b_300_300_16777215_00_images_Dialog_Kaka-1.jpgمقدمه:
روستای کاکا در 15 کیلومتری جنوب غرب گنبد در مسیر خط نو جاده گنبد به آق قلا واقع شده است.

 

تورکمن نیوز: کاکا اولین روستای دهستان باغلی مرامه از بخش مرکزی شهرستان گنبدکاووس می باشد. این روستا که به عنوان مرکز مجموعه روستایی به همراه روستاهای باغلی مرامه ، هیوه چی بالا ، قورچای و نظر چاقلی و چندین آبادی دیگر، مجموعه روستایی "کاکا" را تشکیل می دادند ودر گذشته نه چندان دور مرکز آموزشی ، تجاری ، کشاورزی و بهداشتی این روستا‌ها بود.

با انتخاب باغلی مرامه به عنوان مرکز دهستان، روستای کاکا نتوانست جایگاه پیشین خود را احراز نماید. کاکا با داشتن امکاناتی نظیر شرکت تعاونی، مرکز خدمات کشاورزی ، سیلو ، مراکز آموزشی متعدد و بهداشتی و بیش از 2000 نفر جمعیت  از مراکز عمده ی بخش مرکزی گنبدکاووس می باشد که جهت پیگیری مشکلات و همچنین اقدامات انجام شده و معرفی بیشتر روستا با اسماعیل حنفی  دهیار روستا  گفتگویی  انجام دادیم .


آقای حنفی لطفا در مورد نحوه ی شکل گیری روستا و مراحل تاریخی توسعه و عوامل موثر در شکل گیری روستای کاکا توضیح دهید؟
روستای "کاکا حسینقلی" معروف به "کاکا یورت" در واقع تعدادی از خانوارهای طایفه قوجق
می باشند که بعد از اسکان اجباری ترکمن‌ها توسط رضا خان میرپنج در این محل استقرار یافته اند . ابتدا روستا از دو هسته جداگانه به نام های حسینقلی حنفی (معروف به توقرلر)  و آنه طاقن آخوند (معروف به شیخ لر) بوجود آمده است که این دو نفر بانیان اصلی تشکیل روستا بوده اند. تعداد نفوس در بخش حسینقلی حنفی بیشتر بوده فلذا روستا به این نام یعنی کاکا حسینقلی شهرت یافته است، که امروزه به اختصار « کاکا » نامیده می شود.
در انتخاب محل فعلی روستا فاکتورهای اصلی وجود اراضی زراعی و نیز وجود نهر برای تامین آب اراضی بوده است. در سال های بعد، عبور جاده ارتباطی بین گنبد - آق قلا از داخل این روستا باعث توسعه روستا گردیده است.

ویژگی‌های اجتماعی، فرهنگی و جغرافیایی روستای کاکا را در صورت امکان بیان کنید؟
 از نظر اجتماعی روستای کاکا دارای جمعیتی بیش از دوهزار نفر می‌باشد که حدودا پانصد خانوار را شامل می شود. متاسفانه در سال های اخیر تعداد افراد شاغل این روستا کاهش بسیار چشمگیری داشته است. علت این امر را هم می توان عمدتا در به صرفه نبودن فعالیت های کشاورزی و دامداری و پرمخاطره بودن تجارت و همچنین کاهش فرش بافی در سطح روستا جستجو کرد.
از نظر فرهنگی این روستا یکی از روستاهای پیشرو در این زمینه از سالیان پیش بوده است. دلیل این ادعا را نیز می توان پیدایش یکی از اولین حوزه های علمیه در این منطقه در سالیان پیش و نیز وجود ساختمان های آموزشی متعدد من جمله مدارس در تمامی سطوح از ابتدایی تا دبیرستان دخترانه و پسرانه ، هنرستان کشاورزی ، دبیرستان شبانه روزی و کتابخانه بیان کرد.
از نظر ژئومورفولوژی و ویژگی های طبیعی و جغرافیایی، این روستا با مراتع سرسبز و اراضی کشاورزی حاصلخیز و جاری بودن نهر آبی معروف به "قوش یاب" در منطقه نسبتا مسطح  واقع شده است.

جناب حنفی،  روستای کاکا چه کمبودهای اساسی دارد که تاکنون پیگیری نموده‌اید؟
با شروع به کار شورای اسلامی دوره چهارم و انتصاب دهیار جدید، تمام همیَت این گروه بر پیگیری کمبودهای اساسی این روستا متمرکز شده است که از آن جمله می توان موارد زیر را برشمرد:
پیگیری پرونده مرتع پانزده هکتاری روستای کاکا و تلاش در جهت حفظ آن ، پیگیری آسفالت نمودن محور ارتباطی کاکا به حالی آخوند ،  پیگیری موضوع خشک شدن نهر قوش یاب ، پیگیری پروژه نیمه تمام طرح هادی روستای کاکا ، تلاش در جهت حفظ مرکز خدمات جهاد کشاورزی و انبارهای شرکت تعاونی و عدم واگذاری آنها به اشخاص یا شرکت‌ها

آیا در توزیع خدمات عمومی و زیربنایی روستا مشکلی دارید ؟
بله، مشکلات زیربنایی این روستا بسیار زیاد است، از جمله ضعف ولتاژ فشار برق و فرسوده بودن تیرهای برق در اکثر نقاط روستا که عمر برخی از آنها به بیش از سی سال نیز میرسد.
همچنین سرقت کابل های هوایی مخابرات و عدم زیرزمینی نمودن کابل ها ؛ توسط مخابرات ، عدم لوله کشی مناسب و استاندارد شبکه آبرسانی روستا توسط پیمانکار اداره آب و فرسودگی شیرفلکه ها ، روباز بودن چاله های شیرفلکه های آب و اختصاص آب مصرفی مرغداری ها و دامداری های اطراف از شبکه آبرسانی روستا مشکلات عدیده ای بوجود آورده است مضافا   وجود40 تیر برق همراه با شبکه و سیم کشی در شمال روستا که در وسط اراضی کشاورزی کاشته شده و بدون استفاده رها شده نیز از مواردی است که اداره برق تاکنون هیچ برنامه ای برای آن نداشته است در حالی که می توانستند از همین تیرهای برق برای تعویض و نوسازی تیرهای فرسوده داخل روستا استفاده نمایند .

آقای حنفی با توجه به لزوم حفظ منابع طبیعی و مراتع که مسولین کرارا به آن مسأله تاکید نمودند، شما چه برنامه ای  برای مراتع کاکا دارید ؟
یکی از مشکلات روستای کاکا با توجه به دامدار بودن مردم آن و وجود زمین های مسکونی اهالی با متراژ بالا و عدم احتیاج مردم به توسعه مسکونی حفظ مرتع  جهت تعلیف  احشام است که متاسفانه در زمان نه چندان دور اداره منابع طبیعی و بنیاد با قراردادی که نوشتند قسمتی از این مرتع را قصد واگذاری دارند و در حال حاضر با تمام پیگیری هایی که انجام داده ایم به نتیجه ای نرسیدیم و بیشتر زمان ما صرف احیای  مرتع از دست رفته شده است .

کانال آبی که از وسط روستا میگذشته در حال حاضر ظاهرا خشک شده است چه اقدامی برای احیای آن دارید ؟  
نهر طبیعی قوش یاب که از مسیر خیابان شهید موسی خرمالی منشعب از رودخانه آلما کولی جریان دارد علاوه بر آبیاری اراضی کشاورزی روستای کاکا ، صفای خاصی هم به روستا میداد متاسفانه حق آب این نهر به هنگام لایروبی رودخانه آلما کولی در نظر گرفته نشده و این نهر خشک شده است انتظار داریم از مسولین محترم جهاد کشاورزی با توجه به وابسته بودن کشاورزی منطقه به این نهر ، نگاه ویژه ای به این مسئله داشته باشند و جهت رفع مشکل کشاورزان اقدام عاجلی بنمایند .

جناب آقای حنفی شورای اسلامی روستا و جنابعالی چه اقدامات عمرانی در روستای کاکا انجام داده اید ؟  
شن ریزی و لکه گیری معابر و ایجاد شانه خاکی مناسب، ایجاد راه کنار جاده خط نو جهت عبور دانش آموزان، مسطح کردن زمین ورزشی و خرید لوازم ورزشی از قبیل توپ، تور و لباس، اجرای دو طرح خریداری ترانس و ایجاد شبکه، 4مرحله تعمیر روشنایی و خریداری چراغ، بیمه نمودن منازل مسکونی در برابر حوادث و بلایای طبیعی و آتش سوزی، تعمیر و عملیاتی نمودن بیل بکهو، اختصاص کد پستی و پلاک جهت ابنیه روستاها، تخصیص فضا و احداث ساختمان دهیاری، اختصاص زمین جهت احداث سالن ورزشی


برنامه آینده شما برای روستای کاکا چیست ؟  
تلاش در جهت اختصاص ماشین حمل زباله به دهیاری کاکا، تلاش در جهت استفاده اقتصادی و بهینه از مراتع با تشکیل شرکت تعاونی تولیدی، تلاش و پیگیری در جهت آسفالته نمودن محور ارتباطی کاکا-حالی آخوند و همچنین کاکا-قورچای در امتداد خیابان شهید موسی خرمالی شمالی و جنوبی، پیگیری پرونده عدم واگذاری مراتع 15 هکتاری به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، پیگیری و اجرای سرعت گیر در مسیر خط قورچای و جاده خط نو محدوده کاکا، تعمیر و ساخت تابلو ورودی روستا، خریداری 20 عدد سطل زباله، پیگیری پروژه نیمه تمام بنیاد مسکن (اجرای طرح هادی)


آقای حنفی حرف آخر و در خاتمه اگر صحبت خاصی دارید بفرمائید ؟  
روستای کاکا با توجه به قدمت و مرکزیت آن در حال حاضر به فراموشی سپرده شده است و از امکانات بالقوه آن استفاده ی درستی نمی شود. کاکا پتانسیل مرکز دهستان شدن را دارد از مسئولین خواهشمندم نگاه ویژه ای به این روستا داشته باشند و از تمامی کسانی که ما را در این یک سال و نیم کمک کرده اند خصوصا شورای اسلامی روستا و اهالی کاکا و مسئولین شهرستان از جمله فرمانداری ویژه معاونین و فرماندار بخشدار محترم شورای بخش مرکزی تشکر می کنم از شما هم ممنونم که وقت خودتان را در اختیار ما گذاشتید. والسلام

گفت و گو از عبدالقیوم آق آتابای

منبع: هفته نامه صحرا - شماره 465

مطالب مرتبط:

معاون استاندار گلستان: مردم به‌ عنوان مبنای نظام، اولین و مه

ادامه برف و باران درگلستان /تردد درجاده ها با احتیاط و مناطق

فرماندار آزادشهر بر اجرایی کردن منویات رهبری و دولت توسط مدی

110 روستای گنبد گازرسانی می‌شود

نظر موافقان و مخالفان استانی شدن انتخابات مجلس

فعال كردن كمیته پایش محصولات زراعی و باغی گلستان/شرایط رویش

دیدگاه‌ها  

+2 #1 تشکر از دهیاری کاکامنان 1395-02-12 09:43
با سلام
ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و همه دوستان عزیز در هفته نامه صحرا
خواستم تشکر ویزه ای از آقای مهندس حنفی بابت زحماتی که در دهیاری کاکا می کشند داشته باشم
با تشکر منان خرمالی-شهرستان قوچان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram