ronagh saham 01تورکمن نیوز- اخبار اقتصادی: یک کارشناس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران با اشاره به کاهش نرخ بهره در نظام بانکی کشورمان گفت: اکنون نرخ بهره در بانک های ایران مطابق...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  یک کارشناس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران با اشاره به کاهش نرخ بهره در نظام بانکی کشورمان گفت: اکنون نرخ بهره در بانک های ایران مطابق با دستورالعمل بانک مرکزی به 15 درصد کاهش پیدا کرده است. آنچه مسلم است چنین روند کاهشی در نرخ بهره بانکی، مطلوب است و این مسئله در کشورهای توسعه یافته نیز مصداق داشته و حتی نرخ بهره در کشورهایی مانند: آمریکا، چین و هنگ کنگ بسیار پایین در نظر گرفته شده و از طرفی، نرخ بهره در کشور ژاپن حتی در حد صفر درصد تا 0.25 درصد است.

حسین زمانی درمزاری در حاشیه نهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر تصریح کرد: براساس برخی شنیده ها، روش فعالیت سرمایه گذارانی که از قدیم الایام در امر سپرده گذاری در بانک ها فعال بوده و هستند، این گونه است که پول خود را در داخل بانک ها بلوکه می کنند، و حتی بسیاری از بانک های کشورمان نرخ سود سپرده را خارج از عرف و دستورالعمل بانک مرکزی به سپرده گذاران بانکی پرداخت می کنند و به نوعی می توان از آن به عنوان زیرمیزی یاد کرد، چراکه بازار سپرده گذاری بانکی برای این سرمایه گذاران جذاب بوده، به طوری که حتی شنیده شده است برخی مؤسسات مالی کماکان نرخ سود بانکی را تا 45-40 درصد پرداخت می کنند.

وی به تأثیر کاهش نرخ بهره بانکی بر بازار سهام ایران پرداخت و اظهار داشت: تأثیر کاهش نرخ بهره به صورت رسمی یا غیررسمی در بانک ها و مؤسسات مالی کشورمان بر بازار سرمایه و نیز اقتصاد ایران بسیار جذاب و خوشایند خواهد بود، چراکه پول ها به جای اینکه در داخل بانک ها بلوکه باشند وارد بازار اقتصاد ایران شده و سرمایه ها کلاً در صنایع مختلف اعم از خودرو، ساختمان، سیمان و چند صنعت فعالی که در کشور وجود دارد نفوذ پیدا خواهند کرد.

زمانی درمزاری افزود: اینجانب به عنوان کارشناس ارشد بازار سرمایه نسبت به کاهش سود بانکی بسیار خوشبین هستم و امیدوارم در پایان سال مطابق با وعده های مسئولان بانک مرکزی، نرخ سود بانکی به 10 تا 11 درصد کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه نرخ سود بانکی باید با نرخ تورم، توازن داشته باشد تا افرادی که پول خود را در داخل بازار اقتصاد به گردش درآورده اند متحمل زیان نشوند، تأکید کرد: در ایران نرخ سود بانکی 18 درصد است اما نرخ تورم 11 درصد است، به عبارتی نرخ واقعی سود، منفی 7 درصد است. بر این اساس، سپرده گذارانی که در بانک ها پول های خود را سپرده گذاری می کنند به زودی شاهد نزول ارزش بازار سرمایه خود خواهند بود.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه تصریح کرد: نرخ بهره بانکی در چند سال اخیر شدیداً موجب ایجاد رقابت بین بانک ها شده است. البته برخی رقابت ها کاملاً ناسالم است و این امیدواری است که بانک مرکزی قوانین بسیار سخت گیرانه ای را اعمال کند تا نرخ بهره ابلاغی به صورت مستقیم و کاملاً یکسان در تمامی بانک ها اجرا شود.

وی خاطرنشان کرد: اولین بانکی که نرخ بهره را طبق قوانین و دستورالعمل بانک مرکزی کاهش داد، بانک پاسارگاد بود و این بانک کاملاً از قوانین بانک مرکزی تبعیت کرد.

زمانی درمزاری گفت: دولت کاملاً مصر است تا نرخ بهره را کاملاً منطقی کند و اگر این اتفاق رخ دهد قطعاً نقدینگی بسیار زیادی سرازیر بازار سرمایه خواهد شد.

وی تأکید کرد: در حال حاضر حجم کل سپرده های بلوکه شده که توسط افراد سپرده گذار در بانک های ایران قرار داده شده چیزی حدود 800 هزار میلیارد تومان است که اگر با فرض چنین رقمی بتوان 5 درصد از چنین نقدینگی را وارد بازار سرمایه یا بورس کرد، تأثیرات بسیار شگرف آن بر بازار سرمایه حتمی خواهد بود.

 

آینده بورس ایران
این کارشناس بازار بورس در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره آینده بازار سهام ایران گفت: تقریباً حدود 10-8 درصد از جمعیت 80 میلیونی کشورمان به صورت فعال در بازار سهام، سرمایه گذاری کرده اند و براساس آمارهای سازمان بورس و اوراق بهادار ایران اکنون حدود 8-7.5 میلیون نفر در بازار سرمایه ایران، فعال هستند، پس اگر کاهش نرخ سود بانکی بیش از این اتفاق افتد و بین 15-10 درصد مشخص گردد، و اگر تقریباً 5 درصد از 800 هزار میلیارد تومانی که در داخل بانک ها بلوکه شده وارد بازار سرمایه شود، می توان بازار سرمایه جذابی برای بورس در آینده متصور بود.

وی پیش بینی کرد: شاخص بورس در آینده بسیار نزدیکی با توجه به بحث توافقات لوزان، تصویب برجام و سرازیر شدن سرمایه های خارجی و اتصال جمهوری اسلامی ایران به شرکت های خارجی و همچنین گشایش های ال سی و باز شدن سوئیفت در کلیه بانک ها ترقی خواهد کرد و هرچه نتایج اقدامات بین المللی جمهوری اسلامی ایران در قالب توافقات برجام به بار نشیند، رشد شاخص سهام سریع تر رخ می دهد و آینده بازار سرمایه ایران را بسیار جذاب خواهد کرد.

حسین زمانی درمزاری با بیان اینکه اکنون سرمایه گذاران حقوقی و حقیقی خارجی بسیار زیادی تمایل به ورود به بازار سرمایه ایران داشته اند و دارند، افزود: تقریباً مطابق با آمارهایی که در دست است، حدود 330 سهامدار حقیقی و 30 سهامدار حقوقی در بازار کشور ایران فعال هستند و تقریباً از این 330 سهامدار حقیقی، تعداد 50 نفر آنها مقیم خارج هستند و مابقی در داخل کشور سکونت دارند. از کشورهای مختلفی مانند: جمهوری چک، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، آلمان، نروژ و آفریقای جنوبی در داخل بورس ایران فعال هستند، چراکه این کشورها آینده بازار سرمایه ایران را بسیار جذاب می بینند.

وی تأکید کرد: امروز توافقنامه لوزان در قالب برجام در حال اجرا است و درپی چنین توافقی، شرکت های ایرانی به شدت در حال انتقال فناوری از کشورهای پیشرفته به داخل کشور هستند و چنین اقداماتی می تواند نوید بخش بازاری پر جنب و جوش برای بازار بورس ایران باشد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: در کل، بازار سرمایه ایران را جذاب می بینم. خصوصاً برخی صنایع مانند: ساختمان و سیمان آینده روشنی دارند. با توجه به آثار جنگی که بر کشورهای همسایه ایران مانند عراق و سوریه به بار آمده، این کشورها همواره نیاز به بازسازی داشته، و این فرصتی خواهد بود تا شرکت های سیمان ایران و صنایع ساختمانی مشابه که طی چند سال اخیر در ایران روند نزولی سنگینی را متحمل شده اند در آینده با افق های روشنی رو به رو شوند.

وی ادامه داد: در این شرایط اگر افرادی با دید بلند مدت وارد بازار سرمایه ایران شوند، به نظر می رسد بازار جذابی برای آنها در آینده رقم خواهد خورد.

 

توصیه به سهامداران
این کارشناس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در بخش دیگری از اظهارات خود در توصیه به سهامداران بازار سرمایه کشورمان گفت: نرخ بهره در بانک ها 15 درصد است و اگر چنین نرخی بر 12 ماه تقسیم شود، 1.2 درصد تقریباً نرخ بهره بانکی ماهیانه است، پس در این شرایط پیش بینی هجوم سرمایه های بانکی به بازار بورس حتمی است و به همین منظور از تمامی سهامداران درخواست داریم که حتماً با دقت سهم را انتخاب کنند نه اینکه سهم را زود خریداری کنند و زود هم آن را به فروش برسانند.

وی، انگیزه سهامداری کوتاه مدت برای افرادی که وارد بازار سهام می شوند را به دلیل بروز نوسانات در بازار سرمایه ایران اقدام بسیار اشتباهی دانست و تأکید کرد: افرادی که وارد بازار سهام می شوند باید با نگاه بلند مدت وارد بازار سرمایه شوند و حداقل با نگاه شش ماهه و در بلند مدت با نگاه 3-1 ساله باید وارد بازار سهام شوند.

زمانی درمزاری همچنین به سهامداران بازار بورس ایران توصیه کرد: سهامداران تازه کار حتماً باید حداقل مفاهیم اولیه بازار سرمایه را کاملاً آموزش دیده و آن را فرا گیرند، و در این راستا شرکت های مختلفی در بحث آموزش سرمایه گذاری در بازار سهام مانند دانشگاه صنعتی شریف و کارگزاری آگاه، فعال هستند و سهامداران از طریق اساتید بسیار برجسته می توانند مفاهیم اولیه آموزشی را فرا گرفته و سپس افراد وارد بازار سرمایه شوند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه کشورمان اضافه کرد: علاقه مندان به سرمایه گذاری در بورس را توصیه می کنیم تا قبل از اینکه به صورت کاملاً شخصی پول خود را وارد بازار سرمایه کنند وارد سایت سازمان بورس و اوراق بهادار ایران شوند. این سازمان یک سایت مجازی برای سرمایه گذاران تازه کار تدوین کرده است. نشانی این سایت مجازی تحت عنوان تالار مجازی بورس ایران: www.irvex.ir می باشد و افراد می توانند در این سایت، پروفایلی برای خود تنظیم کنند و بعد از اینکه علاقه مندان به سرمایه گذاری در بازار سهام، آموزش های لازم را دریافت کردند این سایت کاملاً به صورت مجازی و بدون هرگونه تبادل پولی، آن ها را هدایت می کند.

وی ادامه داد: پس از اینکه سرمایه گذاران آموزش های اولیه را فرا گرفتند سپس آن ها از طریق کاربر این سایت مجازی کاملاً متوجه می شوند که در چه وضعیتی از بازار سرمایه قرار دارند.

این کارشناس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران اکیداً توصیه کرد: افراد تازه وارد به بازار سرمایه حتماً باید مفاهیم اولیه و تخصصی و بنیادی بازار سهام را آموزش دیده و سپس وارد بازار سرمایه شوند، چرا که فرصت برای پیوستن به بازار سرمایه همیشه وجود دارد، اما آن چیزی که از بین می رود، پول این افراد است.

وی تصریح کرد: بارها مشاهده شده افرادی از سر ناآگاهی و نداشتن اطلاع کافی وارد بازار سهام می شوند و متأسفانه سرمایه خود را از دست می دهند، پس کارشناسان سازمان بورس و اوراق بهادار کشورمان به افرادی که وارد بازار سرمایه می شوند توصیه می کنند که به هیچ عنوان با نگاه کوتاه مدت وارد بازار سرمایه نشوند، چراکه انتظار کوتاه مدت از بازار سهام داشتن، یک اقدام اشتباه است و سرمایه گذاران را توصیه می کنیم تا با نگاه بلند مدت وارد بورس شوند.

این کارشناس بورس همچنین درباره نحوه خرید سهام گفت: علاقه مندان به سرمایه گذاری در بازار سهام باید خریدها را به صورت کاملاً پله ای و در قیمت های منفی انجام دهند./ انتخاب خبر

با کانال تلگرامی « شبکه خبر» همراه شوید

مطالب مرتبط:

مشاوره جایگزین برخورد انضباطی/رویکرد دانشگاه‌ها به حجاب تغی

جلسات شورای اسلامی گرگان 3 روز متوالی به رسمیت نرسید+عکس

با این عادت ها به روان کودکتان آسیب وارد نکنید

نخستین فُک سال ۹۵ به خزر بازگشت

اوحدی: ارائه خدمات کامل به بازماندگان شهدای منا، مطالبه رهبر

اختصاص ۷۶ میلیارد تومان به خط آهن اینچه‌برون

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram