2.jpgتورکمن نیوز- گروه اقتصادی: چهار گروه یارانه‌بگیر در سال ۹۴ مشخص شد. درآمد ماهانه 2/5 میلیون تومان به بالا حذف می‌شوند.

 چهار گروه می‌توانند یارانه دریافت کنند که شامل 1- همه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی یارانه می‌گیرند. 2- عشایر و خانوارهای ساکن روستاها 3- همه بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی مشروط به اینکه حداکثر مستمری تا 2/5 میلیون باشد. 4- همه خانوارهایی که برای سازمان هدفمندی احراز شده و درآمد ماهانه آنها زیر 2/5 میلیون تومان است، می‌شوند.
 یارانه نقدی همان 45 هزار و 500 تومان خواهد بود و خانوارهای یارانه‌بگیر می‌توانند به جای دریافت یارانه نقدی، یارانه سود تسهیلات مسکن تا یک و نیم برابر یارانه نقدی بگیرند

 نمایندگان مجلس حذف یارانه نقدی پردرآمدها را کلید زدند. درحالی که دولت به دلیل دقیق و کامل نبودن اطلاعات بانک‌های اطلاعاتی تاکنون حذف یارانه نقدی پردرآمدها را به تعویق انداخته است، کمیسیون تلفیق مجلس با تعیین معیارهای مورد نظر دولت را موظف کرده تا بخشی از یارانه بگیران را از فهرست حذف کند. علاوه براین مجلس با کاهش 5 هزار میلیارد تومانی منابع یارانه نقدی این منابع را از 42 به 37 هزار میلیارد تومان رساند.
روزگذشته و در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس از تصویب سازوکارهای حذف یارانه نقدی کسانی که بیش از 2/5 میلیون تومان درآمد دارند خبرداد و چهار گروه را مستحق دریافت این یارانه اعلام کرد.
محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران با اشاره به تعیین تکلیف تبصره 21 لایحه بودجه در مورد هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: کمیسیون تلفیق در رابطه با مسائل مهم به نظر دولت توجه زیاد دارد، زیرا باید این موضوع عملیاتی شود و اطلاعات اجرایی و ریز آن در دست دولت است و در صورتی که دولت معتقد به این موضوع باشد، می‌توان آن را بخوبی اجرا کرد، در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهد شد.  وی تأکید کرد: آنچه در کمیسیون تلفیق تصویب شد، مورد تأیید نماینده دولت که سخنگو و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور است، بود و در حقیقت پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه مورد تأیید قرار گرفت و نماینده دولت نیز آن را به صراحت تأیید کرد.
 نحوه هزینه درآمدهای هدفمندی
به گفته سخنگوی تلفیق بودجه، درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده 48 هزار میلیارد تومان است. وی در مورد هزینه‌های آن بیان داشت: 5 هزار میلیارد تومان برای تولید، حمل و نقل عمومی، بهینه‌سازی مصرف انرژی، واحدهای تولیدی، خدماتی و مسکونی اختصاص
می‌یابد. مفتح ادامه داد: 10 درصد از درآمد هدفمندی که 8/4 هزار میلیارد تومان است، در بخش بهداشت و درمان هزینه خواهد شد.
 چهار گروهی که یارانه می‌گیرند
این نماینده مجلس با بیان اینکه تا 37 هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی موضوع ماده 7 هدفمندی تعریف شده است، گفت: بر این اساس چهار گروه می‌توانند یارانه دریافت کنند که شامل 1- همه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی یارانه می‌گیرند. 2- عشایر و خانوارهای ساکن روستاها 3- همه بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی مشروط به اینکه حداکثر مستمری تا 2/5 میلیون باشد. 4- همه خانوارهایی که برای سازمان هدفمندی احراز شده و درآمد ماهانه آنها زیر 2/5 میلیون تومان است، می‌شوند.
 یارانه نقدی ثابت ماند
وی ادامه داد: همچنین مقرر شد، از محل صرفه‌جویی حذف خانوارهای پردرآمد، اعتبار آن در هر استان به بنگاه‌های تولیدی همان استان و ایجاد اشتغال مولد اختصاص یابد.
مفتح تأکید کرد: یارانه نقدی همان 45 هزار و 500 تومان خواهد بود و خانوارهای یارانه‌بگیر می‌توانند به جای دریافت یارانه نقدی، یارانه سود تسهیلات مسکن تا یک و نیم برابر یارانه نقدی بگیرند. سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به اینکه 2/1 هزار میلیارد تومان برای یارانه تسهیلات مسکن تخصیص یافت که برای خانوارهای آسیب‌پذیر روستایی، مسکن مهر، سکونتگاه‌های حاشیه شهرها و ساماندهی مسکن بافت فرسوده خواهد بود.
این نماینده مجلس عنوان کرد: جابه‌جایی تا 10 درصد در این ردیف‌های بودجه بلامانع است، همچنین 100درصد درآمد از محل افزایش برق در سال 93 و 94 تا مبلغ 7 هزار میلیارد تومان به صنعت برق اختصاص می‌یابد. مفتح به دیگر مصوبات کمیسیون تلفیق اشاره کرد و افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شد، با مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، نسبت به تأمین فیبر نوری در حوزه خارجی اقدام کند، تا سهم مناسب از بازار پهنای باند منطقه را کسب کند. همچنین تا 120 میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی و جاری دستگاه‌های وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأیید وزیر به صورت وجوه اداره ‌شده در جهت اهداف ارتقای بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، ارتقای سطح فناوری، ارتقای کیفیت تولید زیربخش ارتباطات، ارتقای برنامه‌های نرم‌افزاری و ایجاد زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی آی‌‌سی‌تی هزینه خواهد شد.  وی ادامه داد: حداقل 8 درصد اعتبارات عمرانی هر استان به طرح‌های هادی روستایی اختصاص می‌یابد.
 تلفیق درباره حذف یارانه افراد به اجماع نرسید
درحالی که سخنگوی کمیسیون تلفیق با تشریح جزئیات حذف یارانه نقدی افراد با درآمد بالای 2/5 میلیون تومان خبرداده است که یکی دیگر از اعضای این کمیسیون با تأکید براینکه انحلال سازمان هدفمندی یارانه‌ها در این کمیسیون به تصویب نرسید، گفت: هنوز کمیسیون تلفیق برای حذف یارانه افراد با حقوق بالای 2/5 میلیون تومان به اجماع نرسیده است.
ایرج ندیمی درمورد مصوبات دیروز کمیسیون تلفیق بودجه94، اظهار داشت: پیشنهادهای مختلفی برای هدفمندی یارانه‌ها در بودجه سال آینده مطرح شد و کلیات به تصویب رسید. وی با بیان اینکه 37 هزار میلیارد تومان منابع جبرانی برای هدفمندی یارانه‌ها در نظر گرفته شده است، گفت: بنا شده منابع هدفمندی یارانه‌ها براساس میزان درآمد خانوار شهری و روستایی و چند معیار دیگر توزیع شود.
ندیمی با بیان اینکه طبق یکی از سناریوها برای ادامه هدفمندی یارانه‌ها 8دهک درآمدی تعریف شده است، ‌افزود: یکی از پیشنهادها هم این بود که دولت برای حمایت از کسانی که یارانه‌شان حذف می‌شود (عموماً پردرآمدها) اوراق مشارکت در پارس جنوبی را به مدت سه سال در اختیارشان قرار دهد./ روزنامه ایران

مطالب مرتبط:

بارش سنگین برف، جاده 11 روستای کوهستانی گالیکش را مسدود کرد

پنجاه درصد مدارس استان گلستان را مجمع خیرین مدرسه‌ساز گنبد ک

«ترامپ» دستور تدابیر سختگیرانه برای مهاجرت مسلمانان را امضا

تصمیم ترامپ، خرید بازیکن خارجی را دشوار کرد

مدیر کل عشایر خراسان شمالی مردم مراوه‌تپه را به شخم‌ زدن مرا

سردردهای خطرناک را بشناسید/نشانه‌های تومورهای مغزی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram