Berdi01 Copyظرفیت‌‏های برای افزایش میزان صادرات در حال افزایش است
تورکمن نیوز - اخبار اقتصادی ترکمنستان: در نتیجه اقدامات خوب  «قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور محترم ترکمنستان، حجم و میزان تعاملات اقتصاد و تجارت خارجی ترکمنستان به سطوح بالا ارتقا می‏‌آبد.

افزایش تقاضا کشورهای خارجی برای واردات کالا و محصولات تولید محلی ترکمنستان، به صنعت و تولید ملی این کشور را جان تازه‌ای بخشیده و انگیزه برای تکامل صنعت ملی تولید کالا و افزایش توانمندی‏‌های صادراتی ترکمنستان بخشیده است و از تحقق اصول تنوع بخشی به صنعت تولید محلی حمایت کرده‏ است.

 

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی تورکمن نیوز به نقل از اخبار ترکمنستان: به این ترتیب حجم مبادلات بازرگانی خارجی ترکمنستان با کشورهای خارجی به صورت ثابت و پایدار در حال توسعه و گسترش است که در نتیجه ترکمنستان به رشد اقتصادی بسیار خوبی دست می‏‌یابد. از سوی دیگر تحقق موفقیت آمیز این  برنامه و  طرحها مستلزم به تدوین و اجرای اصول نتیجه بخش بازاریابی و مدیریت امور اقتصادی و تجاری کشور می‏‌باشد.


علاوه بر این افزایش توانمندی‏های صادراتی کشور و نیز افزایش حجم مبادلات بازرگانی خارجی و نیز عرضه بیشتر کالاهای مرغوب و نیز یافت بازارهای جدید برای عرضه کالاهای تولیدی محلی این کشور به عنوان یکی از وظایف مهم و مبرم روز  تعیین شده‏‌ است.


در ترکمنستان به منظور کسب تجربه  اقتصادی و تجاری و نیز بازاریابی کشورهای خارجی و نیز تولید کالاهای مرغوب و رقابت پذیرو نیز افزایش میزان صادرات کالا و محصولات در سراسر این کشور اقدامات شاخص و کارآمد در دست اجرا است و در این زمینه برنامه و طرح‏های راهبردی تدوین و در فرایند اجرای موفقیت‏‌آمیز می‏ب‌اشند.


گفتنی است که بر طبق برنامه ملی اجرای سیاست  خارجی کشور ترکمنستان برای سال‏های 2013 الی 2017 میلادی، اقدامات گسترده ای جهت تعاملات و مراودات اقتصادی و تجاری خارجی به صورت موفقیت‏آمیز توسعه می‏یابد.  تعاملات اقتصادی و تجاری ترکمنستان با مجامع جهانی نه تنها جهت منافع ملی مردم ترکمنستان بلکه به نفع و سود عموم بشریت می‏باشد. دولت ترکمنستان در این زمینه سیاست‌های فعال و کارآمد در راستای روابط بین المللی را نیز در دست اجرا دارد.

 
 دولت ترکمنستان به منظور توسعه و گسترش روابط و همکاری‏‌های دوجانبه، منطقه‏ای و جهانی با کلیه کشورهای خارجی و نیز سازمان‏های معتبر بین‏المللی را نیز به عنوان جزو لاینفک برنامه کار خود تعیین کرده‏است.
این در حالی است که ترکمنستان با بیش از 59 کشور دنیا کالا و محصولات خود را صادر می‏کند و و تراز  تعاملات جارجی این کشور نسبت به واردات این کشور مثبت بوده، حجم صادرات ترکمنستان به صورت قابل ملاحظه افزایش یافته است.


ترکمنستان در سالهای آخیر میزان صادرات خود به کشورهای همچون ترکیه، چین، روسیه، ایران، آذربایجان و غیر افزایش داده است.

 

در نتیجه استراتژی توام با درک و اندیشه «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور محترم ترکمنستان، تآکید شده است که صنعت تولیدات ایگزین کالاهای وارداتی را افزایش داده شود و حمایت‏های از تولید کنندگان داخلی شود و در این زمینه جهت تکمیل راه نمودهای کارآمد برای تکامل صنعت تولید ملی و همکاری‏های موفقیت‏آمیز و توسعه یافته تجاری و اقتصادی ترکمنستان با کشورهای خارجی به مورد اجرا گذاشته می‏شود.
در حال حاضر در ترکمنستان با توجه به کارخانجات پیشرفته و مجهز که با فناوری نوین بروز مجهز هستند، محصولات تولیدی آنها در بازارهای جهانی به عنوان بهترین کالاهای مرغوب و با کیفیت بالا عرضه می‏شود.
ساخت و ساز واحدهای جدید تولیدی باعث شده است که ترکمنستان به عنوان کشوری با دارا بودن  صنایع ملی و تولیدی ترکمنستان پیشرفته و مدرن تدبیل شود.
افزایش میزان تولیدات محلی، ارتقا کیفیت تولیدات محلی، بازاریابی و عرضه تولیدات محلی کشورهای خارجی و بازارهای بزرگ منطقه و بین‏المللی، به عنوان یکی از مهمترین وظایف افزایش میزان صادرات  و قتویت توانمندی های صادراتی ترکمنستان تعیین شده‏است.
 ایجاد تحرک، پویایی و بهبود شاخص‏های کلان همراه با عدالت اجتماعی، تکیه بر ظرفیت‏های داخلی و حفظ تعادل صادرات و واردات و نیز توسعه و گسترش روابط و همکاری‏های بین‏المللی بر اساس اصول سود و حقوق برابر از دیگر عوامل مهمی است که میزان سرمایه‏گذاری خارجی به بخشهای مختلف بازار ترکمنستان به صورت چشم‏گیر افزایش یابد.


«قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور محترم ترکمنستان همواره تآکید می کند که  قصد دارد ترکمنستان به عنوان یکی از کشور پیشرفته صنعتی تبدیل بکند و برای تحقق این کار در این کشور همه امکانات و ظرفیت‏‌های لازم موجود می‌‏باشد.

 

وی تصریح کند: به همراه این اقدامات گسترده‏ای برای تقویت و تکمیل بنیه تامینات برای توسعه پیادار اقتصادی مورد توجه خواص قرار می‏گیرد. به همین دلیل نیز دولت ترکمنستان سرمایه گذاری کلانی را جهت این اهداف اختصاص داده است که در قالب آن قرار است طرح های کلان اقتصادی و صنعتی اجرا شود.
به این ترتیب در ترکمنستان راه کارهای کارآمد سرمایه گذاری دولتی شکل گرفته است و این امر نیز باعث می شود که اقتصاد ملی این کشور در همه عرصه های آنها به پیشرفت و تکامل شاخص و توسعه پایدار دست یابد.


از سوی دیگر این اقدامات منجر به آن شده است که حجم تولید ملی و نیز کیفیت کالهای تولیدی محلی بهبود یابد و سطح مرغوبیت آنها در کنار تولیدات خارجی متمایز باشد و از مزیت خاصی برخوردار شوند که این تدابیر در برنامه های ملی مربوطه نیز قید شده‏است.
موقیعت جغرافیایی ترکمنستان بهترین فرصت و امکانات برای توسعه ملی با توجه به منافع ژیو سیاسی و ژیو اقتصادی  را فراهم می‏کند. از سوی دیگر این در حالی است که ترکمنستان با توجه به این موقیعت و مزایایی خود به راه رو و دالان های مهم حمل و نقل و ترانزیت منطقه‏ای و فرا منطقه‏ای کالا نیز پویسته و به جزو مهم آنها تبدیل گشته است.

 

IRAN Turkmenistan 3


«قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور محترم ترکمنستان همچنین با تآکید بر اهمیت و جایگاه حمل و نقل ریلی این کشور تآکید می‏کند که با راه‏اندازی و توسعه صنعت حمل و نقل ریلی فرصت و امکانات اضافی برای توسعه اقتصاد ملی ترکمنستان و نیز ترویج صادرات این کشور را فراهم  نموده‏است.
به همت «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور محترم ترکمنستان صنایع پتروشیمی این کشور با آهنگ بالا پیشرفت می‌‏کند.


میزان و اقلام کالاهای صادراتی ترکمنستان به صورت منظم و مرتب در حال افزایش است که محصولات و فراورده های نفتی و پتروشیم در این زمینه از جایگاه خاصی برخوردار هستند.
این امر نیز موجب شده است که صنعت تولید ملی و تنوع بخشی به تولید ملی و صادرات آنها شتابی بیشتری بگیرد و اقتصاد ملی ترکمنستان به صورت پایدار توسعه یابد.


بر طبق برنامه ملی توسعه صنایع ترکمنستان برای سالهای 2012 الی 2016 میلادی به رهبری «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور محترم ترکمنستان، رشد اقتصاد از طریق تنوع بخشی به اقتصاد ملی این کشور صورت می‌گیرد و هداف اصلی این سیاست‌ها قرار دادن ترکمنستان در فهرست کشورهای توسعه اقتصادی و صنعتی جهانی می‌باشد.


 ارتقاء انگیزه مجامع علمی در تدوین سیاست‌ها و الزامات اقتصاد و فرهنگ سازی و تشویق فعالان اقتصادی و مردم در عرصه اقتصادی و نیز سهم بری عوامل عادلانه در زنجیره تولید تا مصرف متناسب با ایجاد ارزش، افزایش سهم سرمایه انسانی از طریق ارتقاء آموزش، مهارت، خلاقیت، كارآفرینی و تجربه، افزایش تولید داخلی نهاده ها و کالاهای اساسی، تولید محصولات و خدمات راهبردی و نیز حمایت از بخش خصوصی از دیگر محورهای این برنامه ملی توسعه اقتصادی و صنعتی ترکمنستان است که در این برنامه به صورت قید و بر روی اجرای آنها تآکید شده است.


از سوی دیگر این اقدامات منجر به آن شده است که حجم تولید ملی و نیز کیفیت کالهای تولیدی محلی بهبود یابد و سطح مرغوبیت آنها در کنار تولیدات خارجی متمایز باشد و از مزیت خاصی برخوردار شوند که این تدابیر در برنامه‌های ملی مربوطه نیز قید شده‏ است و بخش خصوصی و کارآفرینان محلی در اجرای موفقیت‏‌آمیز آن از سهم بسزایی برخوردار هستند و این در حالی است که رئیس جمهور محترم ترکمنستان همواره از حمایت همه جانبه از بخش خصوصی و صاحبان صنایع تآکید می‏‌کنند.


پیشرفت‏‌های مذکور در اقتصاد ملی ترکمنستان و نیز افزایش حجم صادرات این کشور و سایر مواردی که در بالا به آنها اشاره شده‏است گواه بر آن می‏باشند که اقتصاد ملی ترکمنستان براساس اصول تنوع بخشی و نیز تآمین مناسب نیازهای بازار داخلی و بازارهای خارجی در آینده نیز به پیشرفت و موفقیت‏های زیاد  افتخار‏آمیز  دست خواهد یافت.  

 

«توواق‌قیلیچ بردی قیلیج‌اوف»
مدیر پژوهشکده ملی تحقیق گردش ملی کالا ترکمنستان
استاد دانشگاه

 

منبع: اخبار وزارت امور خارجه ترکمنستان

http://www.turkmensnews.com
 

مطالب مرتبط:

تحویل ناوچه 50 فوتی با موتور جی ام به دریابانی شهرستان گمیشا

امدادرسانی 3 هزار و 18 نفر در طرح نوروزی به مسافران در استا

اجرای طرح جمع‌آوری مکانیزه زباله به زودی در گنبدکاووس

احتمال انتقال آزمون به لیورپول قوت گرفت +عکس

اوحدی: به چادری سر زدیم که 25 نفر، همسرانشان را در فاجعه منا

اولین دوره مسابقات کشتی سنتی گورَش ترکمن به مناسبت گرامیداشت

دیدگاه‌ها  

0 #1 پاسخ: رئیس جمهور بردی محمداف تلاش دارد ترکمنستان را به یکی از کشورهای صنعتی پیشرفته تبدیل کندتایماز 1394-06-24 13:11
بسیار عالی . ان شا الله اشک های مادران ترکمن , زحمت های پدران و خون شهیدان ترکمن به ثمر خواهد نشست . ان مع العسر یسری

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram