b_300_300_16777215_00_images_News_social_iran_Zaryf.jpg

تورکمن نیوز- ایران: محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه با بیان اینکه باید «پیشنهادهای تازه و جامعی مطرح شود»، اظهار داشت که امکان رسیدن به توافق کامل هسته‌ای وجود دارد، ولی نیازمند تصمیم و اراده سیاسی همراه با شجاعت است.

 

تورکمن نیوز به گزارش ایرنا،دکتر ظریف دیروز پس از ورود به ژنو به خبرنگاران گفت: ما به مرحله ای رسیده ایم که ضرورت دارد طرف مقابل تصمیمات خود را بگیرد تا بتوانیم از این طریق پیش برویم.

وزیر امور خارجه گفت : آمادگی داریم که همه موضوعات را به نتیجه برسانیم اما باید ببینیم که طرف مقابل چقدر آمادگی دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ا دامه داد: ایران همواره نشان داده است در همه سطوح این اراده را دارد، ولی مبتنی بر این است که از حقوق صلح‌آمیز هسته ای خود صرف نظر نکنیم و چون براساس فتوای مقام معظم رهبری هیچگاه دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم، هیچ نگرانی نداریم که به دنیا نشان دهیم برنامه هسته‌ای ما صلح آمیز است.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: بر اساس برنامه اقدام مشترک که سال گذشته در ژنو توافق کردیم، ایران باید برنامه صلح‌آمیز هسته ای خود را داشته باشد، اما در عین حال نشان دهد که برنامه هسته‌ای اش صلح‌آمیز است و در این جهت ، همواره اعلام کرده‌ایم این آمادگی را داریم.

ظریف با تاکید بر این که این هدف کاملا در دسترس است، افزود: این هدف را در اختیار داریم و می‌توانیم برای اجرای آن برنامه ریزی کنیم. فقط برای رسیدن به آن نیاز به اراده سیاسی است. این که تصمیم گیری جدی شود و خط قرمز‌های بی مورد طرف مقابل مخصوصا کشورهای غربی مطرح نشود‌. ظریف در پاسخ به سئوال دیگری درباره چالش دولت آمریکا با کنگره این کشور و تماس های اوباما با نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: ما در مذاکرات هسته ای با دولت آمریکا به صورت یک مجموعه برخورد می کنیم؛ بنابراین همراه کردن قسمت های مختلف دولت آمریکا و یکپارچه شدن سیاست های آن برعهده قوه مجریه آمریکاست. وزیر امور خارجه اظهار داشت: این نگرانی آنها باید باشد .البته احساس می‌کنیم نیاز به یک تصمیم و اراده سیاسی همراه با شجاعت است. تصمیم گیری برای حل معضلی که می تواند بسیاری از معادلات منطقه را بهبود بخشد.

ظریف در پاسخ به این سئوال که آیا در این سفر اروپایی با نماینده عالی اتحادیه اروپا دیدار می‌کند گفت: با وزیران خارجه برخی کشورهای اروپایی نیز گفتگو خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه ایران علاوه بر این در واکنش به چاپ کاریکاتوری جدید از پیامبر اسلام (ص) روی جلد نشریه شارلی ابدو که چند روز گذشته از سوی تروریست‌ها هدف حمله قرار گرفت بیان کرد: ما بر این باوریم که مقدسات باید مورد احترام قرار گیرند. چون احترام به مقدسات داشتن روابط احترام‌آمیز را راحت‌تر می‌کند. وی ادامه داد: درصورتی که یاد نگیریم به یکدیگر احترام بگذاریم ،زندگی کردن در جهانی که پر از دیدگاه‌های متفاوت، فرهنگ‌ها و تمدن‌های متفاوت ‌است بسیار سخت خواهد بود. اگر دست به بی‌احترامی به ارزش‌ها و مقدسات یکدیگر بزنیم قادر نخواهیم بود وارد یک گفتگوی جدی شویم.

افخم: مسیر مذاکرات هسته ای متناسب نباشد، تصمیمات جدید می گیریم

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره موانع داخلی رسیدن به توافق جامع در مذاکرات هسته‌ای، اظهار داشت: تیم مذاکره کننده ما بر اساس راهبردها و رهنمودهایی که از سوی مسئولان عالی کشور دریافت کرده است حرکت می‌کند و سعی دارد موانع را در مذاکرات و تصمیم‌گیری‌ها کاهش دهد ؛در عین حال دیدگاه‌های جدی مختلفی مطرح است، اما اگر تفاهم عادلانه و عاقلانه تنظیم شود،تمامی منتقدان هم حامی این توافق خواهند شد. به گزارش خبرنگار اطلاعات‌، مرضیه افخم دیروزدر جمع خبرنگاران با تاکید بر این که ما در مسیری که در مذاکرات انتخاب کرده ایم مصمم هستیم اما نه به هر قیمتی ، افزود: هرگونه تحریم جدید به منزله توقف روند جاری در مذاکرات است و اگرمسیر مذاکرات متناسب با خواست ما نباشد، تصمیمات جدیدی می گیریم.

وی درباره تهدیدات اخیر کنگره آمریکا درباره تحریم ها، اظهار داشت: مذاکرات ایران و ۱+۵ در حال انجام است و در دوره تمدید هم توافق شده است ابتدا به توافق سیاسی برسند و پس از آن وارد مباحث فنی شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما از ابتدای مذاکرات اعلام کرده ایم که با یک اراده سیاسی به دنبال رسیدن به توافق جامع، عادلانه و پایدار هستیم و بر همین اساس مذاکرات در دوره تمدید ادامه دارد.

افخم خاطر نشان کرد: سعی داریم در این دوره، اختلاف نظرها برطرف شود. در عین حال ایران از دیدگاه ها و خطوط قرمزش دست برنمی‌دارد. اگر طرف مقابل با اراده سیاسی و حسن نیت، روند را ادامه دهد و بر اساس واقعیت‌های موجود و نه سوء محاسبه حرکت کند، امکان توافق وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه در باره حضور ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ‌، گفت: دعوتنامه هایی برای مسئولان کشورمان فرستاده شده است و در حال برنامه ریزی هستیم ودر زمان خود نسبت به سطوح شرکت کننده اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وی درباره دعوت عربستان از وزیر امور خارجه کشورمان برای سفر به این کشور‌، گفت: موضوع دعوت مقامات سعودی از ظریف همچنان در دستور کار است و به دنبال آن هستیم دیدار وزیران در تهران یا ریاض صورت گیرد.در عین حال تماس‌ها میان دو کشور درباره مسائل منطقه ای به ویژه موضوعات مربوط به تروریسم و مقابله با آن در حال انجام است و در زمان مناسبی که چارچوب‌های کار و دیدارها مشخص شود این سفرها می‌تواند انجام شود.

وی با اشاره به حوادث فرانسه تاکید کرد: لازم است در حوزه عمل ، دولت‌های اروپایی، اشتباه‌های خود را در پیگیری برخی سیاست هایشان در ارتباط با گروه‌های افراطی جبران کنند و سیاست‌های متناسب با منافع تمامی پیروان ادیان و ملت ها اتخاذ شود.

بسیاری از ملت ها تاوان سیاست‌های اشتباه غرب را می دهند و این مساله هر از چندگاهی از سوی مسئولان اروپایی هم اعلام می‌شود که سیاست هایشان اشتباه بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: اذعان به اشتباه کافی نیست و باید برای پایان دادن به افراطی گری و دور تسلسل خشونت در جهان اقدامات موثر انجام شود. سوءاستفاده از آزادی بیان در غرب قابل پذیرش نیست و باید جلو آن گرفته شود.

اوباما: تحریم جدید ایران موجب شکست مذاکرات هسته‌ای می‌شود

دراین حال رئیس‌جمهوری آمریکا در حضور جمعی از اعضای کنگره گفت: تصویب لایحه تحریم‌ جدید ایران مذاکرات هسته‌ای را به شکست می‌کشاند.

به گزارش ایسنا کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: اوباما در سخنرانی خود در این دیدار گفت که تحریم جدید ایران می‌تواند آمریکا را در ائتلاف بین‌المللی‌اش منزوی کند

مدیر اندیشکده آمریکایی «انجمن کنترل تسلیحات» (ACA)هم در مقاله ای با اشاره به این که ایران و گروه ۱+۵ به توافق هسته‌ای نزدیک شده اند، تاکید کرد: موضع کنگره آمریکا درباره مذاکرات غیرواقع بینانه و هرگونه تحریم جدید نقض توافق ژنو است و نتیجه عکس خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اینترنتی انجمن کنترل تسلیحات ، «دریل جی. کیمبال» مدیر این اندیشکده آمریکایی در سرمقاله جدیدترین شماره نشریه ‘کنترل تسیحات امروز′( نشریه ماهانه این اندیشکده )نوشت: ناکامی ایران و گروه ۱+۵ در غلبه بر اختلافات درباره توافق جامع هسته‌ای تا مهلت زمانی نوامبر ۲۰۱۴ ناامید کننده است ،اما به هر حال ، رسیدن به یک توافق تاریخی درباره برنامه هسته‌ای ایران تا چند هفته آینده و پیش از مهلت جدید ماه ژوییه امکانپذیر است. در ادامه سرمقاله ماهنامه این اندیشکده آمده است: دو طرف برای رسیدن به «جواب مثبت» در مذاکرات باید با عزمی جدید عمل کنند و درباره مسائل کلیدی انعطاف بیشتری نشان دهند.

کیمبال تاکید کرد: زمانی برای هدر دادن وجود ندارد. برخی از اعضای کنگره جدید و تحت رهبری جمهوریخواهان آمریکا تهدید کرده‌اند که قانون جدیدی برای تحریم ایران تصویب و الزامات غیرواقع بینانه ای برای توافق تعیین خواهند کرد. در حالی که توافق هسته‌ای بسیار در دسترس قرار گرفته است‌، تحریم های جدید غیرضروری است و نتیجه عکس خواهد داشت. به علاوه ، چنین تحریم‌هایی ناقض شروط توافق موفق نوامبر ۲۰۱۳ است و ایران را وادار به اقدامات تلافی جویانه خواهد کرد.

این کارشناس آمریکایی نوشت: ایران و گروه ۱+۵ در سال گذشته به پیشرفت زیادی در زمینه راه حل بلندمدت مسائل مهم مربوط به نگرانی‌های اشاعه هسته ای رسیده اند.

کیمبال افزود: برخی اعضای کنگره آمریکا اظهار می دارند که یگانه راه مسدود کردن مسیر دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای متقاعد کردن مسئولان این کشور به برچیدن تاسیسات اصلی غنی سازی و سایر عناصر «برنامه هسته ای غیرقانونی» این کشور است.

سناتورها رابرت منندز و مارک کرک از هواداران اصلی تحریم های جدید علیه ایران به تازگی این موضوع را مطرح کردند. اما غیرواقع بینانه است که انتظار داشته باشیم مقامات ایران چنین شروط سختی را حتی تحت فشار شدیدتر تحریم ها قبول کنند./ ایرنا

مطالب مرتبط:

گرم کردن تنور انتخابات برای حضور حداکثری مردم وظیفه اخلاقی و

باید از تکرار تراژدی استانبول جلوگیری کنیم

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس: معراج پیامبر (ص) پندی بزرگ برا

ثبت‌نام ۱۰۴ نفر برای انتخابات مجلس دهم در گلستان

دعوتنامه مسی برای بدل ایرانی خود

تولید نانو سیال‌های مغناطیسی برای درمان هدفمند سرطان توسط مح

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram