Mehvar Gonba Sharqiتورکمن نیوز- اخبار گنبد: محور کنارگذر گنبدکاووس واقع در قسمت شرقی این شهر که کمتر از پنج سالی از بهره‌برداری بخشی از آن می‌گذرد، برای تکمیل شدن نیاز به اراده عملی و مالی مسئولان استان گلستان دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، افزون بر یک دهه از مطرح شدن احداث محور کنارگذر شهر گنبدکاووس که عنوان دومین شهر بزرگ و پرجمعیت استان گلستان پس از گرگان را یدک می کشد، می گذرد که البته درپنج سال اول دو مرحله از سه مرحله عملیات اجرایی این طرح درمجموع به طول 9 کیلومتر حدفاصل میدان امام علی (ع) تا جاده اسبدوانی انجام شده است.
مرحله سوم این طرح به طول تقریبی شش کیلومتر حد فاصل جاده اسبدوانی تا جاده دهستان آق آباد و در ادامه تا جاده بین المللی گنبدکاووس - اینچه برون باقی مانده است که برای انجام این مرحله به دلیل عبور مسیر کنارگذر از رودخانه گرگانرود نیاز به احداث یک دهنه پل بطول 60 تا 80 متر می‌باشد.
احداث این پل و آزادسازی بخشی از مسیر باقی مانده، هزینه بالایی می طلبد که از توان شهرداری و مسئولان گنبدکاووس خارج و نیازمند مساعدت مسئولان گلستان ( اداره کل راه و شهرسازی و استانداری) است.
براساس صورتجلسه ای که سال‌های قبل بین مسئولان، شهرداری و شورای اسلامی شهر گنبدکاووس بااداره کل راه و شهرسازی و معاونت عمرانی استانداری گلستان انجام شد، مقرر شده بود که معاونت عمرانی استانداری احداث ابنیه و پل، راه و شهرسازی آسفالت مسیر و مسئولان گنبدی وظیفه آزادسازی مسیر و زیرسازی آن را انجام دهند.
با این حال با گذشت سال ها از این صورتجلسه اما هیچ یک از دو نهاد اشاره شده بویژه معاونت عمرانی استانداری گلستان برای انجام این طرح مهم که نقش بسیار پر رنگی در کاهش ترافیک درون شهری و جلوگیری از تردد تریلی ها و کامیون های ترانزیت از درون شهر گنبدکاووس برعهده دارد، به تعهدات خود عمل نکردند.
رئیس شورای اسلامی شهر گنبدکاووس در دوره قبل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با تایید صورتجلسه امضا شده بین مسئولان شهرستانی، شهرداری، معاونت عمرانی استانداری و راه و شهرسازی برای همکاری مشترک به منظوراحداث محور کنارگذر این شهر، گفت: متاسفانه با وجود پیگیری های مکرر ازسوی شورا و شهرداری پس از امضای صورتجلسه، مرحله سوم این پروژه به طول شش کیلومتر به حال خود رها شد.
محمدرضا شهرکی افزود: حتی در مکاتبه ای، شورای اسلامی شهر با دکتر فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری وقت و در جریان دور سوم سفرهای استانی هیات دولت دهم به گلستان که به گنبدکاووس سفر کرده بود، موضوع ادامه احداث کنارگذر منعکس شد که مورد موافقت ایشان نیز قرار گرفت.
وی گفت: پیش بینی اعتبار مورد نیاز برای تکمیل مرحله سوم کمربندی گنبدکاووس با احتساب هزینه های عمرانی سال 1389، حدود 80 میلیارد ریال برآورد شد که مورد موافقت قرار گرفت و مقرر شد، اعتبار این پروژه توسط وزارت راه و شهرسازی تامین شود.
شهرکی اضافه کرد: با این میزان اعتبار پیش بینی شده، مقرر شد، احداث یک دهنه پل 80 متری و 6 کیلومتر باقی مانده از محور کنارگذر این شهر زیرسازی و آسفالت شود.
به یقین تسریع در تکمیل محور کنارگذر شهر گنبدکاووس، نقش مهی در تسهیل تردد و عبور کامیون ها و تریلی های ترانزیت به کشورهای آسیای میانه، روان سازی ترافیک شهر و مهمتر از همه جلوگیری از تخریب روسازی و تاسیسات شهری دارد.
نکته ای که علی پورمندی رئیس فعلی شورای اسلامی شهر گنبدکاووس نیز بر آن تاکید دارد و می گوید: احداث مرحله سوم طرح کمربندی از نیازهای ضروری و زیر ساخت مهم این شهر است که مورد توجه ویژه اعضای این شورا و شهرداری قرار دارد اما چون اجرای مرحله سوم کنارگذر گنبد در خارج از محدوده شهری است و افزون بر آن هزینه بالایی نیز دارد، فعلا کاری خاصی صورت نگرفته است.
وی بابیان اینکه هنوز هزینه اجرای این پروژه برآورد دقیق نشده است، می گوید: اجرایی شدن این پروژه مهم نیازمند پیش بینی اعتبارات ویژه از منابع ملی و استانی از سوی مسئولان امر است.
رئیس کمیسیون عمران، شهرسازی و حمل و نقل شورای اسلامی شهر گنبدکاووس نیز در این خصوص گفت: با وجود اینکه آزادسازی مسیر کمربندی خارج ازحدود اختیارات قانونی شورا و شهرداری است، اما رایزنی هایی با مالکان برای آزاد سازی مسیر توسط شورا و شهرداری انجام شده است.
آنه محمد قرنجیک افزود: برخی مالکان اراضی کشاورزی مسیر کمربندی موافقت ضمنی خود را با آزاد سازی مسیر اعلام کردند ضمن اینکه فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز پیگیر اجرایی شدن این طرح با همکاری معاونت عمرانی استانداری و وزارت راه و شهرسازی می باشد.
وی با مهم خواندن اجرای این طرح گفت: درهمین راستا شورای شهر گنبدکاووس سال قبل با دعوت از معاون عمرانی استانداری گلستان موضوع را پیگیری نمود که هنوز به نتیجه نرسیده است.
شهردار گنبدکاووس نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بر ضرورت تکمیل مرحله سوم محور کنارگذر این شهر تاکید کرد و گفت: شهرداری برای همکاری با مسئولان در اجرای این پروژه از جمله نقشه برداری ادامه مسیر آمادگی دارد.
عبدالمجید قزلجه افزود: شهرداری همچنین رایزنی هایی را با مالکان برای آزادسازی مسیر جاده اسبدوانی تا گرگانرود که تنها یک پلاک زمین باقی مانده و همه صاحبان املاک در مسیر بویژه برادران طاهری اعلام آمادگی کردند، انجام داده است.
وی گفت: پیگیر اجرایی شدن صورتجلسه ای که درمدیریت قبلی شورا و شهرداری با معاونت عمرانی استانداری و راه و شهرسازی گلستان امضا شده است، بودیم اما مدیریت های جدید این دو دستگاه مفاد این صورتجلسه را قبول ندارند.
قزلجه اضافه کرد: سال گذشته نیز توافق نامه جداگانه ای برای اجرایی شدن این طرح توسط فرمانداری ویژه با مدیرکل راه و شهرسازی درجریان سفر رئیس سازمان راهداری به گنبدکاووس انجام شد که درحال پیگیری است.
رئیس اداره راه و شهرسازی گنبدکاووس نیز دراین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: برای تکمیل محور کمربندی فعلی این شهر، توافق نامه ای بین مسئولان این شهرستان با مدیر کل راه و شهرسازی گلستان درسال گذشته امضا شده است.
علی اصغر خسروی افزود: این توافق نامه که با موافقت معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری درجریان سفر وی به این شهرستان تنظیم شد، از سوی راه و شهرسازی استان درحال پیگیری است.
معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تکمیل محور کنارگذر این شهر از زیرساخت های ضروری شهرستان درحوزه حمل و نقل و نیز تزانریت است که بایستی مسئولان راه و شهرسازی نسبت به انجام آن اقدام نمایند.
محمد حمیدی با بیان اینکه شهر گنبدکاووس تنها شهر بالای 150 هزار نفر استان گلستان است که کمربندی ندارد، افزود: برای تکمیل کمربندی فعلی با پیگیری هایی که انجام شد، در سال گذشته معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری به همراه مدیرکل راه و شهرسازی گلستان از گنبدکاووس بازدید کردند.
وی گفت: دراین بازدید برای تکمیل محور کمربندی فعلی گنبدکاووس مقرر شد، شهرداری و مسئولان این شهرستان بحث آزاد سازی مسیر و زیرسازی آن را از محل اعتبارات استانی را انجام دهند و آسفالت و احداث یک دهنه پل نیز ازمحل اعتبارت ملی انجام شود.
حمیدی اضافه کرد: صورتجلسه این توافق توسط مسئولان شهرستانی ( فرمانداری ویژه و شهرداری) امضا و در اختیار مسئولان راه و شهرسازی و استانداری گذاشته شده است که هنوز اقدام خاصی در این زمینه نشده است.
وی با مهم دانستن اجرای این پروژه تصریح کرد: استاندار گلستان نیز قول مساعد برای انجام زیرسازی مرحله سوم کمربندی فعلی گنبدکاووس که 30 متر عرض، شش کیلومتر طول و حدود 30 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد، داده است.
فرماندار ویژه گنبدکاووس یادآور شد: برای اجرایی شدن مرحله سوم کمربندی گنبدکاووس از شهرداری و شورای اسلامی این شهر نیز خواسته شده است با مالکانی که آمادگی واگذاری زمین برای آزادسازی مسیر کمربندی را دارند، توافق اولیه انجام دهند.
شهر گنبدکاووس با حدود 150 هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهر بزرگ گلستان در شرق این استان واقع است و روزانه تعداد زیادی کامیون سنگین ترانزیت از این شهر برای رسیدن به گمرک اینچه برون در مرز ایران و ترکمنستان، گذر می کنند که ضرورت تکمیل جاده کنارگذر این شهر را بیشتر عیان می کند./ایرنا

شبکه خبری گلستان، ایران و جهان:

telegram.me/TurkmensNews

مطالب مرتبط:

۲۰۰ دانش‌آموز دختر گنبدکاووس در کاروان راهیان نور به مناطق ع

راه اندازی دومین کمپ بانوان گلستان در گنبدکاووس

برگزاری هفته یازدهم مسابقات اسب‌دوانی پاییزه کشور در گنبدکاو

برگزاری 400 مسابقه کمیته ورزش اجلاسیه شهدای گلستان

نام‌نویسی 315 هزار دانش‌آموز در مدارس گلستان

افزایش 68 درصدی بارش‌ها در گلستان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram