turkmen 16aبین الملل-ترکمن نیوز-   عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان که یکشنبه شب گذشته در مراسم روز استقلال ایران و ترکمنستان شرکت کرده بود به روابط اقتصادی و تجاری 7/1 میلیارد دلاری تهران و عشق آباد را در شان دو کشور ندانست. ترکمنستان طی سالهای اخیر در روابط تجاری خود با تهران کاستی های بسیاری داشت. از  جمله در قضیه خرید گاز که به تنش اقتصادی بین دو کشور منجر شد.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي ترکمن‌هاي ايران،  به نقل عصر اقتصاد، در اصل ترکمن ها با قطع گاز خود در سال گذشته ثابت کردند که شریک تجاری مطمئنی نیستد. شرایط برای آنها زمانی بدتر شد که نه روسها و نه هند  از عشق آباد گاز نخریدند. البته بد عهدی های ترکمنستان فقط به قضیه فروش گاز محدود نبوده است. از دیر باز ما با ترکمنستان مشکلات تجاری داشتیم و بی مهری آنها به همسایه خود را شاهد بودیم. مانند معطل ماندن کامیون های ایرانی که برای حمل بار روزهای طولانی در گمرک مرزی سرخس به بهانه های واهی معطل می شدند.

اگر چه ترکمنستان بیست و ششمین سال استقلال خود را جشن گرفته است، اما ثابت کرده که هنوز از روحیات فرصت طلبانه کمونیستی سابق دست برنداشته. درهمین حال عباس آخوندی امید دارد که روابط تهران و عشق آباد با درس عبرت ترکمن ها از گذشته و صداقت ایران در روابط خود با همسایگانش روزهای خوبی را در پیش داشته باشد.

«عباس آخوندی» شامگاه یکشنبه در مراسم بیست و ششمین سالروز استقلال ترکمنستان در محل هتل اسپیناس افزود: ایران جزو نخستین کشورهایی بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت، روابط دیپلماتیک خود را با این کشور برقرار و از سیاست بیطرفی ترکمنستان در سطوح منطقه ای و بین المللی حمایت کرد.

به گفته این مقام مسئول، کشورهای همسایه جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی ایران و به ویژه دولت دوازدهم دارند و توسعه روابط با همسایگان بخصوص در زمینه های اقتصادی و تجاری از اولویت های روابط خارجی ماست.

وی با تاکید بر تاثیر متقابل امنیت، توسعه و رشد اقتصادی بر یکدیگر، خاطرنشان کرد: کشورهای منطقه و بویژه آسیای مرکزی باید با وحدت رویه در مقابل افراطی گری ها، خشونت ها و ترور، در جهت تقویت همکاری ها بخصوص در زمینه اقتصادی برای افزایش رفاه منطقه و مردم خود تلاش کنند.

آخوندی تصریح کرد: تقویت همکاری ها و تعامل سازنده با کشورهای همسایه، اولویت نخست سیاست های ایران است و در این میان، از اینکه کشور ترکمنستان همچنان با حفظ رویه بیطرفی در جهت تحکیم صلح و ثبات در منطقه گام بر می دارد، خرسندیم.

وی یادآور شد: تعاملات ایران با بسیاری کشورهای آسیای مرکزی از نظر بسترهای مشترک تاریخی و قرابت های فرهنگی، دارای ویژگی های منحصر به فردی است که از آن جمله می توان به نوروز باستانی، شخصیت های علمی و فرهنگی مشترک، واژگان مشترک، احترام گذاشتن به بزرگان و کودکان و ... اشاره کرد که موجب تقویت دوستی با این ملت ها شده است.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب که «کشور ترکمنستان نه فقط همسایه، بلکه خویشاوند ملت ایران است»، افزود: بی تردید پیوندهای تاریخی و فرهنگی و همسایگی دو کشور در منطقه، سرمایه بزرگی برای ساختن آینده ای پربارتر است.

وی تصریح کرد: استفاده بهینه از امکانات و فرصت های دو کشور می تواند منجر به افزایش مناسبات و مراودات دوجانبه بویژه در عرصه اقتصادی شود.

آخوندی با بیان اینکه در 27 سال گذشته روابط تهران و عشق آباد در همه عرصه ها رو به رشد بوده، یادآور شد: اجرای پروژه های مشترک در 2 دهه اخیر از جمله در زمینه های حمل و نقل، ترانزیت، گاز، پتروشیمی، سیلو، سدسازی از نشانه های اهتمام طرفین بر توسعه مناسبات است.

وی تاکید کرد: ظرفیت های موجود برای همکاری های متقابل بیش از اینهاست و اکنون بین وضعیت موجود تا وضعیت مطلوب فاصله وجود دارد؛ در همین پیوند نیازمند بهره گیری بیشتر از ظرفیت ها، توجه به حوزه های همکاری و تقویت روابط هستیم.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: برگزاری پانزدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، فنی و علمی 2 کشور در آینده نزدیک، گامی بزرگ برای رفع موانع و مشکلات فراروی توسعه روابط طرفین است.

وی با اشاره به ارزش یک میلیارد و 700 میلیون دلاری حجم مبادلات دو کشور در سال گذشته میلادی، آن را رقمی بسیار پایین توصیف و ابراز امیدواری کرد حجم معاملات تجاری افزایش یابد.

در این مراسم «احمد قربان اف» سفیر ترکمنستان در تهران، تجار، فعالان اقتصادی و فعالان فرهنگی دو کشور حضور داشتند.

تجارت 10 ساله ایران با ترکمنستان حاکی از مثبت بودن روند مبادلات تجاری بوده و افزایش حجم صادرات موجب شده است در نیمه نخست امسال، میزان صادرات بر واردات پیشی گیرد.

بررسی روند 10 ساله تجارت ایران با ترکمنستان در بازه زمانی 1384 تا 1394 نشان می‌دهد صادرات ایران به این کشور تا سال 1393 با نرخ رشدی قابل توجه صعودی بوده و از سال 1388 از واردات پیشی گرفته و در نهایت به مثبت شدن تراز تجاری ایران تا به امروز منجر شده است.

بدون در نظر گرفتن افت صادرات در سال 1394 ترکمنستان را می‌توان جزء کشورهایی محسوب کرد که جریان صادرات ایران به این کشور در یک دهه گذشته از رشدی پایدار برخوردار بوده است.

ترکیب سبد کالاهای برتر صادراتی نیز تا حدودی در این سال‌ها ثابت بوده و تحول خاصی را به خود ندیده است.

اتاق بازرگانی ایران و ترکمنستان پیگیر توسعه همکاریهای بانکی و تسهیل روادید

در عین حال معاون بین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران که در این مراسم شرکت کرده بود،  گفت: تسهیل صدور روادید برای فعالان اقتصادی و توسعه همکاری های بانکی دو مشکل اساسی فراروی روابط اقتصادی و تجاری ایران و ترکمنستان است که حل و فصل آنها ماموریت اصلی اتاق مشترک بازرگانی دو کشور محسوب می شود.

«محمدرضا کرباسی» در حاشیه مراسم بیست و ششمین سالروز استقلال ترکمنستان در محل هتل اسپیناس در گفت و گو با ایرنا افزود: ترکمنستان از نظر نوع همکاری با ایران، جزو کشورهای استراتژیک و دروازه ورود کشورهای مختلف به آسیای میانه از راه زمینی است، ضمن اینکه دروازه خروج تولیدات این کشورها به سایر نقاط به شمار می رود.

وی با اشاره به فراز و نشیب های متعدد روابط دو کشور در سال های گذشته گفت: علاقه بسیاری به ویژه از سوی بخش خصوصی برای احیای روابط تجاری و رساندن آن به سطح سال های گذشته (زمان ریاست جمهوری نیازاف) وجود دارد؛ ادواری که در برخی سال ها حجم تجارت دو کشور تا سه میلیارد دلار نیز رشد داشت.

کرباسی گفت: با وجود همه تلاش های انجام شده از سوی ایران و توافقنامه های خوبی که در سطوح سیاسی و اقتصادی به امضا رسیده، شاهد رشد همکاری های تجاری نیستیم و در برخی موارد شاهدیم ترکمنستان کالاهای مورد نیازش را از سایر کشورها و با صرف هزینه های بیشتر وارد می کند.

وی یادآور شد: در سال های گذشته فعالیت های متعددی در زمینه هایی همچون ساخت سیلوهای گندم، پروژه های برق رسانی، سد سازی، جاده سازی در ترکمنستان از سوی ایرانی ها صورت گرفته اما اکنون ورود ما به این کشور برای همکاری های سرمایه ای و مراودات تجاری محدود شده است.

معاون بین الملل اتاق ایران ادامه داد: ما بندرت شاهد حضور شرکت های ارایه دهنده خدمات فنی و مهندسی ایرانی در این کشور هستیم و شرکت های اروپایی جایگزین شرکت های خدماتی و پیمانکاران ایرانی شده اند و این موضوع منجر به افزایش هزینه های تولید برای ترکمن ها شده است.

وی یادآور شد: بتازگی با سفر وزیر امور خارجه کشورمان به ترکمنستان و در چارچوب توافق های خوبی که در کمیسیون همکاری های اقتصادی دو طرف شکل گرفت، بخش خصوصی نیز استراتژی مناسبی را طراحی کرد تا بتوان به صورت برنامه ریزی شده تر در این بازار حضور یافت.

کرباسی تصریح کرد: در این پیوند، ایجاد اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و ترکمنستان در دستور کار قرار گرفت و ماه گذشته موفق شدیم این اتاق را شکل دهیم.

وی گفت: حضور سفیر ترکمنستان در اجلاس تاسیس اتاق مشترک به همراه نمایندگان وزارت خارجه این کشور و همچنین رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان، حاوی این پیام بود که همه تصمیم سازان اقتصادی و سیاستگذاران ترکمن از فعالیت اتاق و توسعه همکاری ها حمایت می کنند.

این عضو اتاق ایران تصریح کرد: بانک های مرکزی دو کشور نیز در تلاشند نوع جدیدی از همکاری های مالی و پولی با واحدهای پولی ریال- منات را شکل دهند که می تواند در توسعه مناسبات اقتصادی تاثیرگذار باشد.

کرباسی با اشاره به برپایی نمایشگاه اکسپوی 2018 عشق آباد در بهمن آینده، از همه فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان برای حضور و مشارکت در این نمایشگاه و افزایش صادرات کشورمان دعوت به همکاری کرد.

پیش تر «حسن مرتجی» مجری نمایشگاه اکسپوی 2018 عشق آباد به ایرنا گفته بود: نمایشگاه بین المللی صنعت و اتومبیل (Turkman Caspindexpo) و نمایشگاه تولیدات حلال (Halal Product) از31 ژانویه تا 2 فوریه 2018 (11 تا 13 بهمن ماه 96) به مدت سه روز در محل نمایشگاه های بین المللی عشق آباد (Ashgabat Expo Center) برگزار خواهد شد.

حسن مرتجی نیز که بعنوان فعال اقتصادی و نمایشگاهی در این مراسم شرکت کرده بود با رو به رشد توصیف کردن روند اقتصادی کشور ترکمنستان، خواستار آن شد که فعالان اقتصادی و تجاری فرصت حضور در بازار این کشور را از دست ندهند.

وی افزود: ماه گذشته برنامه هفت ساله توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی ترکمنستان (تا سال 2024) به تصویب رسید که پایه و اساس آن جذب 290 میلیارد منات (واحد پول ترکمنستان) پروژه برای سرمایه گذاری است.

به گفته وی، این کشور در سال های گذشته گام های مثبتی در راستای حرکت به سوی رشد و توسعه اقتصادی برداشته که تحریک مشارکت فعال کشورهای صنعتی در این کشور در بخش های مختلف اقتصادی از جمله نفت، گاز، صنعت، ساخت و ساز، حمل و نقل و گردشگری را موجب شده است.

مرتجی تصریح کرد: برنامه های پیش گفته در چهار محور اصلی نفت و گاز، الکترونیک، صنایع غذایی و شیمیایی پیش بینی شده و علاوه بر آن، تقویت ترانزیت به منظور انتقال انرژی و کالا دیگر در اولویت ترکمن ها خواهد بود.

مجری نمایشگاه بین المللی اکسپوی 2018 عشق آباد با اشاره به گزارش اخیر بانک توسعه آسیا، یادآور شد: آمارها حاکی از روند صعودی رشد اقتصادی ترکمنستان است؛ به طوری که رشد اقتصادی در نیمه نخست سال 2017 معادل 6.5 درصد است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته چهار دهم درصد رشد نشان می دهد.

وی ادامه داد: ترکمنستان دومین کشور بزرگ صادرکننده و وارد کننده در آسیای مرکزی است و در نیمه نخست امسال ایران 215 میلیون دلار صادرات به ترکمنستان داشت و در ردیف 10 کشور برتر صادراتی به این کشور قرار گرفت؛ بر این اساس می توان چشم انداز بسیار خوبی برای حضور در این کشور و مشارکت در فعالیت های اقتصادی و تجاری آنها متصور بود.

مرتجی افزود: نمایشگاه اکسپوی 2018 عشق آباد مشتمل بر نمایشگاه بین المللی صنعت و اتومبیل (Turkman Caspindexpo) و نمایشگاه تولیدات حلال (Halal Product) از تاریخ 31 ژانویه تا 2 فوریه 2018 (11 الی 13 بهمن ماه 96) به مدت سه روز در محل نمایشگاه های بین المللی عشق آباد (Ashgabat Expo Center) برگزار خواهد شد که امید می رود فعالان اقتصادی کشورمان فرصت حضور در این بازار را از دست ندهند.

بخش های نمایشگاهی اکسپوی عشق آباد شامل صنایع رنگ، صنایع روغن های پایه، تولید ابزار و ماشین آلات، صنایع نوشیدنی و غذا، صنایع کود و اوره، صنایع برودتی، صنایع دستکش های صنعتیف صنایع شیمیایی، صنایع کاشی و سرامیک و سرویس های بهداشتی، صنایع نگهداری غذاهای سرد و غذای دریایی، صنایع انفصال آلومینیوم، صنایع مصالح ساختمانی، ذوب آهن، صنایع فولاد، صنایع لوله سازی، صنایع غذایی دام و طیور، صنایع مبلمان، صنایع پلاستیک بسته بندی و چاپ، صنایع کاغذ و پالپ، صنایع ماشین های معدنی، صنایع فرآوری و استخراج معادن، صنایع حمل و نقل جاده ای، دریایی، کشتیرانی، ریلی و هوایی، صنایع خودروسازی و قطعات، صنایع لاستیک سازی، صنایع نفت و گاز و صنایع رایانه است.

تجارت 10 ساله ایران با ترکمنستان حاکی از مثبت بودن روند مبادلات تجاری بوده و افزایش حجم صادرات موجب شده است در نیمه نخست امسال، میزان صادرات بر واردات پیشی گیرد.

پیش تر «عباس آخوندی» رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان با اشاره به ارزش 1.7 میلیارد دلاری حجم روابط اقتصادی و تجاری ایران و ترکمنستان در سال 2016، تصریح کرد: این حجم روابط در شان 2 کشور دوست، همسایه و خویشاوند نیست.

بخش های نمایشگاهی اکسپوی عشق آباد نیز شامل صنایع رنگ، صنایع روغن های پایه، تولید ابزار و ماشین آلات، صنایع نوشیدنی و غذا، صنایع کود و اوره، صنایع برودتی، صنایع دستکش های صنعتی، صنایع شیمیایی، صنایع کاشی و سرامیک و سرویس های بهداشتی، صنایع نگهداری غذاهای سرد و غذای دریایی، صنایع انفصال آلومینیوم، صنایع مصالح ساختمانی، ذوب آهن، صنایع فولاد، صنایع لوله سازی، صنایع غذایی دام و طیور، صنایع مبلمان، صنایع پلاستیک بسته بندی و چاپ، صنایع کاغذ و پالپ، صنایع ماشین های معدنی، صنایع فرآوری و استخراج معادن، صنایع حمل و نقل جاده ای، دریایی، کشتیرانی، ریلی و هوایی، صنایع خودروسازی و قطعات، صنایع لاستیک سازی، صنایع نفت و گاز و صنایع رایانه است.

مطالب مرتبط:

آزادی ۱۷ زندانی غیرعمد برای عمل به وصیت پدر

باشگاه مشهور به دنبال جذب سردار آزمون است

صعود ملوان بندرگز به مرحله نهایی مسابقات فوتبال ساحلی جوانان

گوشت قربانی به ارزش 854 میلیون ریال بین نیازمندان گالیکشی تو

به دلایل واهی از بازی مقابل سوریه محروم شدم

تخلیه کالیفرنیا به دلیل احتمال ریزش بزرگترین سد آمریکا

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram