Hoseyn Pishghadam01تورکمن نیوز - اخبار استان گلستان: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان گفت: از 10 آذرماه استان‎های کشور درگیر تدوین سند ششم توسعه می‎شوند و این استان نیز کار خود را در این خصوص آغاز خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، حسین پیش‎قدم صبح امروز در گفت‎‎وگو با خبرنگاران با بیان اینکه سرشماری نفوس مسکن سال آینده در کشور اجرا خواهد شد، اظهار کرد: سرشماری نفوس و مسکن یکی روش‎های موثر و جامع برای به دست آوردن جامعه آماری در سطح کشور است.

وی با بیان اینکه آمارگیری از تک تک افراد کشور وقت و هزینه زیادی را به خود اختصاص می‎دهد، تصریح کرد: معمولا بر اساس تجربیات کشور و سازمان ملل متحد سرشماری نفوس و مسکن ابتدا به صورت آزمایشی انجام می‎شود و برای این موضوع چهار شهرستان در کشور و یک منطقه در تهران انتخاب شده که یکی از این شهرها، شهرستان بندرترکمن از استان گلستان بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان خاطرنشان کرد: در انتخاب شهرهای نمونه مباحث مختلفی از جمله بحث‎های جمعیتی، آب و هوا و قومیت در نظر گرفته می‎شود.

پیش‎قدم ادامه داد: بر این اساس است که در سرشماری آزمایشی نفوس و مسکن کشور در سال 1394 شهرستان میناب به عنوان شهرستان گرم، دهلران به عنوان شهرستان سرد و در منطقه معتدل خزری شهرستان بندر ترکمن در نظر گرفته شده است.

وی یادآور شد: در این سرشماری به نحوه پراکنش شهرها کشور در نقاط جنوب، مرکز و شمال توجه شده و بر این اساس شهرستان بندرترکمن که در نقطه شمالی استان گلستان قرار دارد در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان ابراز داشت: از 21 مهر تا چهارم آبان ماه سرشماری اینترنتی در شهرستان بندرترکمن انجام شده است و از چهارم آبان ماه تا چهارم آذرماه سرشماری حضوری در این شهرستان دنبال می‎شود.

2800 خانوار شهرستان بندرترکمن سرشماری شدند

پیش‎قدم افزود: از 21 هزار خانوار شهرستان بندر ترکمن حدود 2 هزار 800 خانوار توسط ماموران ما سرشماری شده‌اند که این میزان تقریبا نزدیک به 14 درصد جمعیت این شهرستان است.

وی با بیان اینکه از 76 هزار جمعیت شهرستان بندر ترکمن نزدیک به 21 هزار نفر سرشماری شده‎اند، گفت: متاسفانه در بحث سرشماری به صورت اینترنتی تنها 117 خانوار به سامانه مراجعه کردند و سرشماری خود را انجام دادند که این میزان تنها 0.5 درصد جامعه هدف ما را تشکیل می‎دهد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان افزود: هموطنان می‎توانند به سایت www.sarshomari94.ir مراجعه کنند و نسبت به سرشماری خود اقدام کنند و پس از آن که ماموران سرشماری به آنها مراجعه کردند با ارائه کد 10 رقمی که از سامانه دریافت کرده‌اند دیگر نیاز به تکمیل فرم‎های ماموران سرشماری ندارند.

پش‎قدم ابراز داشت: در سرشماری نفوس و مسکن اطلاعات کلی از خانوارها اخذ می‎شود که شامل اطلاعاتی از قبیل وضعیت خانوار، تعداد خانوار، محل تولد، اطلاعات شناسنامه، کد پستی و کد ملی اعضای خانوار است.

وی با بیان اینکه اطلاعات سرشماری زمینه برنامه‎ریزی اقتصادی و اجتماعی را برای استان فراهم می‎کند، افزود: بر اساس ماده هفت اطلاعات خانوار اخذ شده در سرشماری به هیچ نهادی ارائه نمی‎شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان در خصوص استفاده از لب تاب در استفاده از سرشماری نفوس مسکن گفت: لب تاب یا کامپیوتر کوچک در سرشماری‎های که در سال 1391 تا 1393 اتفاق افتاده بکارگیری شد و نتیجه خوبی به همراه داشت.

پیش‎قدم با بیان اینکه با استفاده از لب تاب دیگر گم شدن فرم‎های و جابه‎جایی آنها را نخواهیم داشت، گفت: خوشبختانه این موارد در نرم افزار دیده شده و مامور سرشماری ما می‎تواند به سرعت اطلاعات خانوار را وارد کند و این مهم به دقت و بازدهی سرشماری کمک می‎کند.

وی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی از تیرماه سال جاری کار خود را در استان گلستان آغاز کرده است، افزود: مبادله موافقت‎نامه‎ها و تدوین آن بر اساس دستورالعمل‎ها، نظام فنی و اجرایی، رتبه‎بندی و صلاحیت کارشناسان استان، آمارگیری و سرانجام رسیدن اطلاعات آماری و همچنین تهیه نقشه استان از جمله اهداف و ماموریت‎های سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی در استان گلستان است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان با بیان اینکه یکی از کارهای ما در سازمان مدیریت، توسعه مشارکت‎های مردمی است، افزود: بیش از 400 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد و تکمیل آنها نیازمند مشارکت مردمی است.

بیش از 10 سال زمان برای اتمام 1700 پروژه گلستان نیاز است

پیش‎قدم با بیان اینکه یک هزار و 300 طرح در حال اجرا و نیمه‎تمام در استان گلستان وجود دارد، گفت: اتمام این پروژه‎ها به یک هزار و 700 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و این در حالی است که اعتبار کل استان گلستان 450 میلیارد تومان است

وی با بیان اینکه با این روند بیش از 10 سال پروژه‎های استان برای اتمام طول می‎کشد، افزود: اعتبارات هزینه‎ای استان گلستان نسبت به سال قبل 40 درصد رشد داشته اما در اعتبارات عمرانی رشد منفی چهار درصدی را تجربه کردیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان با بیان اینکه از منابع مدیریت بحران و ردیف‎های متفرقه برای تأمین منابع کمک گرفتیم، ابراز داشت: برای سال آینده که دوران پساتحریم را پشت سر می‎گذاریم، دولت همه تلاش خود را برای جذب سرمایه‎گذار انجام می‌دهد.

پیش‎قدم با بیان اینکه پیش‎بینی می‎شود در سال آینده 10 درصد رشد در حقوق و مزایا داشته باشیم، بیان داشت: از 10 آذرماه استان‎ها کشور درگیر تدوین سند ششم توسعه می‎شوند و استان گلستان با توجه به تدوین اسناد از قبیل سند جامعه دستگاه اجرایی، سند آمایش و سند افق 1414 و 1404 استان گلستان آمادگی کامل را برای تدوین سند ششم توسعه دارد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به آن‌که یک سری سیاست‎های کلی از سوی مقام معظم رهبری از قبیل دانش و عرصه‎های فناوری، مقاوم‎سازی فرهنگی و اقتصاد مقاومتی تحت عنوان اسناد بالادستی در خصوص برنامه ششم توصیه‌ شده، این مهم به تدوین این برنامه در استان گلستان بسیار کمک کرده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گلستان با بیان اینکه الگوی توزیع منابع را برای سال جدید در دستور کار داریم، افزود: امیدواریم توزیع اعتبار و شکل آن در ابتدای برنامه ششم توسعه تغییر پیدا کند و منابع استان‎هایی چون استان گلستان که از ظرفیت بالایی برخوردار است در برنامه ششم توسعه تقویت شود.

پیش‎قدم در خصوص چالش‎های مدیریت و برنامه‎ریزی استان گلستان گفت: در سال جاری توسعه مشارکت‎های غیردولتی را دنبال می‎کنیم و امیدواریم با واگذاری امور به بخش‎های خصوصی و تعاونی باری از دوش مردم برداشته شود./فارس

مطالب مرتبط:

بانوان ورزشکار گلستان در مسابقات دو ومیدانی کشور دو نقره و ی

داروی صادراتی ایران 3 برابر می‌شود

برداشت 1120 تن میگو از مزارع پرورشی گلستان

معاون امنیتی سیاسی استاندار گلستان: ظرفیت خیرین گلستان برای

اخذ نخستین کد IR برای یک کارخانه خوراک دام و طیور در گلستان

مخالفت با انتقال آب گلستان به سمنان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram