Zamin Volibal 29 Tاخبار گلستان-تورکمن‌نیوز- استان گلستان با بیش از 1/8 میلیون نفر جمعیت، یکی از استان‌های شمالی است که 49 درصد از جمعیت آن روستانشین هستند و در 868 روستا و هزار و 50 آبادی سکونت دارند. با توجه به این که نزدیک به نیمی از جمعیت این استان را روستا‌نشینان تشکیل می‌دهند، ضرورت توجه به ورزش روستایی در گلستان بیشتر احساس می‌شود. به همین منظور دولت‌های نهم و دهم طرح ساخت سالن‌های چند منظوره ورزشی را در دستور کار قرار داد. از این رو در استان گلستان نیز ساخت سالن‌هایی در برخی از روستاها به تصویب رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  یکی از اعضای شورای روستای پنج پیکر (بش یوسقه) و کارشناس تربیت بدنی که طرح سالن روستایی در آن انجام شده است درباره این طرح به همشهری می‌گوید: اجرای این طرح برای روستایی با جمعیتی بالغ بر 2هزار و 500 نفری احساس می‌شد. پس از ساخت سالن موجود، به طور متوسط ماهیانه جمعیتی حدود 500 نفری از روستاییان پنج پیکر از تنها سالن روستا بهره می‌برند. پیش از ساخت این سالن اکثر ورزشکاران روستا، از سالن‌های بندرترکمن استفاده می‌کردند.
«مفید اونق» ادامه می‌دهد: با توجه به امکانات حداقلی این سالن، نوجوانان، جوانان و حتی میانسالان و کهنسالان نیز به ورزش روی آورده اند. حتی اگر تمهیداتی اندیشیده شود، می‌توان کلاس‌های ورزشی را برای بانوان روستا نیز برگزار کرد.

ضرورت افزایش خدمات‌دهی در سالن‌های روستایی
وی که مربی رشته تکواندو است و کلاس ثابتی با حضور 20 رزمی‌کار در سالن روستا دارد، درباره کاستی‌های موجود در سالن‌های چندمنظوره روستایی می‌گوید: مشکلات این سالن‌ها تنها مختص یک سالن نیست و در همه آنها عمومیت دارد و آن هم پایین بودن سطح امکانات رفاهی موجود و نگهداری نامناسب این سالن‌هاست. این شرایط در برخی از سالن‌ها به حدی است که ورزشکاران روستا از ورزش در آن صرف نظر می‌کنند. هرچند برخی از سالن‌های ورزشی در روستاها جانمایی درستی نشده و همین را هم می‌توان یکی از دلایل استقبال کم از برخی سالن‌ها دانست.
اونق با بیان واگذاری این سالن‌ها با تشریفات مزایده و با اولویت هیات‌های ورزشی و دهیاری‌ها می‌گوید: با کمی محاسبه می‌توان درآمد این سالن‌ها را با توجه به میزان استقبال مبلغی حدود 7 میلیون تا 14 میلیون ریال تخمین زد. حال آن که با کمی برنامه‌ریزی می‌توانیم  سطح استقبال از این سالن‌ها را افزایش دهیم که قطعا درآمدزایی را برای مسئولان سالن‌ها افزایش خواهد داد؛ ولی همان طور که گفته‌ام و تاکید هم می‌کنم باید خدمات‌دهی در سالن‌ها افزایش یابد.

ساخت سالن‌ها وظیفه ادارات کل ورزش و جوانان است
مدیرکل دفتر امور روستایی و عشایری استانداری گلستان و رئیس هیات بازی‌های روستایی و بومی محلی استان درباره سیاست ساخت سالن‌های چندمنظوره در روستاها به همشهری می‌گوید: ساخت و سیاستگذاری این گونه سالن‌ها در حیطه کاری ادارات کل ورزش و جوانان است و ما دخالتی در این زمینه نداریم. البته روستاییان استقبال بسیاری از ساخت این سالن‌ها دارند و در کنار استقبال بالا، منایع مالی برای ساخت پایین است و روستاییان  به خواسته خود در این زمینه دیر دست پیدا می‌کنند. همچنین اولویت با تکمیل طرح‌های موجود خواهد بود.
«قاسم سمیعی» با بیان ارتقای سطح ورزش در روستا‌ها پس از ساخت سالن‌های چندمنظوره ورزشی می‌افزاید: طبق آمار واصله در برخی از روستاها استقبال به حدی است که سئانس‌های خالی یافت نمی‌شود و حتی بانوان نیز برنامه‌های ورزشی خود را در ساعاتی از روز در این سالن‌ها انجام می‌دهند.
وی ادامه می‌دهد: با برنامه‌ریزی‌های دقیق می‌توان از این سالن‌ها استفاده بهینه کرد. برای اکثر بازی‌های بومی محلی نیاز چندانی به سالن احساس نمی‌شود اما می‌توان با ظرفیت سازی جدید برخی مسابقات و برنامه‌ها را در این سالن‌ها برگزار کرد و امیدواریم با احداث سالن‌های بیشتر گامی در ارتقای فرهنگ ورزش در روستاها برداشته شود.

سالن‌های ورزشی روستاها در اختیار دهیاران است
از سوی دیگر معاون توسعه منابع و پشتیبانی اداره کل ورزش و جوانان و دبیر ماده 88 استان درباره سالن‌های ورزشی روستاها به همشهری می‌گوید: در استان جمعا 68 سالن روستایی در حال خدمت‌رسانی به روستاییان استان هستند که با توجه به سیاست اداره کل، اکثر این سالن‌ها در اختیار دهیاران روستاهاست و درآمد‌های واصله توسط آنان به حساب اداره کل واریز می‌شود.
«قاسمعلی برزمینی» ادامه می‌دهد: تعریف ساخت سالن‌های روستایی و جانمایی آن‌ها توسط کمیته‌ای با حضور فرمانداران، اعضای شورا و... است و اداره کل ورزش و جوانان دخالت مستقیمی در این طرح‌ها نداشته و تنها ساخت آن را عهده‌دار بوده است.

افزایش درآمد سالن‌های ورزشی
برزمینی با اعلام درآمد 2 برابر اداره کل ورزش و جوانان استان از طریق اجاره سالن‌های ورزشی شهری و روستایی می‌افزاید: در سال 93 درآمدی حدود 2 میلیارد و 500 میلیون ریالی عاید این اداره کل شده بود که خوشبختانه با افزایش تعداد سالن‌ها و نیز اجاره بها، این درآمد در سال 94 به مبلغ 5 میلیارد و 500 میلیون ریالی از تعداد 177 سالن ورزشی افزایش یافت. همین امر نشان از استقبال مناسب از سالن‌های ورزشی در شهرها و روستاهای استان دارد. البته برخی اشکالات نیز در اداره این سالن‌ها وجود دارد که به دنبال رفع این ایرادها هستیم.

واگذاری طرح‌های نیمه تمام ورزشی
معاون اداره کل ورزش و جوانان درباره طرح‌های نیمه تمام ورزشی در استان می‌گوید: با توجه به ماده 27 قانون الحاق برخی مواد به قانون مقررات مالی دولت، دستورالعمل واگذاری طرح‌های نیمه تمام استان تدوین شد و طبق آن 8 طرح شامل 4 طرح ملی و 4 طرح استانی قابل واگذاری تشخیص داده شد. این طرح‌ها شامل سالن رزمی گمیشان، سالن 3 طبقه مینودشت، سالن ورزشی گنبدکاووس، سالن پسران بندرگز، استادیوم آق‌قلا، استخر فاضل‌آباد و سالن ورزشی کردکوی است که طبق دستورالعمل موجود قابلیت واگذاری به افراد واجد شرایط را دارد.
هرچند دربرخی از روستاها شاهد احداث سالن‌های چندمنظوره توسط نواحی مقاومت بسیج تحت عنوان سالن‌های صالحین و 9 دی هستیم که البته تاثیر بسزایی نیز در ارتقای سطح فرهنگی و ورزشی روستاها دارد،  ولی این نکته نیز قابل اهمیت است که در بعضی از روستاها به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها بین اداره کل ورزش و جوانان و نواحی مقاومت بسیج شاهد احداث 2 سالن ورزشی هستیم و این درحالی است که بسیاری از روستاهای استان از نعمت سالن‌های چندمنظوره بی‌بهره هستند که امید است در آینده با کمی هماهنگی این مشکل نیز برطرف شود.

 

گردآوری: گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: ostani.hamshahrilinks.org / وحید بهرامی گرگان

مطالب مرتبط:

راکد بودن ۲۷ درصد واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی گلستان

تردد بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار وسیله نقلیه در جاده‌های گلست

دوره‌های آموزشی بازرسان انتخابات استان گلستان برگزار می‌شود+

تحصیل دانش‌آموزان ۳ روستای گنبدکاووس در "کانکس"

برگزاری کارگاه آموزشی نحوه بهره‌برداری از دریچه‌های منهول کا

استان گلستان مقام دوم جوجه ریزی مرغ گوشتی در کشور را دارد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram