Ghabz Barghتورکمن نیوز- اقتصادی: فیش‎های برق مردادماه برای مشترکان گلستانی ارسال شد، مبلغ بالای آن موجب شوک و شگفت‎زدگی مردم این دیار شمالی شد.

این افزایش نرخ، آن هم نسبت به ماه گذشته آن‎چنان تفاوت فاحشی داشت که قابل توجه بود و  برای مردم این منطقه که تابستان کم‎سابقه به لحاظ گرما را تجربه کرده بودند، خبر خوش‎آیندی نبود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، تجربه گرمای چند روزه، بالای 50 درجه سانتیگراد و تداوم گرمای بالای 45 درجه طی چند هفته که از فروردین‎ ماه امسال کلید خورد، نشان داد که شرایط اقلیمی گلستان دیگر آن شرایط معتدلی نیست که در سالیان دور تحت عنوان استان معتدل بر آن حاکم بوده است، نیست.

 

*افزایش مصرف برق با تجربه گرمای حدود 50 درجه در گلستان

این وضعیت به شکلی پیش رفت که گلستان در افزایش دما، گوی سبقت را حتی از استان‎های گرم کشور هم ربود و توانست گرم‎ترین نقطه کشور را به خود اختصاص دهد و البته طبیعی است که این شرایط ایجاب می‎کند برای تحمل گرما، گلستانی‎ها به وسایل پرمصرف برقی همچون دستگاه‎های سرمایشی روی بیاورند که البته این مسئله با وجود فیش‎های اداره برق، هزینه بالایی را بر آنان تحمیل کرده است.

آمارهای جوی طی سال‎های اخیر حکایت از ورود گلستان به منطقه نیمه بیابانی دارد و حتی در مقاطعی با وجود آمار مستدل هواشناسی با توجه به فقدان بارش‎ و مبتلا شدن به خشکسالی، این استان شمالی در زمره استان‎های دارای آب‎ و هوای بیابانی قرار می‎گیرد.

با وجود این موضوع، انتظار می‎رود در محاسبه مصرف برق، گلستان در شمار استان‎های گرم گنجانده شود، موضوعی که فعلا خبری از آن نیست و اراده‎ای هم برای تغییر شرایط فعلی وجود ندارد.

در این شرایط، این سئوال به قوت خود باقی است که با توجه به شرایط خاص جوی، چرا در محاسبه میزان مصرف انرژٍی برق، گلستان در زمره استا‎ن‎های گرمسیر محسوب نمی‎شود تاکنون چنین شوک هزینه‎ای به مردم این منطقه که عموما کشاورز بوده و از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار نیستند، وارد شود.

یک شهروند گرگانی با انتقاد از افزایش بی‎رویه هزینه مصرف برق در ماه جاری گفت: این افزایش هزینه نشان می‎دهد که این کار از روی کارشناسی نیست و مسئولان بدون در نظر گرفتن وضعیت مالی مردم اقدام به چنین افزایش‎هایی کرده‎اند.

حسین مهاجر در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: افزایش بالای 30 درصدی هزینه مصرف برق ممکن است برای خیلی از افراد دارای تمکن مالی فشار چندانی نباشد، اما برای اکثر مردم که با پول کارگری و کشاورزی امرار معیشت می‎کنند، مصیبت است.

وی خاطرنشان کرد: امسال برای بنده با رعایت همه جوانب مصرف برق از جمله روشن نکردن دستگاه سرمایش وسایل پرمصرف برقی در ساعت اوج بار مصرف، بیش از یک‎ میلیون و 800 هزار ریال قبض آمده است که نسبت به سال گذشته میزان مبلغ دو برابر شده است.

 مهاجر ادامه داد: مسئولان بفرمایند با این وضعیت گرمای طاقت‎فرسا چه کاری می‎توانیم بکنیم، حتی مبلغ یارانه من که شامل سه نفر است هم پاسخگوی این شرایط نیست، به نظر می‎رسد سکوت مردم از سوی دولتی‎ها به معنای پذیرش این وضعیت بغرنج باشد، در حالی که هرگز این سکوت به معنای رضایت نیست.

این روزها در شبکه‎های اجتماعی هم در زمینه اخبار افزایش 30 تا 40 درصدی حامل انرژی برق، شایعاتی ضد و نقیض و سخنانی کذب دست به دست می‎شود که این افزایش را گامی در مسیر جبران ضرر کارخانه‎های خودروسازی ارزیابی می‎کنند موضوعی که هنوز از سوی مسئولان پاسخی به آن داده نشده است.

 

*گلستان در محاسبه برق باید در زمره استان‎های گرم قرار گیرد

مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به تغییرات اقلیمی استان طی سال‎های اخیر گفت: این تغییرات بیشترین اثرات خود در افزایش دمای غیرمتعارف و خشکسالی‎ را نشان داده است.

صادق‎علی مقدم در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان افزود: با این روند گرما، شرایط استان همچون استان‎های جنوبی است که تقریبا میانگین گرمای بالای 40 درجه را تجربه می‎کنند.

وی ادامه داد: افزایش میزان مصرف انرژی برق در این فصل با توجه به این گرما امری طبیعی است و دستگاه متولی می‎تواند این شرایط را برای محاسبه مصرف برق با توجه به موضوع محیطی به کشور انتقال دهد.

همچنین، رئیس گروه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان گلستان با اشاره به افزایش مصرف برق در تابستان سال جاری گفت: در تابستان امسال میزان مصرف برق به بیش از یک هزار و 100 مگاوات ساعت رسیده که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

محمد علی رجبی در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: این میزان مصرف در زمستان به 450 تا 500 مگاوات می‎رسد که این ارقام، نشان‎دهنده تغییر اقلیم و افزایش دما طی فصل تابستان است.

وی ادامه داد: مصرف خانگی برق در استان بالا است و مشترکان نیز زیاد هستند و با توجه به این موضوع، مدیریت مصرف برق تا حدودی سخت است که در استان‎های دیگر با توجه به آن‎که عمده مصرف‌کنندگانش صنایع هستند راحت‎تر می‎توان میزان مصرف را مدیریت کرد.

رجبی با اشاره به مرز بحرانی مصرف برق گلستان در تابستان سال جاری افزود: در سال جاری این شرایط خاص مدیریت شد تا کم‎ترین میزان خاموشی در سطح استان اعمال شود.

این مسئول ادامه داد: عواملی چون افزایش دما و اتلاف انرژی از طرق مستقیم و غیرمستقیم از جمله عوامل افزایش مصرف انرژی برق در استان محسوب می‎شود.

وی توزیع نیروی برق گلستان را با اشاره به مفهوم اتلاف مستقیم و غیرمستقیم برق یادآور شد و گفت: اتلاف مستقیم را می‎توان به مباحث فنی چون افزایش مصرف از طریق اشکالات در اتصالات یا نوع مصرف یک جامعه مرتبط دانست.

 

*تاکید بر افزایش تعداد پست‎های انتقال و فوق توزیع برق در گلستان

رجبی ادامه داد: در بخش اتلاف غیرمستقیم نیز می‎توان به استفاده‎های غیرمجاز و غیرقانونی از برق اشاره کرد که در بسیاری اوقات قابل کنترل و اندازه‎گیری نیست.

وی با اشاره به وضعیت پست‎های برق در گلستان اذعان کرد: هم اکنون استان دارای چهار پست 230 کیلو ولتی در شهرهای گرگان، کردکوی، مینودشت و گنبدکاووس و نیز یک پست 400 کیلو ولتی در علی‎آبادکتول قراردارد که تعداد این پست‎ها باید افزایش یابد.

رجبی تصریح کرد: با توجه به هزینه‎های بالای پست‎های انتقال و فوق توزیع برق، رفع این مشکل نیازمند نگاه ویژه ملی است تا بتوان در ایامی که فشار مصرف مشترکان افزایش می‎یابد از خاموشی‎های احتمالی جلوگیری کرد.

 به نظر می‎رسد، طی چند سال اخیر با توجه به تغییر اقلیم در گلستان و تجربه تابستانی گرم و طاقت‎فرسا در این استان، در محاسبه بهای برق مجموعه این استان در زمره استان‎های گرم قرار گیرد تا گلستانی‎ها با دیدن فیش‎های برق بیش از این شوک زده نشوند./خبرگزاری فارس

http://www.turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

فرمانده انتظامی گلستان خبر داد: کشف 75 کیلوگرم حشیش در نخست

گلستان و پارک‌های جنگلی

تحویل یک پرنده کمیاب به محیط زیست گلستان

مردم تا کی باید خودروهای بی کیفیت سوار شوند؟/تولید یک و نیم

رؤیت پیرمرد مفقود شده در جنگل قرن آباد گلستان

راه‌یابی تیم بسکتبال بانوان دانشگاه گلستان به مرحله حذفی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram