Turkmensistan 18 Khاخبار ترکمنستان-تورکمن‌نیوز- رئیس جمهور ترکمنستان به بهانه آماده شدن برای بازی‌های آسیایی 2017 عشق‌آباد ، مخالفان سیاسی خود را پاکسازی می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  ویکتوریا پانفیلوا در روزنامه روسی "نزاویسمایا" نوشت: قربان‌قلی بردی‌محمداف رئیس جمهور ترکمنستان شخصا همه واحدهای ورزشی دهکده المپیک عشق آباد را بازرسی می‌کند.

وی در فاصله کمی بیشتر از 100  روزمانده به آغاز 5-مین دوره بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیایی که اواسط سپتامبر در عشق آباد برگزار می‌شود، از جریان کارهای انجام شده دهکده المپیک عشق آباد ازنزدیک آشنا شد.

وی توصیه‌های لازم وپیشنهادات خود را برای سازندگان، سازمان‌دهندگان، مربیان و دیگراشخاص مرتبط با برگزاری این رویداد بزرگ ورزشی اعلام کرد.رئیس جمهور ترکمنستان همچنین دستور داد تاریخ 100روز مانده به بازی‌ها را جشن بگیرند.

مراحل آماده شدن این رویداد ورزشی در پس زمینه مبارزه با فساد مالی ودستگیری‌های دسته جمعی ترکمنستان قرارگرفته است.

 تلویزیون ترکمنستان هم سفر کاری بردی محمداف و بازدید وی از شهرک المپیک را به طورزنده پخش کرد.اواسط ماه ژوئن در ترکمنستان جشن‌هایی به افتخار بازی‌های آسیایی عشق آباد آغاز خواهدشد.

بردی محمد‌اف درنشست اخیر کابینه وزرایش دستور داد ،شمارش معکوس 100 روزمانده به این رویداد ورزشی را آغازکنند. براساس گزارش رادیو آزادی ترکمنی در فاصله زمانی مانده تا شروع بازی‌ها بر روی دانش‌آموزان و دانشجویان این کشور فشار زیادی وارد می‌شود.

  آنها مجبورند به صورت اجباری در مراسم و جشن‌های مرتبط با بازی‌های آسیایی عشق آباد شرکت کنند، با وجود این واقعیت که برنامه امتحانات در دبیرستانهای کشور هم در نوسان کامل است. اما درگرمای این روزهای این کشور ، بویژه که درجه آن به 40 تا 45 درجه هم می‌رسد، چرا این تدابیر واقدامات اجباری انجام می‌شود؟

اگر دولت می‌خواهد برای تاریخ صد روزمانده به آغازبازی‌ها جشن بگیرد، چرا از افرادی که متخصص برای انجام این کارها هستند استفاده نمی‌کند؟

 چرا از باشگاه‌های عالی ورزشی استفاده نمی‌کند والبته والدین ترکمنستانی هم می‌گویند:چرا بچه‌های ما باید به اجبار دراین مراسم و در این روزهای داغ به زحمت بیافتند. گاها هم برخی از بچه‌های دانش آموز در صفهای طولانی جشنها غش می‌کنند.

آمان مراد بوگایف در مصاحبه با رادیو آزادی ترکمنی گفت: ترکمنستان در روزهایی که آماده برگزاری پنجمین دوره بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیایی می‌شود، با شدیدترین بحران‌های مالی مرتبط با کاهش بهای حامل‌های انرژی روبروست.

خروج از بحران اقتصادی نیازمند تنوع‌سازی مسیرهای صادرات حامل‌های انرژی و نیز نیازمند توسعه وتنوع بخشیدن کل اقتصاد با حمایت سرمایه‌گذاران خارجی است.

اما سرمایه‌گذاران خارجی مسلما شفافیت‌سازی، پیش‌بینی سوددهی و پاسخگویی رژیم سیاسی را می‌خواهند. مواردی که در ترکمنستان وجود ندارند.

ضمن اینکه در ترکمنستان سیستم‌های بانکی موثر برای حفاظت از حقوق سرمایه‌گذاران هم وجود ندارد. فعالیت قوه قضائیه و دولت هم قابل درک نیست.با این حال ایجاد یک مدیریت حرفه‌ای باز در تضاد با حکومتی است که به تنهایی توسط بردی محمداف رهبری می‌شود.

همچنین این احتمال وجود دارد که بعد از بازی‌های آسیایی عشق آباد که سپتامبر برگزارخواهدشد ، به  بهانه مبارزه با تروریسم رادیکالی مذهبی ونیز مقابله با تجارت مواد مخدر بردی محمداف دست به اقدامات سرکوبگرانه و وحشیانه بزند.

 همانند آنچه که صفر مراد نیازاف رئیس جمهور پیشین این کشور در سال 2003 میلادی برای حفظ ثبات سیاسی کشور انجام داد.بااین وجود این موارد به حل مشکلات وبحران سیاسی ورفع تناقضات در حال رشد درون طبقات ترکمن کمک نمی کند.

 اولین نشانه‌های سرکوبگرانه در ماه‌های فوریه ومارس امسال دیده شد. یک گروه ازتجار ترکمن و معلمان و اساتید قدیمی مدارس ترکیه به اتهام ارتباط با جنبش " خذمت" وابسته به فتح الله گولن واعظ ترکیه ای دستگیرشدند. 30 نفر ازاین دستگیرشدگان به 12 تا 25 سال زندان محکوم شدند. در میان این محکومین، پیمانکاران وتجار مشهوری همانند دولت عطایف و رسول آتاگلدیف دیده می‌شوند. جرم این افراد تحریک نفرت‌های قومی و مذهبی وتامین مالی فعالیت‌های جنایی اعلام شده است.

 در ماه‌های آوریل ومی هم دستگیری‌ها ادامه داشت. 40  ترکمنستانی دیگر به اتهام داشتن ارتباط با حزب گولن و گولنیستی بودن دستگیرشدند. این افراد هم عمدتا از فارغ التحصیلان و یا اساتید مدارس ترکمن-ترک هستند و یا از دانشگاه‌های ترکیه‌ای فارغ التحصیل شده‌اند. افراد اخیر دستگیر شده همگی  ازاستان لباب بودند.

لازم به ذکراست دولت ترکیه هم فتح الله گولن را به دست داشتن در توطئه نافرجام این کشور متهم می‌کند.

به گفته ناظران: بسیاری از محکومین اخیر در ترکمنستان از نخبگان استان ماری هستند که از اعضای مخفی مخالفان قربان‌قلی بردی‌محمداف از قبیله آخال به حساب می‌آیند. بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان تصمیم گرفته است بدین طریق از دست  مخالفان سیاسی محتمل خود خلاص شود.

منبع: اساس‌نیوز

مطالب مرتبط:

مشارکت اقوام و پیروان مذاهب در مدیریت کشور از برنامه‌های روح

حمیدی: کمبود آب عامل مهاجرت و حاشیه‌نشینی

دستور رئیس جمهور به دستگاه‌ها برای تسهیل و سرعت در انتقال قر

کمبود پزشک متخصص و فضای فیزیکی در بیمارستان گنبدکاووس

سرقت پیچ‌های‌ ریل‌ توسط سارقان و خروج قطار مسافری از خط‌ آهن

دیدار نماینده ولی فقیه و استاندار گلستان از خانواده‌های جانب

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram