Mozakerat-1.jpgتورکمن نیوز: رایزنی‌های معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا درباره راه‌حل جامع هسته‌ای در ژنو پایان یافت.
 پایان دو روز رایزنی ایران و آمریکا/دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 چهارشنبه ظهر در ژنو

تورکمن نیوز به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، رایزنی‌های معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا درباره راه‌حل جامع هسته‌ای در ژنو پایان یافت.

سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی و وندی شرمن معاونان وزرای امور خارجه ایران و آمریکا و کارشناسان دو طرف دیروز و امروز طی سه دور مذاکره همه موضوعات مرتبط با راه‌حل جامع هسته‌ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

سید عباس عراقچی پس از دور اول این گفت‌وگوها با بیان اینکه در موقعیتی نیستیم که مذاکرات را قضاوت کنیم، گفت: فضای جلسات بسیار خوب است، اما در اینکه به راه‌حل برسیم هنوز فاصله وجود دارد. تقریبا درباره همه مسائلی که مطرح است به خصوص بحث تحریم‌ها بحث‌های مفصلی هم در سطح معاونان و هم در سطح کارشناسی صورت گرفت.

عراقچی عنوان کرد: به دلیل آنکه بحث‌ها خیلی جزیی و خیلی ریز شده است در برخی از موارد راه‌حل‌هایی وجود دارد و در بعضی از مراحل هنوز باید بیشتر تلاش و بحث شود.

معاونان وزرای خارجه و کارشناسان 2 کشور دیروز شش ساعت و صبح امروز نیز سه ساعت و بعدازظهر امروز نیز سه ساعت به گفت‌وگو پرداختند که جمعاً طی دیروز و امروز، 12 ساعت رایزنی کردند.

قرار است تیم مذاکره‌کننده ایران و هیئت فرانسوی در گروه 1+5 نیز امشب در ژنو به گفت‌وگو بپردازند.

دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5، پس از تمدید 7 ماه و هفت روزه توافق ژنو، قرار است پیش از ظهر فردا، در ژنو برگزار شود.

این اولین دور مذاکرات جامع هسته‌ای ایران و 1+5 است که در شهر ژنو برگزار می‌شود. شهر ژنو پیش از حصول توافق ژنو (برنامه اقدام مشترک) در سال گذشته (1392) سه بار میزبان مذاکرات ایران و گروه 1+5 بود که در نهایت در سوم آذر ماه سال گذشته به حصول توافق ژنو منجر شد.

این توافقنامه سی‌ام دی ماه همان سال وارد مرحله اجرا شد و گفت‌وگوها برای رسیدن به راه‌حل جامع هسته‌ای از بهمن ماه در شهر وین آغاز و هیأت‌های مذاکره کننده ایران و شش کشور 10 دور در این زمینه به مذاکره پرداختند و شهر وین میزبان هشت دور مذاکره بود و یک دور در نیویورک و یک دور نیز در مسقط برگزار شد.

در ششمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای که تیر ماه و در پایان شش ماه گام اول توافقنامه ژنو برگزار شد پس از آنکه طرفین به این نتیجه رسیدند که به دلیل اختلافات عمده بر سر غنی سازی و شیوه رفع تحریم‌ها حصول توافق امکانپذیر نیست این مذاکرات را برای چهار ماه دیگر تمدید کردند و سوم آذر ماه سال جاری زمان پایان این ضرب الاجل چهار ماهه بود.

هیأت‌های مذاکره کننده ایران و شش کشور در دهمین دور مذاکرات که از 27 آبان ماه سالجاری در شهر وین آغاز شد رایزنی‌های گسترده‌ای را انجام دادند ولی به علت کم بودن زمان و اختلافات موجود، توافقی حاصل نشد و طرفین با صدور بیانیه‌ای در وین توافق کردند که توافقنامه ژنو را برای هفت ماه و هفت روز دیگر (تا 9 تیرماه سال 1394) تمدید و طی چهار ماه آینده در راستای حصول توافق کلی به رایزنی و گفت‌وگو بپردازند.

منبع: خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط:

گلستان و بیماری سل

کشت گیاهان دارویی با ارزش و صنعتی در مراتع استان گلستان

واژگونی خودرو سواری و مصدومیت شش سرنشین آن در جاده مرزی گنبد

۵۷ منطقه در معرض خطر اعتیاد استان گلستان شناسایی شد

در مراسم تودیع و معارفه شرکت نمی‌کنم / رفتار مدیران استاندار

شورای پیشگیری از جرائم انتخاباتی در گنبدکاووس تشکیل می‌شود