صاحب تجربه، رازدار، دارای مطالعه کافی و به روز  و خصوصا" دارای اعتماد به نفس کافی که  عدم فرصت طلبی و نفع طلبی آنان نیز محرز شده باشد، این امر باعث می شود چکیده مطالعات و تجارب و بررسی های مشاوران، دراختیار نماینده قرار گیرد و در مدیریت زمان، اثر گذار باشد.

2- تشکیل یک اتاق فکر فعال و نقاد با بهره گیری از صاحب نظران و تحلیلگران مختلف که رازداری و امانت داری و نیات عام المنفعه آنان برای نماینده  ،محرز شده باشد، اتاق فکر فعال باعث می شود، کمترین خطاها در انجام امور یا ارائه طرح ها و برنامه ها رخ دهد و نیز در مدیریت زمان نماینده  و کاهش حملات با ارائه مستندات به نماینده، موثر باشد.

3- استفاده از یک مسئول دفتر و هماهنگ کننده  فعال، مردمی، اجتماعی، صاحب تجربه، دارای تحصیلات عالیه و برخوردار از سلامت روان کافی و به ویژه با عزت نفس و اعتماد به نفس بالا که صبر وتحمل استماع نظرات و انتقادات مراجعان راداشته باشد، در غیر این صورت به تعداد هر مراجع ،در طول دوره نمایندگی، بیش از یکی از طرفداران نماینده مجلس کاسته و جبهه گیری  و شایعات  بر علیه وی آغاز خواهد شد. بدین وسیله، شخص نماینده از بابت دفتر نمایندگی و رضایت حداکثری موکلان حوزه انتخابیه، عدم درگیری ها و دلخوریهای مراجعان، احساس راحتی خواهد نمود.

4- هر نماینده در رابطه با فعالیت ها، پیگیری ها و اقدامات انجام شده خود، همیشه بیم خواهد داشت که آیا مردم به نحو مطلوب از تلاش هایش  آگاهی خواهند داشت یا سمپاشی های احتمالی رقبا و بدخواهان، از میزان محبوبیت وی خواهد کاست!؟ در این رابطه استفاده از رسانه های مختلف، برای اطلاع رسانی؛ مانند سایت اینترنتی، وبلاگ های هواداران، مصاحبه رسمی با خبرنگاران، نشریات محلی، مصاحبه های تلویزیونی و نشریه ای، اطلاعیه و تراکت و نامه های رسمی و غیره می تواند بر کاهش استرس وی تاثیر بگذارد. در این مورد توصیه می شود، نماینده، یک فرد مطلع در امورخبرنگاری را برای تهیه مستندات از بازدید ها، سخنرانی ها و فعالیت های خود را در نظر بگیرد.

5-برنامه ملاقاتهای مردمی در فواصل منظم برای دیدار چهره به چهره در دفتر شهرستان، به اطلاع عموم رسانده شود، علاوه بر آن شخص امینی در دفتر، برای پذیرش ارباب رجوع، استماع نظرات و دریافت درخواست ها و غیره در نظر گرفته شود که می تواند تاثیر بسزایی در افزایش رضایتمندی موکلان بوجود آورد. یکی از دغدغه های اصلی هر نماینده، تفکر در مورد میزان رضایتمندی مراجعان به دفتر می باشد.

6-هر چند وقت یکبار جلسات هم اندیشی با نمایندگان اقشار برای استماع نظرات عام المنفعه یا درخواسته ای صنفی معقول، تشکیل شود، این مهم با برنامه ریزی، امکان پذیر است و می توان برنامه شش ماهه آن را به اطلاع عموم رساند، تا ضمن احترام برای اقشار مختلف، تبلیغات سوء بدخواهان (در مورد بی توجهی نماینده به یک گروه یا قشر خاص) خنثی گردد.

7-یکی از دلایل عدم مقبولیت نماینده در طول یک دوره کاری، قول و وعده های ناممکن و بی منطق به دنبال جلسات رسمی، سخنرانی یا بازدید ها در اثر فشار و انتقادات مخرب (یا غیر منطقی) برخی حضار، یا جو گیر شدن نماینده، و یا باهدف  ساکت نمودن موقتی حاضران بوده است، نماینده باید مهارت "نه گفتن"  را بخوبی آموخته و استادانه بکار بندد، مردم، فهیم و آگاه هستند و اکثرا"  از "نه گفتن"  یا دلایل منطقی وی، دلخور نخواهند شد، اما وعده های عمل نشده را بخوبی بخاطر خواهند داشت و برخی نیز از این وعده های عملی نشده در پخش شایعات و ارزیابی های سنتی خود، استفاده خواهند نمود. یکی ازمهمترین عوامل استرس زا برای  نماینده، وعده هایی است که داده و امکان عملی شدن آن نیست و در صورتیکه برای آن در سخنرانی بعدی، دلایلی هم بیاورد موجب ایجاد حسایت بیشتر خواهد شد.

8- از عوامل پنهان ایجاد اضطراب و حتی تشکیل یا تشدید خود انگاره منفی در هر نماینده، سازش های اولیه با برخی مسئولان محلی و روسا می باشد (سازش به معنی کنار آمدن با هم "بای کان نحوا" و حتی عبور از خط قرمز قانون و مقابل جلب مشارکت روسا است)، در صورتیکه مسئول محلی در انجام وظایف خود کوتاهی کند، نماینده، توانایی سئوال از وی را نخواهد داشت  و اقتدار کاریزماتیکش کمرنگ می شود، در این رابطه  قاطعیت و هیبت نماینده  توام با روابط انسانی مطلوب (نه رفاقت، سازش و معامله و چشم پوشی از اعمال قانون)، کار ساز است که ایجاد جو همکاری و قاطعیت و اعلام مواضع نماینده، عامل پیشگیری از این مشکل خواهد بود.

9- به اقرار نمایندگان دهه های قبل، وجود افراد چاپلوس و همیشه تایید کننده، غیبت کننده، حسود، بدبین، خود کم بین، دارای اشتهار منفی محلی، دارای سوابق منفی، طماع، فرصت طلب، با عزت نفس پایین و غیره  در دفاتر، اعضای گروه مشورتی، اتاق فکر و غیره برای هر نماینده  عذاب آور و بر سلامتی روانی وی تاثیر داشته است و نماینده با گذشت زمان به این خصلت های افراد پی برده بود که جدا کردن آنها معمولا" کار سختی است؛ و از آنان دشمنانی با اطلاعات کافی خواهد ساخت که استرس های زیادی را بوجود خواهند آورد، پس، از ابتدا باید نسبت به انتخاب این افراد و تیم کاری، دقت لازم صورت گیرد.

10- استرس کمبود زمان برای مطالعه کافی و اطلاع از اخبار و تحلیل ها با وجود افزاش انواع رسانه ها ( که قبلا فقط شامل نشریات و رادیو و تلویزیون بود)، خیلی از نمایندگان را تحت تاثیر قرارمی دهد، به منظور اطلاع از آخرین اخبار جهان، کشور، استان و حوزه انتخابیه، فردی را برای خلاصه نمودن این اخبار و تحلیل ها در نظر گرفته تا به صورت منظم و مکتوب به یکی از شیوه ها، در دسترس و رویت نماینده قرار دهد.

11- در نظر گرفتن و معرفی انواع پل های ارتباطی برای کلیه ساکنان حوزه انتخابیه در کاهش استرس (گمان بر دلخوری مردم)، موثر است بدین منظور با روش های مختلف، سایت، تلفن های دفاتر، فاکس، تلفن پیامگیر، ایمیل، سامانه پیامک، شماره تلفن همراه، شماره های امناء یا مشاوران در موضوعات تخصصی و غیره، کار ساز است در این رابطه، تقسیم کار و تفویض اختیار به مشاوران یا امنا، یکی از بهترین شیوه هایی است که مورد استقبال نمایندگان فعال  قرار گرفته و نه تنها دلیلی بر عدم کفایت نیست بلکه علاوه بر بهره گیری از فواید مشورت، سهولت برقراری ارتباط توسط مردم برای اعلام نظرات و خواسته های خود، تبعات مثبت بیشتری برای نماینده خواهد داشت و در افزایش مقبولیت وی در دوره های بعدی هم موثر است.

12- حضور در برخی جلسات مناسبتی و عمومی مردمی در حوزه انتخابیه،ضمن اعلام احترام به اهداف تشکیل جلسات و برگزار کنندگان آن ،  باعث پیشگیری از شایعات بدخواهان می شود که این شایعات در دراز مدت استرس هایی را بر نماینده وارد ساخته و احساس ( شاید کذایی) برداشت منفی توسط مردم در ذهن را ، خنثی خواهد کرد .

13-افراد معمولی در حالت عادی، کمتر مورد نقد یا انتقاد دیگران قرار می گیرند، نماینده بعد از سخنرانی ها و ارائه نظردر جلسات مختلف، موافقت و مخالفت ها و غیره مورد نقد، اعتراض یا موافقت دیگران قرار می گیرد، و بر اساس تجربه، بعد از هر سخنرانی، قسمت هایی از گفته ها در ذهن وی تکرار و ممکن است در اثر تجربه ناکافی نوعی خود سرزنشی از اعلام یا عدم اعلام چنین جملات و مواضع و سخنانی، به وجود آید، در این باره بهره گیری از مطالعه کافی در مورد شخصیت افراد، مصالح ملی و منطقه ای، تحلیل ها و نقد های گذشته، استفاده از مشاوران برای طرح ریزی چهار چوب برخی سخنرانی ها، رعایت موازین روانی در اعلام مخالفت ها، سعه صدر، برخورد مناسب، مهارت ابراز وجود و غیره می تواند مفید باشد.

14- ترس از به حساب نیامدن، مهم نبودن، اثر بخش واقع نشدن، منزوی شدن در مجلس، مارک عدم کارایی، از احساساتی است که اغلب نمایندگان را در سال های اول تصدی این جایگاه، تحت استرس قرار خواهد داد، تجربه نشان داده که نمایندگانی از قدرت سخنوری بالا، مهارت برقراری ارتباط اجتماعی مطلوب، ارائه دهنده طرح های نوآورانه، پیشنهاد دهنده راهکارهای متنوع و غیره بر خوردارند از استرس احساسات فوق، کمتر آسیب می بینند. نمایندگان موفق و مطرح در دوره های قبل، یک تیم کاری و مشاوره ای قوی دارند که نه فقط به فکر حل مشکلات آحاد مردم حوزه هستند، بلکه پا را فراتر نهاده و نسبت به تهیه پیشنهادات و طرح های همه گیر و قابل اجرا در سطح استان و کشور اقدام نموده و پس از نقادی کامل و همه جانبه نگری، به نماینده برای طرح موضوع ارائه خواهند داد.

15- خیلی از مسئولان در سراسر جهان (که البته در کشور ما به ندرت مشاهده شده)، از اساعه ادب برخی حضار عصبانی، تحریک شده یا هیجانی؛ مانند پرتاب یک شیء، استفاده از الفاظ نامناسب در جمع، حمله گستاخانه لفظی، متشنج نمودن یا برهم زدن نظم جلسه و غیره در مجامع عمومی مثل محل بازدید ها و جلسات منطقه ای، سخنرانی های عمومی و اماکن، تقریبا" تحت استرس هستند. نماینده مجلس نیز ممکن است درمناطقی از حوزه انتخابیه، از این حرکات ناهنجار و معدود، در امان نباشد و این در حالیست که چنین احساساتی برای مردم عادی کمتر پیش می آید، افزایش فراوانی بازدید ها، توجه به نظرات مردم، پاسخ به درخواستهای آنان ، اعزام نماینده امین به مناطق مختلف در فواصل زمانی گوناگون ، استفاده از پل های ارتباطی مختلف برای عموم مردم، ایجاد یک پل ارتباطی اختصاصی برای دریافت انتقادات، ایجاد فضای باز انتقادی در رسانه های محلی و سایبری، ممکن است موجب تخلیه هیجانی، و صرف نظر از انجام رفتارهای ناهنجار و دور از ادب افراد  عصبی یا تحریک شده، گردد، از سوی دیگر یک ارزیابی ازبازتاب سخنان و فعالیت ها، به نماینده منعکس میکند.

16- تعهد و احساس مسئولیت نماینده برای اطلاع از مشکلات آحاد ساکنان حوزه، در اکثر نمایندگان مشاهده می شود، و بیم از عدم اطلاع کافی از حوزه، آنان را رنج می دهد، حضور و ملاقات هر از چند گاه و سرزده نماینده از اقشار مختلف مانند کسبه، فرهنگیان، دانشگاهیان، دانش آموزان، کارگران، مراکز صنعتی و غیره بدون وجود خبر نگار، بادیگارد، همراه، راننده، سایر مسئولان شهرستان، اکیپ های مختلف و غیره موجب افزایش محبوبیت نماینده، رضایت خاطر وی و مردم و اطلاع از برخی مشکلات خواهد شد (که در نظر گرفتن موقعیت ها و مسایل امنیتی در آن لحاظ می گردد، اما نمایندگان محبوب و بی ریا در مناطق عادی کشور تاکنون چنین مشکلی نداشته اند)، انجام این  بازدید های سرزده بی ریا و مخلصانه، تبعات مثبت تبلیغی (صرفا" جهت همراهی بیشتر مردم)، را به دنبال خواهد داشت.

17- برخی نمایندگان مجلس به مانند خیلی از افراد معمولی، از معرض نقد و انتقاد قرار گرفتن هراس دارند، خود را سرزنش و خود خوری کرده، در مورد اخلال در جایگاه خود دچار تردید و وسواس شده، دچار اختلال در خواب گشته، زود رنج و حساس شده و ... و اگر تحمل و سعه صدر نداشته باشند، خدای ناکرده دست به اقدامات نامطلوبی مانند تسویه حساب، جبهه گیری، تلاش برای شناسایی نقاط ضعف منتقد، یارگیری های غیر ضرور و غیره خواهند زد ... شاید در بعد فردی مهترین آسیب و استرس برای هر نماینده و مسئول، همین سطح تحمل پایین در مقابل نقد و انتقاد است (که همیشه باید به جنبه فرصت بودن نقد، نگاه ویژه داشت، و منظور ما هتک حرمت و بی احترامی مردم به نماینده نیست)، ایشان باید با از روانشناسان و مشاوران مجرب، نسبت به تقویت قدرت انتقاد پذیری و عدم نیاز دائم به تایید دیگران، بهره گیری نماید.

18- گرایش به کدام حزب و دسته و گروه و تایید مواضع آنها و غیره، از جمله عوامل استرس زای معمول برای هرنماینده است، که البته باید با مطالعه کافی، کلی نگری، تعمیق نگری، وضعیت سنجی و غیره در مورد آن تصمیم گیرد، اما سوابق نمایندگان دوره های پیش نشان می دهد که قبل از هر چیز، پیروی از خط ولایت یکی از مهترین عوامل موفقیت و محبوبیت نمایندگان بوده  و در حوزه های انتخابیه، ولایتمداری بر موفقیت نماینده و حمایت های عمومی مردم خصوصا" جوانان از وی، موثر بوده است. مطالعه وضعیت دهه های قبل نشان می دهد که برخی گروهها نسبت به اصول انقلاب و مواضع اعلامی اولیه شان، تغییراتی (یا انحرافاتی ) داشته اند که از میزان محبوبیتشان بین مردم و نمایندگان کاسته شده است.

19- قدرت "ابراز وجود" یک نماینده تا حدود زیادی از استرس های وی خواهد کاست، چرا که از سویی خواسته های به حق مردم و مسئولان حوزه خود را مطرح، و از سوی دیگر احساس پذیرش و رضایت خود را تقویت خواهد کرد.

مطالب مرتبط:

استان گلستان قطب‌ بیماری‌های سرطان/برآورد بیش از یک‌میلیارد

اسامی نهایی منتخبین جبهه مردمی برای انتخابات هنوز قطعی نشده

دعوت امام جمعه اهل سنت گنبد کاووس برای حضور حداکثری در انتخا

ایجاد اشتغال صندوق کارآفرینی امید گلستان برای 900 نفر

رویای جاودانگی؛ عجیب‌ترین روش‌هایی که انسان‌ها در طول تاریخ

عاداتی که برای شاد بودن باید ترک شان کنید!

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram