خواندنی‌ها و دیدنی‌ها-تورکمن‌نیوز- در دنیا، حیوانات عجیب و غریب متعددی زندگی می کنند که بسیاری از ما از وجود آن‌ها بی‌خبر هستیم و حتی نامشان را هم نشنیده‌ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، به نقل از روزیاتو، برخی از این حیوانات را ما در ادامه این مطلب انتخاب و معرفی کرده‌ایم که بعضا چهره‌های خنده‌دار و جالبی دارند و بیشتر شبیه شخصیت‌های کارتونی یا فیلم‌های تخیلی به نظر می‌رسند تا موجودات واقعی.

برای آشنایی با این جانداران در ادامه با ما همراه باشید.

دوگانگ (Dugong)

Dogang 23 T


دوگانگ، نوعی پستاندار بومی سواحل حاره‌ای اقیانوس هند است که از علف‌های دریایی تغذیه می کند. حالا تصور کنید، این حیوان را با پوزه مکنده در خانه بگذارید تا همه جا را جارو کشیده و تمیز کند! احتمالا بسیار موفقیت‌آمیز این ماموریت را به انجام خواهد رساند چون همین کار را در کف اقیانوس‌ها انجام می‌دهد.

لک لک نیل (Shoebill)

Lak Lak Nil 23 T


چهره این لک لک مثل کسانی است که یک لطیفه بی‌مزه شنیده‌‌اند اما مجبور برای حفظ ظاهر، لبخند بزنند. این پرنده در شرق استوایی آفریقا زندگی می‌کند و قد آن بین 100 تا 150 سانتی متر متغیر است.

اوکاپی (Okapi)

Okapi 23 T

قیافه اوکاپی مثل این است که یک نفر با فتوشاپ دو تا حیوان را با هم مونتاژ کرده و یک تصویر جدید خلق نموده است. اما حقیقت این است که این ظاهر کاملا واقعی است و اوکاپی نوعی حیوان زرافه مانند است که گردن بسیار کوتاهی دارد. البته در ظاهر بیشتر شبیه گورخرهاست تا زرافه، اما در خانواده زرافگان دسته بندی می شود. بد نیست اشاره کنیم که فقط ۱۰ تا ۲۰ هزار از این حیوان در حیات وحش وجود دارد. اوکاپی حیوانی منزوی است و زندگی انفرادی دارد و فقط در فصل جفتگیری روابط اجتماعی برقرار می‌ کند.

باز-شاپرک مگس‌ مرغی (Hummingbird hawk-moth)

Magas Morghi 23 T

معلوم نیست این جاندار، پرنده است یا حشره!؟ باید بگوئیم که به لحاظ علمی در رده حشره ها دسته بندی می شود و به خاطر شباهت زیادی که به مرغ مگس دارد، نامش را اینگونه انتخاب کرده اند. پهنای بال این شاپرک تا ۴۵ میلی‌ متر است.

آنکوله-واتوسی (Ankole-Watusi)

Ankole Vatosi 23 T

وقتی از شاخ حرف می‌زنیم، دقیقا از چه حرف می زنیم؟ این عبارت دقیقا مصداق ظاهر این حیوان است. آنکوله-واتوسی نوعی گاو آمریکایی است که خاستگاه اصلی آن به کشور اوگاندا بر می‌گردد. این حیوان بین 410 تا 730 کیلوگرم وزن می‌تواند داشته باشد و نکته عجیب آن نیز همین شاخ‌های بسیار ضخیم و سنگین است.

مارخور (Markhor)

Markhur 23 T

شاخ‌های این بز آدم را یاد آبنبات قیچی‌های قدیم می‌اندازد که در هم پیچیده و خمیده بودند. بز کوهی مارخور یکی از گونه‌های بزرگ‌ جثّه بز کوهی است که در شمال شرقی افغانستان، شمال پاکستان، کشمیر، جنوب تاجیکستان و جنوب ازبکستان زندگی می‌‌کند. این حیوان در معرض خطر انقراض قرار دارد. در باور محلی گفته می‌‌شود این حیوان مارها را کشته و آن‌‌ها را می‌‌خورد.

سمندر مکزیکی ( Axolotl)

Samandar Mekziki 23 T

در دریاها و اقیانوس‌ها موجودات عجیبی سکونت دارند که بیشتر به فیلم‌های تخیلی شبیه هستند تا جانواران واقعی. یکی از آن‌ها ماهی راه‌ رونده مکزیکی است که چهره خندان و جالبی دارد.

اکسولوتل، جانوری دوزیست و شدیدا وابسته به آب است. این جانور می‌تواند قسمت‌‌های آسیب‌ دیده بدنش را احیا کند یا در صورت قطع شدن آن اعضاء دوباره آن‌ را اضافه کند.

شب دوست / گالاگو (Galago)

Galago 23 T

چشمان فوق‌العاده درشت این جاندار این تصور را در ذهن ایجاد می‌کند که گویا از مطلبی تعجب کرده و اصطلاحا چشمانش از حدقه بیرون زده. اما درشتی چشمان شب دوست به او کمک می‌کند تا دید در شب آسانی داشته باشد.
از مشخصه‌های این حیوان باید گفت که شنوایی بسیار خوب، پاهای قوی و دم بلندی دارد که از آن برای تعادل استفاده می‌‌کند. آنها همچنین در بیشتر انگشتان خود ناخن دارند بجز یک انگشت که برای نظافت از آن استفاده می‌کنند.

روباه صحرا (Fennec fox)

Robah Sahra 23 T

این روباه می‌تواند به آسانی برنده جایزه زیباترین و دوست داشتنی‌ترین موجود زنده‌ی زمین بشود. روباه‌های صحرا به صورت دست جمعی زندگی می‌‌کنند. جفت‌ها در تمام زمان زندگی خود با یکدیگر می‌‌مانند. اندازه بدن آنها ۳۷ تا ۴۱ سانتی متر و اندازه دمشان ۱۹ تا ۲۱ سانتی متر است.

مرغ ابریشمی (Silkie chicken)

Morgh Abrishami 23 T

این جوجه‌های مملو از پر، بسیار دوست داشتنی و جالب توجه هستند. آن‌ها به دلیل پرهای زینتی غیرمعمول خود که شبیه ابریشم (سیلک) و اطلسی است، به این نام خوانده می‌‌شوند.

مارمولک طوقی ( Frilled-neck lizard)

Marmolak Toghi 23 T

این مارمولک بیشتر شبیه دایناسورهایی است که آدم می‌تواند در پارک ژوراسیک ببیند. این حیوان به خاطر طوق پوستی و غضروفی بزرگ و چین‌ دار اطراف گردنش به این نام خوانده می‌‌شود.
او در حالت عادی این پوست را روی بدن خود تا می‌کند اما هنگامی که احساس خطر کند آن را همانند چتر باز کرده، دهانش را گشوده و گاهی دمش را هم روی بدنش جمع می‌‌کند و به این ترتیب چهره‌‌ای ترسناک به خود می‌‌گیرد.

خرگوش قطبی (Arctic hare)

Khargosh Ghotbi 23 T

 

اگر به خرگوش‌های معمولی امتیاز ۱۰ از ۱۰ به لحاظ با نمک بودن بدهیم، این خرگوش‌ها ۱۱ از ۱۰ هستند.

حشره خوار جهنده (Elephant shrew)

Hashare Khar Jahande 23 T

این پستاندار کوچک همانند شخصیت‌های داستانی کمپانی پیکسار است و بسیار دوست داشتنی به نظر می‌رسد. این جانور، با بینی دراز و بدن فیل مانند، بومی آفریقاست و بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلی متر اندازه دارد.

کاکاپو ( Kakapo)

Kakapo 23 T

کاکاپو شبیه طوطی و بومی جزیره نیوزلند است. این موجود در حال انقراض است به طوری که فقط ۶۵ عدد از این پرنده وجود دارد.

قورباغه بنفش (Purple frog)

Ghorbaghe Banafsh 23 T

این موجود دوزیست شبیه موجودات فضایی یا شخصیت های منفی کارتون هاست. یا حتی می توان آن را به یک قطره چسبناک رنگی هم تشبیه کرد که حس و حرکت دارد.

میمون دماغ‌ سربالا (Snub-nosed monkey)

Monkey DamaghSarbala 23 T

این میمون، بسیار مظلوم و غمگین به نظر می‌رسد و به دلیل رنگ و شکل زیبایی که دارد، مورد توجه بسیاری از مردم است.

خفاش ماهی لب قرمز (Red-lipped batfish)

Khofash Lab Ghermez 23 T

یکی از عجیب‌ترین و البته جالب توجه‌ترین آبزیانی که می‌توان از آن یاد کرد، این خفاش ماهی است که گویا رژلب قرمز زده و در کف دریا قدم می‌زند.

مطالب مرتبط:

گالیکش مقام دوم استان را در طرح اسکان مسافران نوروزی کسب کرد

تخریب دولت، سلاح بی‌اثر است؛ مردم مشی اعتدال را انتخاب کرده‌

داستان‌های عجیب فوتبال؛ بازیکنی که در یک سال در 6 تیم مختلف

افزایش ۱ درصدی قیمت طلا در هفته‌ای که گذشت

عطالر درگذشت شهردار آزادشهر را تسلیت گفت

آخوند میرزاعلی: طبق آموزه‌های اسلامی مکر و حیله‌های دشمنان ر

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram