خاقانی: بی‌شک با انتخاب دوباره آقای روحانی، برجام دورنمای تداوم و بهترشدن را دارد

Oil 12 Khاخبار اقتصادی-تورکمن‌نیوز-  13 عضو اوپک هفته قبل گردهم آمدند تا برای سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی چاره اندیشی کنند؛نشستی که به تمدید تصمیم قبلی مبنی بر ادامه توقف تولید منجر شد و البته طبق معمول حاشیه نشست اوپک فرصتی برای چانه زنیِ سرمایه‌گذاران بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، اگرچه نتیجه نشست اخیر اوپک نتایج دلخواه آنهایی که به دنبال قیمت‌های بالاتر در بازار بودند، نشد،اما مذاکراتی که در حواشی نشست 172 رخ داد،توجه تحلیلگران  بازار نفت را به خود جلب کرد. یکی از موضوعاتی که مورد توجه قرار گرفته، گفت و گوی بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان با رویترز بود. زنگنه گفته بود که ايران در نظر دارد طي 5 سال آينده ظرفيت توليد نفت ايران يه 5 میلیون بشکه در روز افزایش دهد که اين برنامه را هم با قراردادهاي جديد بين‌المللي اجرایی خواهد کرد. البته خبری که زنگنه درباره افزایش تولید نفت داده،چندان جدید نیست و در برنامه ششم توسعه دستیابی به آن پیش بینی شده،با این حال آنچه این گفت وگو را مورد توجه قرارداده،اعلام این میزان افزایش، آنهم در حاشیه نشستی است که برای کاهش تولید گردهم آمده‌اند.

بزرگترین کارتل نفتی جهان که این روزها یک عضو جدید هم گرفته، مدتهاست که تلاش می‌کند،بازار نفت را که روزهای سختی طی می‌کند،احیا کند.تلاش‌هایی که تاکنون نتایج دلخواه در پی نداشته است.

 بیژن زنگنه وزیر کهنه کار نفت،طی یک سال اخیر به شدت درگیر انتقادهای گسترده از سوی طیف محافظه کار سیاسی و کارشناسان نفتی برای تنظیم قراردادهای جدید نفتی بوده است. پس از آنکه قراردادهای جدیدنفتی در جهت رضایت منتقدان، بارها اصلاح شد، تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری از طریق قرارداد IPC در صنعت نفت سرعت گرفت و وزارت نفت تمرکز خود را بر انجام قراردادهای جدید IPC گذاشت.

در صورت اجرای قراردادهای جدید نفتی که منجر به توسعه ميدان‌هاي جديد و افزايش برداشت از ميادين مشترك خواهد شد، ایران اين امكان را خواهد داشت  كه  جایگاه دومین كشور توليد كننده نفت را احیا کند و البته توليد نفت خود را تا  5 ميليون بشكه در روز افزايش دهد كه اين رقم 5 درصد از توليد جهاني نفت است.

پس از لغو تحریم‌ها یکی از اتفاق های مهم که در صنعت نفت رقم خورد، افزایش تولید نفت بود. این افزایش خیلی از کشورها را متعجب و از طرفی برخی کشورها را به رقابت دعوت کرد. حتی زنگنه حالا با اتکا به چنین قدرتی در نفت ایران می گوید که «ديگر  زمان برخورد با ايران نيست.»

آنطور که اعلام شده، قرار است امسال قراردادهای تازه‌ای با توتال فرانسه ،لوك اويك روسيه،مرسك دانمارك و پترومينا اندونزي به امضا برسد؛این قراردادها برای توسعه ميادين جنوب آزادگان،يادآوران،غرب كارون،منصوري و آب تيمور و همچنين لايه نفتي ميدان گازي پارس جنوبي، خواهد بود.

ورود تکنولوژی‌های پیشرفته به کشور

یکی از قراردادهای جدید نفتی که زنگنه بدان اشاره کرده،طرح توسعه میدان نفتی آب تیمور است.میدانی در جنوب غرب اهواز و شمال غرب خلیج فارس ؛ این میدان که یکی از مخازن قدیمی کشور محسوب می‌شود، بیش از ۲۰ سال  است که در حال بهره‌برداری است. براساس گزارش‌های موجود هنوز حوزه‌های ازدیاد برداشت این مخازن تعریف درست نشده، اما برداشت نفت از این میدان در جریان است.

از سویی نفت خام میدان آب تیمور از سازنده‌های ایلام و سرواک تولید می‌شود و میزان تولید آن از آغاز بهره‌برداری تا پایان سال 1370 بالغ بر 5.4 میلیون بشکه بوده است.تولید نفت از این میدان روزانه 45 هزار بشکه نفت عنوان شده است. نفت موجود در این مخزن حدود 3.1 میلیارد بشکه نفت سنگین برآورد شده است، این میدان تحت حوزه شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون است.

محمد ابراهیم شفیعی، کارشناس حوزه انرژی درباره مشخصات فنی این میدان می‌گوید:«در میدان آب تیمور با مکانیزم‌های معمول، حداکثر می توانیم ۷ درصد کل نفت را تولید کنیم و بازهم نفت در این میدان باقی می‌ماند، به همین دلیل بایستی با تکنولوژی‌های پیشرفته و متولوژی‌های جدید، تولید از این میدان را افزایش داد.»

شفیعی درباره دیگر میدان نفتی در دست مذاکره برای سرمایه‌گذاری هم گفت: «میدان منصوری نیز از میادین قدیمی در کشور است که در حال بهره‌برداری است؛ میدان‌های نفتی کشور باید دائم توسعه پیدا کند و بایستی توسعه میدان را همراه با متولوژی‌های ازدیاد برداشت داد.به طور مثال، آزادگان نیز یکی از بزرگترین میادین کشور است که حدود ۶۰ الی ۷۰ کیلومتر طول  و ۱۶ الی ۲۰ کیلومتر عرض دارد که نفت آن نسبتا سنگین است.تولید این میدان تولید دچار مشکلات رسوب آسفالتی است که می‌توان آن را از طریق طرح توسعه نفتی حل کرد.»

بخت سرمایه گذاری امسال با کدام میادین یار است؟

میدان یادآوران از میدان‌های نفتی ایران است، که در استان خوزستان در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی شهر اهواز و شمال خرمشهر، واقع شده است. ابعاد میدان ۱۵ در ۴۵ کیلومتر است. حجم نفت درجای این میدان نفتی ۱۷ میلیارد بشکه برآورد می‌شود.برای این میدان شرکت‌های نفتی داخلی و خارجی تقاضای سرمایه‌گذاری دارند،اما به نظر می‌رسد بخت با فرانسوی‌ها یار باشد

میدان نفتی آزادگان بزرگترین میدان نفتی ایران و در واقع از بزرگترین میادین نفتی جهان است که در سال ١٣٧٦ کشف شده است. از اوایل سال ۹۵، برداشت نفت از میدان‌های آزادگان شمالی به میزان 75 هزار بشکه در روز و یادآوران به میزان 85 هزار بشکه در روز آغاز شده است.ژاپنی‌ها برای این میدان مدتهاست مذاکره می‌کنند،اما هنوز نتایج قطعی بدست نیامده است.در اوایل دهه 80 کار به قرارداد هم کشیده شد،اما تحریم‌های آمریکا سبب شد تا ژاپنی‌ها پا پس بکشند.

ميد‌ان نفتي منصوري نیز د‌ر استان خوزستان، د‌ر فاصله ۵۰ كيلومتري از جنوب شرقي اهواز و حد‌ود‌ ۶۰ كيلومتري شمال خليج‌فارس قرارد‌ارد‌.حجم ذخيره د‌رجاي نفت خام ميد‌ان منصوري معاد‌ل ٣/٣ ميليارد‌ بشكه برآورد‌ مي‌شود‌.  ظرفيت توليد‌ نفت خام ميد‌ان منصوري به طور متوسط معاد‌ل ۱۰۰ هزار بشكه د‌ر روز است.آنطور که مقامات وزارت نفت اشاره کرده اند،برای توسعه این میدان یک شرکت دانمارکی در حال مذاکره است

اجرای ۱۵ الی ۲۰ میلیارد دلار قرارداد

رضا پدیدار، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درباره  آخرین وضعیت اجرای قراردادهای جدید نفتی گفت :«مدت زیادی برای قراردادهای جدید نفتی صرف شد، کارهای اساسی صورت گرفت و اطلاع رسانی در عرصه ملی و هم در عرصه بین المللی انجام شد.در زمستان سال گذشته وزارت نفت یک فراخوان برای شرکت‌های E&P در سطح جهانی منتشر کرد که فرم‌هایی را تحت عنوان ارزیابی شرکت‌های اولیه تکمیل کنند و در ان فرم ها موظف بودند که خودشان را با موسسات استاندارد جهانی که درمورد شرکت‌های جهانی E&P است تطبیق دهند.»

وی افزود:«از میان بیش از ۱۳۰ شرکت پیمانکار و مشاور بین‌المللی که در کنفرانس قراردادهای جدید نفتی که در آذرماه سال ۹۴ دعوت‌نامه برایشان رفته بود تعداد زیادی درخواست‌ها را تکمیل کردند. تعداد این شرکت‌ها بیش از ۵۰ الی ۶۰ شرکت بود و از بین گروهی که توانستند تمام آن پارامترهایی که در این فرم آمده را ارائه دهند ۲۹ شرکت مورد تایید قرار گرفت. از این شرکت‌ها در مورد پروژه هایی که در اولویت وزارت نفت است، مانند توسعه میادین منصوری، آب تیموری، یادآوران و آزادگان، دعوت شد. به طوری که  در پروژه آب تیمور توتال علاقه خود را نشان داد.»

پدیدار بیان کرد:‌ «برای مطالعه میدان‌ها،در انجام فرآیند اکتشاف و تولید  شرکت‌های ایرانی باید طرف قرارداد شرکت‌های خارجی باشند هماهنگی‌ها صورت گرفت و بر اساس برنامه ریزی‌هایی که انجام شده تصور می‌کنم قاعدتا باید تا ۲ ماه آینده این همکاری‌ها عملیاتی شود.»

وی ادامه داد: «ه ۲۹ شرکت E&P بین الملی به همراه ۱۲ شرکت پیمانکار E&P داخلی که در پروژه‌های بالا دستی صنعت نفت فعال بودند پروژه‌های مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند و حالا باید در مناقصه شرکت کنند و پیشنهاد مالی خود را بدهند. در بخش اول پیشنهاد اولیه فنی و تخصصی بود که تطبیق آنها با استانداردهای بین المللی صورت گرفت. در این مرحله پارامترهای قیمت گذاری و پیشنهاد قیمت پروژه‌ها را می‌دهند. پروژه‌ها به صورت جوینت ونچر بین شرکت‌های خارجی و ایرانی انجام می‌شود. هر شرکت خارجی موظف است با یک شرکت ایرانی جویت ونچر خود را بر اساس ۵۱ درصد ایران و ۴۹ درصد خارجی باید قرارداد ببندند.»

پدیدار عنوان کرد: « با توجه به ساز و کار در سال گذشته این قراردادها آماده کلید خوردن بود اما متاسفانه طولانی شد و تعدادی از شرکت‌های خارجی هم به نوعی منتظر سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری ایران بودند. تثبیت سیاسی و اجتماعی در کشورمان با ماندگاری دولت یازدهم برای ادامه فعالیتش در دولت دوازدهم می‌تواند ضمانت اجرایی خوبی برای عملیاتی شدن پروژه‌های جدید نفتی برای این پروژه‌ها باشد.»

وی خاطرنشان کرد: «در حال حاضر ۵ پروژه در اولویت و ۵ پروژه دیگر نیز در برنامه قرار دارد که مجموعا ۱۰ پروژه در حال حاضر در گام اول قرار دارد. نهایتا از بین ۵۳ پروژه قراردادهای جدید نفتی که رونمایی آن در آذرماه ۹۴ صورت گرفت بار مالی ۱۰۸ میلیارد دلاری را وزارت نفت پیش بینی می‌کند. تصور می‌کنم در سال ۱۳۹۶ وزارت نفت بین ۱۵ الی ۲۰ میلیارد دلار از مجموع ۱۰۸ میلیارد دلار را به مرحله اجرایی و عملیاتی برسانند.»

پیام انتخابات ریاست جمهوری ایران به جهان

وزارتخانه متبوع بیژن زنگنه بیش از هر وزارتخانه دیگری از تحریم‌ها زیان دیده است.از همین رو، اولین وزارتخانه‌ای هم بود که با لغو تحریم‌ها بیشترین سود را به اقتصاد کشور هدیه کرد. زنگنه دربازار نفت به «دیپلمات کهنه کار نفتی»  معروف است.قدرت چانه زنی بالای او سبب شد تا در اجلاس نوامبر کشورهای صادرکننده نفت،ایران از تصمیم کاهش تولید مستثنی شود.در اجلاس 172 که تصمیم اوپک برای 9 ماه دیگر تمدید شد اما با اتکا به  انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران به اوپک رفت تا بگوید:«انتخابات اخير ايران يك مرحله مهم بود،به اين دليل كه  مردم در اين انتخابات به تعامل با جهان راي مثبت دادند.»

خبرگزاری رویترز سخن زنگنه را  پيام روشني به ايالات متحده آمريكا تفسیر کرده كه اخیرا در پی اجرای دوباره تحريم‌هاي 1979 علیه ایران است.

محمود خاقانی در این رابطه در گفت و گو با خبرآنلاین می‌گوید:« قبل از انتخابات شرکت‌های خارجی نتیجه انتخابات ایران را پیش بینی نمی‌کردند و جوی ایجاد شده بود که آقای روحانی ممکن است رییس جمهور بعدی نباشد،حال آنکه نتیجه انتخابات تحلیل‌های خیلی‌ها را در دنیا بهم ریخت از جمله آقای ترامپ در حالی برنامه سفر به عربستان را در دستور کار قرار داد که گمان می کرد،انتخابات ایران چندان پررنگ نیست و این سفر هم بر اساس تحلیل های غلط تنظیم شده بود.»

وی تاکید کرد: «بی شک با انتخاب دوباره حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری دور دوازدهم، برجام دورنمای تداوم و بهتر شدن را دارد،زیرا ریسک سرمایه‌گذاری و مشارکت در ایران کاهش پیدا کرده و بسیاری از شرکت‌ها آمادگی همکاری با ایران را دارند.»

منبع: خبرآنلاین / متین‌دخت والی‌نژاد

 

مطالب مرتبط:

تیم ملی فوتبال ایران با گل‌های سردار آزمون برابر مونته نگرو

جمع آوری 1664 کنسرو باقلا پخته غیراستاندارد از بازار گلستان

رشد 237 درصدی پرداخت تسهیلات به بخش صنعت در دولت یازدهم

پرونده بدهی ایران ایر به دولت رفت/بدهی ۴۰۰میلیون دلاری ایرلا

بی‌توجهی به حق تقدم دلیل 38 درصد سوانح رانندگی درون شهری گلس

هتک حرمت حیثیت دختر گلستانی به خاطر"نه گفتن" به خواستگار

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram