تورکمن نیوز: اقتصادی1111 1394/05/04
وزیر راه و شهرسازی در دیدار با وزیر خارجه ترکمنستان ضمن تاکید بر تسهیل صدور روادید برای ایرانیان گفت: کمیته ویژه‌ای برای رفع موانع تجاری دو کشور باید تشکیل شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن نیوز: چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان امروز یکشنبه به میزبانی وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.
عباس آخوندی که ریاست این اجلاس را بر عهده داشت ضمن خیرمقدم به هیئت ترکمنستانی از جمله وزیر امور خارجه این کشور گفت: امیدواریم گام بزرگی در جهت توسعه روابط اقتصادی دو کشور برداریم.
وی ادامه داد: شخصاَ به عنوان رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور طی دو سال گذشته حدود سه بار به ترکمنستان سفر کردم و با پیشرفت‌های این کشور آشنا شدم. سال گذشته روسای جمهور ایران و ترکمنستان چهار بار با یکدیگر ملاقات داشتند که این امر نشان از عمق روابط میان دو کشور دارد.
آخوندی ضمن ارائه گزارشی درباره روابط اقتصادی دو کشور افزود: نمایشگاه ارائه ظرفیت‌های اقتصادی و بازرگانی دو کشور در ایران نشان داد که ضروری است رفت و آمدها و همکاری‌های دو کشور افزایش یابد. ایرانیان زیادی علاقمند به بازدید از کشور ترکمنستان هستند بنابراین صدور روادید موضوع قابل تاملی است و درخواست دارم در این زمینه رویه‌های صدور روادید را تسهیل کنیم.
رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان ادامه داد: قاعدتاَ وقتی تردد میان دو کشور افزایش یابد خطاهایی رخ می‌دهد که قابل گذشت و اغماض است اما تسهیل روابط و تعمیق روابط دو کشور می‌تواند برای توسعه همکاری‌های تجاری موثر باشد.
آخوندی با بیان اینکه البته مناسبات اقتصادی دو طرف در کمیته مشترک کنسولی و مرزی بررسی می‌شود، ادامه داد: این موضوعات نیز در اجلاس قابل طرح است.
وزیر راه و شهرسازی تعدیل مقررات برای تبادلات تجاری دو کشور و بازارچه‌های مرزی را خواستار شد و گفت: با توجه به ارتباط زیرساختی موجود بین ایران و ترکمنستان می‌توان در جهت کاهش موانع تجاری گام برداشت که در این زمینه کمیته‌ای برای شناسایی و رفع این موانع باید تشکیل شود.
آخوندی به راه آهن گرگان-اینچه‌برون اشاره کرد و گفت: همچنان که در جریان افتتاح راه آهن اینچه‌برون-برکت توسط روسای جمهور سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان تاکید شد علاقمندیم کریدور شمال جنوب در شرق دریای خزر بیش از گذشته فعال شود.
وی با بیان اینکه این کریدور ظرفیت تبدیل به یک گذرگاه بین‌المللی را دارد، اضافه کرد: برای تبدیل این کریدور به گذرگاه بین‌المللی و همچنین افزایش رقابت با سایر گذرگاه‌ها نیاز به اقدامات گسترده‌ای از سوی دو کشور همچنین سایر کشورهای مرتبط برای تبادل کالا و کاهش موانع تجاری وجود دارد.
این عضو کابینه دولت یازدهم گفت: پیش از این کریدور، گذرگاه سرخس تا بندرعباس که یک گذرگاه استراتژیک در کریدور جنوب شمال است، وجود داشت اما باید بیش از پیش فعال شود.
آخوندی خطاب به رشید مردوف وزیر امورخارجه ترکمنستان تاکید کرد: همانطور که مستحضر هستید با توجه به اتفاقات منطقه و نقش بسیار مهم ایران در توسعه امنیت و ثبات منطقه‌ای و نقش استراتژیک جمهوری اسلامی در جهان، دو کریدور مذکور در آینده می‌توانند برای توسعه تجارت میان دو کشور نقش مهمی ایفا کنند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: ما همواره به مسئولیت منطقه‌ای خود آگاه بودیم و علاقمند هستیم در جهت توسعه امنیت تلاش کنیم تا تمام کشورها از این منطقه حداکثر استفاده را ببرند.
رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان به مذاکرات اخیر ایران و 1+5 اشاره کرد و گفت: با توجه به توافقات اخیر، این منطقه می‌تواند ظرفیت بیش از گذشته داشته باشد.
آخوندی ادامه داد: در سفر دکتر روحانی به ترکمنستان دو رئیس جمهور توافقات بسیار مهمی انجام دادند که مسئولیت دو کشور را برای تعمیق روابط بیشتر می‌کند.
وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: بر اساس توافق روسای جمهور دو کشور روزانه باید هزار کامیون از مرزهای زمینی دو کشور عبور کند که از این هدف فاصله داریم. همچنین قرار شد طی سه سال آینده ترافیک بار عبوری دو کشور از طریق ریل به 10 میلیون تن افزایش یابد.
وزیر راه و شهرسازی خطاب به وزیر امور خارجه ترکمنستان، گفت: به معاون خود در امور راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام کرده‌ام تمام تمهیدات لازم را در جهت تسهیل تردد کامیون بین دو کشور به کار گیرد. البته در این راستا میزان توقف کامیون‌ها در مرز کاهش یافته اما نیاز به مساعدت و همکاری مجدانه دو کشور دارد.علاوه بر این، از معاون خود در امور راه‌آهن خواسته‌ام تمهیدات لازم را برای تسهیل تردد ریلی دو کشور انجام دهد.
وی با بیان اینکه ترانزیت ریلی از سرخس در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو و نیم برابر افزایش یافته است، گفت: آمادگی داریم بار عبوری از طریق ریل را تا پایان سال میلادی به سه میلیون تن در سال افزایش دهیم اما ظرفیت این مسیر بیش از میزان فعلی است که باید افزایش یابد تا حداکثر استفاده را از این خط ریلی ببریم.
وزیر راه و شهرسازی گفت: برای اینکه اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور موفق باشد، در اردیبهشت ‌امسال نماینده خود در امور جذب سرمایه‌های خارجی را به عشق‌آباد اعزام کردم و ملاقاتی نیز با شما داشت و جزئیات اسناد امضا شده بین دو طرف مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به اینکه بر اساس هفت سند از اسناد امضا شده باید پروژه‌های بزرگ عملیاتی شود تلاش کردیم تمام این موارد و مفاد مورد توافق بین طرفین را بررسی کنیم که نماینده وزارت راه و شهرسازی در این سفر صورت جلسه‌ای از اقدامات انجام شده ارائه داد که در اختیار شما قرار گرفت.
وی با بیان اینکه بر اساس آن صورت جلسه توافقات کلی، روش‌های مبادلات تجاری و روش‌های اجرای پروژه‌ها از طریق تهاتر مورد بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: افزون بر این برای انجام پروژه‌ها و تشکیل کمیته‌های مشترک برنامه‌ریزی شد که پیشنهاد می‌کنم این صورت جلسه را مبنای کار و بنیاد اصلی پیگیری توافقات قرار دهیم.
رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان گفت: برای پروژه‌های احداث نیروگاه‌ها و خطوط انتقال برق، پیشنهادات شفافی ارائه خواهد شد که آمادگی داریم آنها را اجرا کنیم. در بخش صنایع نیز برای اجرای 60 پروژه صنعتی آماده‌ایم تمام موارد را پیگیری کنیم و به نتیجه برسانیم.
آخوندی تاکید کرد: اطمینان می‌دهم شرکت‌هایی که برای همکاری با ترکمنستان معرفی شدند از بهترین شرکت‌ها هستند و می‌توانند منافع دو کشور را تامین کنند.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در زمینه همکاری‌های تجاری، استانداردها و قرنطینه محصولات گیاهی و کشاورزی توافقاتی باید بین طرفین صورت گیرد.
وی تاکید کرد: درباره موارد ذکر شده طی این اجلاس دو روزه مذاکره می‌کنیم و یک سند مهم برای توسعه همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور امضا می‌شود.
چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان طی امروز و فردا به میزبانی وزارت راه و شهرسازی در حال برگزاری است و مناسبات اقتصادی دو کشور نیز در زمینه‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.
این دو اجلاس سندی تحت عنوان یادداشت تفاهم‌نامه بین روسای هیئت‌های دو کشور (وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر امور خارجه ترکمنستان) امضا می‌شود.
صدا و تصویر دارد

منبع: خبرگذاری فارس

http://www.turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

ریزگردها در گلستان نیازمند توجه جدی کشور/ضرورت گنجاندن گلستا

تالاب گميشان بستري مناسب براي توسعه گردشگري و رونق اقتصادي

انحراف به چپ، اعلام علت حادثه مرگبار رانندگي در شرق استان گ

دلداری علی کریمی و مهرداد میناوند به طارمی

وام پنج میلیونی به همه افراد تعلق نمی‌گیرد

کمک ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریالی به زوج‌های جوان گنبدی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram