bahmanarman 01تورکمن نیوز- ایران:  یک اقتصاددان در تشریح کارنامه اقتصادی دولت حسن روحانی گفت: دولت تدبیر و امید، وارث ساختار معیوب اقتصادی کشور بود و به عبارتی، دولت یازدهم، سرزمین سوخته را تحویل گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، بهمن آرمان در گفتگو با خبرنگار «انتخاب خبر» افزود: علیرغم ادامه تحریم های اقتصادی، دولت تلاش کرده است که کارها را سامان بدهد، اما کاهش قیمت نفت و ادامه تحریم ها مانع از آن شد که دولت بتواند دستاورد قابل توجهی در زمینه بهبود شرایط اقتصادی کشور داشته باشد.

 

وی با بیان این که آقای روحانی اکنون دارای یک دولت یا کابینه ائتلافی است، تصریح کرد:  افرادی از جریان های مختلف سیاسی و اقتصادی کشور در این کابینه حضور دارند، و این در حالی است که عملاً عملکرد تعدادی از وزرای اقتصادی دولت قابل دفاع نیست، و طرح این مسئله که مشکلات اقتصادی کشور ناشی از تحریم ها و کاهش قیمت نفت بوده است، نادرست است.

 

دولت با مسئله بحران بورس کشور به شکلی علمی برخورد نکرد
رئیس اسبق دفتر مطالعات و بررسی بورس تهران ادامه داد: به عنوان مثال، دولت می توانست به آسانی با مسئله بحران بورس کشور به شکلی علمی برخورد کند، اما دولت این اقدام را به دلیل اینکه وزارت اقتصادش متولی بورس است و اعتقادی به بورس ندارد، انجام نداد.

آرمان، اضافه کرد: رفتاری که تاکنون از وزارتخانه اقتصاد مشاهده شده عملکردی منفعلانه در حوزه اقتصادی کشور بوده که این جای نگرانی فراوان دارد.

 

وی خاطرنشان کرد:  در شرایطی که دولت می توانست براساس مصوبه مجلس در خصوص بازار سرمایه جمهوری اسلامی ایران بهتر عمل کند، اما دولت در عمل موفق نبود و اکنون با روند رو به رشد رکود در اقتصاد کشور مواجه شده و همچنان نگران صنایع استراتژیک کشور در بورس است.

این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: برای شرایط موجود می توان تدابیری اندیشید، اما متأسفانه در این مورد هم دولت اقدام خاصی انجام نداده و در نهایت کشور با یک بحرانی روبرو شده است که این بحران، ریشه در برخورد انفعالی تعدادی از اعضای کابینه دولت با مسائل کلیدی اقتصادی کشور دارد.

 

عزم جزمی در دولت آقای روحانی حداقل در بخش اقتصادی مشاهده نمی شود
بهمن آرمان در پاسخ به سؤال سیاست های راهبردی دولت تدبیر و امید در دوران پساتحریم برای خروج از بحران اقتصادی فعلی کشور گفت: برحسب شرایطی که در کشور به وجود می آید حتی در زمان پس از تحریم ها، اقتصاد جمهوری اسلامی ایران نیازمند یک مدیریت کارآمد، منسجم و معتقد به فرایند توسعه اقتصادی است که متأسفانه عزم جزمی در دولت آقای روحانی حداقل در بخش اقتصادی مشاهده نمی شود.

وی تصریح کرد: عملاً به نظر می رسد که خود رئیس جمهوری هم چندان کنترلی روی وزارتخانه های کلیدی و اساسی دولت مانند وزارت نفت، وزارت صنایع و وزارت امور اقتصادی و دارایی ندارد، بنابراین چون اجرای هر برنامه ی اقتصادی مستلزم ضرورت هایی است، با افرادی که امروز در کابینه آقای روحانی حضور دارند، امکان معجزه نیست و در آینده هم تصور نمی شود با چنین افرادی بتوان کشور را به سرانجام لازم رساند.

 

امکان تحقق رشد 8 درصدی اقتصاد ایران وجود ندارد
 ظرف سال 1395، پیش بینی شده ایران یک جهش اقتصادی را تجربه می کند و به باور کارشناسان اقتصادی و فعالان اقتصادی کشور، رشد 8 درصدی اقتصادی در ایران اتفاق خواهد افتاد. اما تا چه میزان می توان چنین اظهارنظرهایی را تأیید کرد؟ آرمان، در همین رابطه گفت: به چنین سخنانی باید تنها در حد اظهار نظر بسنده کرد و بهتر است به این گونه نیز باقی بماند.

این اقتصاددان تصریح کرد: در بسیاری از مواقع، چنین آمار و ارقامی تنها برای استفاده های خاص داخلی و یا شاید بین المللی ارائه و بیان می شود.

 

وی افزود: اکنون با وجود تشتت در مدیریت اقتصادی کشور، امکان تحقق رشد 8 درصدی اقتصاد ایران وجود ندارد و به نظر می رسد، اینگونه ارقام بدون مطالعه عنوان شده باشد.

این کارشناس اقتصادی با طرح دو پرسش کلیدی از مقامات ارشد اقتصادی کشور گفت:  درست است که هیئت های اقتصادی گوناگونی به ایران می آیند، اما آیا بستر اقتصادی لازم در ایران به اندازه کافی فراهم می باشد یا نمی باشد؟ آیا ایران می تواند با قوانین و مقررات دست و پاگیر، سرمایه خارجی جذب کند؟

 

تغییرات اساسی در شرایط امروزین اقتصاد ایران محال است
اما متأسفانه مردم و صنایع تولیدی کشور در تورم همراه با رکود، شرایط سختی را می گذرانند. وضعیت اقتصادی در آینده به کجا می انجامد؟ بهمن آرمان در پاسخ به این پرسش خبرنگار انتخاب خبر گفت: تصور این که شرایط امروزین اقتصاد ایران با تغییرات اساسی مواجه شود، محال است؛ زیرا باید این نکته را پذیرفت که سرمایه گذاری خارجی متأثر از اهداف سیاسی قدرت های بزرگ است و باید منتظر بود که آیا از سوی قدرت های بزرگ جهانی، جایگاهی برای ایران در جغرافیای تولید جهانی دیده شده یا نشده است؟

وی تصریح کرد: کشورهای بزرگ، پیش از این درصدد برآمدند که اقتصادهای کشورهای جنوب شرق آسیا مرفه شوند تا از نفوذ افکار کمونیزم چین در امان باشند؛ به همین منظور، تمام نیروهای خود را سازماندهی کرده و این سیاست، پیگیری شد و به سرانجام رسید.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که چین از جمله کشورهایی بود که چنین سیاست هایی برای آن عملی شد، افزود: قدرت های بزرگ جهانی درصدد برآمدند که چین توسعه پیدا کند و در نهایت، وابسته و تأثیرپذیر از اقتصاد کشورهای بزرگ سرمایه داری باشد.

وی ادامه داد: این مسئله هنوز مشخص نیست که آیا برای ایران هم همان سیاست ها را قدرت های جهانی دنبال می کنند یا سیاست های دیگری را برای این کشور رقم می زنند.

آرمان تأکید کرد: بنابراین هرگونه حدس و گمان در خصوص آینده اقتصادی کشور اکنون بسیار دشوار است، ضمن این که با قوانین موجود و همچنین با وجود تشتت آرا در بخش های مدیریت اقتصادی کشور، هرگونه پیش بینی اقتصادی برای آینده جمهوری اسلامی ایران دشوار خواهد بود.

 

دولت از افراد خاصی برای سیاست گذاری های اقتصادی کشور استفاده می کند
این اقتصاددان خاطرنشان کرد: علم اقتصاد برای رکود و تورم اقتصادی ایران دارای راهکارهایی می باشد و می تواند دولت را یاری کند، اما دولت عملاً در یک چرخه محدودی قرار گرفته است و از افراد خاصی برای سیاست گذاری های اقتصادی کشور استفاده می کند و افراد تکنوکرات مستقل از جایگاه لازم در مراکز تصمیم گیری اقتصادی کشور و یا مراکز تأثیرگذار بر مدیریت اقتصادی جامعه برخوردار نیستند.

بهمن آرمان تصریح کرد: بنابراین به دلیل آنکه چنین سیکل بسیار محدودی در نظام سیاسی- اقتصادی کشور وجود دارد، امیدی به بهبود اوضاع اقتصادی کشور بسیار کم است، مگر اینکه دگرگونی های عمده ای در ساختار اداری دولت صورت بگیرد./ انتخاب خبر

 

 

http://turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

لزوم تأسیس شورای عالی کودک در ایران

موج بازگشت زائران حسینی به ایران

سن اعتیاد در ایران به مرز فاجعه رسید

دارالتحفیظ رحمانيه آق قایه نیازمند یاری مردم

حسن روحانی دوازدهمین رییس جمهور کشور ایران شد

اجرای ۴۵ طرح‌ اقتصاد مقاومتی در شهرستان گمیشان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram