Azad Rah02تورکمن نیوز- اقتصادی: مدیرکل راه و شهرسازی گلستان، مشارکت مردم در ساخت راه ها، توسعه حمل و نقل زمینی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی را از جمله محورهای زمینه ساز توسعه این استان شمالی در بخش راه و شهرسازی بیان کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، مهندس "علی بخش رستمی" در نشست با نمایندگان و خبرنگاران برخی از خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان به مناسبت هفته دولت، افزود: هم اکنون برای حدود دو هزار و 300 هکتار از بافت‌های فرسوده 15 شهر دارای 12 هزار نفر جمعیت و بیشتر از آن، طرح مصوب داریم.

وی با اشاره به اینکه حدود 142 هکتار از بافت‌های فرسوده موجود در استان، در محدوده قانونی شهرها واقع شده‌اند، ادامه داد: این بافت‌ها نزدیک به 183 هزار نفر برابر با 25 درصد از جمعیت استان را در خود جای داده‌اند.

به گفته رستمی، از این مقدار نیز‌ 405 هکتار به عنوان سکونتگاههای غیر رسمی شناخته شده‌اند که بیشتر مربوط به شهرهای گنبدکاووس و گرگان است.

وی ادامه داد: تاکنون برای یکهزار و 640 هکتار از بافت‌های فرسوده استان طرح بهسازی و نوسازی و برای 300 هکتار از سکونتگاههای غیر رسمی استان، طرح توانمندسازی تهیه شده است.

این مقام مسئول در گلستان اظهارکرد: در بخش شهرسازی نیز، برای 16 شهر از 25 شهر تعریف شده استان برابر قانون و مقررات شهری، طرح جامع مصوب شده و اقدامات مطالعاتی برای تهیه طرح جامع و طرح تفصیلی 9 شهر دیگر نیز‌ در حال انجام است.

رستمی اضافه کرد: برای 4 شهر از شهرهایی که طرح مصوب جامع شهری دارند، طرح تفصیلی هم تهیه شده است.

وی ادامه داد: در یکسال گذشته حدود یکهزار و 800 هکتار از اراضی که در محدوده و حریم شهر قرار دارند، اعم از اراضی شهری، ساحلی و حریم شهرها را به مساحت اراضی دولتی استان اضافه کردیم.

 

ساخت آزادراه نوکنده – آشخانه

رئیس شورای حمل و نقل گلستان، ماموریت اداره کل راه و شهرسازی را در حفظ، نگهداری و ارتقای پنج هزار کیلومتر از مجموع پنج هزار و 400 کیلومتر از راه‌های موجود استان بیان کرد و گفت: 400 کیلومتر دیگر از راه‌های موجود استان، راه‌های مرزی، بین مزارع، راه‌های دسترسی به برخی از مراکز مذهبی و پارک‌های جنگلی هستند که در شرایط حاضر در حیطه وظیفه مندی رسمی این اداره کل قرار ندارد.

به گفته رستمی، درحال حاضر از مجموع یکهزار و 600 کیلومتر از راه‌های فرعی، اصلی و بزرگراه استان، تمام راه‌های اصلی و بیش از دو هزار و 400 کیلومتر از راه‌های روستایی استان با مشخصات فنی مربوط به خود، آسفالته هستند.

و‌ی طول راه‌های روستایی استان را‌ بیش از سه هزار و 400 کیلومتر اعلام کرد و گفت که مابقی راه های روستایی آسفالت نشده در صورت تخصیص منابع مالی مورد نیاز‌ آسفالت خواهند شد.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان، تمام تلاش این اداره کل را در جهت نگهداری، ارتقای ایمنی و تبدیل راه‌های فرعی به اصلی و اصلی به چهارخطه بزرگراه بیان کرد و از ساخت آزادراه نوکنده به آشخانه به عنوان فصلی نوین در توسعه حمل و نقل زمینی استان نام برد.

 

رستمی ادامه داد: در شرایط کنونی، استان گلستان از نداشتن آزادراه به دلیل ایمنی خاص و سرعت مطمئنه مطلوب برای رانندگی در رنج است اما با تلاش مقامات ارشد استان بویژه شخص استاندار و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، مصوبه ساخت آزادراه نوکنده تا آشخانه در استان خراسان شمالی اخذ شده و هم اکنون این مصوبه مراحل تصویب ارزیابی فنی اقتصادی و زیست محیطی خود را برای ورود به کمیسیون ماده 215 می گذراند.

رئیس شورای حمل و نقل گلستان، طول این آزادراه را، حدود 309 کیلومتر اعلام کرد و افزود: نزدیک به 200 کیلومتر از این آزادراه در حوزه استحفاظی استان گلستان قرار دارد که بناست با حدود 1700 میلیارد تومان منابع مالی ساخته شود.

رستمی با بیان اینکه هم اینک سرمایه‌گذارانی برای اجرای این پروژه بزرگ اقتصادی در استان اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: این پروژه موافقت مشارکت مالی 40 درصدی دولت و 60 درصدی بخش خصوصی را نیز‌ اخذ کرده است.

وی، مهمترین هدف از ساخت این کریدور شرقی غربی را، خروج جاده ترانزیتی جنگل گلستان از پارک بین المللی جنگل گلستان و کاهش بار ترافیکی و کمک به حفظ منابع طبیعی و حیات وحش استان بیان کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان با بیان اینکه بشدت دچار فقر منابع مالی هستیم از مردم خواست که با مشارکت خود در حفظ و نگهداری و ارتقای راه‌های استان بویژه راه‌های روستایی، یاریگر این اداره کل باشند.

مهندس رستمی اضافه کرد: در قانون بودجه سال 94-93 اختصاص قیر رایگان برای آسفالت راه‌های کشور بخصوص راه‌های روستایی‌ پررنگ دیده شده و وزارت نفت را مکلف به اختصاص این فرآورده نفتی کرده است.

 

به گفته وی، از آنجایی که نزدیک به 90 درصد از منابع مالی استان از محل منابع استانی تامین می‌شود و استان گلستان در تامین این منابع در رنج است، دست نیاز خود را بسوی مردم خیری بلند می‌کنیم که بتوانند تنها در 30 درصد آسفالت راه‌ها به دولت کمک کنند.

رستمی گفت: این در حالی است که سهم بخش خصوصی بنا بر ضوابط و مقررات موجود در آسفالت را‌ه‌ها 50 درصد اعلام شده، اما دولت برای افزایش مشارکت‌های مردمی در پروژه‌های راهسازی و راهداری‌ حاضر است با در اختیار گذاشتن 20 درصد دیگر از امکانات مالی خود اعم از ماشین آلات، مردم را در حفظ، نگهداری و ارتقای راه های موجود ترغیب کند.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان در ادامه این نشست با بیان اینکه گلستان جزو استان های برتر کشور در واگذاری، اتمام عملیات و صدور دفترچه های فروش اقساطی واحدهای مسکن مهر قرار دارد، از واگذاری 41 هزار و 438 واحد مسکن مهر استان به متقاضیان تا هفته دولت امسال خبر داد و گفت: 21 هزار و 710 واحد از این واحدها، ظرف سال های 92 تا پنج ماهه نخست سال 94 تحویل شده است.

رستمی، تعداد واحدهای واگذار شده در هفته دولت امسال را نیز، سه هزار و 666 واحد ذکر کرد.

این مقام اجرایی گلستان، همچنین از بکارگیری فناوری های نوین راهسازی در حدود 83 کیلومتر و ابزارهای نوین راهداری از جمله ارتقای روشنایی در بیش از 155 کیلومتر از راه ها به ویژه در گردنه‌های مه گیر و تونل‌های استان به عنوان بخشی دیگر از عملکرد اداره کل طی سال‌های اخیر بیان کرد.

رستمی در ابتدای این نشست، تقارن دهه کرامت و هفته دولت را اتفاقی مبارک و میمون دانست و گفت: در سرزمین گلستان با وسعتی بیش از 20 هزار و 437 کیلومتر مترمربع و جمعیتی نزدیک به یک میلیون و 800 هزار نفر، در حدود 25 شهر و 14 شهرستان وجود دارد که اداره کل راه و شهرسازی در حوزه شهری و حمل و نقل این گستره جغرافیایی به انجام ماموریت می‌پردازد./منبع: ایسنا

http://www.turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

تعیین قیمت تضمینی خرید سیب‌زمینی در گلستان

20 میلیارد ریال هزینه اولیه میوه شب عید گلستان

رعایت استاندارد سرمایه‌گذاری برای زندگی بهتر است

پلمپ ۲۸۴ حلقه چاه غیرمجاز در گلستان

پیام رهبر انقلاب در نوروز 1395: سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و

گلستانی که با گل غریبه است/ کشت و پرورش گل زمینه‌ساز تولید ث

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram