zibakalamبزرگ ترین دستاورد حسن روحانی نجات کشور از ورطه سقوط بود

توركمن نيوز- ايران: صادق زیباکلام، تحلیل گر سیاسی در واکنش به ادعاهایی در خصوص نتایج یک نظرسنجی در مورد عملکرد دولت تدبیر و امید و اعلام کاهش پایگاه اجتماعی شخص حسن روحانی، گفت:

اگر در نظرسنجی ها از افراد سؤال شده که با ورود به سومین سال دولت آقای روحانی آیا از عملکرد او رضایت داشته یا نداشته اند، و نتایج آن حاکی از آن بوده که بسیاری از افراد از عملکرد آقای روحانی، ابراز نارضایتی کرده باشند، اما چنانچه همین فردا یعنی اول شهریور 1394 انتخابات عمومی برگزار شود و یک بار دیگر آن هفت نامزد 24 خرداد 92 در رقابت های انتخاباتی شرکت کنند، قطعاً آقای روحانی بیش از 19 میلیون رأی خواهد آورد، چون بسیاری از افرادی که پیش از این در نظرسنجی ها، از عملکرد رییس دولت ابراز نارضایتی می کردند، هنگامی که با موضوع جدی انتخاب دولت جدید مواجه می شوند، قطعاً دوباره به آقای روحانی رأی خواهند داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، بیش از دو سال از انتخاب آقای حسن روحانی بعنوان رييس جمهور ايران می گذرد. در 24 خرداد 92، حسن روحانی هفتمین رییس جمهوری اسلامی ایران با تعداد 18 میلیون و 613 هزار و 18 رأی انتخاب شد.

تحلیلگران سیاسی از مهمترین چالش‌های پیش روی دولت یازدهم ایران را موضع‌گیری و کارشکنی برخی نهادهای قدرت در حکومت جمهوری اسلامی ایران با این دولت می‌دانند که یکی از این نهادها را می‌توان مجلس شورای اسلامی وقت دانست که نمایندگان غالب آن را اصول‌گرایان تشکیل می‌دهند و پیش از شروع به کار دولت یازدهم، نسبت به نحوه انتخاب وزرای پیشنهادی از جانب روحانی، به وی هشدار داده‌اند.

 

اما با ورود به سومین سال ریاست جمهوری حسن روحانی، گمانه زنی ها درباره افزایش یا کاهش محبوبیت او در جامعه بالا گرفته است. به باور برخی تحلیل گران سیاسی، اکنون پایگاه اجتماعی رییس جمهوری اسلامی ایران رو به افول گذاشته شده است، و دلیل این امر را نیز  سنجش آراء در کشور مطرح می کنند. دلیل دیگری که افول پایگاه اجتماعی آقای روحانی به آن نسبت داده شده است، کارنامه ی نه چندان مثبت او در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بوده است. از طرفی، ادعای دیگری که در رابطه با موضوع کاهش آرای حسن روحانی و حامیان او در جریان موسوم به اصلاح طلب مطرح گردیده، انتخاب محمدحسن غفوری فرد به عنوان یک چهره ی اصول گرا به ریاست خانه احزاب ایران بوده است.

این که تا چه میزان می توان به صحت و سقم نظرسنجی ها و حتی تعمیم نتایج آن به کل جامعه و رویکرد کلی مردم به حسن روحانی و حامیان جدی او در جریان اصلاح طلبی، در آستانه ی دو انتخابات مجلس و خبرگان در اسفندماه اطمینان داشت، موضوع گفتگوی خبرنگار انتخاب خبر با صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران است. این تحلیل گر مسایل سیاسی، همچنین به بررسی نکات مثبت و منفی کارنامه ی دولت حسن روحانی در آغاز سومین سال ریاست جمهوری اسلامی او می پردازد.

 

سقوط پایگاه اجتماعی آقای روحانی یک مغالطه آشکار است
صادق زیباکلام در تحلیل رویداد انتخاب محمدحسن غفوری فرد به ریاست خانه احزاب ایران گفت: این که برگزیدن آقای دکترغفوری فرد به ریاست خانه احزاب، معیاری باشد برای این نتیجه گیری که محبوبیت آقای روحانی و طیف اصلاح طلبان حامی او و طرفداران خط اعتدال و میانه روی در جامعه سقوط کرده است، یک مغالطه آشکار است.

استاد علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر افزود: اساساً نه تنها در جمهوری اسلامی ایران، بلکه در سایر کشورهای دیگر نیز این وضعیت که معمولی حزبی، جریان سیاسی و یا چهره و شخصیتی که در انتخابات عمومی موفق می شود و دولت را تشکیل می دهد، معمولاً در طول چهار سال، نظرسنجی هایی که صورت می گیرد دلالت از افت محبوبیت آن حزب یا جریان سیاسی و افراد منتسب به آن در جامعه باشد، وجود دارد.

وی به دلایل جامعه شناختی این موضوع اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل این است که  بسیاری از افراد، احساس می کنند انتظارات و توقعات آنها از دولتی که انتخاب کرده اند، آن طور که باید و شاید برآورده نشده است؛ بنابراین این امکان وجود دارد که در نظرسنجی از شخص مورد نظری که قبلاً انتخاب کرده بودند، حمایت نکنند.

 

نظرسنجی ها، هشداری برای عملکرد بهتر دولت ها است
زیباکلام ادامه داد: دلیل دومی نیز که در این رابطه وجود دارد، این است که معمولاً افراد در نظرسنجی ها، نظر مثبتی به دولتی که خود به آن رأی داده اند، نداشته، و از این طریق یک حالت هشدار و زنهار ایجاد می کنند که دولت، بهتر عمل کند.

این تحلیل گر مسایل سیاسی تصریح کرد: اما واقعیت این است که چنین نظرسنجی هایی، بیشتر نظرسنجی های واکنشی است، چون اگر انتخابات صورت بگیرد، ای بسا بسیاری از افرادی که در آن نظرسنجی رأی مثبت نداده اند، همچنان در برگزاری انتخابات، دولتی را که در قدرت است، مجدداً انتخاب خواهند کرد.

وی تأکید کرد: اگر یک نظرسنجی صورت بگیرد و از افراد سؤال شود که با ورود به سومین سال دولت آقای روحانی آیا رضایت دارند یا خیر، و بسیاری از افراد از عملکرد آقای روحانی، ابراز نارضایتی کنند، اما اگر همین فردا یعنی اول شهریور 1394 انتخابات عمومی برگزار شود و یک بار دیگر آن هفت نامزد 24 خرداد 92 در رقابت های انتخاباتی شرکت کنند، مردم مطمئن باشند که آقای روحانی بیش از 19 میلیون رأی خواهد آورد و بسیاری از افرادی که پیش از این در نظرسنجی ها، از عملکرد ایشان ابراز نارضایتی می کردند، هنگامی که موضوع جدی انتخاب دولت جدید به وجود می آید، قطعاً دوباره به آقای روحانی رأی خواهند داد.

 

توافق وین، پیروزی بزرگ مردم ایران بود
این استاد علوم سیاسی با ذکر چندین دلیل برای طرح این نکته که چنانچه اکنون انتخابات برگزار شود، آقای روحانی بسیار بیشتر از 19 میلیون رأی خواهد آورد، اظهار داشت: دلیل اول، موفقیت چشمگیر و پیروزی بزرگ توافق وین است. توده های مردم حتی افرادی که در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 به آقای روحانی رأی نداده اند، از توافق هسته ای استقبال کردند. زیباکلام گفت: اقشار و لایه های تحصیل کرده جامعه، بخش تولیدی و مدیران بخش خصوصی و کلیه بخش های خصوصی کشور، مدیران بخش دولتی، کارآفرینان و بازاریان، همگی از انجام توافق هسته ای وین خوشحال بوده و از آن استقبال کرده اند.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار انتخاب خبر که چرا با وجود چنین استقبال کم نظیری که از توافق وین از سوی آحاد مردم در خارج و داخل کشور صورت گرفت، همچنان افراد و جریان هایی طبل مخالفت ها با توافق هسته ای را به صدا در می آورند، تصریح کرد: قطعاً مخالفانی برای توافق وین در جامعه وجود دارد، اما مخالفان توافق وین امکانات رسانه ای که از آن استفاده می کنند، بسیار بیشتر از تعداد عددی آنها است؛ به عبارتی مخالفان توافق هسته ای علاوه بر این که صدا و سیما و رسانه ملی را در دست دارند، برخی از مطبوعات و انواع رسانه های حکومتی را نیز در اختیار دارند و در این صورت صدای مخالفان، بسیار بیشتر از تعداد عددی آنها است.

 

مخالفت دلواپسان با توافق هسته ای با دلایل سیاسی صورت می گیرد
زیباکلام با اشاره به این که تا به امروز سخنان سنجیده ای که چرا آنها مخالف توافق هسته ای هستند و توافق هسته ای چه زیان هایی به مصالح و منافع ملی کشور وارد می کند، مطرح نشده است و در این رابطه، دلواپسان هسته ای تاکنون کوچکترین دلیل قانع کننده ای نتوانستند برای مردم ارائه کنند، گفت: آنچه که تاکنون با توافق هسته ای وین مخالفت شده است، مبنای آن سیاسی بوده است؛ به عبارتی دیگر، چرا این پیروزی را اصلاح طلبان و آقای روحانی باید بدست آورند؟ واضح است که اگر به جای آقای ظریف، تیم آقای سعید جلیلی، مذاکره می کرد و اگر به جای آقای روحانی، آقای احمدی نژاد یا هر فرد اصول گرای دیگری می بود، همین افرادی که امروز جزو مخالفین توافق هسته ای هستند، این توافق را به عنوان یک پیروزی بزرگ، جشن گرفته، آن را اعلام می کردند و شعارهایی مانند: «ما در دهن آمریکا زده ایم»، «تو دهن غرب زده ایم»، «استکبار را به زانو درآوردیم»، «در جنگ با اعراب موفق شدیم»، «در فتنه های دشمن موفق شدیم» و «در فتنه های دشمن موفق شدیم» سر داده و توافق هسته ای را نیز موفقیت دیگری برای جمهوری اسلامی ایران قلمداد می کردند.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران اضافه کرد: اما چون مخالفان توافق هسته ای، هیچ نقشی در پیروزی توافق وین نداشتند و از آغاز هم مخالف مذاکرات بودند، بنابراین اکنون که این مذاکرات با موفقیت روبه رو شده است، با آن مخالفت می کنند.

وی تصریح کرد: چنین اقدامات و جریان سازی ها در مخالفت با توافق هسته ای را مردم درک می کنند و مردم فهمیده اند که مخالفت اصول گرایان تندرو، جبهه پایداری، دلواپسان و هر نامی که روی آن گذاشته شود، با دلایل سیاسی صورت می گیرد و در واقع نگرانی مخالفان هسته ای از رقابت های سیاسی است که احساس می کنند در این رقابت، آقای روحانی و اصلاح طلبان، پیش قراول بوده اند و از طرفی، تا به امروز کلمه ای نتوانستند مطلع کنند که از نظر منافع ملی، چرا فکر می کنند که توافق وین به مصلحت کشور و انقلاب و منافع مردم نیست.

 

روحانی کشور را از سراشیبی سقوط نجات داد
زیباکلام، در ادامه دلایل خود مبنی بر این نکته که چرا اگر همین فردا انتخابات شود، آقای روحانی از 19 میلیون هم رأی بیشتری خواهد آورد، گفت: در حوزه اقتصادی کشور اگر گفته شود که آقای روحانی در این دو سال ریاست جمهوری خود خیلی موفق نبوده است، اما حداقل او، کشور را از سراشیبی سقوطی که اصول گرایان موجب آن بودند، نجات داد و خارج کرد.

این تحلیل گر مسایل سیاسی خاطرنشان کرد: حتی اگر گفته شود حسن روحانی گام مثبتی در جهت اقتصادی برنداشته است، اما همین میزان که با سقوط هرچه بیشتر کشور و اقتصاد کشور مقابله کرد و همچنین در جلوگیری از ورشکستگی بیشتر کشور، تورم گسترده، فسادهای گسترده اقتصادی کم و بیش موفق بوده است، خود یک گام مثبت برای دولت تدبیر و امید بوده است.

زیباکلام تصریح کرد: روحانی و دولت تدبیر و امید درست مانند فردی که به یک زخم در حال خونریزی دست پیدا کرده باشد و او با یک دستمال یا پارچه تمیز، آن را برای جلوگیری از خونریزی بیشتر و بهبود و نجات آن فرد، بسته و پانسمان می کند، اقدام کردند، و این اقدام می تواند گامی رو به پیشرفت کشور باشد.

وی افزود: در مقایسه نیز اگر در مورد آقای روحانی مطرح شود که وی به مداوای کشور و سایر بخش های مربوط به آن نپرداخته است، قطعاً، همین اقداماتی که تاکنون از سوی او در حوزه های مختلف کشور از جمله اقتصاد، صورت گرفته است، در جلوگیری از خونریزی بیشتر اقتصادی کشور گامی ارزنده و روبه جلو برای دولت تدبیر و امید بوده است.

 

حذف سایه ی سنگین فضای امنیتی از کشور
این فعال سیاسی در بخش دیگری از سخنان خود به نکات مثبت و منفی کارنامه دولت تدبیر و امید و شخص حسن روحانی پرداخت و گفت: در رابطه با توسعه سیاسی و اجتماعی کشور نیز این را حداقل می توان مطرح کرد که شرایط جامعه و کشور، بدتر نشده است؛ یعنی آن شرایط امنیتی که به ویژه پس از حوادث سال 88 در کشور، دانشگاه ها و مطبوعات به وجود آمده بود تا حدود زیادی طی دو سال فعالیت دولت تدبیر و امید مرتفع شده است.

استاد علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با تأکید بر این که خود به عنوان فردی که طی سال های 92-88 در دانشگاه، حضور و از سال 92 به این سو نیز در دانشگاه حضور داشته است، به بهبود شرایط سیاسی- اجتماعی دانشگاه ها در کشور اشاره کرد و گفت: بطور قاطع و محکم می توان گفت فقط در همین دانشگاه تهران و دانشکده حقوق و علوم سیاسی، که پس از 22 خرداد سال 88 و کلیه حوادثی که درپی آن به وجود آمد، تمام تشکل های مستقل دانشجویی تعطیل شده بودند و حتی درب انجمن اسلامی دانشجویان، قفل شده بود و تنها تشکل های دانشجویی که چه در دانشگاه تهران و چه در سایر دانشگاه ها وجود داشتند، بسیج و سایر تشکل های وابسته حکومتی بودند، امروز در همین دانشگاه تهران و دانشکده حقوق و علوم سیاسی، پس از دوران امنیتی که در سال 88 و بعد از حوادث آن  وجود داشت، انجمن اسلامی، انجمن دانشجویان مستقل، انجمن های صنفی همگی فعال شده اند و دیگر سایه سنگین کمیته های انضباطی بر سر دانشجویان کشور مشاهده نمی شود، و چنین توسعه سیاسی ای و بهبود شرایط امنیتی کشور، کم دستاوردی از سوی دولت تدبیر و امید نیست که نتوان در خصوص آن اظهارنظر کرد.

 

تقدس مسئله هسته ای ایران شکسته شد
وی در ادامه به دستاورد دیگر حسن روحانی و دولت تدبیر و امید پرداخت و تصریح کرد: در مورد مسئله هسته ای جمهوری اسلامی ایران که اصول گرایان در فاصله سال های 92-84 یک بت از آن ساخته بودند و وضعیت مقدسی را داشت و هیچ جریان یا فردی حق اینکه کوچکترین انتقادی به آن داشته باشد، نداشت، امروز مردم شاهد آن هستند که افراد خیلی راحت و با سهولت به موضوع هسته ای انتقاد می کنند و ابعاد مختلف آن را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.

زیباکلام افزود: نفس این که بیش از یک دهه که افراد، جرأت آن که کلامی علیه پرونده هسته ای مطرح کنند، نداشتند، و در حال حاضر می توان از فعالیت ها و برنامه های هسته ای کشور به راحتی انتقاد کرد و در رابطه با آن سخن گفت، پیشرفت بزرگی بود که آقای روحانی و دولت تدبیر و امید آن را بدست آورد.

وی در تشریح نکات مثبت کارنامه حسن روحانی، به حذف فضای خفقان و امنیتی در عرصه های سیاسی و اجتماعی کشور اشاره کرد و با بیان این که از نظر توسعه سیاسی و اجتماعی نیز حداقل نسبت به فضایی که قبل از سال 92 بر کشور حاکم بود، پیشرفت هایی صورت گرفته است، تأکید کرد: بنابراین نه تنها هیچ دلیلی مبنی بر افت محبوبیت دولت و کاهش پایگاه اجتماعی آن وجود ندارد، بلکه برعکس اگر همین فردا انتخابات ریاست جمهوری صورت بگیرد، قطعا آقای روحانی با بیش از 19 میلیون رأی وارد پاستور خواهند شد.

 

پرداخت یارانه ی نقدی به مردم، عوامفریبی بود
آقای روحانی باید در مقابل این فاجعه ملی می ایستاد
این تحلیل گر مسایل سیاسی در تشریح نکات منفی کارنامه دولت حسن روحانی، گفت: نکاتی که مطرح شد به هیچ وجه به معنای نداشتن انتقاد به دولت و نبود کاستی هایی در آن  نیست. یکی از بزرگترین ایرادات و انتقاداتی که به دولت وارد است، ادامه پرداخت یارانه فله ای می باشد.

وی خاطرنشان کرد: دولت آقای روحانی، با رأیی که مردم در خرداد 92 برای او به صندوق ها ریختند، اولین اقدامی که می توانست انجام دهد این بود که می بایست زخم هولناکی را که اصول گرایان صرفاً با انگیزه های پوپولیستی و عوام فریبی بر پیکر اقتصاد کشور به وجود آوردند، مداوا می کرد.

زیباکلام ادامه داد: اصول گرایان با درنظر داشتن چنین اهداف و انگیزه هایی، اقدام به پرداخت یارانه به مردم کردند و آقای روحانی می باید با شهامت در مقابل این فاجعه ملی(پرداخت یارانه) می ایستاد.

 

ضرورت اصلاح سیاست خارجی دولت تدبیر و امید
زخم ها و دردهای اقلیت ها در ایران باید التیام پیدا کند
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران همچنین با انتقاد از سیاست خارجی دولت تدبیر و امید در مواجهه با رویدادهای منطقه ای و بین المللی گفت: در خصوص سیاست خارجی، اشکالات اساسی به سیاست خارجی دولت آقای روحانی وارد است. بعد از حل مسئله هسته ای، آقای روحانی باید اقدام به اصلاح سیاست خارجی کند، چون سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ظرف چند سال گذشته باعث به وجود آمدن شکاف عمیقی در جهان اسلام شده است و اکنون اختلاف بین شیعه و سنی در نتیجه سیاست های غلط تعامل با جهان اسلام، بسیار عمیق تر شده است.

وی به موضوع حقوق اقلیت ها در جمهوری اسلامی ایران پرداخت و تصریح کرد: انتقاد دیگری که به آقای روحانی مطرح است، موضوع حقوق شهروندی اقلیت های مذهبی و قومی است. اقلیت ها امیدهایی را در خصوص عملکرد دولت آقای روحانی در رابطه با حفظ حقوق اساسی شهروندی خود داشتند؛ لذا اقلیت های قومی و مذهبی مانند اهل سنت، زخم ها و دردهای آنها باید التیام پیدا کند.

 

غیردولتی و غیرحکومتی کردن اقتصاد کشور یک ضرورت است
این تحلیل گر مسایل سیاسی در بخش دیگری از گفته های خود به تجربه ی اقتصادی کشورهای توسعه یافته و پیشرفته جهان اشاره کرد و گفت: اکنون چرا کشورهایی مانند امارات و قطر باید تا این میزان از نظر رشد و پیشرفت اقتصادی، جلوتر از ایران باشند. اجرای برنامه های اقتصادی در رابطه با غیردولتی و غیرحکومتی کردن اقتصاد کشور، انتظاری بود که مردم از دولت آقای روحانی داشتند. در همین زمینه، آقای روحانی باید گام های اساسی و بلندی را بردارد. آقای روحانی با نگاه به کشورهایی مانند: برزیل، ترکیه، آرژانتین و مالزی می تواند تجربیاتی را که چنین کشورهایی ظرف دهه های اخیر در حوزه اقتصادی کسب کرده اند و اقتصاد کشورهای خود را از اقتصاد در حال توسعه به اقتصادهای موفق و توسعه یافته صنعتی، کسب کند و آن را با توجه به شرایط کشور، در ایران به کار گیرد.

صادق زیباکلام در پایان گفت: درست است که دولت آقای روحانی در بعضی از عرصه های مهم کشور، موفقیت های جدی داشته اند، اما نباید فراموش کرد که هنوز راه های دشواری فراروی ایشان هست./منبع: انتخاب خبر

http://www.turkmensnews.com/

 

مطالب مرتبط:

برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع عاشورا و فاجعه منا در گنبدکاوو

راه ‌اندازی بازارچه موقت صنایع دستی و سوغات استان‌ها در گنبد

دمای هوا در گنبدکاووس و اینچه‌برون از مرز 40 درجه خواهد گذشت

ماوس کامپیوتر عامل درد و خستگی دست

هفته بیست و هفتم کورس اسبدوانی پاییزه گنبدکاووس برگزار شد

امضای تفاهم‌نامه همکاری هواشناسی و اداره کل آموزش فنی و حرفه

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram