Keshavarziتورکمن نیوز- اقتصادی: زمانی که از کشاورز می‌خواهید از الگوهای کشت پیشنهادی تبعیت کند باید تضمین خرید برای محصولات تولیدی کشاورزان وجود داشته باشد تا آنها در دوره‌های بعدی از الگوی پیشنهادی تبعیت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  گلستان یکی از قطب‎های کشاورزی کشور محسوب می‎شود که اکثر جمعیت آن با کشاورزی و رشته‎های وابسته به آن درگیر هستند. گرچه توجه به بخش کشاورزی و منابع طبیعی به دلیل داشتن نقش حیاتی در تأمین غذای مورد نیاز کشور و تحقق امنیت غذایی باید از مهمترین اولویت‌های مسؤولان اجرایی کشور قرار گیرد اما در سال‎های اخیر مشکلات عدیده در این بخش موجب شده تا کشاورزی استان از اقتصادی بودن فاصله بگیرد.

در بعضی از مواقع نه تنها این بخش ارزش افزوده برای استان ایجاد نکرده بلکه موجب بروز مشکلاتی نیز شده است. در این میان شناخت توانمندی کشاورزی برای تولید در هر منطقه و کشور اهمیت دارد در غیر این صورت کاری برخلاف روند طبیعی انجام می‌شود و عملاً سرمایه‌ها از دست می‌رود و توانمندی‌ها ضعیف خواهند شد از این‌رو رعایت الگوی کشت بسیاری از مشکلات در این حوزه را حل خواهد کرد، موضوعی که ظاهرأ برای پیاده‎سازی آن در بخش کشاورزی استان اقدامات جدی صورت نگرفته است و تنها بسنده به کارهای ترویجی می‎شود از سویی دیگر کشاورزان گلستانی به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی بعضی از محصولات، تمایل دارند تا خود کشت مورد نظر را انتخاب کنند.

 

کشاورزان در انتخاب کشت خود سرگردانند

یک کشاورز گلستانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از گرگان، مشکلات در حوزه کشاورزی را بی‌شمار عنوان کرد و گفت: مشکلاتی که امروز در بخش کشاورزی شاهد آن هستیم طی دو یا سه سال رخ نداده است بلکه گویی سال‌ها بخش کشاورزی بدون مدیریت به حال خود رها شده بود و اکنون که بعضی از مسائل در این بخش تبدیل به فاجعه شده است مسؤولان از ادبیات جدیدی در سخنرانی‎های خود استفاده می‎کنند.

وی ادامه داد: در گذشته الگوی کشت در استان رعایت می‎شد، تمام کشور گلستان را با نام سرزمین «طلای سفید» می‎شناختند چرا که در مزارع استان تنها پنبه کشت می‎شد اما زمانی که حمایت از کشاورز کم و کمتر شد از طرفی صنایع مرتبط با پنبه استان نیز به خواب فرو رفتند کسی صحبت از رعایت الگوی کشت نکرد و این کشاورزان بودند که تصمیم گرفتند چه نوع کشتی را انجام دهند تا برای آنها صرفه اقتصادی داشته باشد.

این کشاورز با بیان اینکه مشکلات بیشمار در بخش کشاورزی، کشاورزان استان را برای انتخاب کشت خود سرگردان کرده است، ادامه داد: متأسفانه از محصولاتی که مسؤولان به عنوان الگوی کشت استان معرفی می‎کنند حمایتی نمی‎شود هر ساله فروش و پرداختی‎های دانه‎های روغنی با مشکل مواجه است، زمینه برای صادرات بعضی محصولات در استان مهیا نیست قیمت نهاده‎های کشاورزی روز به روز روند افزایشی دارد، بروز این مشکلات کشاورزن را برای انتخاب نوع کشت سرگردان کرده است در واقع بسیاری از کشاورزان زمان کشت محصولات زانوی غم به بغل می‎گیرند که چه محصولی را بکارند تا حداقل کمترین مشکلات را زمان برداشت داشته باشد.

 

رعایت نشدن الگوی کشت، نقص در بخش کشاورزی است

مدیر زراعت جهاد کشاورزی گلستان، رعایت نشدن الگوی کشت را یک نقص در بخش کشاورزی عنوان کرد و در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از گرگان گفت: فقدان الگوی کشت مناسب عامل خسارت‌های جبران ناپذیری است از جمله آنکه از منابع به خوبی استفاده نمی‎کنیم که نتیجه این امر کاهش بهره‎وری منابع است همچنین با وجود کمبود آب در برخی مناطق محصولاتی کشت می‌شود که نیاز آبی بالا و ارزش اقتصادی پایینی دارند و این یک نقض برای کشاورزی و اقتصادی ملی است.

محمدرضا عباسی خاطرنشان کرد: بعضی از محصولات چون برنج تنها برای داشتن صرفه اقتصادی توسط کشاورزان کشت می‎شود اما کشت این محصول موجب استحصال و بهره‌برداری زیادی از آبهای زیرزمینی می‎شود و این امر ظرفیت مخازن آبی استان را به شدت دچار مشکل کرده است.

وی با بیان اینکه برای انجام شدن رعایت الگوی کشت در استان به همکاری چند دستگاه نیاز است، گفت: تنها اقدام سازمان در حال حاضر این است کشاورزان استان را به کاشت محصولاتی همچون پنبه، کلزا و سویا که به آب کمی احتیاج دارند و می‌توانند با تنش آب و هوایی سازگاری بیشتری داشته باشند و در واقع برای الگوی کشت استان تعریف شده‌اند تشویق کرد.

 

رعایت نشدن الگوی کشت، بهره‎وری منابع را کاهش می‎دهد

در حالیکه کشاورزان گلستانی از وضعیت مدیریت نامناسب در بخش کشاورزی ابراز نارضایتی می‎کنند اما کارشناسان امر معتقد هستند منابع آب و خاک به شدت در حال تخریب است از این‌رو باید به صورت حساب شده از منابع خود استفاده کنیم و برای این برنامه راهی به جزء تضمین الگوی کشت که محدودیت منابع را تنظیم کند وجود ندارد.

در همین رابطه یک کارشناس کشاورزی استان گلستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: ضرورت ارائه الگوی کشت بهینه از این جهت دارای اهمیت است که به لحاظ فنی و اقتصادی بررسی کنیم که در هر منطقه چه محصولی باید کاشت شود در حوزه‌های فنی بخش کشاورزی باید مسائلی همچون جغرافیا، خاک وآب وهمچنین دسترسی به نهاده ها و بازارهای فروش منطقه‌ای مد نظرقرارگیرد و براساس آن الگوی کشت تعیین شود.

علی رواقی افزود: معمولاً در کنار تعیین الگوی کشت گارد یا محافظان زراعتی وجود دارند که برای کشاورزان علاوه بر توصیه‌های فنی تعیین می‎کنند چه محصولاتی را به چه میزانی کشت کنند و این امر کمک می‎کند تا از بعد اقتصادی، عرضه دچار نوسان نشود و نهایتاً استفاده بهینه از منابع صورت گیرد و از نوسانات قیمت جلوگیری شود.

وی ادامه داد: اگر براساس طرح جامع کشاورزی یک برنامه الگوی کشت برای یک منطقه تعیین کنیم ضرورتاً نمی‌توانیم آن را به کشاورزان تحمیل کنیم اینجاست که باید با کشاورز وارد مذاکره شویم و نهادهای ترویجی به کمک ما بیایند تا بتوانیم با آنها ارتباط برقرار و توجیه‌شان کنیم که از الگوی پیشنهادی کشت تبعیت کنند در واقع زمانی که به کشاورزان الگوی کشت پیشنهاد می‌شود باید پیامدهای آن را نیز بپذیریم.

این کارشناس کشاورزی تاکید کرد: اگر کشاورزی بخواهد مثلاً از میزان آب تعیین شده بیشتر استفاده کند باید خودش هزینه‌های آن و هزینه‌های مابه‌التفاوت تحصیلی آب برای کشت مورد علاقه خودش را بپردازد این هزینه‌ها باید به نوعی بالا باشد تا کشاورزان را وادار کند که از الگوهای کشت پیشنهادی تبعیت کنند و باید تضمین خرید برای محصولات تولیدی کشاورزان وجود داشته باشد تا آنها در دوره‌های بعدی از الگوی پیشنهادی تبعیت کنند.

در شرایطی که مشکلات در بخش کشاورزی به خصوص مشکلات اقتصادی موج می‎زند لازم است مسؤولان امر برای ترغیب کشاورزان به رعایت الگوی کشت درآمد کشاورزان را در کشت سایر محصولات با نیاز آبی کمتر که برای الگوی کشت استان نیز تعریف شده است را بالا ببرند از سویی دیگر می‌توان با فرهنگ‌سازی و فعالیت‌های آموزشی کشاورزان را از مزایای رعایت الگوی کشت و مشکلاتی که به دنبال رعایت نشدن آن برای کشاورزان در آینده ایجاد خواهد کرد آگاه ساخت، بدون شک بدون در نظر گرفتن مسائل اقتصادی کشاورزان و تضمین فروش محصولات، نمی‎توان در حوزه رعایت الگوی کشت به نتایج دلخواه رسید. زمان آن رسیده که تنها به شعار و بیان مشکلات بسنده نکنیم و یک اقدام عملی و توجیه پذیر را اجرایی کرد./فارس

 شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

برای عضویت کلیک کنید.

telegram.me/TurkmensNews

مطالب مرتبط:

گزارش تصویری نماز جمعه در مصلی اهل سنت گنبد کاووس / 10 مهرما

وقوع زمین لرزه 3.2 ریشتری در شهر انبار الوم استان گلستان

حاشیه مراسم افتتاحیه راه آهن بین المللی اترک در کشور ترکمنست

نکاتی در مورد خرید کالباس و سوسیس

دخترانی که مجبورند با معتادان ازدواج کنند/حکایت تلخ نو عروس‌

بیش از ۵۷۰ تن انواع موادمخدر در مرزهای کشور کشف شد+تصاویر

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram