Bodjehتورکمن نیوز- اقتصادی: به بار نشستن جوانه توسعه در هر جامعه‎ای نیازمند ابزار و سیاست‎های خاص مدیریتی است تا بتوان با تکیه بر آن، امکانات مورد نیاز، اعم از احتیاجات مادی و معنوی را مهیا ساخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز استان گلستان به عنوان استانی نوپا سال‎ها است که طعم محرومیت و فقدان زیرساخت‎های توسعه را بر دوش می‎کشد، هر چند در این بین نمی‎توان از مشکلات مدیریتی این استان شمالی به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در ناهمگونی ایجاد شده بی‎تفاوت گذشت.

 

این شرایط بغرنج در گذر این سال‎ها، محصول بی‎تدبیری و ناتوانی در جلب توجه نگاه دولت‎ها به استانی است که به قول فرمایش مقام معظم رهبری «محرومیت آن در زیر چتر سبز طبیعتش پنهان مانده است».

 

دیگران مشکلات گلستان را حل نمی‎کنند

بارها و طی گزارش‎های مکرر این موضوع طرح شد که نشستن و منتظر ماندن برای این‎که دیگران بیایند و مشکلات گلستان را حل کنند انتظار عبث و بیهو‎ده‎ای است، بلکه باید برای حل مشکلات عزم و اراده آهنین داشت و تحرک را جانشین رکود و روزمرگی کرد، گزارش‎هایی که به دنبال گوش شنوایی بوده و هست.

 

تصور این‎ انتظار عبث که استانداری به عنوان سکاندار مدیریت توسعه گلستان، بار وظیفه‎مندی تمامی ادارات کل و سازمان‎ها را هم در شرایط فعلی به دوش بکشد، از آن دست تفکرات مسمومی است که باید از ذهن مدیران این استان محروم خارج شود.

 

در ایامی که به عنوان فصل بودجه‎ریزی اشتهار دارد و همه استان‎های سطح کشور برای دستیابی به بودجه‎های وزارتی به دنبال ارائه طرح‎های مطالعاتی و اجرایی هستند و در این میان نشستن مدیران در اتاق‎های دربسته مدیریتی به هیچ‎وجه قابل قبول نیست.

 

اکنون نه تنها زمان مناسبی برای حضور مدیران در استان نیست، بلکه آنان باید در وزارتخانه یا سازمان‎های متبوع خود به دنبال ارائه پیشنهاد و جذب اعتبار در لایحه بودجه سال 1395 و حتی بودجه‎های وزارتی باشند.

مدیران دستگاه‎های اجرایی گلستان وظیفه دارند، ضمن تهیه برنامه‎های مشخص فنی و کاربردی توسعه، با رایزنی‎های مکرر و حضور در وزارتخانه‎ یا سازمان متبوع خود، ضمن انتقال کاستی‎های موجود چه در حوزه اعتباری و  چه در حوزه امکانات، کشور را برای تزریق کمک‎های اعتباری به استان ترغیب کنند.

 

انتظار می‎رود استاندار گلستان در این زمان به عنوان سکاندار توسعه این استان شمالی، ضمن تاکید بر این موضوع، از مدیرانش بخواهد، این زمان طلایی را از دست ندهند و حتی برای همراهی با آنان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برای پیگیری مشکلات استان برنامه‎ریزی کند.

 

مدیران گلستان باید پیگیر تامین اعتبارات وزارتخانه‎ای باشند

«حسن صادقلو» این موضوع را باید به عنوان یک وظیفه از مدیران خود بخواهد و پیگیر نتایج این چانه‎زنی‎ها در سطح ملی باشد، چرا که بدون شک در این اوضاع نشستن و چسبیدن به میزهای مدیریتی، هیچ دردی از این استان عاری از توسعه دوا نخواهد کرد.

این پاسخ که بودجه نیست و برخی از مشکلات را همچنان به گذشته پیوند بزنیم به هیچ وجه توجیه مناسبی برای مشکلات استان محرومی چون گلستان نیست و بپذیریم طرح مکرر چنین موضوعی زیبنده دولتمردانی نیست که قرار است با تدبیرشان بیش از گذشته امید را در کالبد سرزمین خود بدمند.

 

گلستان اکنون نیازمند مدیرانی است که باید به دور از حاشیه، دغدغه توسعه داشته باشند، بدون شک وقتی فردی صاحب دغدغه باشند، به دنبال ابزاری برای رفع آن نگرانی نیز هست.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی استان گلستان که اکنون در تهران به سر می‎برد، گفت: بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، مسائل و موضوعات مختلفی برای پیشرفت و توسعه گلستان از سوی مدیران ارشد استان در حال پیگیری است.

حسین پیشقدم امروز در گفت‎وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در گرگان گفت: اکنون نیز با توجه به فصل بودجه‎ریزی در کشور برای سال 1395 در حال گمانه‎زنی و پیگیری مشکلات اعتباری استان هستیم.

 

وی خاطرنشان کرد: استان در بسیاری از شاخصه‎های توسعه دچار مشکل است و باید برای انتقال این دغدغه‎ها و رفع مشکلات اعتباری استان بیش از گذشته پویا و فعال باشیم.

 

*حضور نوبخت در گلستان برای دفاع از منافع استان است

پیشقدم با اشاره به سفر دکتر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی کشور به منظور بررسی و پیگیری مصوبات سفر هیئت‌ دولت در گلستان افزود: در این سفر کاری مسائل و موضوعاتی از قبیل سرمایه‎گذاری در منطقه آزاد تجاری صنعتی، توسعه و رونق هرچه بیشتر راه‌آهن اینچه‎برون، طرح توسعه بندر خواجه‎نفس، طرح سرمایه‎گذاری گردشگری جزیره آشورآده و تسریع در اتمام سد «نرماب چهل‎چای» که برای استان گلستان مهم و حیاتی است، پیگیری می‎شود.

 

وی ادامه داد: پیگیری مسائل حوزه آب به دلیل اینکه استان گلستان یکی از استان‎های بحرانی در این خصوص است، از موضوعات اساسی و حیاتی بوده که در سفر رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی کشور به دنبال طرح و اجرای آن هستیم.

 

این مسئول گلستانی همچنین با بیان اینکه گلستان به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی، هر ساله شاهد حوادث و بلایای متعدد طبیعی از جمله زلزله، سیل و آتش‎سوزی است و یکی از استان‎های بحرانی در مسائل بلایای طبیعی کشور محسوب می‎شود، یادآور شد: با توجه به شرایط استان تسریع در اتمام پروژه‎های مدیریت بحران و جذب اعتبارات ماده 10 و 12 قانون مدیریت بحران در دستور کار این سازمان است.

پیش‌قدم افزود: در حال حاضر به علت شرایط بد بودجه، هیچ ابلاغی از سوی هیئت محترم وزیران برای اعتبارات ماده 10 و 12 نمی‎شود اما با توجه به وضعیت استان و رایزنی و تلاشی که پیش از این انجام شد توانستیم 100 میلیارد تومان اعتبار در ابتدای سال از محل همین مواد مصوبه برای استان بگیریم.

 

وی اظهار کرد: از این میزان تاکنون تخصیص حدود 33 درصد از این اعتبار به دستگاه‎های اجرایی استان مرتبط با مدیریت بحران ابلاغ شد و برخی دیگر نیاز به موافقت‌نامه ملی دارد تا از خزانه کشور دریافت کنند.

وی اظهار امیدواری کرد: با پیگیری‎هایی که از سوی مقامات استانی در سفر دکتر نوبخت به استان انجام می‎شود ضمن کمک گرفتن مابقی این اعتبار تلاش دارد میزان تخصیص این اعتبار نیز به دو برابر افزایش پیدا کند تا طرح‎ها و پروژه‎های مدیریت بحران که برای استان تعریف کرده‎ایم هرچه سریع‎تر به اتمام رسد.

 

*بدون برنامه نمی‎توان از منافع استانی دفاع کرد

تلاش در هر رده مدیریتی استان برای دستیابی به امکانات قابل ستایش است و انتظار می‎رود دیگر مدیران اجرایی استان، این روزها همچون پیشقدم، رئیس پرتلاش سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی استان گلستان به دنبال سهم‎‎خواهی در بودجه سال آینده کشور باشند و در این مسیر برای وصول منافع به حق استان، از توان استاندار و حتی نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز استفاده کنند.

 

بدون شک پیشبرد چنین موضوعی نیازمند داشتن افق و برنامه‎ای مبتنی بر مطالعه است، تا بتوان با دست پر در جلسات کارشناسی مرتبط با موضوع بودجه حاضر شد و از استان در این عرصه به شکل منطقی دفاع کرد.

 

باید بپذیریم اگر برنامه‎ای برای توسعه استان در حوزه وظایف سازمانی یک دستگاه استانی نباشد آن زمان می‎توان ریشه بسیاری از مشکلات استان را در حوزه اجرایی دریافت./فارس

 

http://turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

انتقال آب از گلستان به سمنان منتفی شد

برنامه های پلیس برای روز قدس و عید فطر

کمیسیون مشترک ایران قزاقستان به میزبانی گلستان برگزار می‌شود

اجرای مدیریت آبخیزداری در 33حوضه کشور با پوشش 1.3 میلیون هکت

پیام تسلیت ائمه جمعه اهل سنت گنبدکاووس در پی حادثه دلخراش ان

آخوند نوریزاد: پرهیز از تفرقه و تلاش برای ایجاد وحدت در بین

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram