Daesh 12 Mاخبار جهان-تورکمن‌نیوز- روزنامه آمریکایی دیلی‌بیست در روزهای گذشته در تحلیلی تحت عنوان "چرخش سمت و سوی اسلحه و ماشین تبلیغاتی داعش به سوی ایران" به بررسی آخرین تهدیدات داعش بر علیه ایران پرداخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  این روزنامه آمریکایی تاکید می‌کند که تشدید جنگ تبلیغاتی داعش بر علیه ایران نشات گرفته از شکست های این گروه تروریستی در عراق و سوریه و نقش بارز ایران در این  شکست‌هاست.دیلی بیست اعتقاد دارد داعش در سال های اخیر برای یارگیری از اهل سنت ایران تلاش زیادی کرده است .اما به علت مخالفت علمای شاخص اهل سنت با تفکرات تکفیری این تلاش ها به نتیجه نرسید.

سرویس بین الملل اساس نیوز ترجمه مقاله این روزنامه را تقدیم کاربران خود می نماید :

در نگاه اول به نظر می رسد که یک ویدیوی معمولی از جانب داعش باشد.در این ویدیو یک پسر نوجوان روبه دوربین سخنان تهدید آمیز می گوید. این نوجوان که یونیفرم نظامی به تن دارد با سخنان تهدید آمیز می گوید که جاسوسان را خواهد کشت.

   اما آنچه که این ویدیو را متمایز می کند زبان گفتار نوجوان می باشد . این پسر به زبان فارسی سلیس سخن می گوید و در آن ساکنان ایران و بویژه اکثریت جمعیت شیعه آن را تهدید به مرگ می کند. هرچند گروه داعش کمتر به زبان فارسی تبلیغات خود را انجام می داده است ،اما اخیرا چندمین مورد در تبلیغات خود از زبان فارسی را بهره برده است.

  دراین ویدیوی منتشر شده نوجوان داعشی ایران و تمام گروه هایی را که در جنگ علیه داعش شرکت می کنند تهدید می کند . وی می گوید: ما سرزمین و خانه های شما را ویران خواهیم کرد ، ما امنیت را از شما خواهیم گرفت و خون شما را بر زمین خواهیم ریخت.

ایران در مبارزه باداعش در عراق و سوریه نقش کلیدی داشته است و هم از لحاظ نظامی و هم تسلیحاتی از دولت اسد حمایت می کند. با درنظرگیری تمام این موارد باید تهدیدات داعش جدی گرفته شود.

پروپاگاندای تبلیغاتی داعش معمولا چند زبانه بوده است. این گروه‌های تروریستی عقاید خود را به زبان‌های فرانسه ، انگلیسی منتشر کرده است ، ویدیوهایی به زبان عبری نشر داده و در ترانه‌هایی به زبان چینی به تبلیغ عقاید خود پرداخته است . این گستردگی زبانی پروپاگاندای تبلیغی داعش جهت گسترش نفوذ این تفکر برنامه ریزی شده است. اما آنچه که در ماههای اخیر بیشتر شاهد آن بوده ایم . تبلیغات گسترده داعش به زبان فارسی بوده است.

   زبانی که در میان مسلمانان جهان دراز زبانهای اصلی بوده و بسیاری از مسلمانان در ایران ، افغانستان و تاجیکستان به این زبان تکلم می‌کنند.

  در 7 ژوئن گذشته گروه تروریستی داعش عملیات‌های تروریستی خود در مجلس و مرقد امام خمینی را انجام داد. در این حملات 23 نفر که 5 نفر از آنها خود تروریست بودند جان خود را از دست دادند .

  نگاهی به تبلیغات قبل از این حوادث تروریستی نشان می‌دهد که داعش چند ماه قبل از این عملیاتها تبلیغات گسترده ای به زبان فارسی انجام می داده است. 24 ساعت قبل از حوادث تروریستی تهران ، رادیو آزادی اروپا گزارشی منتشر کرد با این عنوان « پروپاگاندای داعش بطور فزاینده ای ایران و اهل سنت این کشور را هدف قرار داده است».

در ماه‌های منتهی به حملات تروریستی تهران مجله رومیا متعلق به داعش 4 بار مطالبی را به زبان فارسی منتشر کرد. این در حالی بود که این مجله انگلیسی زبان قبل از آن چنین سابقه ای در انتشارات خود نداشت .

   در مقالاتی که در این مجله به زبان فارسی نوشته شده بود توجیهاتی برای مباح بودن خون کسانی که معتقد نیستند آورده شده بود و سرنخهایی در این مقالات برای استفاده از چاقو در کشتار ارائه شده بود. در ویدیوی 37 دقیقه ای داعش که همزمان با عید نوروز ایرانیان منتشر شد ، داعش باردیگر مردم ایران را تهدید کرد.

 در این ویدیو با ارائه تاریخچه ای از مذهب ایرانیان در قبل از اسلام با آوردن دلایلی غیرمنطقی ، قصد تحریک نیروهای داعش علیه ایران نمود دارد. در این ویدیوی منتشر شده ایران محکوم به دخالت در سایر کشورهای اسلامی شده است . دلایل دیگر داعش برای تهدید ایران آزادی‌های دینی و مذهبی سایر ادیان در ایران همچون یهودیان و مسیحیان می باشد.

  در این ویدیو به این مسئله با حساسیت بیشتری پرداخت شده است.در این ویدیو نمایی از عبادت‌گاه‌های یودیان در تهران و اصفهان نشان داده شده است که در آن یهودیان مشغول عبادت هستند . داعش با محکوم کردن اجازه چنین عملی برای غیرمسلمانان حکومت ایران را تهدید می کند.

  درویدیوی منتشر شده از سوی داعش علما و بزرگان اهل سنت ایران و امامان جمعه رسمی اهل سنت در ایران نیز تهدید به مرگ می شوند. یکی از این بزرگان مولوی عبدالحمید است که امام جمعه زاهدان بود ودر مقوله تکفیر یکی از بزرگترین مخالفان این نوع اندیشه می باشد. در نگاه مولوی عبدالحمید گروههایی مثل داعش و القاعده بدنبال شکاف در دنیای اسلام هستند.

  ویژگی دیگر این ویدیو که به زبان فارسی منتشر شده است ، لهجه بلوچی آن می باشد که حدود 2 درصد از مردم ایران را تشکیل می دهند . در بخشی دیگر از این ویدیو به زبان عربی لهجه اهوازی از مردم عرب خوزستان می خواهد که علیه حکومت ایران قیام کنند.در این ویدیو از کردها و فارس زبانان هم خواسته شده است تا به داعش بپیوندند و در اقدام علیه ایران کنار داعش باشند.

   شاید همگان از تهدیدات داعش علیه ایران شگفت‌زده نباشند، زیرا جامعه جهانی ایران را در صف مقدم مبارزه با داعش می داند. اما شاید بهتر است بدانیم که ایران چندین بار از جانب داعش تهدید شده و حتی طرح حملاتی علیه ایران توسط داعش برنامه ریزی شده است اما هوشمندی سرویس های اطلاعاتی ایران نقشه آنها را برآب کرده است.

  در سال 2016 وزیراطلاعات ایران در مصاحبه ای گفت که از پیوستن 1500 ایرانی به داعش جلوگیری کرده‌اند . در همان سال 18 نفر از اعضای داعش دستگیر و 2 نفر در کرمانشاه کشته شدند. تنها چند روز قبل از حملات تروریستی تهران فردی به اسم یاسر از اهالی آذربایجان غربی در ویدیویی که در استان ننگرهار افغانستان منتشر شده اعلام کرد که از طریق تلگرام به داعش پیوسته است.

  ویدیوی مربوط به نوجوان ایرانی که اخیرا منتشر شده است باردیگر توجهات را به سمت ایران جلب کرده است. موقعیت زمانی انتشار این ویدیو که مقارن با شکست‌های داعش در موصل عراق و نیز سوریه شده است عصبانیت شدید آنها از ایران را نشان می‌دهد. البته داعش در همراه کردن اهل سنت ایران مشکلات جدی پیش روی دارد . بزرگان و علمای اهل سنت و امامان جمعه سنی مخالف اندیشه‌های تکفیری گری هستند و مردم اهل سنت نیز به تبعیت از آنها چنین تفکری را نمی پذیرند.

  از طرف دیگر در جامعه اسلامی ایران رهبر این کشور آیت الله سیدعلی خامنه ای هرگونه توهین به عقاید اهل سنت را منع می کند. از جمله این فتواها در زمینه توهین به حضرت عایشه رضی الله عنها می باشد که از جانب رهبر ایران منع شده است.

 این نوع برخورد اهل سنت ایران را نسبت به حکومت وفادارتر کرده است. حال شما این وضعیت را مقایسه کنید با کشور عربستان که در آن مفتی‌های وهابی آشکارا در رسانه های خود خون شیعه های این کشور را مباح می دانند.

همبستگی مسلمانان شیعه و سنی در ایران نفوذ اندیشه تکفیری را در جامعه ایران دشوار کرده است. مسئله‌ای که موجب شده است ایران در طی چند سال گذشته پرآشوب منطقه خاورمیانه از امنیت خوبی برخوردار باشد.

 

گرداوری: گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: asasnews.com

ترجمه سرویس بین‌الملل اساس‌نیوز /گرکز

مطالب مرتبط:

اميرخانی: رمان قوجق یک رمان هویتی است/ رمانی مدرن‌تر از داست

استفاده از امکانات دولتی له یا علیه نامزدهای انتخابات،خط قرم

برگزاری انتخابات الکترونیکی تنها در یک سوم از شعب اخذ رای/بو

دستگیری یک سارق کیف‌قاب در کمتر از 48 ساعت در گنبدکاووس

مدیر مطبوعات گلستان سخنان مدیر کل ارشاد را تکذیب کرد/3 سال ا

وضعیت استخدام بر اساس جنسیت در وزارت آموزش وپرورش

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram